Lost Soul Lost Soul komentáře u knih

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Po smrti Adolfa Borna jsem si chtěla přečíst knihu s jeho ilustracemi - Sherlocka Holmese znám jako své boty, tak jsem zajásala, když jsem doma v knihovničce narazila na Mluvící balík. Jako dospělou mě to převelice pobavilo - spousta vtipných hlášek a úžasných postaviček - mohla H.H., Osvaldek, Desdemona, ten zbabělý hranostaj apod :) Doporučuji :)

26.06.2016 5 z 5

Halič: Putovanie po stratenom svete Halič: Putovanie po stratenom svete Martin Pollack

Fascinující výlet časem do nejvýchodnější části Rakouska-Uherska - do multikulturní Haliče. Kniha popisuje život místních obyvatel na konci 19.století. Do každého města “přijedeme” vlakem - železniční dráha ze Lvova do Vídně přes Polsko a Moravu byla ve své době druhou nejdelší v Evropě. Popisy měst a obyvatel jsou doplňovány výňatky ze soudobého tisku a románů autorů, kteří v Haliči žili a velmi často z této chudobné oblasti odešli za lepším životem na západ monarchie. Z němčiny skvěle přeloženo M. Hvoreckým.

05.01.2021 5 z 5

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Moje první setkání s autorem. Těch "kauz" bylo na můj vkus příliš, ale vše bylo velmi logicky vysvětleno, nic nedrhlo. Moc dobře se to četlo, určitě si od D. Dána ještě něco přečtu.

11.03.2019 5 z 5

Skrytá zuřivost srdce Skrytá zuřivost srdce John Boyne

Trochu mě zklamal ten melodramatický závěr, ale přesto se tento úžasný román zařadil mezi to nejlepší, co jsem kdy četla.

06.08.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tento žánr obvykle nečtu, pořádně jsem nevěděla, co mě čeká a tak jsem byla velmi překvapena tím, čeho se mi dostalo. První polovina byla zbytečně rozvláčná, ale poslední část knihy odehrávající se v Tribeči byla skvělá. Líbil se mi i styl, jakým byla kniha napsaná, působilo to velmi uvěřitelně :)

23.10.2018 4 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Pět hvězd hlavně za informace o emocionálním životě slonů. Jsou to úžasní tvorové, byla jsem často dojata.

08.04.2018 5 z 5

Strach za oponou Strach za oponou Vilém Křížek

Velmi milé překvapení. Čekala jsem oddechové čtení šestákového typu :) ale bylo to velmi sofistikované a místy i poučné.

03.06.2019 5 z 5

Mlíkař Mlíkař Anna Burns

Četla jsem loni v angličtině a až kniha vyjde česky, určitě do ní nahlédnu, abych viděla, jak byly některé věci přeložené. Klobouk dolů před Ester Žantovskou, překlad tohoto románu musel být dost náročný.
Nesedl mi styl vyprávění. Obecně nemám ráda, když jako čtenáři sledujeme proud myšlenek vypravěče, musíme leckdy přetrpět různé nudné odbočky a pak se třeba o pár stran vracíme, abychom se zorientovali. Ale věřím, že mnozí tyto výzvy mají rádi. Já už se jim budu vyhýbat :)

29.09.2020 3 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Byl to boj. Musela jsem si udělat delší přestávku, než jsem se znovu odhodlala začíst do tohoto příběhu. Tolik utrpení, kolik musel ve svém životě Jude vytrpět, je na čtenáře občas trochu moc. Emocionálně vyčerpávající příběh čtenáře změní. Zní to pateticky, ale je to tak. Přinejmenším si začne víc vážit svého života a sebe samotného. Protože to Jude nedokázal. Přestože se snažil vymanit ze své minulosti a v určitých obdobích života se mu to snad i dařilo, vždy se stalo něco, co v něm probudilo staré démony a přimělo ho vztahovat vinu za vše, co se v jeho životě přihodilo, výhradně na sebe samotného.

14.06.2017 3 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Máte pocit, že už vás v knižním světě nemůže nic překvapit a pak se vám do ruky dostane Piranesi. Krása Domu je nezměrná; jeho Laskavost nekonečná.

27.01.2022 5 z 5

Včelár z Aleppa Včelár z Aleppa Christy Lefteri

Přeceňovaná kniha. Nevím, jestli to bylo překladem, ale nelíbil se mi ten jednoduchý styl, kterým byl román napsaný. Povrchní popis postav, kterým se v románu stalo patrně téměř vše, co se uprchlíkům na cestě za svobodou mohlo stát. Ale chápu autorku, že se potřebovala vypsat ze svých zážitků z athénského uprchlického centra. Mně se ale její literární terapie nelíbila a tři hvězdy dávám jen za téma.

