Lizard Lizard komentáře u knih

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Román o fenoménu tzv. vlčích dětí (wolfskinder), dětí které během roku 1946 přišli o vše a toulali se s nadějí na přežití a nový život. Kniha mi připoměla knihu Nabarvené ptáče .... avšak oproti ní je tato pro mě naprosto realistická a věrohodná. Autor čtenáři nabízí část kruté historie, kterou podává strohým avšak čtivým způsobem. Čtenáři nechává dostatečný prostor pro zpracování vlastních myšlenech a pocitů hlavních postav...

22.09.2021 4 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Musela jsem se hodně "kousnout", abych knihu vůbec dočetla. Názvy kapitol, přeskakování v ději i v osobách mi přišlo dost komplikované a bohužel to ubírá na vyšším hodnocení, které by si zajisté kniha s totou tématikou zasloužila.

07.05.2021 2 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Knihu jsem si poslechla jako audioknihu. Jde o oddechové čtení z lékařského prostředí, které zachycuje trampoty života a u kterého opravdu nemusíte vůbec přemýšlet. Neměla jsem žádná očekávání a tak nejsem ani zklamaná. Kniha mě vyloženě nenadchla, ale ani neurazila. Její poslech byl díky skvělému načtení Pavlem Batěkem příjemný. Jen si nejsem jistá, zda by mě bavilo čtení. Autorka píše dobře, jen děj byl takový nijaký a časem se z paměti zkrátka vytratí....

12.02.2021 2 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

První kniha od tohoto autora a nebylo to úplně špatné ale nebylo to ani výborné.... Celkově mám z knihy rozporuplné pocity....
Narazila jsem na ní díky Čtenářské výzvě. Poslechla jsem si ukázku audioknihy, pak se do ní pokusila začít a nakonec skončila u audioknihy. Tato "verze čtení" mi byla u této knihy příjemnější.
Téma kniha je rozhodně zajímavé, obsahuje několik životních myšlenek, mouder, citátů... další pohled na život umírajících... trošku předvídatelný děj.... a rozhodně nálepku "román pro ženy" .... a to mi trošku kazí celkový pocit z knihy.
Každopádně času stráveného při poslechu nelituji a doporučuji ji hlavně těm, kteří mají rádi dojemné knihy o zamilovaných :-)

23.11.2020 4 z 5

Malý tyran Malý tyran Jiřina Prekopová

S převážnou částí informací obsažených v knize souhlasím, ale jinak ve mě kniha bohužel nezanechala žádný "wau" výchovný efekt.

29.08.2020 1 z 5

Černé ptáče: Pravdivý příběh Nabarveného ptáčete Černé ptáče: Pravdivý příběh Nabarveného ptáčete Joanna Siedlecka

Tato kniha mě utvrdila v tom, proč jsem Nabarvenému ptáčeti nevěřila a nebavilo mě číst. Černé ptáče doporučuji přečíst těm, kteří měli po přečtení Nabarveného ptáčete v hlavě nějaké otázky o životě ptáčete a Kosińského - zde se něco navíc dozvíte. Každopadně si ale myslím, že autorka mohla jít více do hloubky, některý děj se pořád opakoval a bylo zde dost jmen na zapamatování . Jako dolnění knihy od Kosińského to nebylo špatné ale také jsem asi očekávala víc.

28.01.2020 2 z 5

O houbách O houbách Jiří Baier

Na knihu jsem narazila v knihobudce - rychle uloupila s tím, že do ní doma nakouknu a kdyžtak odnesu zpět. Ano, knihu jsem zpět odnesla, ale mezitím jsem jí celou během dne přečetla. Ač je kniha poměrně staršího data, velmi milým a úsměvným způsobem jsou v ní zachycené zajímavé informace o houbách. Navíc je kniha doplněna několika recepty. Velmi překvapivě se jedná o čtivou knihu, která naprosto vybízí k tomu se obléknout a vydat se do lesů "lovit houby".

