Lili Lili komentáře u knih

Královskou cestou za romantikou Královskou cestou za romantikou Richard Halliburton

Věřím, že Richard Halliburton, ať už zahynul kdekoli, nelitoval jediného svého dobrodružství. Jeho slova mluví jasně:

„Nebál jsem se smrti, ale beznadějně jsem si zoufal, že mám opustit všechno, co znamená život. S budoucností jsem si hlavu nelámal, nestrachoval jsem se o ni, nepřipouštěl jsem si starosti, ničeho jsem nelitoval, o nic se neprosil. Připomněl jsem si svárlivého skotského strojmistra z Adamsonu a jeho vzdor, s nímž se obracel na mocnosti pekelné: „Opominuté dobré skutky, zmrhané dary, nicota a zmar, moje omyly a provinění ať jdou do háje!" Ani mne minulost neznepokojovala, ať už byla taková nebo maková. Kdybych ji mohl a směl prožít znovu, žil bych stejně, ačkoli je víc než pravděpodobné, že bych se dostal podruhé tam, kam se dostává většina lidí..."

03.12.2012 4 z 5

Vánoční stromek Vánoční stromek Michel Bataille

„Čekej! Uvidíš."

Na knížku jsem narazila náhodou, její krása mi vyrazila dech.

27.10.2012 5 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Tak do kapes jsem určitě nesáhla naposled ;-)
Oblíbené: Čintamani a ptáci, Zmizení pana Hirsche, Sbírka známek, Ukradená vražda.

„To, čemu říkáme náš život, to není všecko, co jsme prožili; to je jen výběr. Toho, co prožíváme, je příliš mnoho, víc, než nač stačí náš rozum. Proto si jen vybíráme to a ono, co se nám hodí, a jaksi z toho upleteme takový zjednodušený děj; a tomu výrobku říkáme náš život. Ale co odpadků při tom necháváme, co divných a strašných věcí pomíjíme, Kriste Pane! kdyby to si člověk uvědomil! Ale my můžeme žít jen jeden jednoduchý život. Bylo by nad naši sílu prožít víc. Neměli bychom sílu nést život, kdybychom nepoztráceli cestou většinu života."

30.11.-0001 5 z 5

Žít lehce Žít lehce Lucie Sedlářová

Citlivě napsané, s pochopením a úžasným vhledem do věcí a lidí kolem nás. Možná jsem se trochu obávala, aby ta lehkost nebyla trochu na sílu, ale vůbec ne. Bylo to nádherně hluboké a zároveň čisté jako ty lesy z fotografií, které nejde minout.

***
„Jen my sami se rozhodujeme, co budeme v daných situacích cítit a jak se k sobě budeme chovat. To, jaký postoj zaujmeme, je naše volba. Ať už vědomá nebo nevědomá.“

„Láska otevírá všechny brány a cesty.“

„Někdy se na určitou změnu ve svém životě musíme pořádně připravit a naše přání je splněno až v okamžiku, kdy jsme doopravdy nachystáni a v souladu s tím, co má přijít.“

11.04.2022 5 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Je až neuvěřitelný, že existují muži, kteří tohle dokáží cítit, pochopit a pak i vyjádřit. Klobouk dolů, Coelho.

***
„Na těch nejdůležitějších setkáních se naše duše domluví ještě dřív, než se setkají těla.“

„Láska není v druhém člověku, je přímo v nás: probouzíme ji. Ale abychom to dokázali, potřebujeme toho druhého. Svět má smysl, pouze když máme s kým sdílet své pocity.“

„Jaru nemůžeš přikázat: ,Přijď a zůstaň dost dlouho.‘ Nanejvýš ho můžeš požádat: ,Přijď, požehnej mi svou nadějí a zůtaň tak dlouho, jak to bude možné.‘ “

30.01.2022 5 z 5

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Někdy stačí změnit úhel pohledu nebo prostě jen otevřít oči.
A začnou se dít zázraky.

06.06.2021 5 z 5

Všechny moje lásky Všechny moje lásky Nick Hornby

Pod tím tlustým škraloupem lepkavýho sarkasmu byla duše jednoho muže. Duše citlivá, bolavá, duše, která nerada mluví. A díky Hornbymu promluvila.
Naproti tomu děj je hodně upovídaný, nadmíru prostoupený hudbou a tak je potřeba číst mezi řádky, odhrnout tu kupu tlachání a pochopit, že Rob jako ukňouraný nedospělý spratek nám ukazuje, že nikdo z nás není dokonalý. Děláme chyby a i tak je to v pořádku, bez toho to v životě prostě nejde.

