lucyvase4 lucyvase4 komentáře u knih

Píseň čepele Píseň čepele Nikola Tabačková

Píseň čepele: fantasy, kde hlavní hrdinkou je princezna Lesia. Ta se má vdát (v 16 letech) za Kasiána, prince ze sousedního království. Lesia se sňatkem ale nesouhlasí, a tak se rozhodne utéct do Dračích hor. Od mládí touží spatřit draky a teď je dokonalá příležitost. Netuší ale, že Temný lord z Popravčího vrchu sleduje každý její krok. Existuje totiž věštba, dle které může být Lesia dědicem, který svrhne Temného lorda a navrátí moc do rukou dobra. Po cestě potká Siána. Kdo Sián je? A je Lesia skutečně osobou z proroctví?

Že to zní zajímavě? Na sakryš, že jo. Tohle mohla být taková bomba. I když je kniha plná akce, má své draky, princeznu, věštbu, má také své ale...
Autorka knihu psala v 16ti letech. Kniha vyšla samonákladem a navíc bez korektury. A je to prostě hodně poznat. I kdybych pominula velké množství překlepů a pravopisných chyb, nemůžu nezmínit dlouhá souvětí, do kterých se čtenář, (a myslím, že i autorka sama), mnohdy zamotá.

Druhá věc, která mi vadila, je hodně nelogických věcí v dějové lince. (Např. Temný lord pomalu nerozdělá oheň, ale jeho dcera ho kouzlem vyčaruje hned? V hostinci je jediný host, kterého zrovna hostinský obsluhuje, ale řekne na celý lokál něco, aby to slyšeli ostatní?) A to je jen pár příkladů.

Ve fantasy moc nevyhledávam romantiku. Nevadí mi, když je romantická linka přítomna, ale ne na sílu. Tady máme hned milostný pětiúhelník. Navíc ty vztahy jsou hodně rychlé. Dva si dají pusu a už spolu jsou. Pak si řeknou že se jim každému líbí někdo jiný, a už spolu nejsou. Chápu, že v 16 letech jsem se na to asi dívala podobně, teď je to na mne prostě až moc YA.

Dialogy mě většinou také příliš nebavily. Autorka často zbytečně moc spěchala a nechala věci nedořešené.

Nápad skvělý.
Doporučuji ale zapracovat na provedení.
Autorku na druhou stranu obdivuji. V 16 letech vydat knihu (navíc o 400 stranách), klobouk dolů.

Nicméně i tak musím hodnotit: 1,5/5 (tedy 30%)

08.05.2024 1 z 5

Titanic: Nikdo nechtěl uvěřit Titanic: Nikdo nechtěl uvěřit Václav Králíček

Když 10. dubna vyplul Titanic na svoji panenskou plavbu, nikdo netušil, že to bude poprvé a naposledy, kdy bude tento obr, brázdit vody Atlantiku.

Říkalo se, že je to nepotopitelná loď. Ale její konstruktér T. Andrews moc dobře věděl, že to tak není. Dokázala mu to ostatně srážka sesterské lodi Olympic s křižníkem Hawke. Po této nehodě, prošel Titanic ještě nákladnou přestavbou.

T. Andrews věděl, že neproslavil nejrychlejší loď. Rychlost pro něj nebyla důležitá. Chtěl postavit loď, kde si i cestující třetí třídy budou připadat jako jinde ve třídě druhé . A to se mu povedlo. Přepych na Titanicu rozhodně vidět byl. Škoda, že se právě díky přepychovému zařízení šetřilo na tom nejdůležitějším, a to kvalitní oceli a záchranných člunech.

Je až s podivem, kolik okolností a náhod proti Titanicu hrálo. Ať už se jedná o to, že tento rok byly ledovce výrazně více na jihu, že v kritickou dobu, kdy Titanic dostával jedno varování o ledovcích za druhým nefungovala radiostanice, nebo, že se těsně před vyplutím změnil kapitán včetně jednoho člena palubní posádky. Ano původně lodi neměl velet kapitán Smith ale kapitán Barlett. Můžeme se jen dohadovat, jak by Titanic skončil pod jeho velením.

