ludek7426 ludek7426 komentáře u knih

Solaris Solaris Stanisław Lem

Skvěle zpracované téma kontaktu s jinou civilizací. Představujeme si, že se setkáme s nějakou verzí sebe sama. Ale co když to bude všechno úplně jinak? V románu se nekoná žádná velká akce, vše je to o myšlenkách, a také o zvláštní tíživé, místy hororové atmosféře. Někomu se Lemův styl vyprávění bude líbit, někdo bude zklamaný. Já jsem nadšený. Rozhodně doporučuji po přečtení knihy shlédnout pozorně Tarkovského filmové zpracování.

31.05.2020 5 z 5

Od Donu k Dněpru - sovětská ofenziva (prosinec 1942 – srpen 1943) Od Donu k Dněpru - sovětská ofenziva (prosinec 1942 – srpen 1943) David M. Glantz

Velmi dobrá a kvalitní analýza čtyř velkých sovětských operací v období po Stalingradské bitvě až po znovudobytí Charkova v létě 1943. Nestranná a objektivní práce podložená archivními zdroji. Jako vše co jsem od Glantze četl můžu jen doporučit. Jeden bod dolů za mapy, nekvalitní a jen rámcově zobrazující oblasti bojů - u takovéto publikace je to škoda.

31.05.2020 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Nejhorší je hrůza z obyčejných věcí..... Velice silná kniha, úplně mně to dostalo. A samozřejmě nemá žádný smysl pátrat po tom, zda je to vše pravda. Tento příběh je tak silný právě díky tajemství. Sneste všechny důkazy že se to nestalo, vše racionálně vysvětlete... ale proč vlastně? Takhle je to skvělý a mrazivý příběh. Při scénách bloudění v lese a vlastně při celém závěru jsem měl pořád v mysli povídku Roberta Holdstocka Les kostí....
"Zdá se, že nejsem úplně doma.
Jsem z toho zmatený.
Možné že Wynne-Jones bude znát odpověď.
Musím se znovu vrátit do Svatyně.
Všechno vypadá, jak má, ale není to v pořádku.
Nejsem tak úplně doma."

Smekám před autorem, že tohle téma zpracoval tak úžasně a po svém. A jsem moc rád že jsem na Slovensku našel autora, ke kterému se určitě budu často vracet.
Jen se bojím, že až budu příště spát pod širákem v Rychlebských horách nebo Jeseníkách, budou mne myšlenky na Tríbeč neodbytně vrtat v hlavě....

Tichý Don III–IV Tichý Don III–IV Michail Alexandrovič Šolochov

Závěr velkolepé epopeje od mistra Šolochova. Jak už jsem psal u prvních dvou dílů - krásné a smutné. Vřele doporučuji k přečtení. U téhle knihy budu v myšlenkách ještě hodně dlouho.

Tichý Don. Díl 1–2 Tichý Don. Díl 1–2 Michail Alexandrovič Šolochov

Na knížku jsem se chystal už hodně dlouho. První dva díly ságy rodu Melechovů jsem přečetl jedním dechem. Román který se zaryje do paměti a nutí mně stále o něm přemýšlet. Krásné a smutné. Lidské. Nemá smysl se tu dlouze rozepisovat o ději, přečtěte si ten příběh sami, nebudete litovat. Těším se na další dva díly.

Na bledém oři Na bledém oři Piers Anthony

Ze začátku to vypadalo že ani nedočtu. Dlouhé, rozvláčné popisy, pořád dokola. Téma smrti skvělé, ale s provedením v tomto románu se prostě nemůžu ztotožnit. Nebe, peklo, očistec, do toho magie, draci co se krmí pannami. Při popisu ďábla jsem měl pořád před sebou scény z filmu Pick of Destiny. Prostě jsme si s touhle knížkou moc nesedli. Ale napsáno je to zručně, a dočíst se to určitě dá. Já příště raději sáhnu po Bulgakovovi. Tam je ďábel, smrt, a vše ostatní také. Ale úplně z jiného světa.

