lucie.svobodova lucie.svobodova komentáře u knih

V temnotě V temnotě Cara Hunter

Také jste se jako děti bály chodit do sklepa?
Co se tam může skrývat?
(Prozradím, že já jako malá měla strach; že jsou ve sklepě Pindruše z pohádky Kdo probudí Pindruše?… I se mi jednou zdálo, že mě ve sklepě honí … Takže pro mě to spíš byl horor než pohádka )!

Zpět ke knize.. Co se může dalšího skrývat ve sklepě nám ukáže inspektor Adam Fawley ve svém druhém případu.
Poklidná ulice v Oxfordu… vlastně ne, tak bychom mohli začínat, kdyby při rekonstrukci domu nebyla v sousedním sklepě nalezena polomrtvá žena s malým dítětem…
Nikdo neví co jsou zač, kde se tam vzali nebo jak dlouho ve tmě vlastně pobývají - žena totiž nekomunikuje. A co víc, není hlášena mezi pohřešovanými osobami. Tak kdo to je? A to nikomu nechybí?

Každého okamžitě napadne, že v tom musí mít prsty majitel nemovitosti, přeci si musel všimnout, že má někoho ve sklepě… Ten ale tvrdí, že je nikdy neviděl. Jedná se o staršího, zmateného muže, to mu na věrohodnosti jeho slov moc nepřidává.
Tak jak to je? Mluví pravdu?
Už tady víme, že to nebude v žádném případě jednoduchý případ.
A bude skutečně jen jeden? Prozradím vám, že nebude, vynoří se totiž i případ z minulosti. Budou spolu souviset?

Jakým směrem se ve vyšetřování vydat? Stalo se to tak či jinak?
Máme zde několik možností, jak se zločin mohl stát. Tak která varianta bude ta správná?

Tak jako v prvním díle, Cara ví jak do vyšetřování vtáhnout i čtenáře a něčím to ozvláštnit, aby nás to bavilo ještě o něco víc. Opět k tomu zvolila přepisy hovorů, výslechů, SMS, novinové články nebo třeba náčrty z forenzního oddělení. Na někoho to působí rušivě, pro mě je to originální, “hravé a jako nápad se mi to moc líbí.

Knížka se čte rychle, děj je dynamický, plný zvratů a napětí, ukazuje nám postup řešení případu a opět nám nezbývá nic jiného než přemýšlet, kdo za tím vším stojí. A závěr? Ten je zase překvapivý, stejně jako u prvního dílu .

29.04.2024 5 z 5

Zmiz Zmiz Mary Burton

Wow, po dlouhé době opravdu skvělý thriller, který mě dokázal dostat ze “čtecí krize a asi mám novou oblíbenou autorku . Hned jsem si musela objednat dva předchozí díly
Každopádně si myslím, že knížku jde číst i samostatně, jelikož i přes to, že předchozí díly jsem prozatím nečetla, neměla jsem pocit neúplnosti, žádné podstatné informace mi při čtení nechyběly.

Opravdu je to knížka, která vás nutí číst pořád dál a je napsaná takovým stylem, že se čte “sama. Najdeme zde napětí, plno zvratů, zvrácenosti i překvapení. Zápletka je zde opravdu hluboká a myslím si, že pokud milujete thrillery stejně jako já, knihu i díky ní budete hltat stejně jako já.

Postavy jsou zde vykresleny realisticky a díky tomu si k nim můžete “budovat nějaké sympatie či antipatie, což je další věcí, kterou mám u knížek ráda.

11.04.2024 5 z 5

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

Jedna z nejlepších knížek, co jsem letos četla, do recenzí jsem přidala svůj podrobnější pohled na knihu :)

01.12.2023 5 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Dneska je to jednohubka Cyklus vlkodlaka, u které musím vyzdvihnout především ilustrace, protože ó můj Kingobože - bomba. To je přesně ta knížka, kterou potřebuje mít doma každý Kingofil Jedná se o první české vydání .

Tarker Mills - městečko, které je ochromeno hrůzou, kdykoliv nastane úplněk. V tu chvíli se totiž ozývají zoufalé výkřiky lidí a nelidské skučení. A všude kolem zanechává stopy netvor, jehož hlad nelze ukojit. Každý měsíc se opakuje o úplňku to stejné - někdo zemře.
Každá kapitola = měsíc v roce. Čte se velice svižně, právě i díky krátkým kapitolám .

