Lenisk@ Lenisk@ komentáře u knih

Mapa z kostí Mapa z kostí James Rollins (p)

Oddechovka, která se však místy neskutečně vlekla. Tak trošku slátanina všeho možného (od neuvěřitelných záhad, na které doteď! nikdo nepřišel, po nesmrtelné hrdiny s kapkou love story), což mě vlastně dost zamrzelo, protože Rollinse jsem měla vždycky ráda.

23.03.2019 2 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Bohužel. Zklamání.
Zklamala mě knížka, ke které jsem nepřistupovala s žádným velkým očekáváním. Brown je čtivý, čtenáře nenechá vydechnout a nutí ho pokračovat dál a dál (člověk ani nemrkne a za dopoledne dokáže přečíst půlku knížky), ale to je tak všechno. Kniha má naprosto stejnou kostru jako všechny ostatní. Přece jen mě alespoň trošku nalákalo tvrzení na zadní straně obalu: "Nový Brownův román má potenciál vyvolat stejnou kontroverzi jako Šifra..." Wtf? Jako buď jsem tak hrozně moc chytrá, nebo Brown tak předvídatelný, že jsem jeho mega obrovskou zápletku tentokrát uhodla hrozně brzo. Veliký wow efekt se nekonal. Bod pro něj za posledních několik stran, tam mě trošku mrazilo, ale prostě... takhle ne. Už po Infernu jsem si říkala, že Brownovi nedám šanci, ale opět jsem mu ji dala, a opět se spálila.

31.03.2018 2 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Tato kniha mě nejspíš ani nezklamala ani nenadchla. Věděla jsem, do čeho jdu, a snažila jsem se (konečně) dočíst celou sérii. Prvních několik (set) stránek jsem jen nevěřícně kroutila hlavou, četla každý třetí řádek, neustále stejně popisované části jsem přeskakovala úplně... Nakonec jsem byla ráda, že jsme se dostali k jakési nečekané zápletce, která dodala knize šmrnc (opravdu jsem nečekala, že celá série bude vůbec nějakou zápletku mít). A taky mě potěšil Epilog, který byl sice přeslazený, ale sérii ukončil hezky. Negativně hodnotím poslední strany, kdy máme možnost nahlédnout Christianovi do duše. Vzalo mi to veškeré iluze o této postavě a jsem si stoprocentně jistá, že autorčinu novou knihu číst nebudu.

13.09.2015 1 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Zpočátku jsem docela nechápala, proč ve třetí knize najednou vidíme do hlavy Tobiase, ale budiž. Bohužel mi oba pohledy poněkud splývaly, autorka nedokázala moc rozlišit mezi Tris a Tobiasem. Ale v posledních kapitolách tento styl psaní najednou dal knize smysl... Jinak se mi kniha líbila, trošku míň než předchozí díly, přišla mi místy zbytečně komplikovaná. Rozhodně by tato série mohla obohatit moji sbírku knih :))

18.01.2015 3 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Divergenci jsem dlouho odolávala, věděla jsem, že jakmile začnu číst, tak nepřestanu. Dokonce jsem viděla dřív film a nelituju toho. Film se mi líbil možná o malinko víc, než kniha, která místy připomíná dívčí románek, ne velký fantasy příběh. Ale líbí se mi nápad, líbí se mi rozdělení světa do frakcí, líbí se mi to očekávání, co je za hranicí. Jsem nadšená, jen doufám, že moje nadšení nezchladí následující díly!

11.01.2015 4 z 5

Vesnický román Vesnický román Karolina Světlá (p)

Co jen na tuto knihu říct?! Dostala mě! Byla zajímavá, napínavá, ráda jsem se k ní vracela, ... chování postav mi přišlo naprosto reálné, autorce jsem vážně věřila každé slovo. Jo a ještě musím dodat, že už dlouho mě žádná knížka tak nenaštvala! :D resp. dlouho mě nenaštvala žádná z postav knih tolik jako Antošova matka!

09.03.2014 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Knihy, které mají nálepku "povinné", nás automaticky přestávají zajímat a jejich čtení je pro nás trestem... Přesto kdyby nebylo seznamu povinné četby, nenapadlo by mě vzít tuto knihu do rukou.

01.03.2014 4 z 5

Rozhraní Rozhraní Václav Řezáč (p)

Opět kniha s nálepkou povinná četba.. a opět kniha, která překvapila!
Parádní mísení vyprávěcích i časových rovin. Strhující vyprávění o spisovateli, jehož život je z počátku omezen románem, který tvoří. Ale snad takhle si představuji všechny spisovatele - jako lidi, kteří žijí s postavou, které vdechli život, vidí ji vedle sebe a prožívají její dobrodružství.

