Lienilda Lienilda komentáře u knih

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Nádherná kniha, nádherné ilustrace, velký formát. Jen kdyby se tak blbě nedržela :) Proto bych pro začátek dětem na první čtení HP doporučila spíše ty menší neilustrované verze, také jsem je měla a stále mám... v knihovničce už čeká 4. ilustrovaný díl od Jima Kaye a 5. třeba najdu pod stromečkem. Na další díly v této verzi si asi dlouho počkáme.

05.12.2022 5 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Hezky a rychle se to četlo, důstojné zakončení série, ale ne nejlepší. Autor pořád nahazoval nějaké udičky, aby čtenář přehodnocoval hlavního pachatele, ale překvapivě jsem to uhodla už od začátku, i když to bylo nakonec trochu jinak než jak jsem si myslela. Za mě nejlepší knihou ze série byl Podzimní případ.

20.04.2024 4 z 5

Anna Boleynová - Králova posedlost Anna Boleynová - Králova posedlost Alison Weir

Nejprve musím zmínit, jak moc se mi líbí obálka. Nemohla jsem se na ni vynadívat.

O Anne Boleynove jsem měla představu jednak z filmu To druhé Boleynovic děvče, které jsem kdysi viděla a pak také z prvního dílu o Kateřině Aragonské. Z pohledu Kateřiny je Anna rozvracecka manželství, mrcha a snaží se zbavit ji i její dcery Marie.

Autorka Annu v tomto jejím druhém díle líčí jako ctižádostivou ženu bažící po moci a uznání a aby její děti byli královského rodu, která se kvůli tomu nebojí jít za hranu. Moc pěkná kniha a časem si ráda přečtu 3. dil o Janě Seymourové.

16.11.2023 5 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Výborné čtení. Jen ten úplný závěr mě trošku zklamal, protože ta úplná pravda na konci vyzněla stejně jako v předchozí knize Konec léta.
Moc se mi líbila vyšetřovatelka, která se sama potýkala s vyšetřováním své osoby, s koktáním, s přiblížením se vlastní dceři, naštěstí ne s chlastem :)

14.10.2023 5 z 5

Northangerské opatství Northangerské opatství Jane Austen

Hlavní hrdinka Catherine je poblázněná hororovou četbou tehdejší doby a z toho vznikají úsměvné situace. A také je neuvěřitelně natvrdlá co se týče falešného přátelství nebo otázek lásky. Pěkné odpočinkové čtení.

Četla jsem vydání z roku 1994 a ten překlad mi přišel takový velice kostrbatý, zastaralý. Zajímalo by mě jak by to vypadalo v novějším vydání, protože jsem se dívala, že je od jiného překladatele.

02.10.2023 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Na tento fenomén Ptáci v trní mám dvě vzpomínky. První je z doby, kdy mamka v devadesátkách sledovala seriál a já na to asi víceméně koukala s ní) a pak ze základky, kdy jeden spolužák měl referát na knihu Ptáci v trní a nakonec z něj učitelka dostala, že to četla jeho starší sestra :)
Knihu jsem si půjčila od mamky až teď a musím přiznat, že jsem měla velká očekávání. Jako kronika jedné rodiny je to super, jako příběh o "zakázané lásce" mě to až tak moc nezaujalo. Přiznávám, že dokonce v některých pasážích mi láska kněze k dítěti Meggie přišla až nepřirozená a úchylná. Ale Meggie v dospělosti, popisování krajiny v Austrálii, sekání cukrové třiny, zmínky o uměle vypuštěném viru myxamatoza (aby pomřeli králíci přemnožení v Austrálii) to bylo hodně zajímavé.
Trvalo mi hodně dlouho než jsem knihu přečetla. 570 stránek nahuštěného textu.

03.02.2023 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

V druhe třetině knihy se mi to trochu táhlo, ale pak me to opět vcuclo do děje a napínalo až do konce. Podle mě si víc knihu užijí technicky zdatnější typy, protože popisů přemosťování elektřiny a opravování čerpadel je tam opravdu dost. Další díly si určitě také přečtu a už teď se na ně těším.

16.07.2021 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Poslechnuto jako audiokniha. Moje první audiokniha v životě a byl to teda úplně jiný zážitek. Jan Kanyza jako Bill Hodges a Kajetan Písařovic jako Pan Mercedes byli oba skvělí. Hlavně hlas Pana Mercedesa byl úchylně dokonalý. Jsem ráda, že jsem si zkusila audioknihu, přidanou hodnotou bylo, ze jsem při poslechu stíhala i nějakou lehčí práci. Ale klasické knihy mají pro mě větší kouzlo.

21.06.2020 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

V první čtvrtině knihy jsem si nedokázala vytvořit sympatie ani k jednomu z 2 hlavních hrdinů. Pak to začalo trochu odsypat a od půlky už jsem věděla komu fandit. Super román. Moc se těším na film s Benem Afflecken, který má výborné hodnocení.

25.04.2020 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Kaštánek dočten a je to tedy nářez, částečně mi připomněl Sněhuláka od Nesba. Vlastně i ten název je podobný... Kaštánek a Sněhulák normálně značí nevinné dětské aktivity... ne však tady. Oba dva hlavní vyšetřovatele jsem si oblíbila a jsem zvědavá, jestli se dočkáme pokračování. Co mě při čtení rušilo bylo časté přeskakování z minulého času do přítomného, nějak mi to tam nesedělo. Krátké kapitoly, ty mi naopak sedly. Hlavniho padoucha jsem si v průběhu knihy tipla, ale pak to stejne několikrát přehodnotila :) Co mě štve, že nevím co přesně pani ministryně řekla v minulosti rodičům o dvojčatech. Nemám ráda nezodpovězené otázky, když všechno ostatní autor objasnil.