„Víte, co je na tom, když vás někdo nechá, nejhorší? To, že nad tím nemáte moc. Kdybych tak mohl řídit ono KDY a JAK mi někdo dá kopačky, nebylo by to tak zlé.“

„Když se snažíš, jsi moc milej. Když se ti zachce, umíš druhý rozesmát, a když se rozhodneš, že máš někoho rád, jsi hodnej a ta osoba se pak cítí, jako kdyby byla středem celého vesmíru, a takovej pocit jí dělá dobře. Jde jenom o to, že většinu času se ti prostě nechce.“

„Víra každýho z nás musí čas od času podstoupit nějakou zkoušku.“

04.12.2020 4 z 5

První den mého života První den mého života Paolo Genovese

Třináct let jsem čekala na knihu, která mi tématem nahradí dosud nevyšlou „Sept jours pour une éternité“ (Sedm dní, než přijde věčnost) a až teď jsem zažila ten pocit, v jaký jsem tajně doufala.
Nebudu nastiňovat děj, ostatně anotaci si může přečíst každý sám. Napíšu jen to, že bych nic neměnila. I ty nepatrný odchylky u konce, byly vážně dokonalý.
Líbily se mi všechny hudební kulisy, kterými nás autor zasypával. Nejvíc se do mě zasekla Iris od Goo Goo Dolls, tak ať je tu zmíněná. A co vymyslet na přebal lepšího než Manhattan Bridge?

Několik útržků...

„Možná že psychika před smrtí vytváří obrazy, kterými se tě snaží zachránit, možná se spouští jakýsi automatický mechanismus, jaký funguje v motoru lednice. Když se přehřeje, odpojí ho.“

„Když víme příliš mnoho, stáváme se zranitelnými, někdy je lépe jenom věřit.“

„Kolik krásných vzpomínek se vejde do lidské mysli? Milióny nebo ještě víc. Tak proč stačí jediná strašlivá vzpomínka, aby vymazala všechny ostatní?“

„Čas je divná věc. Není pravda, že vteřina je jako vteřina. Vteřina trvá tak dlouho, jak jí to dovolíme.“

***
Knih, u kterých jsem se dojala až k slzám je jako šafránu. Dvě? Možná tři? Tahle k nim jednoznačně patří. Paolu Genovesemu děkuju za to, že jsem ji mohla číst. Povedl se zázrak! Do slova i do písmene.

22.09.2020 5 z 5

Scarlett 1 Scarlett 1 Alexandra Ripley

Bála jsem se, že to bude jen látání příběhu, který dávno skončil a vůbec jsem si neuměla představit, jak jiná autorka dokáže tak skvěle pokračovat. Klobouk dolů! Bylo znát, že Alexandra Ripley Jih proti Severu řádně nastudovala. Používala i některé stejné slovní obraty, ladila na podobnou notu, přesto daleko jemnější a nechyběl ani potřebný šmrnc a žár. Skoro vymizely rasistické stopy a hodně krutě jízlivého. Pokračování jsem se hrozila, ale nebylo třeba. Sama ze sebe jsem překvapená a hned se vrhám na druhý díl. Skvělé znovuoživení!

09.07.2020 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Tohle je přesně ten Remarque, kterýho mám ráda. Vytříbený styl a dokonalá, hutná atmosféra. Čtení mi utíkalo od začátku do konce, ale rozhodně bych ho nenazvala napínavým. Děj se odvíjel pomalu a já si stejně tak užívala některý pasáže, symboliku a vůbec všechny myšlenky, který tam pluly.

05.07.2019 5 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Neskutečné množství příběhů, který z Kinga lezou doslova jak na běžícím pásu a já se jenom divím, kam na to všechno chodí. Možná se jen kolem sebe pořádně kouká a ono to k němu přichází samo. Inspirace je přece všude. Děj mě vcucnul asi za polovinou, pak jsem toho zdlouhavého začátku přestala litovat. Skvěle vystihnul, co se děje s psychikou ve svízelných situacích a jak si s námi naše mysl pohrává.

„Kterékoliv ráno, když se vykulíte z postele, může být vaše poslední...“

23.06.2019 4 z 5

Jak být dobrý Jak být dobrý Nick Hornby

Někdo by řekl, že je to jen spousta žvanění a vlastně by měl pravdu. Jenže to žvanění je o životě, který každý z nás žijeme. Pravda, někteří trochu jinak, ale jiní možná docela podobně...
Pro mě Nick Hornby zabodoval.