Byla v blízkosti Titanicu před potopením další loď? Proč se čluny spouštěly na vodu poloprázdné? Kdo vydal rozkaz, ženy a děti prví?
Na tyhle otázky dostanete odpověď v knize.

Moc povedená kniha. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavostí. Ať už o konstrukci lodi, atmosféře na palubě, i o samotné záchraně.

Kniha je navíc doplněna dobovými fotografiemi.

Doporučuji všem, kteří se o Titanic zajímají. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo až moc technických popisů, kterým jsme mnohdy nerozuměla. Ale věřím, že pro chlapy to bude čtení jedna báseň. Jinak kniha mé očekávání splnila.

Titanic mám spojen se svou prababičkou. Narodila se rok po havárii a i v 90 letech nám o Titanicu vyprávěla.

POZOR! Australský miliardář C.Palmer staví Titanic 2. Přesná replika se bude plavit u pobřeží Austrálie. Rezervujete si místo?

05.05.2024 4 z 5

Pád a hnev Pád a hnev Jennifer L. Armentrout

,, Človek nemôže žiadať iných, aby bojovali za svoje domovy a životy, ak sám nie je ochotný bojovať."

Ona - Lis (Calista) nízkorozená, sirota se schopností intuice a vidinami budoucnosti.

On - Thorne, lord, Zhorn, něco jako bůh. Velmi mocný a silný se schopností regenerace.

Lis pracuje jako konkubína pro pána města Archwood. Ten ji chce mít neustále ve své blízkosti. Ne však pro tělesně potěšení, jako většinu konkubín, ale právě kvůli jejím schopnostem, kterým je čtení myšlenek a vize budoucnosti. Nejednou mu tak poskytne cenou výhodu při vyjednávání a rozhodování. Jednoho dne uslyší Lis rozhovor dvou strážců, kteří se chlubí, že zajali a mučí Zhorna. Lis se rozhodne poslechnout svou intuici a Zhorna zachránit. A tady potkává právě Thorna. Už při prvním setkání je jasné, že to mezi nimi jiskří. Co všechno je ale spojuje? A co Thorne dělá právě v Archwoodu?

,,Pravda nikdy nie je drzá, len sa nám nemusí páčiť."

Musím říct, že knihu jsem chtěla přečíst díky úžasné obálce. Nečetla jsem anotaci ani recenze. Takže tady vážně zafungovala pouze krásná obálka. A byla to chyba. Kniha mne totiž hodně zklamala.

Čekala jsem skvělé fantasy, dobře vykreslený svět a nějakou tu romantickou linku. Dostala jsem však čistou erotiku ve fantasy světě.

400 stran sexu na všechny způsoby. Dej téměř žádný. Ale vydržela jsem. Nakonec jsem se všemi těmi pulzujícími body a vlhkými místy prokousala a dostala se až k posledním 80 stránkám, na kterých konečně bylo to super fantasy. Bitva, krev, intriky a surovost.
I svět a bytosti v něm žijící nakonec autorka popsala dokonale.

V knize bylo kromě sexu i spousta otravných dialogů. Hlavně mne štvaly ty mezi Lis a Thornem. Např. 20x jí řekne, aby mu neříkala jeho milosti, ale normálně Thorne. Jak si myslíte, že mu řekne po 21???

Druhý díl si přečtu ráda, ale vážně jen kvůli posledním 80 stránkám. A doufám, že bude více fantasy než tento.

17.03.2024 2 z 5

Zefkovo probuzení aneb Splíny (v) budoucnosti Zefkovo probuzení aneb Splíny (v) budoucnosti Marek Müller

,,,Měl jste vážnou nehodu. V roce 2001 vás zasypala lavina a umrzl jste. Vaši rodiče zaplatili uchování vašeho těla v kryonizačním zařízení do doby, než vás bude možné rozmrazit bez velkého rizika. Nyní se píše rok 2452."

