lucia0482 lucia0482 komentáře u knih

Temnota Temnota John Saul

Na začiatku ma to ozaj nebavilo. Príbeh temného muža v močiari mal veľký potenciál,ale vykľul sa z toho priemerný príbeh, ktorý strašidelný nebol. Bolo tu niekoľko prekvapení a zvratov, posledné stránky ma aj bavili. Rozhodne to však nie je nič hororové a koniec si zaslúžil trochu viac napätia. je to prvá kniha od Johna Saula, ktorá ma nechytila tak, ako som čakala, no som rada,že som ju prečítala.

28.02.2023 3 z 5

Na pomezí Na pomezí * antologie

Od tejto knihy som čakala trochu viac. Poviedky sú priemerné, nenašla som tu žiadnu, ktorá by dokázala navodiť hororovú atmosféru. Nemyslím si,že by som sa k nej ešte niekedy vrátila, lebo miestami bola kniha naozaj nudná.

20.11.2021 2 z 5

Nenávist Nenávist Ed McBain

Ed McBain je kráľom detektívnych príbehov. Túto zbierku poviedok, ktorá vyšla v roku 2006, som ukoristila za pár eur v antikvariáte. Musela som ju mať,keďže jednu z poviedok napísal aj môj najobľúbenejší autor Stephen King. nájdete tu však aj príbehy z pera autorov Jefferyho Deavera či Lawrence Blocka, ktorí sú tiež veľmi známi.

Čítala som ju dlhšie ako som predpokladala, pretože tu bolo pár poviedok, pri ktorých som trpela. Na druhej strane, poviedky ako Navždy, Pouhá nenávist, Křísitel, Ransomeovy ženy alebo Věci, které po nich zůstaly som prečítala jedným dychom. Ono to je problém väčšiny poviedkových kníh - nebývajú rovnako dobré a zaujímavé, najmä ak ich písali rôzni autori.

Kniha obsahuje detektívne poviedky, každá je celkom iná. Nenávisť,ako už napovedá názov, je v nich prítomná v rôznej podobe. Nenávisť vedie k činom, ktoré sa nedajú ospravedlniť a núti nás premýšľať nad tým, prečo je to tak. Nenávisť, ktorá vedie k ďalšej nenávisti a zlobe. Ťažko povedať, ktorý autor poňal výzvu najlepšie a ukázal tie tienisté stránky ľudského charakteru.

Kniha má viac ako 800 strán a hoci občas som stagnovala, niektoré poviedky si rada prečítam zasa. Tentoraz neboli strašidelné v tom nadprirodzenom duchu. Boli strašidelné tou nenávisťou, ktorú človek môže cítiť. Zo začiatku to bol boj,ale každá ďalšia poviedka bola lepšia. A či ju odporúčam kúpiť,ak ju niekde uvidíte? Určite áno o, niekoľko poviedok zanechá hlbokú stopu.

08.08.2023 3 z 5

Skrinka času Skrinka času Nikki Erlick

Čo by ste robili,keby ste sa dozvedeli,že váš osud je spečatený?

Skrinka času od Nikki Erlick je mimoriadne zaujímavé sci-fi a musím uznať,že už dávno má nejaká kniha nezasiahla tak výrazne. Stále premýšľam nad tým, či by som sa do tej skrinky chcela pozrieť.

Na začiatku všetkého sú tajuplné skrinky, ktoré dostanú ľudia po celom svete. Je v nich povrázok, ktorý určuje,ako dlho budete žiť. Neviete,ako zomriete,ale viete kedy. Nikto nevie, kde sa vzali, no časom sa ukáže,že majú pravdu a nikto svojmu osudu neunikne. Príbeh sa sústreďuje na 8 ľudí v rôznom veku. Nina, Amie, Maura, Ben, Hank, Anthony, Jack a Javier. Ľudia, ktorí chceli iba žiť.

Keď som ju včera v noci dočítala,plakala som ako malé dieťa. Táto kniha je úžasná v tom,že vás prinúti rozmýšľať nad tým,akoby ste sa zachovali,keby ste vedeli,že budete žiť príliš krátko. Alebo dlho. Viete to o sebe, svojej rodine,priateľoch. Začnete robiť veci,ktorých ste sa báli? Začnete skutočne žiť? Budete sa biť pre svoju lásku? Prepadnete depresii? V Skrinke času vidno veľmi veľa emócií. Dobrých i zlých.

Hlavné postavy môžete spoznať naozaj do hĺbky. Buď ich zbožňujete, neznášate alebo tolerujete. Dej sa krásne vyvíja, ukazuje nálady v spoločnosti, opätovný boj dvoch strán a snahy ovládať tých,ktorých spoločnosť považuje za menejcenných. Je tu strach, frustrácia, beznádej, ale aj viera, ľudskosť a tolerancia.

Bolo to úžasné čítanie. Na prvotinu obzvlášť. Naše životy sa skladajú z tisícok drobných okamihov a láskavostí, ktoré robia šťastnými nás a našich milovaných. Tak je to cítiť aj z knihy. Autorka pri niektorých osudoch vystihla niečo veľmi podstatné - čas využitý naplno je najdôležitejší. V knihe je plno filozofických úvah o živote, bytí, hľadaní seba samého vo veľmi ťažkej situácii. Napriek tomu sa číta výborne, nechcete ju odložiť. Možno tajne dúfate,že tie povrázky klamú.

Škoda,že nevieme,odkiaľ sa skrinky vzali a prečo sa objavili. Niektoré kapitoly boli menej zaujímavé. No celkový dojem je skvelý.

08.08.2023 4 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

(SPOILER) Opäť musím konštatovať, že sa to rozbehlo dobre, páčilo sa mi, ako sme postupne spoznávali osudy oboch hlavných hrdiniek i ducha. Dej konečne vyzeral podľa môjho gusta. No a potom sa to zasa pokazilo,lebo v Darcyných knihách duchovia nikoho neprekvapia a chcú sa s nimi kamošiť. Ďalší happyend bol už aj na mňa príliš. Nepochopiteľné je,že knihy autorky sú označené ako horor. Horor je iba to,že sa ich snažím dočítať do konca. Stále čakám, že príde niečo tak super ako Duch domu Ashburnů, ale začínam pochybovať.

29.05.2023 3 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Váhala som medzi tromi a štyrmi hviezdičkami. Na jednej strane to bol fajn príbeh,aj som sa zasmiala,aj mi smutno bolo. Na druhej strane, toto s hororom nemalo spoločné skoro nič. Hlavná postava, Daniel, bol sympatický pracovitý mladý muž a od začiatku som mu fandila. Sídlo Craven Manor bolo popísané veľmi pekne. História rodiny Brana bola ozaj zaujímavá. Čítalo sa to ľahko,dobre a bola som zvedavá,ako sa to skončí. Tri hviezdičky nakoniec vyhrali,lebo kniha je síce dobrá, no okolo hororu nešla. Od Darcy Coates mám všetko, toto je druhá prečítaná kniha a teším sa na ďalšie.

13.05.2023 3 z 5

Telo Telo Carol Ellis

Príjemné čítanie (nielen) pre násťročných čitateľov. Knihu som čítala prvý raz na základnej škole a potom ešte párkrát počas letných prázdnin na strednej. Bol to akýsi rituál, pretože toto je veľmi nenáročné a pohodové čítanie. Je tu fajn zápletka a myslím si,že Telo aj dnes osloví mladých knihomoľov.

14.03.2023 4 z 5