31.05.2020 3 z 5

Jak se kalila ocel Jak se kalila ocel Nikolaj Alexejevič Ostrovskij

Dočteno, a román byl úplně jiný než jsem čekal. Drsný a syrový styl vyprávění, obzvláště v první části knihy. Těžký život autora jako kluka z chudiny, první světová válka, revoluce, potom občanská válka, boje s Poláky. Četlo se to jedním dechem, i druhá část, kde autor vypráví budování nového státu, které probíhalo v pro nás zřejmě už nepředstavitelných podmínkách. Když odhlédnu od všudypřítomné ideologie, je to velmi dobře napsaný a poutavý román, příběh silné vůle. Věřil autor všemu, o čem psal, až do své smrti v roce 1936?To už se nedozvíme.

31.05.2020 4 z 5

Les kostí (9 povídek) Les kostí (9 povídek) Robert Holdstock

Kdysi, v roce 1992, povídka Les kostí byla mým prvním setkáním s dílem Roberta Holdstocka. Byl to tehdy pořádný šok, a velkou sílu to má i teď. Povídka napsaná jako prequel série Les mytág. A je z té série pořád moje nejoblíbenější. Ostatní povídky v knize se světem Ryhopského lesa nesouvisí, ale rozhodně stojí za přečtení. Hlavně úvodní Země a kámen, nebo Chlapec který překonával peřeje. A mrazivá Silvering.
Vřele doporučuji... a velká škoda že Robert Holdstock už toho více nenapíše.

30.05.2020 5 z 5

Pyrenejští kondoři 1. Pyrenejští kondoři 1. Carlos Barberán

Historie leteckých bojů Španělské občanské války, autor se nijak netají že jeho sympatie jsou na straně nacionalistů. Po velmi dlouhých letech kdy se u nás daly sehnat jen díla popisující občanskou válku z pohledu republikánů, je to zajímavé čtení. Hodně zajímavé.
Nicméně po nezaujaté a vyvážené historii konfliktu, podložené archivními dokumenty, která nadělí všem stranám po zásluze... se teprve musím porozhlédnout.

30.05.2020 3 z 5

Druhá planeta Oggu Druhá planeta Oggu Péter Lengyel

Hodně dobrá sci fi od maďarského autora. Kdysi před lety jsem tuhle knížku znal snad nazpaměť, a chtěl jsem si ji znovu připomenout. Pořád dobré hard sci fi, v prostřední části dost rozvláčné a popisné, ale jinak fajn. Tahle knížka v klidu obstojí i v konkurenci tehdejších "západních" spisovatelů.

30.05.2020 4 z 5

Soumrak stíhacích dvouplošníků 2. Španělsko - severní bojiště 1937 Soumrak stíhacích dvouplošníků 2. Španělsko - severní bojiště 1937 Miroslav Šnajdr

Jako vždy kvalitní práce od pana Šnajdra. Tentokrát přehled bojů stíhacích dvouplošníků během Španělské občanské války na severní frontě.

Transport ledu Transport ledu Alastair Reynolds

Alastair Reynolds opět nezklamal a dostal jsem od něj přesně to co jsem očekával. Hard SF space operu prvotřídní kvality. Variaci na Setkání s Rámou, velkolepé vyprávění. Přečteno jedním dechem. Za mne spokojenost. A těším se na případné pokračování, dveře si autor nechal otevřené...

Příběh Mount Everestu Příběh Mount Everestu Francis Younghusband

Naprosto fascinující popis prvních expedic na Mount Everest v letech 1921, 1922 a 1924. Při čtení příběhů lidí jako Mallory, Odell, Irvine nebo Norton si člověk raději ani nevzpomene na dnešní dobu plnou placených turistů, front pod vrcholem a spousty odpadků všude kolem.
Zaujalo mne také jak se autor už tehdy, dva roky po expedici v roce 1924 negativně vyjadřoval o používání kyslíku při výstupech.
Ještě dlouho budu myslet na objevování přístupů k Everestu, laviny pod Severním sedlem, Nortonův výstup, tajemství Malloryho a Irvinovy smrti i Odellovo osamocené čekání na návrat kamarádů.
Krásná a silná kniha, zároveň svědectví doby, psaná bez znalosti věcí které přišly potom. Doporučuji.

