Litocha Litocha komentáře u knih

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

Není to špatná kniha, zvlášť pokud vezmeme v úvahu, že se jedná o prvotinu. Postupně ale mé nadšení z ní trochu opadalo. Snad proto, že se tam v zásadě zase tak moc nedělo (a když se dělo, bylo to vylíčeno dost zkratkovitě), snad pro neustálé Mariannino zaobírání se svými nejistotami (Miluje mě? Opravdu mě miluje? Jak by mě mohl milovat? Miluje mě! A opravdu mě miluje?), které se postupně stalo úmorným, snad pro jistou nevyváženost. Plus si ale knížka zaslouží za sympatické hrdiny. Rozhodně jsem na tuhle autorku ale zvědavá (vydají-li od ní ještě něco), protože ve výsledku vyznívá její dílo sympaticky.
Použití ich-formy bylo pro historickou romanci dost neobvyklé, jen nevím, jestli si tím autorka tak trošku nepodrazila nohy. Asi by bylo to zajímavější (minimálně třeba obohacením o Philipův pohled, případně postřehy jiných postav) a Marianne by místy nepůsobila tolik nejistě a natvrdle, kdyby se autorka přidržela tradičního vyprávění v er-formě.

08.11.2016 3 z 5

Splněný sen Splněný sen Lucy Maud Montgomery

Když jsem byla náctiletá, třetí díl Anniných příběhů jsem milovala, romantické srdíčko plesalo. Teď už je na mě knížka místy přece jen příliš sladká. Ubylo humorných situací, přibylo jímavých a sentimentálních. I tak ale Anna zůstává mou oblíbenou knižní hrdinkou a Avonlea místem zabydleným spoustou postav, u kterých mám pocit, jako bych je znala věky. Mám pocit, jako bych se i já procházela alejí Milenců, sedávala u Rusalčiny bubliny nebo se proháněla v Březovém hájku. Jen postava Fil mi nějak nesedla.

06.08.2016 4 z 5

Edison Edison Vítězslav Nezval

Když jsem Edisona četla na škole, byla jsem jím nadšena. Nezval se jím (a Manon) pro mě alespoň částečně vykoupil za štvavou kampaň proti Halasovi a za všechny ty Zpěvy míru a Staliny. Dnes mě ale tato básnická skladba zdaleka tolik nezasáhla. Ano, má až hypnotický rytmus, obsahuje nečekané rýmy a hrozny metafor a přirovnání, ale chybí mi něco hlubšího za tím (je ovšem otázka, jestli to u básně řazené k poetismu není nesmyslný požadavek).

22.06.2016 3 z 5

Myš hledá skrýš Myš hledá skrýš neznámý - neuveden

Knížka vyšla v době, kdy tenhle typ hledacích publikací nebyl úplně obvyklý. Překvapivé je i to, že není ilustrovaná, ale že se ukrytá myš hledá ve fotografii. Syn si knížku vybral sám, takže jsme se pak spolu vydali po stopě myších tlapiček a zoubků. Doprovodné texty mě sice neuchvátily, ale některé detaily na fotografiích byly zajímavé.

09.09.2020 3 z 5

Myš a Krtek. Zbrusu nový den Myš a Krtek. Zbrusu nový den Wong Herbert Yee

Na knížkách o Krtkovi a Myši se mi líbí, že bez nějakého patosu ukazují opravdové přátelství - oba si pomáhají, přemýšlejí, jak by druhému mohli pomoci, potěšit ho. Tentokrát je příběh obohacený i o šetrný přístup k neobnovitelným zdrojům. Vše krásně, nenásilně, zábavně, jednoduchou, ale ne primitivní formou blízkou dětskému světu, s doprovodem jednoduchých, ale milých obrázků (mám slabost pro autory a ilustrátory v jedné osobě). Přesto mi tentokrát příběh přišel o malinko slabší než jiné díly.

09.09.2020 3 z 5

Malý kouzelný nočník Malý kouzelný nočník Sofie Kenens

(SPOILER) Když to bylo u syna aktuální, neměla jsem potřebu vyhledávat podobné "kakací" knihy. Zvládli jsme to i bez nich. A jestli jsou všechny podobné téhle, udělala jsem dobře. Knížku vykutala při rovnání knížek kolegynina pubertální dcera a zalamovala se nad ní smíchy. Co si taky myslet o duhových hovínkách nebo bobečku usazeném místo perly v lastuře, že? Záměr možná dobrý, realizace strašná (ilustrace mě taky nepřesvědčily). Ocenila jsem vlastně jen upozornění vzadu na obálce, že se na nočník dítě nemá nutit a že má každé vlastní tempo (ne že by to byla nějaká novinka). Tohle se Svojtkovi, který jinak vydává povedené knížky pro mrňata, fakt nepovedlo.

03.06.2020 1 z 5

Robot Miki Robot Miki Zdeněk Miler

Tak nevím, některé příběhy jsou vyloženě nudné nebo působí křečovitě, jiným chybí pointa, pobavilo jich jen pár. Knížku jsem po přečtení potichoučku vrátila zpět do knihovny a dítko se po ní neshánělo.

23.03.2020 3 z 5

Kamil neumí lítat Kamil neumí lítat Jennifer Berne

Na knihu jsem slyšela pět ódy a možná proto se pak dostavilo mírné zklamání. Příběh je hezký, obrázky krásné, ale přesto mě knížka nedokázala nadchnout, sama nevím proč. Asi se k ní budu muset ještě vrátit, abych to zjistila...