Už dle počtu stránek vidíte, že je to opravdu útlá knížečka, takže toho obsahu se tam moc nevejde, ale i tak je to za mě příběh, který stojí za přečtení. Určitě neurazí, každopádně pokud s Kingem teprve začínáte, sáhla bych po jiné jeho knížce, abyste nebyli zklamání, protože určitě má lepší díla . Ale i tak - tahle knížka svoji atmosféru bezesporu má

01.12.2023 3 z 5

Zůstanou jen skvrny Zůstanou jen skvrny Ross Jeffery

Rosse jsem si oblíbila hned u první knížky, kterou jsem od něj četla - Připoutaní (níže na profilu naleznete recenzi), proto jsem moc ráda, že se mi do rukou dostala i tato knížečka a jsem z ní neméně nadšená, pokud to jde o knize s takovýmto tématem vůbec říct

Děsivý příběh dvou bratrů, Judea a Kylea, jejichž životy jsou zničeny ve chvíli, kdy umírá jejich matka. Nemají ani čas truchlit, protože za dveřmi už čekají strýcové, kteří s nimi mají vlastní plány. Dětská nevinnost má být navždy ztracena. Jako dospělý se chce Jude pomstít za to, co mu v dětství provedli. Čekal příliš dlouho, ale konečně je dost silný a chladnokrevný, aby všechno skončil. Nebo si to alespoň myslí, protože ať udělá, co udělá, zůstanou jen skvrny.

Pfuuuu, tak tohle byl mazec, na takové téma jsem byla vždy citlivější, ale od toho, co mám děti, jsem na to echt citlivá.
Autor opět nezklamal, vše je naprosto realistické. A hlavně reálné, protože se tyto zvěrstva bohužel děly, dějí a dít budou

Těžce nemocná maminka Judea a Kylea zemřela. Co teď s kluky bude?
Měl by se o ně postarat jejich otec, ale ten dává přednost alkoholu. A otevře dveře dokořán strýcům chlapců.
Člověk by si řekl, co je na tom špatného, po takto těžkém traumatizujícím zážitku, jako je smrt maminky, budou mít kolem sebe alespoň milující rodinu. No - omyl.
Na scénu totiž přichází “strýčkové, kteří jsou jedním slovem zvrhlý a mají s chlapci svoje vlastní plány.
Myslíte si, že je otec zachrání? Že nastolí ve své rodině pořádek?
Ne, naprosto selže a zklame.

Jude chce po letech pomstít sebe, i svého staršího bratra.
Povede se mu to?
Najde ty lidské stvůry?
Co s nimi provede?
Uleví se mu?
Vyřeší to nějak tu těžkou minulost?
Nebo zůstane svou minulostí poznamenán už navždy?

01.12.2023 5 z 5

Pan Nikdo Pan Nikdo Graham Masterton

Stalo se vám někdy, že jste se zamilovali a uvěřili planým slibům? Anně se to stalo Bohužel Protože když Paweł ukázal svou pravou tvář, byl to obyčejný lhář, násilník a ku*evník, který holdoval alkoholu
Pak přichází na řadu babička Janka, která ví, co takový “vztah obnáší. A také ví, co si takový člověk zaslouží Co s celým příběhem bude mít společného pohanská bohyně Devana?
Děj se odehrává v Polsku, takže na nás knížka může působit ještě o něco “bližším dojmem.

Tato jednohubka má 83 stran a přesto vznikl příběh, který jistě stojí za přečtení.
Nalezneme zde totiž od všeho něco - touhu po pomstě, nefunkční vztah (kterým si spoustu z nás jistě prošlo), bytosti, které známe z mýtů a pověstí, a ještě něco navíc.
Líbí se mi, že i přes to, že tu nebudeme číst žádné mordy a krveprolití všech v blízkém okolí, mrazivá atmosféra nás u čtení bude i tak provázet.

A co vy? Jak byste se zachovali v takovém vztahu? Také byste toužili po pomstě?

01.12.2023 4 z 5

Než zjistíš pravdu Než zjistíš pravdu Elena Minářová

Thriller psychologický thriller.

Mnohokrát jsem slyšela názory, že lidé čtou především zahraniční autory, protože domácí autoři neumí napsat kvalitní thriller / horor / fantasy, a můžeme si postupně doplňovat další a další žánry.

V mnoha případech to byl právě názor na thrillery, které jsou moje láska.
Od dnešního dne mohu s čistým svědomím odpovídat: Neumí? Tak si přečti novou knížku od Eleny - Než zjistíš pravdu.. A zjistíš pravdu - a to že sakra tedy umí! Minimálně Elena rozhodně!