Špatný vtip? Sen? Nikoliv, pro Josefa Ševčíka, zvaného Zefek, realita. Zefek se vydal v roce 2001 s kamarády na hory. Lyžovat neuměl, ale o to vlastně vůbec nešlo. Chtěl s kamarády pařit, hulit trávu a balit roštěnky. Vše se ale mělo změnit hned první noc. Kamarádi odešli z diskotéky dříve a Zefek, který potkal Mirku, se rozhodl zůstat a poté jít k chatě pěšky. Po cestě je oba zavalila lavina. A pak už se Zefek probouzí v budoucnosti. Co tu bude dělat? Jako o nejstaršího člověk se o něj zajímají všechny země a média. Popularita je velká. Je to ale to, po čem touží? A co se stane, když se dozví, že Mirka je možná také rozmražena, akorát v jiné zemi. Vydá se ji hledat?

Musím říct, že jsem z knihy měla malinko strach. Nemám moc ráda cestování v čase. Tady se ale nikam necestovalo. Zefek se prostě jen probudil v jiné době.

První polovina knihy se mi hodně líbila. Autorova představa budoucnosti, popisy vynálezů, to jak funguje politika, práce, normální život i měna. Wow, smekám před obrovskou fantasií.

Pak ale přišla druhá polovina knihy. Čas na pořádný příběh. Čas, kde se v knize objevuje i druhá hlavní postava. A tady začalo mé zklamání.
Tuto postavu jsem úplně nesnášela. Blbka, která ví vše nejlépe. A navíc její "TY VOLE" mi drásalo nervy. To má být křehká žena?
I Zefkovo označování žen: "ZLATOVLÁSKA a MISS BUDOUCNOSTI" mi lezlo krkem. Mají snad normální jména.

Stereotyp, že Rusko je špatné, kdežto Evropa a USA super, se dostal i sem.

Hodně věcí se mi zdálo i nelogických. Např. proč by je proboha pustili z Ruska?

Samotný úplný závěr byl ale zase fajn a navíc mne překvapil. Zefek prošel výraznou změnou. Od kluka, který nic neřeší a jen si užívá život. Po muže, který se umí postavit za svou budoucnost.

14.03.2024 3 z 5

Dvě slunce Dvě slunce Iva Majerová

Vítejte ve světě plném lží, intrik, nenávistí a starých křivd. Ve světě, kde nikdo neví, jak dlouho bude ještě žít. Tam, co kovbojové pijí whiskey, chodí do vykřičených domu a navíc sahají velmi lehce po zbrani. Ve světě, kde se zabíjí pro míň než pár ukradených krav. Tak, kde se zároveň čest, láska a přátelství cení nadevše.

Ocitáme se na divokém západě. Až u samých hranic s Mexikem. Ve městečku Windsfield. Zde na ranči s názvem Dvě slunce žije mladý chlapec Jack spolu se svou matkou Sally, sestrou Alice a strýčkem Calebem. Jack byl jako malý svědkem zabití svého otce. A nese si z toho následky. Je dědicem bohatého ranče a tak trochu rozmazlené dítě, které má vše, co chce.

Se strýcem má skvělý vztah. Zato jeho matka Caleba nemá v lásce. Díky němu Jack pije, chodí za děvčaty, honí dobytek a občas se s někým i popere.

Maminka si najde nápadníka. Hite ale není takový, jaký se zdá. Caleb a Jack naleznou důkazy, kým opravdu Hite je. A tady začínají všechny problémy.

jak se nakonec z bohatého rančera stane psanec, kterému hrozí oprátka? Co vše je člověk schopen udělat pro pár dolarů na víc? A jak tohle dopadne?

Spíš než americký western, kde bych čekala indiány, jsem zde viděla film Austrálie. Rančeři, honáci dobytka, pašeráci, zloději krav a překupníci.

