lucie3725 lucie3725 komentáře u knih

Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Jaroslav Foglar

Na Rychlých šípech jsem vyrostla. A teď vyšly nově, s přepečlivou redakcí a výpravou, jejich komiksové příběhy pohromadě, a navíc obohacené o detaily ze zákulisí v závěrečné části publikace.
Takže já díky této publikaci znovu prožívám velikonoční výpravu s koupačkou, kterou by mohli hochům všichni wimhofovci závidět, koridu s uprchlým čuníkem, souboj na člunech s Potápníky, děsivé pátrání po tajemství Nočních můr v domově, kde žije Tonda Pírko, chatu v koruně stromu, na níž se přihnala velká voda, pohovku u Metelků, kterou složil Rychlonožka...
Rychlonožka byl vůbec můj největší oblíbenec. Šťastný smolař. Ale dneska s odstupem nejvíc vzhlížím k jeho mamince, která například, když jednoho dne bez varování přišel domů s Bublinou, kterého našel na ulici, přijala hafana do domácnosti pouze rezignovaným "Hochu, hochu, kdyby se po ulici toulali sloni, jistě bys taky jednoho přivedl!" Moje nově objevená hrdinka prostě.
Abych byla upřímná, pro osmiletého syna a jeho spolužáky (kteří Rychlé šípy ještě třeba vůbec neznají) se tahle publikace podle mě příliš nehodí. Je fakt dost velká a těžká. Je to především nádherná záležitost pro pamětníky a fajnšmekry, co se budou donekonečna kochat a vzpomínat. A potom tak pro kluky od 10 let, co už poberou i doslov našlapaný zákulisními informacemi o vzniku komiksů. Menším zájemcům doporučuju spíš těch šest komiksových sešitů, které jsme jako děti měli my a které se v pohodě vešly večer pod peřinu s baterkou. :-)

03.06.2021 5 z 5

Tajný život pšouku Tajný život pšouku Malin Klingenberg

Velké zklamání. V podstatě vůbec nevím, co taková kniha dělá v portfoliu Paseky. Verše upoceně klopýtají, pointa je nudná. Mám pocit, že kdyby nebylo grantu na překlad, tahle kniha by v češtině nevyšla. V Pasece rozhodně ne.

20.05.2021 1 z 5

Vánoční pohádky Vánoční pohádky Zbyněk Malinský

Tyhle pohádky jsem objevila až jako dospělá - díky znovuvydání knížky Albatrosem na podzim 2019. A užíváme si je se synem maximálně, stáhli jsme si i audioknihu - geniálně namluvenou pány Nárožným a Brodským. Někdy čteme, jindy je větší chuť na poslouchání, ale pokaždé je to požitek.

01.01.2021

Kdo roste v lese Kdo roste v lese Kateryna Michalicyna

Předchozí Kdo roste v parku mě nadchlo, takže jsem se těšila na další skvělou knížku. Ale bohužel, tahle je strašně překombinovaná. Asi jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Dáme tam od všeho kousek, dohromady to bude o to líp chutnat... No, a ono ani ne.

30.10.2020 3 z 5

Pohádky na předpis Pohádky na předpis Marka Míková

Kdybych musela se synem do nemocnice, tuhle knížku bych rozhodně sbalila do tašky. Je vtipná a zábavná. Nejraději máme paní uklízečku, která vypráví pohádku :-)

30.09.2020 5 z 5

Kniha ztracených věcí Kniha ztracených věcí John Connolly

Výjimečná kniha. Geniálně proplétá svět dětství a dospělosti, místy je vtipná, místy drsná a syrová. Když se děj rozběhl, nemohla jsem se odtrhnout. Silný zážitek.

24.09.2020

Legenda o Podkinovi Jednooušku Legenda o Podkinovi Jednooušku Kieran Larwood

Jedna z nejnapínavějších fantasy knih, jaké jsem kdy četla. Těším se, až bude další díl!

25.07.2020 5 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Vtipné, čtivé, užitečné. A Vendulka Chalánková tomu nasazuje korunu. Nenapadá mě, co chtít víc.

