Luděk1970 Luděk1970 komentáře u knih

Neznámý voják Neznámý voják Väinö Linna

Děj knihy velmi volně, téměř neznatelně navazuje na třídílný rozsáhlý román Po severkou, na rozdíl od něj je v textu téměř úplná absence politiky i historiografie, kterou je dobré lehce doplnit před čtením, ale není to podmínkou. Pohled na válku očima vojáků v první linii, které zajímá jen každodenní prosté přežití a pro nás možná podivná opravdová nenávist prostých vojáků k jejich vyšším nadřízeným důstojníkům (vysvětlena v trilogii Pod severkou), jdoucí paradoxně ruku v ruce s odvahou a neuvěřitelným hrdinstvím na bojišti.
Velmi čtivá kniha, která vtáhne do děje a dva dny vás nepustí.
Zfilmováno 1955, 1985, 2017 (vynikající)

22.08.2020 5 z 5

Pod Severkou I Pod Severkou I Väinö Linna

Mou motivací k přečtení této knihy byla zvědavost porozumět dnes velmi uzavřeným, sympatickým a pečlivým Finům v dnešním Finsku. Můj obdiv k nim jako k národu ještě vzrostl. Trilogii vřele doporučuji přečíst co nejrychleji najednou jako celek. Je to jeden ucelený příběh, který je rozdělen pouze pro obsáhlost 1800 stran textu. Text je místy plný tehdejší politiky, skvělý je pohled do soukromí všech vrstev společnosti a od poloviny druhého dílu, kdy čtenář již zcela porozumí myšlení postav, je to skvělé čtení.

06.12.2019 5 z 5