Lidska_ctecka Lidska_ctecka komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Drahouškové,
za mě to bylo úplně skvělé. Když se do příběhu ponoříte, už vás nepustí. Nadchla mě originalita příběhu a jeho zpracování. Miluju fantazy příběhy, ale tenhle ve mě zanechal pocit, že by náš svět takhle vážně mohl vypadat.
Velmi cením promyšlenost příběhu a jeho jedinečnost. (Další zajímavost byla, že o sobě hrdinka smýšlí jako o ženě, ale ostatní ji oslovují jako chlapce a v dialozích mluví v mužském rodě).

05.03.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Krásná oddechovka. Romantické knihy většinou nečteme kvůli dějovým zvratům, takže jsem nebyla překvapená, že se většina věcí dala odhadnout předem. Hlavní postavy mi byly sympatické a nedokážu spočítat, kolikrát se mi při čtení sbíhaly sliny. Někdy mi popisné části přišli moc zdlouhavé. Na druhou stranu autorka nádherně popsala prostředí a kniha je psaná krásným jazykem.

15.04.2023 4 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Možná jedou jsem četla už po třetí naplnila mě tak intenzivními pocity, že jsem ji nedokázala odložit a přečetla ji rovnou znovu (takže jsem ji vlastně četla 4x : )). Styl a jazyk, kterým je kniha napsaná se mě neskutečně dotýká. Miluju a oceňuji zapojení hudby a hlubších témat. Hlavní postavy (a vlastně ty vedlejší) jsem si hned oblíbila. Jejich humor, komunikaci, upřímnost i chyby.
Zkrátka pokud máte chuť na sladkou knihu se špetkou hořkosti a plnou emocí, je to něco pro vás...

06.11.2022 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Drahouškové,
tato kniha je naprosto úžasná. Čte se sama a příběh mě úplně pohltil. V období, kdy jsem knihu četla, jsem napůl žila v dobovém Londýně. Prostředí staré knihovny a pomalu vzkvétající láska a náklonost postav, se mi neskutečně líbila. Jeden by řekl, že je psaná přímo pro knihomoly ; ).
Je pravda, že děj nebyl nijak náročný, ale čas od času se taková kniha hodí. Líbilo se mi rozdělení, kdy se v každé kapitole řešil určitý problém. Společenské problémy a určité dobové zvyky byly ideální změnou, kterou jsem uvítala.
Shrnula bych to větou: Trochu předvídatelný, ale originální a krásný příběh.

12.05.2022 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Ta obálka mě až odpuzuje (a nejsem asi jediná), takže jsem raději četla e-knihu. Ale obsah knihy to vyvažuje a je super. Helenka je vtipná, milá, inspirativní, naivní a mnoho dalšího. Přišlo mi skvělé sledovat děj z pohledu malé holčičky. Dalo mi to zase lepší vhled do tehdejší doby a vzpomněla jsem si, jak děti vidí svět jinak...

03.04.2023 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Aaach. Nic jiného mě nenapadá.
Kniha je naprosto nádherná, jak graficky tak především myšlenkami. Přečetla jsem ji dvakrát za sebou, a pak jsme do ní několikrát ještě nakoukla a hledala povzbuzení. Kdybych ji nemusela vrátit, dělám to asi pravidelně každý den. Určitě si ji plánuji koupit. Úplně ji miluji a doporučuji všem...

11.02.2023 5 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Drahouškové,
všichni víme, že Zapata má zkrátka talent. Kniha se četla skoro sama. Je v ní tolik humoru, že mě skoro bolely tváře, jak jsem se culila. Je super, že se zde objevovalo více postav než v Kultim. Nebo mi jen více přirostli k srdci : )
Trochu mi vadilo, jak se často opakovaly některá slovní spojení. A bez trochy klišé by to snad ani nebyla správná romanťárna...

30.09.2022 5 z 5

Sněhová sestřička Sněhová sestřička Maja Lunde

Kniha je plná čarokráských ilustrací a vánoční atmosféry.
Příběh mě zasáhnul, rozesmutnil, přinutil se usmívat i zamyslet. Už je to dlouho, co jsem si přečetla dětskou knížku. Jejich jednoduchost, ale plnost příběhu je úžasná.
Sněhovou sestřičku moc doporučuji všem věkovým kategoriím.

