LuckyVagabond LuckyVagabond komentáře u knih

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Na tento příběh jsem poprvé narazil v Bronxu u mé černošské couchsurferky. Téhdy jsem si myslel jaký nejsem cestovatel, když jsem přijel do NewYorku z Washingtonu megabusem za 1 dolar a se zrcadlovkou na krku a tričkem I Luv NY se hrnul metrem do ghetta za svoji hostitelskou rodinou.

Příběh mi ukázal, že cestovat můžu i jinak. Svobodněji. Jako opravdový poutník, vagabond, dobrodruh, super trump! Bez časových a finančních limitů.

Po návratu do milované Prahy jsem po roce života v ní zjistil, že bydlím v krásném bytě se zahradou s nádhernou vzrostlou magnolií, s pohodovou prací, hezkou kamarádkou.. prostě ideál. Ale každodenní rutina ten ideál trochu kazila. Pořád jsem cítil, že tohle není to ono. Na polici na mě pořád koukala kniha Into The Wild a šeptala mi do podvědomí, že život je mnohem větší zábava, než jen chodit do práce, platit nájem, číst knihy a konzumovat to všechno co Praha matka měst nabízí.

Jednoho dne mě šéfová v práci fakt naštvala a tak nějak na mě dolehla tíha mého krásného, pohodlného života bez hlubšího smyslu.

Zkráceně.. dal jsem výpověď, opustil krásný byt, všechny knihy zanesl do antikvariátu v Holešovicích, koupil si na výstavě stanů v Letňanech batoh, nafukovací karimatku, spacák, sandále a vyrazil do světa.

Přátele říkají.. Ale vždyť nemáš žádné peníze. To nejde cestovat bez peněz. To je jedno. Já to nějak vymyslím. Já prostě musím.

A stopem jsem vyrazil do neznáma. Kam jedeš? Nevím.. nemám plán ani peníze. Ty jsi blázen. Ty jsi jako ten kluk z toho filmu Útěk do divočiny. Viděls to? Hehe jo jo to slyším skoro každý den. Tak hlavně neumři jak v tom filmu. Nene neboj to se nestane.

Přes 40.000 nastopovaných kilometrů skrz na skrz Evropou a dále. Stovky přátel z celého světa. Desítky romantických příběhů, každý hodný knihy. Spal jsem v horách, lesích, fjordech, hřbitovech, mešitě, plážích, střechách, balkonech, sklepích, pouštích, jeskyni, muzeu, zastávkách. Každý den mi vesmír nadělil jídlo a krásné lidi, kteří vyměňovali co jsem zrovna potřeboval za trochu inspirace mým příběhem. Každý den jsem měl kde složit hlavu. Každý den jsem chytl stopa, nebo se nějak propašoval na trajekt nebo vlak. Každý den byl jako nový dobrodružný film, v kterém jsem byl já hlavní postavou.

Díky za knihy jako je Útěk do divočiny, Alchymista, Život v lesích, Vagabonding, Moc přítomného okamžiku.. které mi ukázaly, že to jde. To mi stačilo. Sám bych na to možná nepřišel. Rok a půl života bez peněz a zároveň nejlepší období mého života, které mě sytí radostí a smyslem i roky poté. Teď se můžu v klidu usadit. Svůj Útěk do divočiny mám za sebou. Naučit se plnit si sny, důvěřovat sobě, lidem a zákonům vesmíru člověka hodně posune. Díky za to.

21.02.2019 5 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

Tuto knížku přinesla domů přítelkyně. Moc jsem si toho nevšiml, ale prý si často stěžovala, tak na tom chtěla máknout. Na knížku jsem taky mrknul abych zjistil, že si téměř nestěžuju. Což bylo super zjištění. Kultivace vděčnosti a pozitivního myšlení asi zafungovala. Každopádně kniha mě docela zaujala svojí jednoduchou a přímočarou myšlenkou ve srozumitelném podání. Pracovat na nestěžování si v národě chronických stěžovačů? To je trefa do černého pro polovinu Česka, včetně mých příbuzných. Kdo k nim má jezdit na návštěvy, když potom člověk musí celý den poslouchat jak je všechno špatně. Politici, korupce, dnešní doba, ceny, počasí, zdraví, migranti, cigáni, sousedi... fujky. Těm by ta kniha určitě pomohla. Na webu knížky jsem objevil, že mají výhodné balíčky po pěti kusech + poštovné zdarma + náramky atd. Tak jsem jich koupil rovnou pět a na Vánoce všechny s nadějí a podpůrnými instrukcemi obdaroval. Po půl roce jsem zase přijel za příbuznými. Knihy jsou netknuté a já byl opět zahlcen stěžováním.