05.01.2020 4 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Zezačátku mi trvalo se začíst, ale pak jsem se od knihy nemohla odtrhnout. I přesto mi k hodnocení na plný počet hvězdiček ještě něco chybělo. Nevím, možná to bylo moc melancholické a obsahovalo hodně popisů přírody, které už mě tak nedokázaly zaujmout. Kniha Kde zpívají raci se mě dotkla více.

24.01.2024 4 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

V zajetí zimy se mi podařilo číst v době, kdy i počasí je zimní a připomíná pohádku. O to víc jsem si čtení o sněhu, vichřicích a ledu užila. Krásná propracovaná pohádka, ze začátku připomínající Hru o trůny (Starkové vs. Starykové), i Naslouchače mě to v lecčems připomnělo.

Každá kapitola se střídá z pohledu jiné osoby, ze začátku mě to ale dost zmátlo :) ale jak jsem si na to zvykla, šlo to samo. Nejdříve čteme příběh z pohledu 3 dívek přibližně stejného věku a pak se postupně přidávají další postavy. Moc se mi to líbilo a určitě si od autorky přečtu v budoucnu něco jiného.

06.12.2023 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Vlci jako zvířata mi nikdy nebyli sympatičtí a docela dlouho jsem s tím v knížce bojovala. Ale ty předkládané informace o jejich chování a zvycích byly prostě úžasné. Stejně jako v knize "Čas odejít" o slonech.

Opět mnohovrstevnatý román a já měla jasno od začátku komu více patří moje sympatie ohledně rozhodování o tak složité věci, jako je eutanazie.

21.09.2023 5 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Příjemná detektivka s dvěmi prolínajícími se časovými rovinami, které mě zezačátku velice bavily. Po čase už se přesuneme jen do současnosti a vyprávění se začíná pribrzdovat, aby pak vygradovalo do slušného finále. Za mě velmi příjemné čtení na letní podvečery bez potoků krve a bez úzkosti z tématu. Přečtu si i další díly z této série.

24.08.2023 4 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Hodně jsem se na tuto knížečku těšila a slovo knížečku je na místě, protože je velmi malá a útlá. Pojednává o magdaleninych prádelnách, ten pojem sice znám, ale myslela jsem, že se týká max nějakých šedesátých let a ne i roku 1985 (probuh) a později.
Stejně mi ale přišlo, jak kdyby ten příběh se odehrával mnohem dříve. Pořádně se mi nedařilo uchopit časově dobu, oblíbit si postavu, prožívat děj. Je to psáno velice úsporně a ne do hloubky. Spíše mi připomíná povídku a ty popravdě nejsou mé oblíbené.
Klidně o tom samém tématu se stejnými postavami bych si přečetla moc ráda knihu znovu, ale musela by být podstatně rozpracovanější a obsáhlejší:)

16.05.2023 3 z 5

Puls Puls Stephen King

(SPOILER) Podle anotace jsem měla nějakou představu, která byla po pár stránkách naprosto vyvedena z míry nečekanou zombie apokalypsou. Přiznám se, že o tomhle číst jsem vůbec neměla chuť a zvažovala odložení, nakonec to ale bylo tak napínavé, že jsem musela vědět jak to bude pokračovat dal. Zombie jako takové tam nakonec vlastně nejsou a děj knihy se ubírá úplně jinak než bych čekala. Příběh je originální, ale nezodpověděl mi na spoustu otázek - proč se Puls objevil? Zasáhl celý svět? Jak to bylo dál???

29.04.2023 4 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Obálka za pět hvězdiček, příběh na tři hvězdičky, poznámky k textu (wtf? možná u jedné jsem se zasmála, ale jinak byli neskutečně hloupoučké) dávám za jednu hvězdičku.
Průměr tři hvězdy, na rozdíl od Kronik prachu mě kniha zklamala. Ale v knihovničce si ji nechám už kvůli té krásně povedené obálce.

30.12.2022 3 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Nevím od kolika let bych tuto knihu doporučila dětem, možná od 10? Záleží také na čtenářské vyspělosti. Rozhodně bych ji však doporučila rodičům.
První polovina byla moc pěkně napsaná, zarývající se pod kůží. V druhé polovině po společném dobrodružství čtveřice jsem si říkala, no to snad ne. Závěr mi přišel useknutý, chybělo mi nějaké dovyprávění.

U této autorky se mi hodně líbí že zmiňuje věci, které u dětí letí (pokémoní kartičky, hru Fortnite). Také jak autorka popisuje myšlenky a chování dětí i dospělých, působí to hodně opravdově.
Ale vážně, super kniha, hodnotím kladně.

25.10.2022 4 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Kvůli pracovním a rodičovským povinnostem jsem ji četla snad přes týden, tak jsem si ji tak neužila...Ale příběh je to krásný a zařadí se po bok Vánoční koledy od Dickense k mým oblíbeným vánočním příběhům. A už teď vím, že si ji za rok přečtu znova.

12.01.2022 5 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Tuhle knizku jsem si pujcila diky online predstaveni Listování, které jsem nedávno viděla a Dobrý proti severaku tam právě predvadeli. Je to odpocinkove cteni, rychle se to četlo a ty emaily mi prisly fakt uveritelne.

04.05.2021 4 z 5