19.12.2022 5 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Drahouškové,
tato kniha asi nebude úplně pro každého, ale pro mě byla jako dělaná. Potřebovala jsem nějakou oddechovku, co se čte sama. Navíc mě vždy baví, když jsou postavy "nucené" spolu být. (Špatně použité slovo, ale nechci nechávat spoilery. I když tady by to asi vůbec nevadilo). Pokud nečekáte velké dějové zvraty a nevadí vám, že pravděpodobně odhadnete konec, moc doporučuji. Hlavní hrdinové mě moc bavily.
P. S. Hlavní hrdina je asi nejlepší "nefantasy" kluk/muž co jsem za poslední dobu četla. (Proto ta poslední hvězdička). Gentleman, vtipný, rozumný... Pak mají mít holky reálné požadavky u svých drahých poloviček.. : )

10.03.2022 5 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Drahouškové,
S láskou Lukov naprosto naplnilo a předčilo očekávání. Krásná romantika zasazená do super prostředí krasobruslařů. Úžasně čtivě napsaná slow-burn. Je pravda, že chvíli tvá než se to rozjede, ale pak to opravdu stojí za to. I díky tomu jsem si to možná tolik užila.
Obě hlavní postavy jsem si zamilovala. A jejich vztah je báječný, plný špičkování, dobře myšlených urážek a důvěry. Obdivuji jejich sebevědomí, jsou si jistí sami sebou v tom co dělají a to se mi líbí. Příběh navíc popisuje i stinné stránky života a dodává mu realistický nádech.
Za mě jeda z nejlepších knih tohoto žánru, co jsem za poslední dobu četla.

02.10.2022 5 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Čtivé, krásné, zábavné. Přečetla jsem všechny knihy od autorky a tahle fakt nezklamala. Slyšela jsem, že není tak oblíbená, jako jiná autorčina díla, ale u mě naplila očekávání. Utíkalo to rychle a za mě začátek v podobě mailů a zpráv byla super změna od klasického vyprávění. Hlavně u slow-burn romantiky, kdy se skoro všechno zajímavé děje až v druhé půlce a první je pro seznámení s "pozadím". Vlastně mě bavilo, nebo tady u toho sedlo, že je to většinou o nich dvou. Ale poznáváme je jiným způsobem a jejich okolí vlastně taky.

Navíc jsem o postavách věděla už z knihy S láskou, Lukov a těšila jsem se na jejich příběh. Bála jsem se že hlavní hrdinka bude ta "křehká dívenka," ale není to tak. Obě postavy jsem si oblíbila, podobně jako Lukovovi.

09.01.2024 5 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Kniha je maličká, ale já ji četla docela dlouho. Každý den jsem zvládla tak jednu kapitolu, jinak bych to nebyla schopná zpracovat. I tak si myslím, že mi toho dost uniklo a určitě se ke knížce ještě vrátím.
Moc doporučuji všem, kteří potřebují namotivovat, pohnout se a nakopnout (v dobrém i ve zlém). Pak přijde už jen ta těžší část - začít něco dělat...

14.02.2023 5 z 5

Tokijský motýl Tokijský motýl Emiko Jean

Tato kniha je skvělá. Velmi čtivá a odlehčená, ale i s tématem na zamyšlení. Motivy hledání sama sebe a své identity jsou aktuální pro mnoho lidí. A lidé, kteří pocházejí ze dvou odlišných kultur, to mají možná ještě složitější.
Moc se mi líbilo originální prostředí příběhu a hlavní hrdinka. Také mi vyhovovalo, že autorka příliš netlačí na pilu, především v oblasti vztahů. Na druhou stranu, mi mnoho věcí přišlo moc idealistických. Ale to asi k romantickým knihám patří.
Zamlouvá se mi konečné vyznění, kdy není asi největší důraz na: "Žili spolu šťastně, až navěky." Naopak, postavy před sebou mají ještě spoustu práce a neuzavřených věcí, ale jdou do toho s nadějí a uvědoměním mnoha důležitých věcí...

17.01.2023 4 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Drahouškové,
do čtení této knihy jsem šla s velkým očekáváním. Viděla jsem spousty příspěvků, ještě než kniha vyšla v češtině. Chtěla jsem se vrátit do podobného stylu jako má Maasová a to se povedlo.
Příběh je velmi napínavý a poutavý. Už na začátku začíná netradičně. Postupně odhaluje všelijaké lži a intriky. Ale ani na okamžik mě nenapadlo, že se některé věci vyvinou tak, jak se vyvinuly. A to se mi už u mnoha příběhů nestává. Občas i ukápla slza a koutky úst se samy od sebe zvedaly. Romantická linka se také rozvíjela už od začátku slibně. Takže za mě docela ideál : )
Doufám, že pokračování vyjde so nejdříve a že si autorka udrží minimálně stejnou úroveň.

