Lolisha Lolisha komentáře u knih

Oči zasypané pieskom Oči zasypané pieskom Paweł Smoleński

Odporucam kazdemu. Dostala som vela informacii, o ktorych sa normalne v mediach ani inde nepise...izraelske osady, palestinske studne, ludnatost v pasme gazy a izraelska blokada, ako palestinske matky vychovavaju sahidov, hadzanie kamenov, deti Arny a a brigada mucenikov Al Aksa, atd....plus historicke pozadie vsetkeho. U mna top knizka, ktora ma neocenitelne miesto v mojej kniznici.
Autor neposkytuje proizraelsky alebo propalestisky postoj. Rozprava sa s oboma stranami a citatel ma moznost pochopit zmyslanie oboch stran.

19.05.2016 5 z 5

Nezabíjajte vtáčika Nezabíjajte vtáčika Harper Lee

!!! Spoiler !!!

Kniha, ktora sa velmi prijemne cita...pribeh rozpravany detskymi ocami, z pohladu deti. Pre mna najsilnejsie boli dva momenty...veta, ktoru po prehratom sude povedal Atticus: "Urobili to uz predtym, urobili to dnes a urobia to zas, a ked to urobia, placu tusim len deti". Nadherne zhrnutie dospelackeho fatalizmu a zmiereniu sa s vecami, ktore nejako su a nejdeme ich menit... a detskeho idealizmu, cisteho pohladu na svet.

A moment na zaver knihy, ked sa serif s Atticusom dohodli, ze Bob Ewell sa sam nabodol na noz...lebo obvinit z toho Arthura Radleyho, by bolo ako zabit vtacika... a Scout opisujuca dej knihy Sivy vrch..."bol slusny, Atticus, velmi slusny"...."To je vacsina ludi, ked ich pozname".

V knihe vidime predsudky voci cernochom, predsudky voci Bu Radleymu, predsudky voci malemu chlapcovi od Stonerov (Sivy vrch).. a to ako odsudzujeme ludi, bez toho, aby sme sa ich snazili blizsie poznat. To je aj pre mna jedno z hlavnych posolstiev tejto knihy.

Kniha teda citatelovi prinasa nielen pohlad na rasovu neznasanlivost Juhu voci cernochom, ale ovela viac.

Příštích sto let Příštích sto let George Friedman

kniha velmi zaujimava, pohlad na geopoliticku situacia buducnosti a analyzy, v akom postaveni budu jednotlive krajiny...naznak buducich udalosti, napriklad v pripade Ruska, mozme vidiet uz teraz...pre mna velmi zaujimave aj rozoberanie Turecka a Japonska, pripadne preco veducu ulohu nezaujme Cina...takisto postavenie Mexika k USA je zaujimave...co ma mierne znechutilo su "bojove hviezdy", to uz mi prislo prilis ako science-fiction. V porovnani s jeho knihou "Nasledujucich 20 rokov" mi tato prisla slabsia, ale stale dobra

02.01.2014 4 z 5

Akoby si kameň jedla Akoby si kameň jedla Wojciech Tochman

Putava kniha, opisujuca povojnovy zivot v Bosne a Hercegovine, vztahy medzi Srbmi a Bosniakmi (Moslimami).

Autor v rozhovoroch poukazuje na trpkost, depresiu, zatrpknutost, ktoru si miestni ludia po vojne nesu v sebe. Stratili domov, bratov, otcov, manzelov, ...Jedno etnikum obvinuje druhe a zaroven zlahcuje vlastne previnenia. Nevylucuju opatovnu vojnu v buducnost, naopak...vidia v nej vychodisko.

Kniha je velmi silna, napriek tomu, ze je tenka, citala som ju dlho, dokazala som naraz precitat len par stran...vela materialu na spracuvanie a rozmyslanie.

Ku knihe mam len jednu vyhradu...je podla mna vyrazne protisrbska. Viac poukazuje na zlociny Srbov voci Bosniakom, ako naopak, nepodava veci vyvazene.

03.08.2015 4 z 5

Oddychovka, kde nikdy neviete, co vas caka v dalsej kapitole. Vtipne prihody, ktore su sice neuveritelne a za krk pritiahnute, ale pobavia :) Pre ludi, ktori necitia potrebu brat zivot a veci zakazdym priis vazne je tato knizka ako stvorena :)

05.08.2014

V noci, keď nevyšiel mesiac V noci, keď nevyšiel mesiac Dai Sijie

Kniha pisana zaujimavym stylom, ktora povzbudi vas zaujem o posledne chvila cisarstva v Cine. Po jej precitani je na zamyslenie, ako malo veci dokaze zmenit ludsky osud, cestu , ktorou sa clovek vyberie.

29.04.2014 4 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

z Bukowskeho knih co som doteraz citala, sa mi tato pacila asi najmenej...

06.02.2014 2 z 5

Balkán 1804-1999 Balkán 1804-1999 Misha Glenny

vyborna kniha, prehladne a podrobne pomaha pochopit dianie na Balkane z historickeho hladiska a vztahy medzi jednotlivymi narodmi...vieme, ze na Balkane este nie je vsetko ukoncene, stale je to "sud s pusnym prachom", preto pochopit konflikty z minulosti je kluc k pochopeniu sucasnosti a buducnosti...