Jen přečtení anotace mě utvrdilo v tom, že to je knížka, kterou CHCI přečíst.

Celý děj knihy se odehrává v Americe a tento americký způsob života je vykreslen tak dokonale, že se těžko věří, že autorka je opravdu Češka.

Vyprávění je ze dvou pohledů - Amandy a Maddie - dvou sousedek. Mám v příbězích toto střídání vypravěčů velmi ráda, stejně jako když se minulost prolíná s přítomností.

Po přečtení nemohu uvěřit, že se jedná o autorčinu prvotinu. Kniha se četla úplně sama, ubíhala stránku za stranou a nechtěla jsem ji odložit. Příběh je protkaný dramatem, vztahy a především tajemstvím. Moc se mi líbilo, jak příběh gradoval a autorka nás držela v napětí, co - jak - proč..

A jakým tajemstvím? To už tady nenajdeš, na to se musíš ponořit do čtení této (za mě) skvěle napsané knihy.

16.09.2023 5 z 5

Připoutaní Připoutaní Ross Jeffery

S porovnáním s ostatními knihami, které čtu, je tohle opravdu sousto na jedno odpoledne při kávě jo, to jsem si říkala - a ejhle to je tak nabitá knížka emocemi, že to opravdu u jedné kávy přečíst nešlo

Novela in-flash nic ti to neříká? Neboj, také jsem nevěděla o co jde
Je to specifický literární útvar, kdy autor píše povídky, které fungují samostatně, ale spolu vytváří komplexní příběh. A zde autor ukazuje, že to opravdu umí

Jedná se o velmi silný psychologický příběh, o příběh syna a otce otce a syna a o jejich poutu. Setkáme se zde s chlapcem, který postupně dospívá, až se také sám stane otcem a při výchově se snaží poučit z chyb, které udělal jeho otec.
Ale i tak nějaké chyby dělá, jak už to tak bývá..
Autor píše poutavě, nijak to neprotahuje a jde rovnou k věci, takže za mě super .
Každopádně knížka je tak nabitá emocemi, že i zde jsem si musela ke čtení přizvat balíček kapesníků (fuuu, od toho co jsem matka, jsem nějaká ubulená )

Rozhodně přečtení této útlé knížečky doporučuji

09.09.2023 5 z 5

Blízko obzoru Blízko obzoru Jessica Koch

Miluji knihy podle skutečných událostí i když bývají často na čtení velice náročné. A to je přesně tento případ - tahle kniha je totiž emoční jízda. Ani nevím kolik stran jsem probrečela, ale posledních xy to bylo určitě. Takže kapesníčky ke čtení nutností, myslím si, že tady nejedna slza ukápne totiž úplně každému.

Příběh plný lásky, přátelství, nespravedlnosti, odhodlání, zrady od nejbližších, bolesti, křivdy a smutku.
Všechno tohle v knize najdete

Velmi jsem si oblíbila hlavní postavy - ať už Jessicu, Dannyho, tak i Tinu a naprosto chápu jejich vztah a propojení. Osud už k nim ovšem už tak štědrý nebyl .
Krásní, mladí, celý život ještě před sebounebo vlastně ne?

Absolutně nechápu žádného z rodičů výše zmíněných do jednoho úplně prazvláštní a u mnohých nechutný a vůbec by se rodiči neměli nazývat.
Nebudu prozrazovat více, abych neprozradila příliš.

Kniha se mi četla sama, musela jsem totiž vědět co bylo dál, ale rozhodně to nebylo jednoduché čtení.
U čtení jsem byla šťastná, smutná, naštvaná, zhnusená a často jsem nechtěla ani uvěřit, co člověk dokáže

Doslov autorky nebudu ani komentovat, tam padlo kapesníčků nejvíce

31.08.2023 5 z 5

Zpovědi Zpovědi Kanae Minato

Malá kniha plná napětí, která bortí veškeré předsudky vůči japonské literatuře .

„Manami zemřela. Ale nebyla to nehoda. Manami byla zavražděna. A její vrahové jsou mezi vámi.“
—-
Po přečtení tohoto začátku anotace jsem věděla, že si knihu musím přečíst, i přes to, že japonskou literaturu normálně nevyhledávám.