16.01.2022 3 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Toto bylo velké trápení. Dočteno jen z posledních sil s nadějí, že třeba konečně pochopím, co se na tom tolika nadšeným čtenářům líbilo. Velmi nesympatické postavy, které vedly nezajímavé rozhovory. Kdybych byla mladší (jsem starší než románová Frances i Nick), tak bych třeba pro ně měla větší pochopení. Frances byla ve velmi složitém věku, kdy se člověk hledá a potýká se s různými komplikovanými stavy, ale byla to velmi pasivní osoba, se kterou bych v reálném životě nechtěla mít nic společného, protože by mě jen stahovala ke dnu. Za sebe fakt nedoporučuji. Obálka je na knize asi to nejlepší :)

01.10.2019 1 z 5

Mág Mág John Fowles

Fascinující, místy téměř detektivní příběh pětadvacetiletého Nicholase Orfa na řeckém ostrově Fraxos. Tajemný Maurice Conchis a jeho divadelní společnost se hlavnímu hrdinovi rozhodli zpestřit život a ukázat mu, v čem spočívají ty správné životní hodnoty.
Myslím, že člověk knihu dostatečně ocení po té, co si ji přečte minimálně dvakrát. Při prvním čtení napjatě obracíte stránky, abyste se dozvěděli, co se na ostrově vlastně děje. Až při dalším čtení si člověk vychutná jednotlivé příběhy, které Conchis Nicholasovi vypráví a pořádně se zamyslí nad chováním jednotlivých postav.

03.08.2014 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Už dlouho jsem se u knihy tolik nepobavila. Bavil mě Elizabethin zápal pro boj za rovná práva žen, její nadšení pro vědu. Ve svém životě bych z někoho tak přímočarého asi nebyla dvakrát nadšena, ale jako literární hrdince jsem jí fandila. Mou nejoblíbenější postavou byl Šest-třicet - předběhl i Igora z Kodaňské písně písní a to už je co říct :)

31.01.2023 5 z 5

Teplo domova Teplo domova Kamila Shamsie

Z mého pohledu výstižný popis aktuální situace v Británii (a patrně i v jiných státech západní Evropy) s ohledem k řešení problémů způsobených odchodem mladých muslimů do zemí, v nichž působí ISIS a jí podobné organizace. O dopadu, jaký jejich odchod má na rodiny, které zůstaly. O názorech většinové i menšinové společnosti na řešení této složité situace.
Hlavní postavy mi nebyly zrovna dvakrát sympatické, proto jsem knihu několikrát odložila. Vadila mi jejich naivita, umínenost, víra. Ale autorka píše velmi čtivě a jako celek hodnotím knihu víceméně kladně. Bylo to moje první setkání s tématem a určitě nebylo poslední.

21.06.2020 4 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Konec zklamal, ale jinak úžasná kniha a mohu jedině doporučit.

10.12.2017 4 z 5

Jednoho krásného dne Jednoho krásného dne Šemi Zarhin

Můj největší literární zážitek tohoto roku. Kniha plná chutí a vůní, ale hlavně touhy, lásky, bolesti a ztrát.

22.10.2023 5 z 5

Neutěšenci Neutěšenci Kazuo Ishiguro

Strašlivý zážitek srovnatelný snad jen se Zdrojem od Ayn Rand. Dočteno s vypětím všech sil a ještě stále si říkám, že jsem si tento literární zážitek mohla nechat ujít. Ishiguro vytvořil dílo, za které by se nemusel stydět ani Kafka. Klobouk dolů před překladatelkou Alenou Dvořákovou. A díky jí patří také za skvělý doslov.

26.10.2020 4 z 5

Měsíční svit Měsíční svit Michael Chabon

Občasné rozvláčné pasáže se střídaly s těmi, které měly spád a pohltily mě. Pro mě nejzajímavější bylo dědečkovo vyprávění o zážitcích z druhé světové války. Hodně mě bavila i epizoda z vězení. Historická fakta v románu uváděná jsem si zatím neověřovala, ale autor Chabonova formátu by si patrně nedovolil v podobných věcech příliš fabulovat. Román si za pár let určitě znovu přečtu. Tak jako většinu autorových románů. Jsou to díla, ke kterým stojí za to se jednou za čas vrátit.

14.11.2019 4 z 5

Kdyby mi bylo kolem dvaceti, byla bych nadšená. Žhavé novinky ze světa výpočetní techniky pomáhají luštit záhadu spojenou s klasicky vydávanými knihami. Navíc záhadu, jejíž rozluštění může vzkřísit z mrtvých ty, kteří byli do projektu zapojeni od samého začátku. Nicméně už mi dávno není dvacet let, takže mě to trochu štvalo. Stejně tak ti unylí "Googláci". Hlavní postavy jsou jen zběžně popsány, o nikom se toho moc nedozvíte, nicméně nikdo extra sympatický se v příběhu neobjeví. Maximálně starý pan Penumbra :)
Kniha má dobrý potenciál, ale po literární stránce nic moc. Jednoduché čtení pro dospívající, které víceméně neurazí.

22.09.2014 3 z 5