Začnu bohužel tím horším. Popravdě jsem myslela, že knihu vůbec nedočtu. Ještě na 70 straně jsem byla přesvědčená, že knihu zabalím do krabice a poputuje nedočtená o dům dál. Vůbec mne příběh nebavil.
Navíc mne rušilo při čtení pár věcí:
1. Absence odstavců. Například: Jack je na ranči a na druhém řádku už je ve městě? Mnohdy jsem se vracela a říkala si, kdy se tam ocitl.
2. co ty ...???
Já říkala, že mi tři tečky určitě vadit nebudou, protože je píšu často také. Tohle byl ale prostě mazec. Na jedné stránce třeba i 15x tři tečky . Bohužel to bylo i na mne moc.

A tyhle věci pro mne byly tak rušivé, že jsem se díky nim nemohla vůbec začíst.

Jenže pak přišel zvrat. Nevím, jak to autorka udělala, ale od 90 stránky jsem přestala nějaké ... a odstavce řešit. Soustředila jsem se pouze na děj. Stránky mi ubíhaly pod rukama a já musela číst dál a dál...

Kniha je velice čtivá, autorka má vytříbenou češtinu a skvělý cit pro detail. Popis prostředí je líčen bravurně a přesto bez zbytečných opisů. A musím říct, že jak se děj rozjede, jede jako dobře promazání vlak, který se zastaví až v cílové stanici.

Moc se mi líbilo, jak se postavy vyvíjeli. Od rozmazleného kluka, který si užívá život plnými doušky, bez ohledu na následky. Přes psance, který se boji o to poslední, co má. Až po muže, který si jde tvrdě za svým snem. Nebojí se chlapské práce, zodpovědnosti a má pevnou vůli.

Jackovi jsem fandila ve všech fázích jeho života. Jen mne občas rozčilovalo to, jak to měl se ženami. Hold divoký západ.

09.01.2024 4 z 5

Sapphique Sapphique Catherine Fisher

Každý vězeň chce utéct z vězení, na tom není nic k nepochopení. Co se ale stane, když z vězení chce utéct samotné vězení? A Inkarceron je natolik chytrý, že se mu to skutečně může podařit

Finnovi se podařilo z vězení utéct, ale musel v něm zanechat své přátele Keira a Attiu. Což ho nesmírně trápí. Navic si venkovní svět představoval jinak.

Claudie, která Finna zachránila s vidinou, že bude novým králem, je z Finna zklamaná. Čekala, že se bude chovat jako princ, na vše si vzpomene a ujme se trůnu. Teď i ona pochybuje, zda je Finn skutečně princ Giles.

Královna Sia navic Finnovi nechce trůn nechat zadarmo. Na scéně se tak objevuje i její uchazeč, který tvrdí že je princ Giles.

A do toho všeho se Inkarceron rozhodne utéct z vlastního vězení. Kdyby se mu ale utéct podařilo vězení jako takové by přestalo existovat a uvnitř by zemřelo tisíce lidí.

Jak vše nakonec dopadne? Podaří se Inkarceron nakonec porazit?

Bohužel musím hodnotit pouze 3 ačkoli dej byl akčnější než v prvním díle. Obsahoval hodně překvapení, zvratů, přesto mne do děje úplně nevtahl. Byla místa, kde mne i nudil.

Spíše, než abych si postavy oblíbila, mne rozcilovaly. Hlavně Cloudie, která nemohla překousnout, že Finna hodně ovlivnil pobyt ve vězení. Keiro, který neustále myslel jen sám na sebe a dokonce i Attia.

Konec mne doslova zklamal. Čekala jsem větší rozuzlení a ne ještě víc, za mne nelogických rozhodnutí a věcí.

Kniha je řazena jako fantasy pro děti a mládež. No za mne je to sci-fi a nevím, zda děti a mládež budou z této knihy nadšený.

Dost dobře nechápu, jak zrovna tato kniha, tedy respektive její 1 díl mohl získat cenu The Times za nejlepší dětskou knihu roku a stal se i předlohou k filmu. (Aspoň tak to píšu na zadní straně knihy Sapphique).
Za mne kniha, kterou přečtu jednou a už se k ní nevrátím.