Júko, třídní učitelka 7. B zrušila zasnoubení a tak se jejím jediným štěstím stala její malá dcerka Manami. Ta však tragicky zemřela na školním pozemku a tak se Júko rozhodla ze školy odejít. Nejprve si žáci musí poslechnout její zpověď. Vypráví příběh a do pohybu uvádí svou pomstu.

Byla smrt Manami nehoda nebo za touto hrůzou stojí opravdu promyšlený čin?

Máme zde vyprávění z více pohledů a postupně se nám odhalují šokující okolnosti jedné velké tragédie a jejích následků.

Spravedlnost, trest, zoufalství, mateřská láska a konfrontace jedné učitelky s jejími žáky, která navždy změní jejich životy a ohrozí bezpečí celé školy.

Máte pro chování a činy hlavní hrdinky nějakou špetku porozumění nebo jste jejím chováním zhnusení?

Kniha je to velmi čtivá, plná zvratů a wow okamžiků, každou chvíli mě něco překvapilo, šokovalo. Máme zde dokonale ukázáno, jak důležitá je psychická pohoda a jak nás v celém životě ovlivňuje naše dětství a vztahy s blízkým okolím.

Na styl autorčina psaní jsem si musela chvíli zvykat, chyběla mi zde například přímá řeč, ale po chvíli mě příběh tak pohltil, že už jsem to ani nevnímala.

„Kde jsou ty doby, kdy byli děti opravdu nevinné.“

20.05.2024 5 z 5

Dvanáct tajemství Dvanáct tajemství Robert Gold

Ben Harper, naše hlavní postava, se živí jako novinář a zaměřil se na kriminální případy.
Proč?
Má za sebou totiž svůj vlastní. Smutný, odporný, otřesný, nepochopitelný,… no, nenacházím slov. Otřásl všemi.
Bylo mu pouhých osm let, když jeho bratr a kamarád byli brutálně zavražděni.

Kým a jak?
To je ještě odpornější. Byli totiž ubodáni stejně starými dívkami.
Bylo toho dost?
Nebylo… aby toho nebylo málo, maminka bratrů spáchala po několika letech sebevraždu. Kolem té by se nějaký ten otazník také našel.

Myslím si, že na jednoho malého kluka je toho naloženo až dost.

A ještě je tu jedna důležitá otázka…
Bylo to skutečně tak?
V Benovi totiž klíčí jisté podezření, že takto to tehdy přeci jen nebylo.
Co a jak se vlastně tedy před lety odehrálo?
Přijde na to? A co vše odhalí?

Příběh je vyprávěn převážně z pohledu Bena, ale máme zde i další postavy (a není jich málo). Proto se v knize vyskytuje vyprávění formou ich formy i er formy, což pro někoho může být zmatečné, ale já si rychle zvykla a nijak mi to nepřekáželo.

Ben nám odhaluje svůj hrůzný příběh z dětství, postupně však vychází najevo nové skutečnosti, které by člověk nečekal. A ten hlavní wow efekt přichází v závěru.
Jaká tajemství s Benem objevíme?
Prozradím, že vše nebude jen o tomto “starém činu, bude toho více a bude to spolu jistým způsobem vše souviset.

Vyprávění bylo na začátku trochu kostrbaté, ještě bylo trochu komplikováno množstvím postav, které se zde vyskytovaly. Občas jsem si nebyla jistá, kdo je kdo a kdo jak se vším souvisí,a jakou roli bude v příběhu vlastně hrát. Ale postupně mi vše do sebe začalo zapadat a pochopila jsem souvislosti. V závěru se mi tedy, i přes nějaké ty výtky, kniha líbila.
Druhý díl - Jedenáct lhářů - je za mě o stupeň lepší .

To, že se jedná o případ podle skutečných událostí to umocňuje na maximum a nějaká ta husí kůže se objevila.

16.05.2024 3 z 5

Pokoj pro hosty Pokoj pro hosty Andrea Bartz

Kelly se obětovala pro svého snoubence. Vzdala se své kariéry, přátel a všeho co znala, když se s ním přestěhovala z Chicaga do Filadelfie. Tento “nový život se jí však před očima mění v noční můru - skrze lockdown je uvězněna v malém bytě s Mikem, se kterým si přestává rozumět.
Jediné co ji v této nelehké době dělá radost je obnovené přátelství se Sabrinou a jejím manželem.
Sabrina nabídne, že se může Kelly nastěhovat k nim do pokoje pro hosty. Jedné noci nastane zvrat a Kelly se přidá k vášnivým hrátkám její kamarádky a jejího manžela Nathana. Od té chvíle společně ve vile žijí jako vášnivá, avšak nesourodá trojice.
Dům i jeho majitelé však skrývají tajemství. A není to jen tak.
Odhalíme je a bude Kelly v pořádku?