18.07.2020 5 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Pamatuju si dobu, kdy jsem si Markéty Lukáškové všimla na Facebooku. Bylo to někdy v časech, kdy vedla web Reflexu, přičemž já jsem tenhle týdeník zrovna přestávala číst, protože mě čím dál tím víc s*al. Akorát ta Markéta mi byla něčím sympatická, takže jsem ji začala sledovat. Ale stejně - kdybych si tehdy měla vsadit na to, že tahle odrzlá holka za pár let vydá knihu, co mě posadí na zadek, ze sázky bych rozhodně vycouvala.
Jenže ta odrzlá holka klame tělem. Když jsem pak dočetla její prvotinu Losos v kaluži, sbírala jsem bradu na podlaze. Ohromila mě fantazie, s níž vystavěla prostředí, v němž se odehrává posmrtný život. Panda v nesnázích mi nepřišla špatná, ale nijak zvlášť si mě kolem prstu neomotala. Takže jsem netrpělivě čekala na závěrečný díl téhle volné trilogie. Tak netrpělivě, že jsem si ho objednala v předprodeji s podepsanou záložkou - což dělám jen u opravdových srdcovek. Když Vlaštovka v bublině přišla, četla jsem ji po kouskách, aby mi dýl vydržela.
A mám pocit, že tohle je ještě lepší než Losos. Stejně jako mě bavilo to Markétino nebe, baví mě tady její představa života v roce 2045. Jak bude co fungovat. Příběh, kterému dominuje stará Bárka, je nepředvídatelný, ale uvěřitelný - tzn. kombinace, která na mě vždycky zabere. A jsem ráda, že se obálky a předsádek (miluju předsádky!) tentokrát ujala nová výtvarnice. Posunula je o třídu výš.
No. Poslyšte, pakliže Markéta Lukášková teď píše TAKHLE, tak opravdu doufám, že se toho roku 2045 dožijem. Protože mám takový tušení, že její zralá tvorba bude ryzí zlato.

26.05.2020 4 z 5

Kdo tu bydlí? Kdo tu bydlí? Noemi Zárubová - Pfeffermannová

Jsem nadšená novým vydáním. Jediné, co mě na tomhle leporelu trochu mrzí, jsou maminky uklizené v kuchyních (hned na titulní straně) - kdyby šlo o novou knihu, tak jsem nekompromisní, ale v případě reedice mhouřím obě oči. Naopak moc se mi líbí dvoustrana s nemocnicí a průřez vlakem!

03.06.2021

Sydney Sydney Tereza Horváthová

Silný příběh, silně podaný. Nepamatuju si, kdy jsem u nějaké knihy tolik brečela. Od doby, co mám syna, jsem na tahle témata citlivější. Jednu hvězdičku ubírám za výtvarný doprovod, ten mě absolutně neoslovil. Ale literárně opravdu výjimečná záležitost - věřím, že nominaci na Literu promění.

30.05.2021 4 z 5

Ztracená duše Ztracená duše Olga Tokarczuk

Nádherně vypravená kniha. Ale od textu i příběhu jsem čekala víc.

20.05.2021 3 z 5

Nervy Nervy Raina Telgemeier

Výborně zpracované téma, kéž by taková kniha existovala před dvaceti lety...

27.01.2021 5 z 5

Everest: Pozoruhodný příběh Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaye Everest: Pozoruhodný příběh Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaye Alexandra Stewart

Miluju Todd-Stantonovy ilustrace, takže jsem nadšená, že v češtině vyšla další kniha, v níž se jimi můžu kochat. Téma je navíc v dětské literatuře neohrané a moc hezky podané.

01.01.2021 4 z 5

Milion bilion vánočních skřítků Milion bilion vánočních skřítků Hiroko Motai

Zdá se, že mám novou nejoblíbenější vánoční knížku. Ten příběh je geniální. Zarezonoval jako dlouho nic.

24.12.2020 5 z 5

Strach má velké uši Strach má velké uši Lucie Šavlíková

Dost zklamání. Miluju Komářiny ilustrace, ale ten příběh je tak překombinovaný... Text v komiksových bublinách vzhůru nohama je skvělý nápad, ale zaniká vlivem dalšího textu na stránce... Velká škoda.

03.12.2020 2 z 5

Drobnosti Drobnosti Tereza Konupčíková

Tuhle knížku stripů Terezy Konupčíkové jsem otevřela, že mrknu... A pak bylo najednou o půl hodiny víc a já jsem si uvědomila, že si ji nadšeně celou prohlížím už potřetí.
To je TAK PŘESNÝ! Tak přesný, tak vtipný, tak na nic si nehrající a tak plný lásky.

02.12.2020 5 z 5

Zničený mír Zničený mír Dan Jolley

Fajn doplnění děje po dočtení první série Kočičích válečníků.

25.07.2020 5 z 5

Ptáček a lev Ptáček a lev Marianne Dubuc

Půvabná záležitost, ale asi jsem se nějak přemotivovala a zkrátka čekala víc. Mezi obrázkovými knihami znám dost lepších.

12.05.2020 3 z 5

Radovanovy radovánky Radovanovy radovánky Zdeněk Svěrák

Nemůžu se rozhodnout, jestli je lepší knížka nebo audioknížka. Miluju obě.

24.04.2020 5 z 5