22.02.2022 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Drahouškové,
tento příběh ve mě po prvním přečtení zanechal své stopy. Což je myšleno jen v dobrém. Pár dní zpátky jsem si knihu přečetla po druhé a líbí se mi pořád stejně, ne-li víc. I když jsem věděla jak děj skončí, byla jsem při čtení stejně napnutá a nemohla knihu odložit. Chemie mezi hlavním párem je úžasná (a za mě popsaná ve správné míře), ale touha dozvědět se životní příběhy postav byla u mě možná ještě větší.
Většinou u rereadingů přeskakuji části, které nejsou tak zajímavé a napínavé, ale tady to prostě nešlo. Jinými slovy: velmi doporučuji : )

22.02.2022 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Drahouškové,
jak jsem slibovala v komentáři pod Dvorem trnů a růží, je tato kniha plná zvratů a odhalení. Rozhodně jsem takový vývoj událostí většinou nečekala. Je skvělé sledovat růst postav a jejich sbližování. Zkrátka se od ní neodrhnete (snad).
Za mě asi zatím nejlepší díl série (Dvůr stříbrných plamenů jsem ještě nečetla), i když následující jsou také opravdu povedené.

P. S. Navíc se zde nachází legendární 55. kapitola takže si jí užijte - jen je napsaná velmi upřímně a pro puritány to úplně není... : )
(!!!HLAVNĚ AŤ NIKOHO NENAPADNE JI ČÍST DŘÍV!!!)

18.02.2022

Ztracená naděje Ztracená naděje Colleen Hoover

Mezi prvním a (tímto) druhým dílem jsem si dala jen pauzu na knihu z povinné četby a nelituju. Možná bych snesla i delší rozestup, ale Bez naděje jsem nečetla pro děj. Někomu může vadit, že některé části obou dílů jsou stejné. Mě naopak bavilo sledovat stejné rozhovory i z druhé strany. Mám opravdu ráda, když je příběh vyprávěný z více úhlů pohledů. Zde mi to pomohlo pochopit jednání Holdera a doplnilo informace z jeho života. (Zápisky byli super - to mě rozbrečelo). Příběh byt stručnější a kniha mi rychleji utíkala než v předcházející knize.
Bez naděje se dá číst asi i samostatně, ale opravdu doporučuju začít Ztracenou nadějí.
P. S. Někdy mě mrzí, že se v překladu ztrácí skryté významy názvů a jmen.

04.04.2023 5 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Kniha Život jedna báseň nám ukazuje, že básně napsané životem jsou často smutné a že láska nevyřeší všechny problémy.
Příběh je o mladých lidech, kteří toho již zakusily hodně a museli dospět brzy. Kniha se čte sama, nedokázala jsem ji odložit. Četla jsem ji několikrát a pokaždé mě to moc bavilo, usmívala jsem se i plakala. Hlavní postavy mi jsou sympatické a líbí se mi, jak řeší problémy a na nic si nehrají...
Autorka Colleen Hoover zkrátka úžasně dokáže zpracovat náročná témata a vtáhne čtenáře do děje a nepustí, ani po dočtení knih.

20.03.2023 5 z 5

Vykupující láska Vykupující láska Francine Rivers

Vykupující láska je nádherný, silný příběh, který se mě velmi dotknul. Už teď vím, že na tuto knihu nikdy nezapomenu a určitě bude patřit mezi mé TOP. Najdete v ní úžasně vyobrazený tehdejší život, s těžkostmi i radostmi, a proměňující moc lásky - lidské i Boží, od manžela i od přátel.
Velmi jsme nad knihou přemýšlela a nejsem si jistá, jestli bych přežila vše, čím si musela Angel projít. Místy mě to dohnalo k slzám a uvědomění, že se ve světě takové věci dějí, je hrozné.
Ale zajímavé je, že ke mně mluvila spíš Michaelova láska a víra. Říkám si, že chci mít také tak silnou víru a vůli. Možná naším údělem není být zachráněni, ale naopak někoho zachránit, někomu pomoct...

PS. Film je také pěkný, ale kdybych knihu předtím nečetla, většinou bych nic nechápala. To, co je v knize tak krásně popsané, nepochopíme z dvou hodin filmu. (Navíc tam spoustu důležitých věcí chybí. Kniha by vystačila na min. osmi dílný seriál). I postavy na mě působili jinak, než jak byli vykreslené v knize. Pokud se chcete podívat na film, určitě si nejprve přečtěte knihu!

24.01.2023 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Krutý princ je krutý, ale Jude je možná ještě krutější. Bavilo mě, že se příběh odehrává ve světě intrik, sobectví a tmy a ne v růžové zahradě zalité sluncem. Byla to zajímavá a jak jsem zjistila i příjemná změna. Kniha je plná nečekaných zvratů. Líbilo se mi, že rodinné a sesterské vztahy jsou zde přinejmenším stejně důležité, jako romantický vztah hlavních hrdinů.

06.11.2022 5 z 5