Autorka napsala knihu, která je bezesporu čtivá, ale čekala jsem od ni něco jiného. Namísto thrilleru jsem dostala spíše erotický román se zápletkou.

Zápletka je sice promyšlená, chvíli jste na straně toho, pak zase na straně toho. Nalezneme i překvapivé momenty a některé situace se povedlo příjemně vygradovat a zamotat, ale ani tak to není “ono.
U knih mám ráda, když si při čtení dokážu vybudovat “vztah s postavami a to se zde bohužel nestalo. Kelly mi byla až nesympatická, působila na mě jako hloupá, naivní, nelogická pipka.

Vzhledem k tomu, že mám načteno opravdu dost thrillerů, tato knížka mi úplně nesedla, je překombinovaná a zasloužila by trošku “učesat, přijde mi, že některé žánry, které tam autorka zakomponovala nemá úplně zvládnuté, ale nechala bych ji i přes tyto výtky 3*/5.

Pokud hledáte něco mezi erotikou - romantikou a (psycho)thrillerem, určitě po knize můžete sáhnout .

06.04.2024 3 z 5

Chladný král Chladný král M. V. Jírová (p)

Jelikož postupně přicházím na chuť fantasy a erotice, po všech těch thrillerech a detektivkách, které čtu dlouhé roky, sáhla jsem po Chladném králi. Protože Fantasy Darkromance? Na to se musím mrknout! Kdo by si nechtěl rozšířit rozhled napříč knižním světem, že jo?

Míša má poutavý styl psaní, určitě je knížka čtivá a i přesto, že s tímto žánrem teprve začínám a celkově mu přicházím postupně na chuť, moc mě zaujala a sáhnu jistě i po pokračování, to si totiž nemohu nechat ujít!

Autorka nás v úvodu seznamuje s “jejím světem. Nacházíme se v budoucnosti, ale vládce život vrátí o míle do minulosti. Vládne mu krutý král Krenus, který si podmanil řadu zemí. A životu ve své zemi nastavil jasně daná pravidla Představte si, že například nesmíte u sebe mít elektroniku, nosit spodní prádlo a nebo používat jako žena hygienické pomůcky zpět do minulosti, kdy žena byla jen objektem touhy a měla jasně dané své postavení, které nebylo jistě lichotivé.

Příběh je vyprávěn z pohledu hlavní hrdinky Mesilie a některé části i z pohledu Kardese, místního prince, který si jde za tím, co chce.
Mesilie je klasická “puberťačka - paličatá a se svým názorem. Jak se jí asi žije v takovém světě, kde jsou jasně daná pravidla? Dodržuje je? Nebo se pravidlům brání nebo dokonce staví proti nim?
Kardes - krutý a chladný princ, anebo je to tak trochu jinak? Budete ho nenávidět nebo milovat? Dominantní, krásný a zahalený tajemstvím. Ale jakým?
A co má v plánu krutý král Krenus?

Znáte takový ten pocit, který balancuje na hranici lásky a nenávisti? Tak i ten tady nalezneme. A o neuvěřitelné touze ani nemluvím !

Fantasy část mi vyrazila dech, ale nic z ní nebudu prozrazovat, ať si ten wow efekt užijete v plné parádě.

Ale jinak Chcete příběh v neobyčejném světě, protkaný nějakou tou vraždou, zvrhlostí a plnou dávkou elektrizující erotiky? Chcete se červenat?
Mesilie a Kardes na vás čekají
A upozorněte partnery, že budete dost možná náruživější než normálně

„Smyslnost je zbraň, kterou jen stěží přebijete slušností. A vášeň válka, která se nedá vyhrát prosbami.“

„Omluvy a prosby patří do postele.

11.03.2024 5 z 5

Čtyři po půlnoci Čtyři po půlnoci Stephen King

Kniha Čtyři po půlnoci u nás vyšla poprvé jako celek čtyř novel - Časožrouti, Skryté okno do skryté zahrady, Policajt z knihovny, Sluneční pes. A já se k ní dostala díky Beta Dobrovský; kterým tak patří veliké díky .