Klišé, že opravdová změna musí přijít vždycky zevnitř se opět potvrdilo. Holt břemeno změny je na mladších generacích. Takže díky všem co na sobě makají :) Svět je fajn. Tralala.

16.03.2019 5 z 5

Praha - podrobný obrazový průvodce Praha - podrobný obrazový průvodce Tomáš Rygl

Člověk si řekne: "Hmm další průvodce Prahou." Ale kdepak. Tento je opravdu výjimečný.

Z pohledu milovníka Prahy se při listování knihou těším novou perspektivou, kterou můžu na mé oblíbené památky nahlížet. (Ptačí pohled, průřezy budov.)

Z pohledu milovníka umění se můžu radovat z dokonale zvládnuté perokresby, kolorování a bezchybnou perspektivu velice složitých budov a jejich průřezů. Autor to dokázal vše ještě v dobách, kdy neexistovaly google maps. Každou budovu si prošel zevnitř a z venčí, nafotil, natočil, na místě naskicoval. A s pomocí plánů a půdorysů 3 roky poctivě, ručně kreslil. Člověk při listování nevěřícně kroutí hlavou, že to někdo takto krásně dokázal ztvárnit.

I když se kniha prodává jako průvodce, spíše by měla být vnímána jako katalog uměleckých děl pana Rygla. Pro milovníky Prahy nutná výbava v knihovně.

22.12.2020 5 z 5

Velké dobrodružství Pepíka Střechy Velké dobrodružství Pepíka Střechy Pavel Čech

Za mě nejkrásnější česká pohádka a komiks. Jak příběhově, tak výtvarně.

Zapůjčeno v knihovně. Ale brzy zakoupím do sbírky. Takový poklad prostě musím doma mít :) Koneckonců jako všechny knižní poklady Pavla Čecha.

14.03.2019 5 z 5

Slast Slast María Hesse

Krásná knížka s něžnými ilustracemi. Překladatelka v doslovu vystihla knihu tak jak ji vnímám i já, ale slovy to podala samozřejmě mnohem lépe, než jak by se to podařilo mě, tak jen překopíruju:

Když mi po pár měsících psali z Albatros Media, měla jsem velkou radost. Tato kniha pravděpodobně není tím nejobsáhlejším, co se vám mohlo na toto téma dostat do rukou, není to ani příručka, ani návod, jak slasti dosáhnout, ale zajisté je něčím velmi výjimečným a lidským. Není to žádná učebnice, nikdo vás nepoučuje, co máte a nemáte dělat a proč. Je to jeden ženský příběh, popis cesty za hledáním vlastní sexuality. Já sama ji stále objevuji, byť mé orgasmy jsou velice hezké.

02.02.2021 5 z 5

Anarchokapitalismus Anarchokapitalismus Urza (p)

Fuj. Při čtení knihy se mi dělalo zle. V Urzově světě bych fakt žít nechtěl a nepřál bych to ani nikomu jinému.
Za mě největší knižní zklamání a vyhozené prachy na startovači.

Vždycky když jdu s přítelkyní na výlet do přírody, tak si říkám jaké by ty výlety asi byly v Urzově světě, kde všechny pozemky jsou v soukromých rukách. Kam všude bych se vůbec nedostal, co všechno by bylo zastavěno dravými boháči jejich luxusními baráky a jak bych musel používat aplikaci pro mapy ne jen pro zorientování kam zrovna jdu a kde je co pěkného, ale taky zároveň pro zjištění po pozemku nebo chodníku jakého člověka zrovna kráčím a kterému za to zrovna musím platit pomocí chytrého telefonu. Tohle byla skutečně vize autora. Člověk si i oddechne, že žije v systému jakém žije. Samozřejmě je vždycky co vylepšovat, ale Urzův svět zní spíše jako noční můra, než zajímavá utopie.