07.01.2024 3 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Začnu dvěmi citáty z knihy:
Všechno se dá vybojovat a zvládnout - kromě smrti. Smrt je definitivní.
Ne náhody, ale rozhodnuti určují náš osud.

Boris je mladý muž pracující v redakci. Je gay, což netuší ani jeho rodina, ani kolegové. Má přítele Marka, svou kamarádku Sofi a své přátele s gay klubu. S těmi si nemusí na nic hrát. Příběh však začíná tím, že mu Marko zničeho nic řekne, že se s ním musí rozejít. Boris nechápe, co se stalo. Když najde ve schránce oznámení o Markově svatbě se ženou, svět se mu zhrouti. Boris se snaží lásku, kterou cítil k Markovi zalepit dalšími vztahy. Dokáže se Boris postavit tlaku okolí a přizná svou homosexualitu? Najde svou spřízněnou duši?

Bohužel musím hodnotit 3,5. V knize mi přišlo spoustu věcí za hranou. Tohle všechno, že by se stalo jednomu člověku a jeho přátelům? Autorka neřeší totiž jen problém homosexuality, ale i domácího násilí, úmrtí dítěte, znásilnění, náboženství, vraždu, sebevraždu, stalking nebo neplánovaně těhotenství. No, na jednu útlou knihu toho bylo až moc. A já měla pocit, že Boris se nestýká s nikým normálním. Někdy je méně prostě více.
Dále jsem si myslela že kniha bude více řešit psychologii postav a to, jak přiznat okolí, že člověk úplně nezapadá do ideálu společnosti. O tom, jak se s tím vyrovnat sám a přiznat to i svým blízkým. Bohužel Boris to moc neřešil a nakonec se přiznal jen pár lidem.
A ten konec se vůbec nepovedl....aspoň za mne. Nečekala jsem happyend ale ani toto ne...
V knize bylo i překvapivě mnoho sexuálních scén a praktik. Mnohdy i bazardnich. Telefonovat při sexu s maminkou mi přišlo vážně divné...
Myslím, že kniha hodně poukazuje na to, jak to mají homosexuálové těžké. Přitom já si myslím, že dneska na to už koukáme úplně jinak. Myslím, že hodně z nás zná někoho kdo je gay nebo lesbička, a neřeší to. Dokonce i tady, u nás na vesnici, už to není tabu. Neříkám že registrované partnerství a manželství je rovnocenné. Myslim ale, že do budoucna se to změní. I adopce dětí. Nevím jak je to na Slovensku, protože autorka je Slovenka, ale u nás uz může i farářka veřejné přiznat a vydat knihu o tom, že je lesbička a nikdo ji neodsoudi.
Vadilo mi proto, že v knize každy, kdo je homosexuál je automaticky diskriminován. To možná bylo před 10-20 lety, ale ne teď. Kniha je vydána v roce 2019. Proto to úplně nechápu.

26.12.2023 3 z 5

Domov zmiznutých hodín Domov zmiznutých hodín Katarína Tholtová

Ahojky
Hlásím se znova tentokrát s
Hodnocení: 4,5/5

Hlavní hrdinka Laura je začínající spisovatelka, jejíž knihu vybraly v soutěži. Netuší však, že její redaktor o 40 let starší muž jménem Gregor bude znamenat její zkázu. Kniha začíná velice zvláštně. Laura jede do práce, ale ve vlaku zjistí, že vlastně neví kam jede a místo tašky s notebookem má kufr plný hodin a hodinek. Hodiny představují čas. Čas který promrhala tím, že byla s Gregorem. Postupně se začínáme nořit do vzpomínek, které by chtěla Laura vrátit. Zjišťujeme, že se do Gregora zamilovala. Navázali spolu milostný vztah, i když Gregor byl ženatý. Postupně si Lauru začíná omotávat kolem prstu. Manipuluje ji, a když ji získá úplně, odejde od manželky. Tím ale Lauře začíná peklo. To, jak ji na počátku vztahu obdivoval, obletoval a říkal krásná slovíčka, to vše je najednou pryč. Najednou je neschopná, hysterická a hloupá ženská. Laura pomalu začne mít sebevědomí na nule a také začne pít. Nejprve trochu a poté už musí pít víc a víc. Také si neustále hlída kalorie, protože podle Gregora je tlustá. Jak tohle všechno dopadne? Dokáže se zbavit svých démonů?