07.01.2020 5 z 5

Winton Train: Po sedmdesáti letech znovu do Londýna Winton Train: Po sedmdesáti letech znovu do Londýna Magdalena Wagnerová

V knize najdeme zpracovaný projekt - výpravu historického vlaku z Prahy do Londýna, završený setkáním se Sirem Nicholasem Wintonem. Celý tento projekt má za cíl nejen připomenout události roku 1939, kdy z Československa odjelo několik vlaků zachraňujících ohrožené židovské děti, ale také poděkovat samotnému Siru Wintonovi za organizaci této evakuace... Autoři při mapování tohoto projektu z roku 2009 nezapoměli čtenářům v jednotlivých příbězích přiblížit ani životy zachraněných židovských děti - v té době již dospělých, kteří mají často své vlastní rodiny.... Kniha se čte dobře. Je doplněna fotografiemi z projektu. Trošku mi vadilo dost časté opakování některých informací. Myslím, že autoři mohli jít více do hloubky, zmínit více ze života samotného Sira Wintona a doplnit knihu i staršími fotografiemi - i když chápu, že cílem zřejmě bylo hlavně přiblížit pouze daný projekt. A musím uznat, že být v roce 2009 součastí tohoto projektu musel být neskutečný pocit... Za mě tři hvězdy za zpracování....

05.01.2020 3 z 5

Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Reiner Engelmann

Kniha se nečetla špatně a dozvěděla jsem se některé nové informace. Jen si myslím, že samotné téma šlo uchopit lépe a jít více do hloubky. Ale možná to byl záměr autora - spíše se ptát po otázkách viny lidí jako byl Oskar Gröning než-li podat hlubší a strašlivější svědectví z té doby. Jediné co mi hodně vadilo bylo opakování některých pasáží. Každopádně kniha stojí za přečtení.

17.11.2019 4 z 5

Poslední pes na Zemi Poslední pes na Zemi Adrian J. Walker

Bohužel, kniha mě nebavila a musela jsem se nutit ke čtení. Na knize mi nesedělo snad vůbec nic, žádné napětí, žádný vtip.... Párkrát jsem se sice nad některými tématy zamyslela (např. náš postoj k životu, členění společnosti, konec civilizace apod.), ale myšlenky byly dost krátké a kniha ve mě nezanechala žádnou trvalejší stopu.... Po dlouhé době kniha, u které jsem ráda, že ji mohu odložit a číst něco jiného...

09.11.2019 1 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Oddychové a nenáročné čtení s krásnými ilustracemi. Jedná se o mýty a historické příběhy, které seznamují s počátky podivných (není nutné znát předchozí knihy autora). Má-li někdo rád knižní sérii o podivných, tak tuto knihu pro zpestření ocení - i když já osobně jsem čekala trošku víc.

24.09.2019 3 z 5

Mělké sibiřské hroby Mělké sibiřské hroby Michael Krupa

Kniha je psaná jednoduše... je poznat, že autor není spisovatel. Její čtení není složité, ale i tak mě její přečtení trvalo poměrně dlouho. Nemohla jsem se nějak pořádně začíst, chyběl mi hlubší popis, více emocí... Každopadně, to co autor musel v této době zažít je obdivuhodné a klobouk dolů. I přesto, že jsem s knihou tak nějak bojovala, ji doporučuju ji k přečteni’

02.08.2019 3 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Další skvělé pokračování ze série Sirotčinec slečny Peregrinové. Oproti předcházejícím třem dílům mám ale pocit, že tento je zpočátku trošku nudnější. I tak jsem ale knihu dočetla s nadšením a s určitým napětím jak to dopadne... a ten konec? :-) Každopadně si další pokračování této série nenechám ujít a moc se na ní těším!