Koho zajímají alternativy k dnešnímu systému tak doporučuji "Utopie pro realisty".

Koho zajímá reálnější interpretace dnešního "špatného" světa, tak doporučuji "Faktomluva".

21.04.2019 odpad!

Anastasia Anastasia Vladimir Megre (p)

Tato kniha je docela profláknutá mezi známými. Z vyprávění jsem se těšil na knihu o blonďaté, láskyplné, éterické slovanské víle, která vtáhne čtenáře do tajů harmonického života v souladu s přírodou, zvířaty a zákony vesmíru. Jednu takovou vílu doma mám, tak jsem se fakt těšil.

První podivnosti přišly rychle. Anastasia se intimně spojila s ženatým chlapem. Biznismenem přízemních, konzumních hodnot s chatrným zdravím, kuřákem, majícím rád alkohol. Dokonce s ním počala syna v aktu zneužití a aktu nevěry, který autor překvapivě líčil jako projev pravé lásky. Jen když chcete počít syna, tak je sex opravdu plnohodnotný prožitek. Tohle je zvláštní protiklad víly, která je vylíčená jako ztělesnění duševní čistoty a uvědomělosti. Hmm co tam máme dále. Anastasia nemá přístřešek a žije volně v přírodě, protože i když je na Sibiři zima i -50°C ona může po lese běhat za zpěvu a tance nahatá, protože dokáže regulovat svoji tělesnou teplotu popřípadě ji zahřejí medvědi. Veverky ji nosí jídlo na lusknutí prsty a když se ji zachce, tak ji stačí sníst trochu trávy. Jako malou brali sokoli Anastasii na vyhlídkové lety a medvědi olizovali pokakaný zadek v rámci své péče. Ruská hrdost knihou zaznívá na každém kroku. Na závěr knihy (tam jsem se dotlačil s přeskakováním stránek) Anastasia sdělí autorovi, že bude jednou finančně velmi zámožný. (No vzhledem k prodejnosti knihy to asi trefila a jakoby to napovídalo o nastavení priorit autora. Áňa mu neřekne, že třeba transformuje své vědomí, dojde k poznání, nebo jinou šlechetnou změnu, ale řekne mu že bude pracháč hmm). V dalších dílech údajně Áňa vysvětluje technologii létajících talířů poháněných baktériemi. Omlouvám se všem skalním fanouškům Anastasie za takovou kritiku. Ač v knize sem tam zazní i něco relativně moudrého a myšlenka příběhu s hravou, moudrou vílou se mi fakt líbí, tak tohle na mě působí jako šílená slátanina. Erotická fantazie starého chlapa, který má do uvědomělosti a pochopení principů vesmíru a pravé lásky dost daleko. Kdyby to bylo alespoň literárně a slohově hodnotné když už ne myšlenkově. Pokud by to bylo celé bráno jako oddechová červená knihovna tak budiž, ale lidi o Anastasii mluví jako o knize která jim změnila život!? Kolik knih tedy přečetli? V tomto případě námitku, že jsem k tomu ještě nedozrál neberu.

Komentář byl psán s asi ročním odstupem.

18.03.2019 1 z 5

Lullaby Lullaby Jean-Marie Gustave Le Clézio

Ty jo tohle nebylo vůbec špatné. Líbil se mi autorův styl psaní. V celém příběhu se v podstatě nic moc nestalo. Když to hodně osekám, tak je příběh o tom, že mladá slečna nejde do školy, chvíli se prochází přírodou poblíž mořských útesů, sem tam někoho potká v dobrém i méně dobrém a posléze se vrátí domů a do školy, chvíli mluví s ředitelkou, potom s učitelem a je konec.
ALE! Zároveň se toho stalo tolik! Při čtení cítíte jak vítr který vaje a hladí vás ve vlasech voní po mořské soli, jak pleskají vlny o skály a odletující kapky vody ochlazují horký vzduch, jak voní tráva po medu a bzučí hmyz, jak padají kamínky z útesu při hravém poskakování, jak vás příjemně pálí sluneční žár na kůži, jak Lullaby prociťuje lásku i výčitky ke svému otci, jak zažívá naplňující okamžiky osvobození, jak Lullaby splyne s prostorem kolem sebe a dostává se do extatických stavů... A další zvláštní detaily, které autor umí navodit neskutečně plasticky bez otravného natahování jen tak nějak lehce mezi řádky. To co jiní autoři nedokáži vyjádřit v 300 stranách, to tento autor dokázal vměstnat do pouhých 54 stránek. Tohle mě fakt mile překvapilo. Budu muset prozkoumat jeho další tvorbu.