Někoho může odradit počet stran, ale Kingomilové jsou asi už zvyklý. Jako celek je kniha perfektní (překvapivě) a doporučila bych ji i začínajícím Kingomilům .

Každá z novel je doplněna úvodním slovem autora, kde se s námi podělí, jak příběh vznikal a nebo co bylo inspirací, což mi přijde jako skvělý nápad.

Já vím, že u mě je to u každého Kinga pořád dokola, ale musím - je to pecka, napínavé, čtivé, trochu temné, trochu tajemné, nechutné či možná místy až odporné .

V Časožroutech zmizí při záhadném letu většina cestujících.
Při cestě z LA do Bostonu zmizí velká část cestujících i posádka letadla. Co teď? Naštěstí se mezi zbylými cestujícími najde pilot, který se ujme pilotování. Proletí však trhlinou v čase a objeví se někde, kde by to jistě nikdo nečekal a potkávají tam Časoužrouty. Tak co teď?

Ve Skrytém oknu do skryté zahrady vtrhne do života osamělého literáta podivný cizinec, který možná existuje jen ve spisovatelových představách.
Zde se setkává spisovatel Morton a John, který tvrdí, že mu byla Mortonem zkopírována povídka. Ten to však odmítá. Jak je tedy možné, že jsou si povídky opravdu velice podobné?

Novela Policajt z knihovny vypráví o realitním agentovi pronásledovaném zlými přízraky z knihovny.
Sam jako malý nemohl vrátit zapůjčené knihy, protože je ztratil. Nyní o x let později přichází do knihovny, jelikož se chystá na svou přednášku.
Stalo se vám někdy, že jste knihy vrátili později nebo vůbec? Jak se knihovnice tvářila?
A jaký dopad měl tento přešlap z dětství pro Sama?

Hlavní hrdina děsuplného Slunečního psa dostane k patnáctinám vytoužený polaroid, který však fotografuje pořád stejný snímek – strašidelného psa. Navíc se pes na obrázku neustále přibližuje... Kdo se rád bojí, nebude litovat.

Mě se nejvíce líbil Policajt z knihovny A tobě?

08.01.2024 5 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Riley Sager (p)

O autorovi jsem mnoho slyšela, předchozí knížky mám doma, jen na ně ještě nebyl prostor, proto když přišla nabídka na toto Vánoční SČ, neváhala jsem.
Na knihy jsem slyšela samou chválu, tak jsem byla moc zvědavá, ale bohužel mě kniha zklamala, měla jsem od ní asi přehnané očekávání, respektive jsem od ní čekala něco trochu jiného.

Knížce nejde upřít čtivost, na začátku jsem si říkala, proč má oproti jeho ostatním knihám tak špatné hodnocení Bylo zde vše, co mám ráda - napětí, ponurost, originální postavy, dvě dějové linie (minulost, současnost), tak kde je problém? Za polovinou knihy pro mě však přišel nečekaný zvrat, myslím, že ho tam neočekával nikdo A budete z něj buď nadšený nebo naopak zklamaný. Já se řadím bohužel mezi ty zklamanější, kdyby byla kniha zařazena do trochu jiného žánru / podžánru, asi bych to brala i trochu jinak . Také jsem v knize viděla trochu “vykradačku knih jiných, ale to je jen můj názor a ostatní mohou být z knihy nadšení. A tak to má být, kdyby se každému líbilo vše, nebyla by to nuda? Hodnotila bych 3.5*/5

Jelikož anotace je zde opravdu obsáhlá a nerada bych spoilerovala, nechám to dnes v této formě .

Anotace:
Nedávno ovdovělá herečka Casey Fletcherová se ukryla před bulvárními novináři do letního sídla u klidného jezera ve Vermontu. Vyzbrojena dalekohledem a zásobou lahví svého oblíbeného alkoholu si krátí čas pozorováním Toma a Katherine Royceových, kteří bydlí v domě na protější straně jezera. Je to nádherný pár: Tom je bohatý technologický inovátor, Katherine bývalá modelka.

Jednoho dne Casey zachrání Katherine před utonutím v jezeře a vznikne mezi nimi přátelství. Čím více se však poznávají a čím déle Casey sousedy sleduje, tím je jasnější, že manželství Katherine a Toma není zdaleka tak dokonalé a klidné, jak by se mohlo zdát. Když Katherine náhle zmizí, Casey se pokouší zjistit, co se s ní stalo. Odhaluje přitom děsivé a temné pravdy, v jejichž světle se příběh o voyeurismu a podezírání mění v příběh o vině, posedlosti a o tom, jak moc může zdání klamat.