22.03.2020 3 z 5

Emil se bojí Emil se bojí Aurélie Chien Chow Chine

Příběh má bohulibý záměr, zpracování je docela milé, ale že by mě knížka nějak oslnila, to zase ne.

12.01.2020 3 z 5

Pozor, volám všechny hračky! Pozor, volám všechny hračky! Milena Lukešová

Netvrdila bych, že je to leporelo pro předškolní děti. Se čtyřletým synem jsme ho prohlídli a přečetli, ale ukazovat a popisovat obrázky ho bavilo jen do tří čtvrtin. Připadalo mi, že je pro něj úkol moc jednoduchý. U knížek si většinou povídáme, jak se asi právě postavy cítí, proč se něco stalo právě takhle nebo jak to asi bude dál (třeba podle obrázků), takže pojmenovávat hračky nebo věci na koupání už ho moc nebaví. Pro opravdu malé děti je to ale určitě hezké leporelo s příjemnými verši osvědčené autorky (ale má i spoustu mnohem lepších!) a obrázky osvědčené ilustrátorky, dlouhé tak akorát na udržení pozornosti.

04.01.2020 3 z 5

Skříp, škráb, píp a žbluňk Skříp, škráb, píp a žbluňk Kitty Crowther

Hezký, lehce vtipný, dětem blízký příběh (ukládání je zachyceno fakt přesně). Jen škoda, že je opravdu napsán až příliš jednoduchými větami. I tak se nám ale knížka líbila.

28.12.2019 4 z 5

Jak naučit Edu lítat? Jak naučit Edu lítat? Katarína Macurová

Líbila se mi víc než Zajíčkova cesta. Vtipný příběh, milé obrázky a pro prcky i mírné poučení (aneb jak je to vlastně s těmi nelétavými ptáky).

26.12.2019 4 z 5

Myšák jménem Julian Myšák jménem Julian Joe Todd-Stanton

Hezká knížka o vzniku jednoho nečekaného přátelství. Ti otravní králíci, kteří zpracovávají podobné téma, mě ale doslova uchvátili, tady se mi to "jen" hodně líbilo. U syna taky vyhrává medvěd s králíky, Juliana jsme na rozdíl od nich četli snad jen jednou.

21.12.2019 4 z 5

Písně mravenčí chůvy Písně mravenčí chůvy Daisy Mrázková

Některé básně mě zaujaly, některé ne. Podobně a pro mě přitažlivěji (a pro děti nejspíš i srozumitelněji) pracuje s jazykem i s grafickou podobou básně Milena Lukešová. Grafická stránka je moc hezká, texty mnohdy docela náročné a trochu tápu v tom, pro jak staré děti by měla být knížka vlastně určena. Od Daisy Mrázkové budu mít asi raději její prózu.

15.06.2019 3 z 5

Traktůrek Zetůrek Traktůrek Zetůrek Zuzana Neubauerová

Mě knížka až tolik neuchvátila. Celkové pojetí mě moc nezaujalo, našla jsem tam nějaké nelogičnosti a ze všeho až moc trčí okatá výchovnost. Příběh je tak zkratkovitý a jednoduchý, že starší děti asi moc nezaujme a na ty malé je tam podle mě zase dost komplikované vyjadřování. Znám spoustu lepších knížek pro děti.

09.06.2019 3 z 5

Nakládat, odjíždíme! Nakládat, odjíždíme! Wolfgang Metzger

Hezká knížka s několika zajímavými posuvnými a otevíracími prvky a krátkými texty. Líbilo by se mi, kdyby tam toho bylo víc, takhle ji máme "přečtenou" na to šup.

09.06.2019 3 z 5

Vše o stavbě Vše o stavbě Patricia Mennen

Knížka pro starší děti, než kterým jsou běžně určena odkrývací leporela. Oceňuji spoustu informací, kniha se stavbou zabývá opravdu zgruntu. Chtělo by to ale lépe vyřešit odkrývací okénka, bez výřezů se špatně odkrývají a mají tendenci se brzy třepit.

09.06.2019 4 z 5

Nej... Dopravní prostředky v pohybu Nej... Dopravní prostředky v pohybu Anne-Sophie Baumann

Další skvělá kniha od Svojtky se spoustou různých vozidel, se kterou si náš motorista vydržel hrát dlouho a dlouho. Atraktivní téma, propracované posuvné prvky a detaily. Škoda jen, že je knížka tak náchylná k poškození, třeba popelnice visící na úzkém proužku i přes všechnu opatrnost dětským prstíkům neodolala a utrhla se prakticky okamžitě.

Nej... stavby v pohybu Nej... stavby v pohybu Anne-Sophie Baumann

Úžasná kniha pro všechny malé stavitele, která zavede čtenáře na stavbu různých budov. Interaktivní prvky jsou úžasně vymyšlené, bohužel je ale knížka dost křehká a vyžaduje pečlivý dozor, jinak z ní za chvíli zbude otrhané torzo. Ale stavění šapitó, to je něco.

Vstupte do literárního doupěte Vstupte do literárního doupěte Jiří W. Procházka

Příručka, která jde na čtení tak trochu oklikou - přes vlastní psaní. Dalo by se říci, že je to takový rádce pro začínající spisovatele. Děti si pomocí pracovních listů vlastně samy vyzkouší, jak spisovatel pracuje s postavami, s tempem vyprávění, jaké volí ve které situaci vyjadřovací prostředky a podobně. Úkoly jsou zajímavé a jako dělané pro zpestření hodin češtiny.