20.03.2019 5 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Ilustrace jsou tak krásné, že jsem se vůbec nemohl soustředit na příběh jak jsem je pořád musel zkoumat. Ustavičně jsem se musel vracet, abych se vzápětí zasekl na ilustraci další.
Jdu shánět další tvorbu Pavla Čecha.

A neb poezie pro fajnšmekry, kde slova byla nahrazena tahy akvarelem a tuší. Pastva pro oči a pro duši.

27.02.2019 5 z 5

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

Tato kniha je prostě skvost. Celou dobu jsem měl pocit, že mě při čtení hladí po duši. Kombinace dokonalého grafického zpracování a jemně interpretovaného příběhu první lásky ve mě probouzela nostalgické emoce kombinované s estetickou rozkoší. Tato grafická novela se zařadila mezi mých top 5 knih.

22.12.2018 5 z 5

Velká kniha čůrání Velká kniha čůrání Jakub Plachý

Díky této knížečce jsem se naučil používat termín: "Čůrání s duchovním přesahem".

Aneb tvrzení, že se s každou knihou člověk něco naučí, se i zde potvrdilo.

Kupodivu je to tak roztomile pitomé, až je to svým způsobem vtipné :)

30.09.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Mám pocit, že teď chápu svět zase o trošku lépe. Tato kniha neskutečně rozšíří obzory.

06.11.2019 5 z 5

Čeští skeptici - Kdo jsou a co chtějí Čeští skeptici - Kdo jsou a co chtějí Věra Nosková

Tato kniha mi byla milým překvapením.

Asi se pohybuji v kruzích lidí, kteří jsou náchylnější na hoaxy, konspirační teorie, nepravdy, lži, manipulace a šarlatánství. Občas mi to nedá a sem tam někomu na facebooku, nebo v reálu ozřejmuji nějaký jejich blábol pomocí faktů, které většinou netrvá dlouho v dnešní době vyhledat a ověřit. Což dělá paradoxně málokdo. K mému překvapení jsou lidé imunní vůči faktům a hlášky typu "hele i kdybys mi dal 1000 argumentů, stejně dám na svůj pocit a intuici" a nebo: "ty máš svoji pravdu a já mám tu svoji, tak to respektuj" jsou časté a frustrující. Práce Sisyfovská fakt.

Takže jsem se načapal při zjištění, že jsem asi skeptik. Neuvěřím ničemu, dokud si to neověřím ze všech stran. Tak jsem zjišťoval co to vlastně znamená být skeptik. A samozřejmě narazil na Sisyfos. Organizaci, kterou periferně s mírným despektem vnímám už snad 15 let, o které jsem si mylně myslel, že to je parta páprdů, kteří si žijí ve své úzkoprsé, staromódní, zkostnatělé bublině. Banda, která dala anticenu Bludný balvan Duškovi, Grofovi, Hnízdilovi, Moodymu i Goťákovi, které mám načtené a svým filtrovaným způsobem rád.

Nicméně po hlubším prozkoumání ve mě organizace vyvolala sympatie a v podstatě nehlásá nic, co by mi nedávalo smysl. I kritika výše zmíněných byla oprávněná. Tak jsem si zakoupil tuto knihu, ať nemusím kontext organizace vyzobávat z webu. Kniha je kniha.

Člověk se v ní dozví motivy založení takového klubu, jaký má tento myšlenkový proud mezinárodní rozsah, pozná blíže nejaktivnější členy, seznámí se s paranormální výzvou, kdy každý člověk který tvrdí, že má paranormální schopnosti je může v dvojitě zaslepeném testu prokázat a získat až jeden milion Eur (Nikdo na světě zatím své schopnosti nedokázal prokázat), vtipně formulované důvody udělení Bludných balvanů s ukázky z laudatia a další. Kniha je celkově dobře napsaná a čte se s lehkostí.