04.01.2024 3 z 5

Láska ve špičce italské boty Láska ve špičce italské boty Blanka Malá

Tato knížka mě zaujala na první pohled, jelikož miluji vše italské, od kultury až po místní gastronomii. A zde jsem dostala vše, ještě včetně životního příběhu Blanky

Na první pohled úspěšná rozhlasová moderátorka, ale v osobním životě to bohužel skřípe, dva rozvody za sebou a třetí manželství také není podle představ. Jednoho dne v sobě Blanka najde vnitřní sílu, požádá opět o rozvod a vydá se na dovolenou do Itálie - do Kalábrie, přímo do pověstné špičky italské boty, plnit si své sny.
Co se zde odehraje? Pomůže sluníčko a moře zahnat každodenní starosti a strasti? Nebo tam na Blanku snad čeká osudová láska? Nový začátek?

Blanka nás vpustí do svého osobního života a nahlédneme do hezkých, i méně hezkých, chvil, kterými si člověk standardně v životě prostě mnohdy projde, ať chce nebo nechce.

Kniha je psaná čtivě, upřímně, dokonale jsem si dokázala představit místní prostředí, kde se příběh odehrává a stejně tak smysl pro humor autorky mi naprosto sedl .
Pro mě to bylo příjemné čtení obohacené o spoustu receptů, a jelikož ráda vařím (i jím ), určitě se do nich pustím a třeba se zde s vámi podělím i o výsledek .

Každopádně bych po přečtení nejraději sedla do letadla a vydala se vstříc dobrodružstvím (a mňamkám) směr Kalábrie .

28.11.2023 5 z 5

Elena to ví Elena to ví Claudia Piñeiro

Rita byla nalezena oběšená ve zvonici kostela. Toho dne pršelo. Případ byl uzavřen jako sebevražda, ale její matka ví, že se dcera nezabila.

Tak začíná anotace knihy. Čekali byste dle ní napínavou detektivku plnou tajemství a jejich postupného rozplétání? Tak ne, přesně tohle vás nečeká, i když při čtení anotace to byla i má první myšlenka

Je to totiž mnohem náročnější čtení. Najdeme zde mnoho těžkých témat. Ať už je to téma nemoci (Elena trpí Parkinsonovou chorobou), náročného vztahu matka - dcera, mateřství, které každá žena může vnímat úplně jinak a může od něj čekat i něco jiného, ztráty blízké osoby a mnoho dalších.

V poslední době se ke mně dostalo více knih s tématem nějaké nemoci, ať už známé nebo méně známé nebo určitého postiženi. A já si myslím, že je dobře, že se začínají čím dál více tyto témata do knih zahrnovat. I kdyby si měl díky tomu jen jeden člověk ze sta uvědomit, že to není žádná (_._), takhle žít, bude to mít určitě vliv na vnímání takto nemocných / postižených lidí.

Nebála bych se u této útlé knížky říct, že “detektivní děj je jen takové pozadí. Pozadí k náročnému životnímu příběhu.
Jak jsem již zmínila, kniha je nabitá především tématy k zamyšlení. Řekněme, že je takovou “zpovědí. Ale rozhodně to není podané otravným / rušivým způsobem, jak by někoho mohlo napadnout.

Setkáte se zde se srdceryvným příběhem plným emocí a bolesti. Příběhem, jak si člověk dokáže jít za svým, i když je to pro něj velice bolestivé a náročné.

Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdu útlou knížku, nebudu zde pitvat okolní děj, do komentáře přidám anotaci a vy neváhejte a do této jednohubky se určitě pusťte! Budete překvapeni, co z ní “dostanete.

15.11.2023 5 z 5

Rovnováha Rovnováha Petr Švec

Že je štěstí vrtkavé? O tom se tu přesvědčila hlavní postava stačila totiž jedna nehoda, aby se mu život rozsypal na padrť..
Netušil, že existuje druhý svět, dokud nespatřil prvního ducha.
Náhoda střídala náhodu a jeho kroky vždy směřovaly vždy k továrně - byl povolán Ale kým?
Myslel si, že rozplétá tragická vlákna minulosti, ale spíš si z nich pletl oprátku.
Nikdy dřív totiž nebyl blíže smrti než teď Náhody totiž neexistují.

Toť shrnutí z anotace, která nám v tomto případě prozrazuje možná zbytečně mnoho.