07.01.2016 5 z 5

Zvěrolékař a jeho přátelé Zvěrolékař a jeho přátelé James Herriot (p)

Každý díl zvěrolékaře jsem si zamilovala - to ani nejde jinak!

27.05.2012 5 z 5

Nohy z Kalymnosu Nohy z Kalymnosu Miroslav Fišmeister

„Semínka pampelišek -
baletky na golfovém míčku."

25.05.2012 4 z 5

Srdce je osamělý lovec Srdce je osamělý lovec Carson McCullers

Doporučuji projít si 100 oblíbených knih 20. stol. na NY Times:

Já jsem si jich vybrala několik, které by se mi mohly líbit a McCullers nezklamala.

02.10.2011 5 z 5

Pozdravy Pozdravy Karel Čapek

O ALELIDECH

„Alelidé, to je takový zvláštní druh lidí, kteří ke všemu, s čím se setkají, mají nějaké „ale", nějakou svou výhradu. Jejich řeč není „ano, ano" ani „ne, ne", nýbrž „ano, ale" nebo „ne, ale". Kdybyste jim řekli, že dvakrát dvě jsou čtyři, odpovědí vám na to pohotově a s jakousi převahou: „Ano, ale dvakrát tři, pane, je šest." Načež od vás odejdou s uspokojením, že se nedali a že to vaše tvrzení uvedli, jak se říká, na správnou míru. Kdybyste si oddychli, že už se, chválabohu, trochu dlouží den, namítnou něco na způsob: „Ano, ale tím se jistě hospodářská mizérie nezlepší." Kdybyste se z nějakých naléhavých důvodů pohoršili, že Petr je zloděj a huncút, odpovědí: „Ano, ale tamhle Capl není o mnoho lepší." A tak dále."...

01.01.2011 4 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Oblíbené: Modrá chrysantéma, Básník, Rekord, Zločin v chalupě, Vražedný útok.

30.11.-0001 5 z 5

Nová země – Objevte v sobě smysl života Nová země – Objevte v sobě smysl života Eckhart Tolle

Velké poučení o egu. Náročné takovým způsobem, že bych mohla začít znovu.

-- Pravda hájit nepotřebuje. --

01.07.2023 3 z 5

Létající jaguár Létající jaguár Josef Formánek

Ukázka:

„Láska je neudržitelná. Od někoho ji dostaneš a někomu ji zase dáš. Je to taková tichá pošta.“
„Jak to víš, ty chytrej?“
„Jsem anděl,“ usmál se.
„Kde jsi teda celou tu dobu byl?“
Tramvaj zazvonila.
„Jsem pořád s tebou.“
Jako by jí něco došlo, rozběhla se k mladíkovi:
„Hej, ať jsi kdokoli, já chci tu tvoji lásku!“
Anděl si všiml, že pláče. Dveře se zavíraly a jeho hlas ještě proklouzl k ní:
„Miluj život a dostaneš lásku.“

***
Cestu, po které jdeme, si vybíráme pouze my sami. Až tohle pochopíme, budou všechny cesty krásné a se šťastným koncem, protože si půjdeme za svými sny.
Sázky ráda nemám, ale i tady asi platí pravidlo, že »všechno zlé je k něčemu dobré.«
A ještě něco. Moc se mi líbí přebal knihy: typografie a ilustrace Dalibora Nesnídala. A kouzelně maličký formát.

27.08.2021 4 z 5

Tichá dohoda Tichá dohoda Elia Kazan

Po přečtení nemůžu říct, že to bylo něco, na co bych nikdy nezapomněla. Zároveň tu ale byla spousta myšlenek, které jakoby vypadly přímo z mé hlavy. Někdy jsem měla až husí kůži, protože jsem si jasně uvědomovala, že ke mně přišla v pravou chvíli. A vím, že ty poznamenané pasáže se mi zase začas vrátí a na něco mě upozorní, přesně tak jak se mi to stává.
Konec byl překvapením, protože jsem si to dohrávala úplně jinak. Stačí jen doufat v to nejlepší a ono přijde tiše, neokázale a vezme vám to dech.

„Když má člověk v někoho víru, stane se zázrak.“

„Člověk si nikdy neváží nesmrtelných okamžiků právě v tom čase, kdy se odehrávají.“

„Život má svoje vrcholy i svoje propasti, a právě těm propastným situacím se musí člověk postavit, a ne se jim poddávat.“

„Volba pravého okamžiku je umění.“

„Člověk musí zemřít, než může znovu začít žít.“

17.07.2021 4 z 5