Sisyfos si mě získal a donutil mě provést opět revizi názorů a ještě trochu pošťouchnout mé kritické myšlení. Za to děkuji. Knihu doporučuji.

23.04.2020 5 z 5

Utopie pro realisty Utopie pro realisty Rutger Bregman

Ty jo po dlouhé době zase kniha, kterou jsem doslova zhltal.
Všichni pořád něco kritizují na dnešním systému, ale málo kdo dokáže nastínit nějakou alternativu. Kolikrát mi připadá že se lidi umí jen točit v překonaném kolečku kapitalismus versus komunismus a socialismus, pravice versus levice a navíc se nezmůžou. Kde je nějaká fantazie? Kniha jde za tento Status Quo a nesměle nabízí krok vpřed místo doleva, nebo doprava. Ač se kniha nezaobírá tím jak tuto vizi naplnit, umí nadchnout pro nové vize a odůvodnit proč má smysl je mít, mluvit o nich a prosazovat je.
Už málokdo si uvědomuje, že všechno v čem dneska žijeme, byla kdysi absolutně nereálná utopie a sci-fi fantazie pár bláznů. Jsem rád, že ve společnosti zase začínají zaznívat nová témata z dnešního pohledu utopického charakteru a zaznívají z úst i takových velikánů jako je Mark Zuckerberg a Elon Musk a hromady dalších.
Jde o neskutečně zajímavou knihu plnou skvělých myšlenek. Brzy ji budu muset přečíst znovu.
Jinak v USA a Nizozemí je kniha prý bestseller. Škoda že u nás nikoliv.

"Pokrok je jen realizace utopií.“ - Oscar Wilde

"Z pohledu HDP je ideálním občanem kompulzivní gambler s rakovinou, procházející komplikovaným, vleklým rozvodem, který se léčí hrstmi antidepresiv a utrácením, kdykoliv krámy něco trochu zlevní. Podle standardů HDP jsou nejhoršími rodinami v Americe ty, které skutečně fungují jako rodiny - samy si vaří jídlo, chodí na procházky po večeři a mluví spolu, místo aby ponechávaly děti napospas komerční kultuře."

"Hrubý národní produkt... měří všechno... kromě toho, kvůli čemu stojí za to žít."

21.04.2019 5 z 5

Taras Kuščynskyj Taras Kuščynskyj Taras Kuščynskyj

Taras Kuščynskyj jehož jméno pomalu ani nevyslovím a doposud jsem nevěděl že existuje, se asi právě stal mým nejoblíbenějším českým fotografem.
Nahé ženy na nás dnes vykukují na každém rohu. Člověk je z toho až otupělý a málokteré zobrazení aktu už ohromí.
U fotografií Tarase jde ale cítit něco osobního a platonického. Jakoby fotky zachycovaly i něco z duše modelky. Možná to dělá ta černobílá fotografie a absence dokonalého retušování. Ale tajemství bude pravděpodobně tkvět v autorově upřímné fascinaci ženskou krásou a zachycení a zobrazení modelek přesně tak jak jejich krásnu vnímal on sám v jejich přirozenosti a jemnosti. Fotky mají zvláštní autentičnost.

Až jsem dostal chuť vyměnit smartphone za analogový foťák.

13.03.2019 5 z 5

Erekce srdce Erekce srdce Petr Soukup

-Díky našemu rozchodu mi to jde lépe od ruky.

-Od té doby co tě znám, je pořád středa.

-S tebou je to vždycky přepich!

-Nikdy nechci být postaven před hotovou věc.

-Každej hajzl chce mít svoji štětku.

-Nechceš se večer protkat?

-Se mnou ti život příjemně proteče mezi prsy.

-Nechceš si mě pustit k tělu, protože se znáš.

-S tebou mám vždycky jinej rozměr.

-Chceš na výlet? Můžu tě vzít na jednu pevnost.

-Začínám tě milovat i oblečenou.

-Hledám dívku, která nekurví lásku vztahem.

-Přestaň předstírat, že mě nemiluješ. Strašně mě to přitahuje!

-Lež, máš krásný nohy!

-Od té doby, co jsme spolu, je se mnou mnohem větší prdel.

-Miluji tě tak moc, že ti slibuji, že si tě nikdy nevezmu.

-Ty. Největší chyba, jakou jsem kdy udělal.