Každopádně knížka se četla perfektně
Co u této knížky musím vyzdvihnout jsou popisy to je sakra věc!
Děj ubíhá a napětí se zvyšuje, po přečtení anotace prostě jen čekáš co kdy přijde a jestli to přijde.
Některé scény v knize jsou zvládnuté natolik dobře, že se mi doslova vryly pod kůži a snad ještě teď mám husí kůži.

Bude pokračování?

Máš rád duchařinu? No tak neváhej!

09.09.2023 4 z 5

Kráva a kretén Kráva a kretén Jana Slaninová

Po dlouhé době je to knížka, u které jsem se smála, nahlas se rozčilovala a v závěru i plakala, jelikož ne vždy je vše tak, jak to na první pohled vypadá.. A ne vždy každý dělá šťastná rozhodnutí, i když tím chce druhého chránit..
Jedním slovem je to jízda na letní chill u bazénu ..

Krom toho je knížka neskutečně čtivá, nedá se od ní jen tak odejít, kapitoly jsou dlouhé (krátké) tak akorát, ale je to vlastně úplně jedno, protože máš chuť číst další a další..

Z postav jsem si tam našla hodně rychle oblíbence:
Klárka - hlavní postava, která je trošku skeptická, po tom co si zažila, ale skrývá se v ní divoženka (a tak trochu kráva )
Adam - tak trochu kretén, pak super chlap, zase kretén a zase tak moc ne, ale to pochopíš, až si knihu přečteš
Vans - nejlepší kamarádka Kláry a prostě lovkyně hadů
Pepíno - kolega Kláry, kterého by měl v zaměstnání mít každý

Každá holka by chtěla mít v životě určitě alespoň jednu svoji Vans.. i když ne vždy to tak může vypadat.

Po přečtení knížky budu mít deprese, kde mi v 80 budou končit prsa, budu ráda, že už nemusím hledat kladivo na čarodějnice a určitě nikdy nebudu nosit zvířátkový overal ..

09.07.2023 5 z 5

Ztracena v čase Ztracena v čase Lucie Kunešová

To bylo tak krásné, až mě mrzelo, že je konec .

Kateřina a Katka… dělí je od sebe 400 let, ALE jednoho rána se probudí každá v těle té druhé. Ocitají se tak v úplně neznámém prostředí, kolem sebe mají věci, kterým nerozumí a o cizích lidech ani nemluvě. Jaké to asi musí pro Kateřinu být, vzbudit se do moderního světa plného “vychytávek. Asi podobně šokující jako pro Katku, která se ocitla v 16. století, právě bez těch vychytávek. Ale za to vedle neomaleného manžela.

Jak jste již pochopili, příběh se odehrává ve dvou časových rovinách, kdy v každé žije pochopitelně někdo jiný.
Kateřina v 16. století a Katka v současnosti.

Hned v úvodu jsme svědky hádky Katky a její kamarádky Báry. Katka se opije a její kamarádka ji musí odvézt domů. Hádka ji mrzí a myslí si, že následující den si to s Bárou vyříkají. Navíc ji čeká velký den - nástup do nové práce.
To však nikoho ani v nejmenším nenapadne, že je to poslední noc v jejím bytě. Ale na jak dlouho?

Mezitím se v druhé časové linii trápí Kateřina. Není totiž vůbec šťastná ve svém vztahu s Janem, který se chová jako hulvát. Jednoho dne ji sestra poradí, ať vyrazí k čarodějnici a doufají, že Kateřině čarodějnice pomůže.
A tady už asi všechny napadá, co se stane.

Ano, děvčata se probudí každá v těle té druhé a začíná to pravé dobrodružství a rozplétání tajemství.

Která z nich to má lehčí?
Poradí si s nástrahami, které jim tato změna přinesla do života?
Vrátí se ke svým původním životům? A budou se k nim chtít vůbec vrátit?
A co nám tento komplikovaný příběh odhalí?

Obě hlavní postavy mi byly sympatické, nezbývalo tedy nic jiného, než jim fandit, aby vše dopadlo dle jejich představ a byly obě šťastné. Najdeme zde vše - od nějaké té akce, zvratů v příběhu, romantika nesmí chybět , až po komické chvilky.

Lucka má svůj styl psaní, který je čtivý, poutavý a mohu říci, že se mi moc líbí. S jakou lehkostí celý příběh napsala je až neuvěřitelné.

04.06.2024 5 z 5