Častecne autobiograficke dílo. Autorku moc obdivuji za to, že se o tomhle tématu rozhodla psát. Děj se že začátku vlekl, než jsem začala chápat, o čem kniha je, ale pak měl spád a nutil mne číst dál a dal. To jak se s naléhavosti některé pasáže opakovaly a Laura postupně menila názor na Gregora a sebe. To bylo neskutečne silne. Přečetla jsem za jeden den.
Bylo to pro mne ale těžké číst. Možná protože mám kamarádku, která řeší něco podobného. Tedy kromě toho alkoholu. A já nevím jak ji pomocí, pokud sama nezačne chtít a vidět, jak se ten její chová.
Přesně jako Laura svádí zatím vše na sebe. Ona prostě není dokonalá, on má vlastne důvod si stěžovat třeba na úklid nebo na to že nevydělává tolik jako on, že po dětech přibrala, že je unavená atd...
Obdivuji každou ženu, která dokáže nakonec bouchnout do stolu, i když jí to stojí hodně sil a říct manipulátorovi dost.
Moc všem Lauram přeji aby ten boj vyhrály.

23.11.2023 4 z 5

Království v kameni Království v kameni Nela Mičková

Hodnocení: 4,5/5

Morgane žije se svým bratrem (dvojčetem) Gabrielem v království Viridian. Je dcerou krutého krále, který vládne království uvězněnému ve skále Vermilionskych hor. A protože v okolí Skály není bezpečno, král nikoho nepouští ven. Morgane a Gabriel jsou tak vlastně zajatci svého otce uvnitř jehi království. Morgane se má stát novou královnou a proto se do Skály sjíždějí její nápadníci. S nimi ale přichází i nebezpečí. Gabriela a pak i samotnou Morgane se pokusí někdo zabít. Morgane, kterou král učil celý život neprojevovat city a být chladnou královnou, utíká do hor a doufá, že tento čin ochrání jejího bratra. V horách ale není bezpečno. Na to přijde hned, jak opustí panství. Les je mrtví, nikde žádná tráva, vše vypadá jako by umíralo. Navíc se lesem pohybují stvůry, které lačni po její krvi. A určitě by ji dostaly velmi rychle, nebýt jejího zachránce Finna a jeho okřídleného přítele Erika.
Dokáže Morgane zachránit své království? Kdo je vlastně Finn a proč ji zachránil? Dokáže její srdce roztát a nebo se bude řídit tím, co jí radil král? A na jaké další tajemství narazí?

Wow další úžasné české fantasy. Příběh byl promyšlený do detailu a na vše jsme postupně dostali odpovědi.
Moc se mi líbil vývoj postav. Ať už Morgane, Finna nebo Gabriela. Také se mi líbila romantická linka. Postupně se vztah vyvíjel nebyl hrr... Což mi bylo sympatické. Musím se přiznat ze i slzičky ukaply. Autorka nas udržuje v neustálém napětí. Kniha je plná akce. A ty děsivé popisy nestvůr, lesa a čarodějnic. Mnohdy mně běhal mráz po zádech.

Moc děkuji za možnost účastnit se štafety. A těším se na další dil

22.11.2023 4 z 5

Návrat Návrat Kateřina Pojkarová

Hodnocení celé série : 4/5

Po tom, co v prvním díle musel Manny, láska Kayly, odejít, se Kayla na Karmalechu už necítí šťastná. Navíc má v hlavě stále ještě Mannyho varování, že na hradě je zrádce. I ona je stále více přesvědčena, že to tak je. Náhody nebo spíše nehody které se dějí nejsou jen tak.
Když nastane jaro a přijde další Kapp zjistí, že nebezpečí hrozí i dětem hradního pána. Proto se Liam (hradní pán) rozhodne poslat děti i s Kaylou z hradu pryč. Jejich putování je dlouhé plne strasti a různých nástrah.
Vrátí se ještě někdy domů? Co vše se mezitím stane? A shledá se ještě někdy Kayla s Mannym?