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

Povídková sbírka plná temnoty, strachu a zvláštní tíživé atmosféry. Během čtení jsem měl občas pocit že jsou povídky moc upovídané, dlouhé a roztahané, ale stejně jsem nebyl schopen knížku odložit a četl jsem pořád dál. Nejvíc se mi líbila Lagerstätte, to je temnota sama... A také předposlední povídka "30".
Všechny povídky jsou celkem vyrovnané, i když paradoxně na mně nejméně zapůsobila titulní Okultace.
Další věci od Barrona si určitě přečtu, takový horror po kterém zůstane pocit znepokojení a tajemství si dám líbit.
Celkově spokojenost a krásné čtyři hvězdičky hodnocení.

Město & město Město & město China Miéville

Z této knihy jsem měl po přečtení předchozích komentářů trochu obavy, ale nakonec to byla jízda. Nebyl problém se rychle začíst, přijmout pravidla originálně vystavěného světa. Jen na konci autor trochu ztratil dech, a finále mi přišlo trochu natahované a divné. Ale myšlenka, že jsme sami sobě nejlepšími policajty je mrazivá a smutná.
Jsem rád, že po té co jsem kdysi nebyl schopný dočíst Železnou radu jsem si k Miévillovi znovu našel cestu. Moc dobrá knížka.

30.05.2020 4 z 5

Uvnitř neolitické mysli: Vědomí, vesmír a říše bohů Uvnitř neolitické mysli: Vědomí, vesmír a říše bohů David Lewis-Williams

Co se odehrávalo v myslích neolitických stavitelů kamenných monumentů v západní Evropě, starších než egyptské Pyramidy? Fascinující kniha ke které se budu určitě často vracet.

30.05.2020 4 z 5

Sirény z Titanu Sirény z Titanu Kurt Vonnegut Jr.

Řečeno slovy autora "Bylo to všechno náramně smutné. Ale bylo to také náramně krásné." Moje první a nejoblíbenější kniha od Vonneguta.
Příběh který si bere sci fi jen jako kulisy k mnohem hlubším myšlenkám. A konec, který mne vždy rozebere na kousky.

30.05.2020

Everest – Výprava po nejzazší mez Everest – Výprava po nejzazší mez Reinhold Messner

"Everest bez kyslíkové masky jako věčná idea, jako utopie. A navíc tušení, že úspěchem se něco ztrácí...."
Jak píše autor v doslovu, zpráva o výpravě, to není román. Ale i tak je kniha velmi čtivý popis prvního výstupu na Everest bez použití podpůrných prostředků. Messner nechodí hory" dobývat ", ale vše to podniká s cílem dozvědět se něco o sobě samém. To co dokázal je obdivuhodné.
Autorovy příběhy nejsou jen suchopárné popisy expedic, vždy otevře své nitro a myšlenky... mám rád jeho knihy.
" Kdo není ochoten vydat napospas něco ze sebe, nemá ani co říct."
Velmi doporučuji.

Kdo zdědil hvězdy Kdo zdědil hvězdy James Patrick Hogan

Na tuhle celkem vysoko hodnocenou knížku jsem se těšil, když se objevila v antikvariátu společně se druhým dílem, neváhal jsem.
Bohužel prokousat se přibližně prvními osmdesáti stránkami byl výkon. Moc jsem postrádal nějaký děj, příběh. A živé postavy, které nemluví a nejednají jako dvourozměrní panáci. Přitom ze samotného nápadu by se dala vytěžit vynikající space opera. Alespoň že ke konci autor rozvinul zajímavou teorii jak to vše bylo. Dám ještě šanci druhému dílu, třeba mně Něžní obři z Ganymedu překvapí. Mám rád trochu archaické sci fi, ale čekám že dostanu vyprávění a postavy, se kterými budu vše prožívat . Tady se to tak úplně nepovedlo.

30.05.2020 2 z 5