-Máš-li mě v piči, tak jsem vyhrál.

A tak dále :) Na každé stránce jeden tento výplod :)

30.09.2021 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

To, že se ženám příběh líbí chápu. Ale ta infantilní forma jakou je to celé napsáno? Fakt jsem se při čtení kroutil :/

06.02.2021 1 z 5

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

I já si nechal touto knihou naordinovat silnou dávku nostalgie z mého dětství. Člověk si ani nevšimne, jak rychle se věci mění. Kniha potěšila a současnost zkrásněla :)

22.12.2020 5 z 5

Manželský sex Manželský sex Jesse Kornbluth

Líbí se mi knihy, ve kterých si vás autor získá na první stránce. A tady si mě autor získal hned v první větě: "Nejkrásnější žena na světě je ta, která čte knihu." (tohle si taky myslím) A člověku napoví v jakém duchu se zbytek knihy asi bude odvíjet. A nebyl jsem zklamán ani na dalších stranách. Hlavní postavy jsou inteligentní, vzdělané, mají rozhled, žena inklinuje ke zdravému životnímu stylu, muž trochu méně, občas si dají trávu, vínko, ale vše s elegantním rozmyslem. Po náročné práci se večer David a Viktorie pokaždé téměř rituálně pomilují, s vědomím toho, že se nesmí intimně zanedbávat aby si udrželi jiskru ve svém dlouholetém vztahu. Prostě ztělesnění mé představy toho jak by měli vypadat kosmopolitní Newyorčani střední třídy. Rozhovory mezi postavami nejsou trapně plytké jak u knih tohoto žánru bývá zvykem.
Viktorie a David si žijí svoji na první pohled Newyorkskou idylku. Idylka ale není jakýsi statický stav do kterého člověk spadne náhodou a najednou v něm přetrvává. Je to neustálý proces osobního růstu, přehodnocování zajetých vzorců a posouvání se vpřed a někdy i vzad. A to vyžaduje určitý mindset, který David a Viktorie mají a i proto je jejich sexuální život i po letech skvělý a i proto ruku v ruce s otevřenou komunikací nezavírají ze strachu vrátka před novými zkušenostmi.
A jak už to tak bývá, aniž by to předem plánovali do života se jim docela náhodou dostane jiná, pro oba atraktivní žena, která jim dá příležitost otestovat jejich teoretickou sexuální otevřenost a zároveň pevnost jejich pouta. A jak už to bývá v takových nových, intenzivních situacích, neobejde se to bez různých vnitřních pochodů, které bude potřeba zpracovat.
Kniha vlastně není ani tak erotická a porno scén si v knize člověk moc neužije. Řekl bych, že jde spíše více o psychologii celého procesu. Od komunikace fantazií, otevření se tomu v reálu, zpracování studu, strachu, až po různé dojezdy a konsekvence.

Určitě si knihu přečtu někdy znovu, jen tak pro radost z dobře napsaného příběhu. Je to vlastně poprvé kdy jsem erotickou knihu přečetl až do konce, aniž bych se do toho musel nutit. Možná je to i tím, že kniha je napsána mužem a převážně o mužské fantazii.
Překvapilo mě, že autor i když je novinář a psaní ho živí, nemá ambice chrlit erotické rychlokvašky. Prý už možná další knihu nevydá, cože mě trochu mrzí. Působí to jakoby pojetí příběhu sexu ve třech v jeho mysli dlouho zrálo a když byl správný čas, tak to prostě pustil do světa. U jiných ero knih mívám právě opačný pocit, že si autor sedne ke klávesnici, zvolí si téma a čeká co z něj vyleze.
Kniha je podle mě do určité míry autobiografická, proto působí příběh tak autenticky.

Vtipná zajímavost z poděkování na straně 211: "Především ale děkuji své ženě za její svatou
trpělivost a toleranci a naší náctileté dceři za její naprosté pohrdání."

20.04.2020 5 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Sleduju každý start rakety Falcon, jel jsem se projet Teslou, vím o každém tweetu Elona Muska a viděl jsem všechny jeho rozhovory, nosím tričko SpaceX. Knihu jsem přečetl v originále pár dní po vydání. Ano dávám knize 5 hvězd :D

21.12.2018 5 z 5