26.06.2019 4 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

Nedávno jsem četla, že člověk má během dne až 40 tisíc myšlenek... a mě většina z nich zasáhla právě během čtení této knihy, a to se jí ani zdaleka netýkaly.
Kniha vyšla až po smrti autora. Obsahuje zajímavé pasáže k zamyšlení, ale i tak jsem se dost často ztrácela a utíkala v myšlenkách jinam. V ediční poznámce je psáno, že text byl záměrem autora (např. zrušení uvozovek, střídavý proud rozhovorů a vnitřních dialogů, ...). Zajímavé, ale bohužel i toto působilo mé chabé soustředění na samotný text. Ničím zvláštním mě kniha bohužel nezaujala.

04.04.2019 2 z 5

Rok bez února Rok bez února Jan Sojka

Kniha o pochmurném únoru a životu společně žijích mužů, kteří svou samotu, vzpomínky a život utápí v alkoholu.... Kniha se dobře čte, autor má zajímavý prozaický styl vyprávění. Samotné téma mi nijak nevadilo, ale i tak mě kniha moc nebavila a těšila jsem se,až ji dočtu a odložím.

21.03.2019 1 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Myslím si, že než clověk sáhne po této knize,musí aspoň trošku tušit, co ho čeká. Kniha, která nutí člověka přemýšlet a přehodnocovat svůj vlastní život. Nejprve jsem zkoušela jako audioknihu, ale pak sáhla po knize a musím přiznat, že audiokniha se mi zdala lepší. Kniha obsahuje spoustu zajímavých myšlenek a technik ke zlepšení života, jak už tu ale někdo přede mnou psal, rozhodně nejde o nic nového či převratného. Spousta z toho jsou poměrně známé věci. Jinak autorův styl psaní mi nikterak nevadil, nenarušoval mi četbu.

15.03.2019 3 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Silný příběh o přátelství, dětské neznalosti a naivitě na pozadí řešení židovské otázky. Velmi čtivé. Některé věci zajisté nereálné (např. nestřežený prostor, díra v plotě, atd.), ale věřím, že hlavním záměrem autora bylo vyzdvihnout hodnotu přátelství, proto mě tyto věci ve čtení nijak nerušily. Závěr knihy (ktery se dal trošku předvídat) byl na můj vkus rychlý. Každopádně ve mě kniha zanechala zvláštní pocity. Myslím, že každý čtenář si v knize najde “to své”.

21.02.2019 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Celou dobu jsem čekala nějaký zvrat v ději a ne jen pouhé ač velmi čtivé vyprávění, popisování dění... Ten zvrat přišel až na konci knížky - ale zde byl už zase oproti předchozí části rychlý, jakoby autorka najednou někam chvátala. Jinak se mi knížka dobře četla a celkem mě i bavila.

09.01.2019 3 z 5

Z této knihy mám velmi smíšené pocity. Po dlouhé době nedokážu zhodnotit její líbivost.
Co se týče samotného děje, tak ten považuji za zajímavý. Především pak tu část, která zachycuje krutou historii Koreji. Tato část pro mě byla občas náročnější na čtení (z hlediska vnímání oné krutosti). Druhá část s přesahem do současnosti mě moc nebavila, její hlavní hrdinka na mě působila lehce naivně a chvílemi mi vadila. Něco mi v jejím příběhu ještě chybělo
Ačkoliv tuto knihu nedokážu zařadit mezi mé doporučované knihy, za přečtení asi stojí a své čtenáře si zajisté najde.

29.08.2023 3 z 5

Černý velbloud Černý velbloud Kateřina Ash

Jedná se o útlou knihu, kterou přečtete během chvilky. Samotné téma knihy bylo vcelku zajímavé. Je opravdu velká škoda, že jej autorka uchopila velmi jednoduše a stručně. Dalo by se více rozvinout a více pak zaujmout. V tomto případě pro mě byla kniha pouze oddechovým čtením s romantickým nádechem, u kterého jsem se spíše nudila. Bohužel....

29.09.2022 2 z 5