Druhý díl se mi líbil více než první. Už jsem věděla, co od knihy očekávat. A že spíše než fantasy je to historický dobrodružný román.

I akce bylo více než v prvním dílu. Navíc i krásný vývoj postav.

Styl psaní autorky je neskutečně čtivý. Nutí vás číst dál a dál a já se nemohla odtrhnout. Také jsem tento díl přečetla za jediný den.

A pozor na konci jsem se dočkala i toho fantasy

Nevím, zda autorka plánuje ještě 3 díl ale já bych ho uvítala. Zajímalo by mne co bylo před tím než Kayla odešla na Karmalech. Kdo je Král a Poutník? Proč měla právě Kayla tento úkol? Jaké bylo její dospívání?

11.11.2023 4 z 5

Zapomnění Zapomnění Kateřina Pojkarová

Hodnocení: 3,5/5

Kayla je opatrovnice dětí hradního pána Liama a jeho ženy Orny. Pro děti doslova žije a všechny je moc miluje.
Každý rok se na panství konají hry Kappa, ve kterých měří muži z různých panství svou sílu, vytrvalost a obratnost. I letos tomu není jinak. A ačkoli se všichni soustředí na trénink aby vyhrali netuší, že brzy přijde skutečný boj a to boj o vlastni pozemky a živobytí. Dokáží zvítězit i v tomto boji? A co když budou muset bojovat i proti svým přátelům? Jakou roli sehraje v souboji Kayla?

Krásný příběh. Hodně čtivé a styl psaní paní autorky mi neskutečně sedl. Škoda že příběh nebyl víc akční. I tak jsem ale musela číst dál a dál. Akce jako taková se objevila až ve 3/4 knihy. Romantická linka ale nechybí

I když akce nebylo tolik, jedná se o příběh který pohladí duši.

Bohužel za mne tohle prostě nebylo fantasy. A díky tomu strhávám hvězdičku (což mne moc mrzí).
Ačkoli se v anotaci píše doslova "klasické středověké fantasy", dle mne to byl spíše historický dobrodružný román. Z fantasy to mělo snad jen vymyšlený svět. Ale žádná magie nebo nadpřirozeno se nekonalo.

Takže pokud se těšíte vyloženě na fantasy jako já budete mírně zklamáni.

Kdyby tam nebylo psáno že se jedná o fantasy hodnocení by bylo určitě vyšší.

09.11.2023 4 z 5

Ukradené dítě Ukradené dítě Keith Donohue

Co se vše může stát, když nedáte pozor na 7lete dítě? A vrátí se k vám při návratu vážně ono? Nebo je to šotek, který vzal na sebe podobu vašeho dítěte?
Tohle přesně se přihodí Henrymu Dayi. Jednoho dne ho unesou šotci, aby si s ním mohl jejich vůdce vyměnit identitu. Henry se vrací domů ale není to Henry, ten se stává Anidayem a musí žít v lese s dalšími 11 sotky. Ty loví zvěř, brouky, svírají plody a bydlí v norach. Čekají na svou příležitost stát se potvrzeným dítětem. Ale nynější Henry i Aniday si pamatuji své minulé životy a chtějí zjistit co se stalo. Henry byl před 100 lety německý chlapec jménem Gustav. Byl hudební génius . A nyní se v em hudba znovu probudila, což nechápe otec Henryho a pojme podezření. ANniday se chce dozvědět jak se má jeho rodina. Dojdou k smíření? A jak se změní Henryho život když se mu narodí dítě?
Krásný příběh, zajímavý jen psaný tak, že autor hodně popisuje přírodu a pocity než samotný dej. Tam se mnohdy nic moc neděje a u knížky se sem tam nudite.
Zajímavý příběh nebýt těch dlouhých popisu.

