los los komentáře u knih

Pij, duše, co hrdlo ráčí Pij, duše, co hrdlo ráčí Marina Ivanovna Cvetajeva

Mého dne lidem netřeba;/ žebráka prosím o chleba,/ bohaté grošem toužím obléct,// zlodějům klíče svěřuji/ a jehlou, když už beru ji/ do ruky, paprsek chci provléct.// Žebrák mi prázdnou jen hrst dá,/ bohatec grošem pohrdá,/ bez klíče vchází dovnitř zloděj,// paprsek prchá, nechce skrz,/ a hloupá pláče moře slz/ nad svým dnem slávy, kam se poděl…

14.05.2018 3 z 5

Básně Básně Osip Mandelštam (p)

V Petrohradě sejdeme se znova,/ snad jsme tady slunce pochovali v zem,/ blažená a nesmyslná slova/ poprvé zde pronesem.

Vánice Vánice Lev Nikolajevič Tolstoj

bravurní líčení ruské zimy

Strašidla Strašidla Chuck Palahniuk

tak se přiznejte - kdo zvládl četbu Nestřevova příběhu bez úhony?

14.05.2018 5 z 5

Čarodějnice a déšť Čarodějnice a déšť Jurga Ivanauskaitė

mé první setkání s litevskou beletrií, doporučuji

13.05.2018 3 z 5

Grafy, mapy, stromy Grafy, mapy, stromy Franco Moretti

pozoruhodný exaktní řez do humanitních věd

13.05.2018 3 z 5

Píseň Kálí Píseň Kálí Dan Simmons

kniha by zasloužila kvalitnější překlad

09.05.2018 3 z 5

Sabina – Němcová – Havlíček a jiné textologické studie Sabina – Němcová – Havlíček a jiné textologické studie Alexandr Stich

Stichova práce je mi nedostižným vzorem

09.05.2018 4 z 5

Srdce temnoty / Na pokraji sil Srdce temnoty / Na pokraji sil Joseph Conrad

magická poetičnost rázně přetržená jemným cynismem nebo dílčí ironickou pointou, tím mě Conradův svět oslovuje

09.05.2018 3 z 5

Zimní evangelium Zimní evangelium Brendan Kiely

líčí duševní stavy chlapců vyrovnávajících se se sexuálním zneužíváním knězem, letmo naznačeno i téma aktuální politické situace po 11. září

pro mne nevěrohodný závěr, příliš schematický, falešně pohádkový, závěrečná slova jak z Anny proletářky

08.05.2018 2 z 5

Nekonečná, téměř průzračná modř Nekonečná, téměř průzračná modř Rjú Murakami

zamrazí

05.05.2018 3 z 5

Cesta do Itálie Cesta do Itálie Matěj Milota Zdirad Polák

byť autor přejímal značnou část svého cestopisu z dobové odborné literatury (což však bylo běžnou, očekávanou a tedy samozřejmou praxí), je jeho původní líčení (vlastní zážitky, názory, posudky) natolik poutavé, že si zaslouží naši pozornost

nadto výborný dokument vypovídající o kulturní a jazykové úrovni českých zemí!

02.05.2018 4 z 5

Obrazy z dějin národa českého 2.-3. Obrazy z dějin národa českého 2.-3. Vladislav Vančura

četl jsem asi v 11 letech a bylo to utrpení (na rozdíl od 1. dílu), v třetím (nedokončeném) jsem se už úplně ztrácel, a Kuzmas mě bude pronásledovat až do konce mého čtenářského života

27.04.2018 2 z 5

Playback Playback Vladimír Binar

Binar zasáhl do mého života jak blesk a dovolil mi nahlédnout světovou poezii očima geniálních básníků. Naučil mne chápat rytmus a sílu slova jako tvárnou hmotu, jako magii smyslu lidského bytí.
Z Binarovy vlastní tvorby mám nejraději Playback a všem doporučuji k četbě, kondenzuje v sobě všechen prožitek z tvorby jeho oblíbených básníků - Máchy, Baudelaira, Rimbauda, Apollinaira, ...
Věřím, že ve mně nikdy nepřestanou rezonovat Binarova slova...

16.04.2018 5 z 5

Manfréd Manfréd George Gordon Byron

jeden z opěrných sloupů evropské literatury, kde by byla bez Byrona česká literatura?

15.04.2018 2 z 5

1848! - Rok hrdinů, milenců a zrádců 1848! - Rok hrdinů, milenců a zrádců Otomar Dvořák

ne, takto opravdu ne

02.04.2018 odpad!

Akvárium Akvárium Vladimir Bogdanovič Rezun

četl jsem před 20 lety a tehdy na mne příběh velmi zapůsobil, pravděpodobně bych byl dnes daleko kritičtější, ale doporučuju

20.02.2018 3 z 5

Máňa a my druzí Máňa a my druzí Simona Bohatá

literatura to není, ale jako vzpomínky na dětství zachycené na papír milé
jednoduché a čtivé, oddechové

30.01.2018 3 z 5

Almanach Dramatyckých her Almanach Dramatyckých her Václav Kliment Klicpera

Strojomír Bleskota je prostě Strojomír Bleskota

29.01.2018 4 z 5

Hry Hry Václav Havel

očekával jsem fundovaný komentář, který tato edice nabízí, tentokrát jsem se zklamal

27.11.2017 3 z 5