13.12.2013 5 z 5

Izrael už se nevznáší Izrael už se nevznáší Paweł Smoleński

Vyborna kniha pre toho, kto sa chce docitat o Izareli a Palestine veci, ktore v beznych mediach nenajde....pre mna vyborny vhlad do problematiky Pasma Gazy a vztahov medzi Izraelom a ich okupaciou palestinskeho uzemia.

Temná aréna Temná aréna Mario Puzo

Napinave a super citanie, ale trochu iny Puzo, nez som navyknuta. Skor mi pripominal Remarqua.
Asi tym nemeckym povojnovym prostredim :)

12.08.2015 4 z 5

Voda pre slony Voda pre slony Sara Gruen

Zo zaciatku som mala trochu problemy (knihu som citala v anglictine), ale casom som si navykla.
Putave citanie, s krasnym koncom. Najviac ma stvalo, ked som z akcneho cirkusu musela odskocit do nudneho domova dochocov. Ale ku koncu to dalo zmysel. Velmi pekna kniha, odporucam.

12.08.2015 5 z 5

take oddychove citanie, ale velmi podobny styl ako Starcek a nie take dobre...ale v lete na plaz ako lahke citanie je to fajn

08.08.2015 3 z 5

Angličanka Angličanka Daniel Silva

napinave, plne zvratov a prekvapeni, super oddychova literatura

12.04.2017 5 z 5

Šachinšach Šachinšach Ryszard Kapuściński

Kniha, ktora zaujimavym sposobom priblizuje historiu Iranu...obdobie dvoch sachov Pahlaviovcov. Skoda, ze Kapuscinski nepokracoval aj dalej s opisom, ako bola nastolena nova republika pod vedenim Chomejniho.

21.02.2017 4 z 5

A vo Viedenskom lese stále stoja stromy A vo Viedenskom lese stále stoja stromy Elisabeth Åsbrink

Velmi putava a silna kniha, kde sa da najst mnoho paralel s dnesnou uteceneckou situaciou.

Irák. Peklo v ráji Irák. Peklo v ráji Paweł Smoleński

Velmi silna kniha, na zaklade ktorej sa o Iraku dozvieme veci, ktore v mediach nepisu.
Odporucam kazdemu, kto a chce trochu zorientovat v problematike nenavisti medzi siitmi a sunnitmi , v mysleni wahhabitov , v mysleni beznych ludi a a v ich pohlade na Ameriku a jej zasah do irackych pomerov.
Celou knihou ide sklamanie a nesplnene ocakavania, citit pesimizmus ludi a nevidiet ziadne riesenie, ktore by Iraku mohlo pomoct.

04.01.2017 5 z 5

Superfreakonomics - skrytá ekonomie všeho Superfreakonomics - skrytá ekonomie všeho Steven David Levitt

Zaujímavá kniha, kde autori netradičným spôsobom spájajú informácie a prinášajú tak nové poznatky. Niektoré kapitoly sú veľmi zaujímavé, choroba šestonedielok, prostitúcia...zato posledná kapitola o globálnom otepľovaní je podľa mňa čistá katastrofa, mala som problém kvôli nej vôbec dočítať knihu.

23.09.2016 3 z 5

Dámy a pánové Dámy a pánové Terry Pratchett

Dalsia z peknych Pratchettovych knih, pribehy s carodekami mam rada. Len Magrate som nikdy neprisla na chut, pride mi naozaj strasne hlupa a nevhodna na carodejku.
Historia Babi Zlopocasnej bola zaujimava, ako aj opatovne stretnutie starenky Oggovej s Casanovlezom. Linia s elfmi sa mi pacila - vobec mi nevadilo, ze vystupuju ako negativne postavy, nakolko aj v Sapkowskeho romanoch elfovia opovrhuju ludmi a povazuju ich za menej ako zvierata. Len V tolkienovi su vykreslovani pozitivne.

Trochu mi nesedela zmienka o Dlouhym muzi - podobny kopec je zmienovany aj v Tonickej Bolavej a tam sa nachadza na Kriede, tu v Lancre, v com vidim trochu nezrovnalost.

26.08.2015 5 z 5

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

Kniha sa mi zo zaciatku tazsie citala, prislo mi ze Pratchett to uz prekombinoval...asi v polovici to zacalo byt napinave a dociatala som jednym dychom.
Filozoficka pratchettovka, treba sa trochu viac sustredit, ale moze byt :)

23.08.2015 4 z 5

Svobodnej národ Svobodnej národ Terry Pratchett

Seria pratchettoviek o Tonicke Bolavej sa stala mojou najoblubenejsou z Pratchettovych knih.
Carodejky boli popri Smrtovi a Zuzanke vzdy moje najoblubenejsie postavy...Tonicka Bolava a jej prihody maju ale este nieco navyse, cim si ma ziskali. A k Tonicke samozrejme nedmyslitelne patria Nac Mac Figlove, nad ktorymi hlaskami som sa nevedela prestat smiat.

Rozuzlenie Tonickinych problemov je sice niekedy az prilis jednoduche, ale take byvaju obcas aj riesenia v realnom zivote..jednoduchsie, ako sa na prvy pohlad zda.

Jednoznacne odporucam.

03.08.2015 5 z 5