12.10.2023 3 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Čtveřice kamarádů najde jednoho dne město, ve městě, o kterém většina lidí nema ani páru. Navíc se v něm dějí neobyčejně veci. Parma, cesmín, Lazar a Zima se tam rozhodnou nastěhovat. Zažívají zde spoustu podivnosti a lásek. Ale vše není tak růžové jak se nejprve zda. Lidé se tu mění. A už nikdy nebudou stejní jako dřív. Navíc městem se šíří nemoc, nákaza, která město požírá. Podaří se jim nemoc zkrotit?
Krásné vykresleny svět fantasy. Jen jsem nepochopila, proč neutekli dokud to šlo. Já se začít měnit, už bych tam nebyla a konec mi přišel také divný. Proto 3/5.

17.09.2023 3 z 5

Potrhané duše Potrhané duše Jana Jordanová

Tak dneska se chci s vámi poděl
Ellie se stala smrtkou a dostala za úkol převádět duše nadbytosti (vlkodlaci, upiri...). Někdo ale tyto duše záměrně ničí. A Ellie a její tým chce přijít na to kdo. Všichni si myslí, že za to může nepřátelství mezi vlkodlaky a upíry. Útoky se ale odehrávají v obou táborech ale nejen tam. Oběťmi se stávají i lidské duše. Stopy vedou k čarodějnici. Ale tohle vše je jen začátek... zvládne Black a Ellie zachránit i samotné podsvětí před útokem? A co vše budou muset obětovat? Vydrží to jejich láska?
Tak tentokrát to byla fakt jízda a to od začátku až do konce. Čtivé a plně zvratů. Úžasná YA fantasy. Nechybí vlkodlaci, upíři ani démoni. Příběh je děsivější než první díl. A mně dostal hnedka od prvních stránek.
Moc se mi líbí jak autorka z padoucha udělá najednou sympaťáka a naopak z kladne postavy padoucha, za to má můj obdiv. Člověk nikdy neví na čem je. Kdo je přítel, kdo nepřítel, kdo koho miluje? Také se mi líbí jak smrtky řeší běžné věci jako smrtelníci. Třeba, zda jít za svým snem nebo poslouchat rodiče. Příběh je plný lásky, romantiky, temnoty a zrady. Bude příběh končit happyendem nebo vám na konci ukapne slza? Nechte se překvapit.

09.09.2023 4 z 5

Začátek po konci Začátek po konci Jana Jordanová

Ačkoliv je to kniha YA musím říct, že příběh mne moc bavil. Takova lehčí verze Divergence. Na začátku má čtenář strašně otázek. Na některé se odpovědi v knize dozví, na některé částečně a na některé vůbec. Ale může na ně přijít řada třeba v druhém díle.
Naše hrdinka Ellie (toto jméno si sama vybrala na začátku knihy) se ocitne v podsvětí,, ve kterém vládne temný vůdce Black. Zemřela ale dostala šanci na návrat v podobě smrtky. Aby se jí ale stala musí obstát v úkolech a také si ji musí vybrat jeden z patronů. To ale nejprve znamená porazit zbylé kandidáty. Protože o tento post nesoutěží sama. Úkoly jsou velice obtížné, navíc se někdo snaží zajistit aby neuspěla. Proč? Nikoho tady nezná, o ničem neví? Proč je tedy právě ona trnem v oku vysoce postavených smrtek? A co hlas, který slyší ve své hlavě, komu patří? A proč ji varuje?
Kniha je napsána jednoduchými větami, pro YA jasné, srozumitelné. Děj je plný zvratů a napětí. Nikdy nevíte, co se stane, komu můžete věřit, kdo je skutečně přítel? Toto vše vás nutí číst a číst. Za to autorku moc obdivuji. Svět podsvětí vybarvila podobně jako náš svět. I smrtka může jít přece na párty, hospody nebo na bowling. Což je krásná myšlenka . Musím říct že ani smrtkám nechybí smysl pro humor a romantika.
Už se moc těším na další díl.

08.09.2023 4 z 5