13.09.2013 4 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Kniha se mi líbila (i když se nachází v mojí povinné četbě) :). Autor skvěle popisuje pocity a myšlenky hlavní hrdinky. Před Štěpkou bych smekla klobouk. Není to malá křehká dívka. Jde si za svými sny, potřebami a nezalekne se snad ničeho.

13.06.2013 4 z 5

Milenci a vrazi Milenci a vrazi Vladimír Páral

Páni!
Ono se někdy vyplatí zabrousit do povinné četby a zjistit, že ti učitelé ví, o čem mluví a co doporučují. Většina knih se mi protiví už jen tím, že mají nálepku - povinné.
Ale zpět k mým dojmům. Výborné dílo, které si ještě několikrát přečtu, protože už teď vím, že mi toho spousto uniklo.

26.02.2013 5 z 5

Metráček: (I.-II) Metráček: (I.-II) Stanislav Rudolf

Tuhle knížku jsem vždy milovala a věřím, že i nadále budu milovat. Jako malé se mi ji nechtělo číst, ovšem jsem ráda, že jsem se nechala rodiči přemluvit a pustila se do ní. Od té doby jsem ji četla ještě několikrát a těším se, až ji zase otevřu. Mrzelo mě, že mě druhá část knihy tolik nezaujala. Dokonce i film jsem viděla několikrát a stále ho mám ráda :)

29.01.2012 4 z 5

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Markétiny knížky mám přečtené všechny a jsem věrným fanouškem jejích podcastů, proto jsem i po této knize musela sáhnout. Mně se kniha líbila hlavně kvůli tomu, že historické události vysvětluje co nejjednodušeji neodborným jazykem. Čtenář se dozví jakýsi základ a pokud se chce dějinami dál zabývat, sáhne po jiných zdrojích. Na získání přehledu to nejspíš stačí, nemyslím si, že by si autorka kladla za cíl udělat ze svých čtenářů odborníky na poválečné období v Československu.

Osobně mě nejvíce bavily "zajímavosti" každé doby - jak se žilo, jaký vliv měla politika na sport atd. A rozhodně bych ocenila mnohem delší rozhovory s pamětníky, bylo skvělé nahlédnout do soukromí "obyčejných" lidí.

Největší výtku bych měla k tomu, že si autorka neodpustila nám sdělit svůj negativní názor na M. Zemana. Vím, že jsem tu psala, že kniha není učebnicí, ale přeci jen se jako jakýsi vzdělávací materiál tváří, a do něj nepatří politické názory jednotlivce.

08.03.2024 3 z 5

Kniha s výborným námětem - my, co jsme to nezažili, se dozvídáme o době, v níž se žilo, a také zjišťujeme, jak se žilo v hájovně uprostřed lesů a ve vězení. Ale to všechno bohužel jen hrozně povrchově. Nemáme čas se do postav vcítit, autorka nám nic nepopisuje do podrobností, třetí část úplně uspěchá. Je to veliká škoda, námět měl určitě potenciál.

01.03.2024 2 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Musím říct, že mě nejvíc potěšilo setkání s Bárou i Terezou. Dopředu jsem si o autorčiných knihách nic nezjišťovala, proto pro mě bylo příjemným překvapením, že Losos, Panda i Vlaštovka jsou propojené. Autorka píše velmi čtivě, kratší kapitoly, změna perspektiv i časových rovin se mi rovněž líbí. Ale vážně bych ocenila, kdyby v knihách nebyly chyby nejspíš z nepozornosti. Každopádně to byla příjemná oddechovka a těším se na Majonézu (ale myslím, že Pandu nepřekoná).

16.11.2023 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Losos v kaluži byla příjemná odpočinková četba. Líbily se mi krátké kapitoly, kniha měla rychlý spád, vyzdvihla bych autorčin nápad, jak by to mohlo chodit v posmrtném životě. Co mi ale naopak opravdu vadilo, byly neskutečné chyby (z nepozornosti?) v časových rovinách.

25.07.2023 3 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Myslela jsem si, že tuto knihu budu hodnotit velmi negativně, četla jsem ji strašně dlouho, musela jsem od ní odcházet, abych ji nakonec přečetla za pár dní. Mě začátek bavil, to byl typický Kulhánek, krev jen stříkala. Potom mi to přišlo ale tak šíleně překombinované, že jsem myslela, že knihu ani nedočtu. Pak jsem si řekla, že zrovna Kulhánek si nezaslouží být nedočten, a najednou mě to chytlo. A tuším, že za to mohla hlavní postava. Pro mě je to navždy Tobiáš z Nočního klubu, který jsem četla jako první, ale to vůbec nevadí. Miluju ten jeho humor, poznámky "pod čarou", opravování sebe sama. K. navíc v tomto díle nenechává na ničem a nikom nit suchou (taková Britney mě fakt pobavila). Spousta detailů mi unikla, obávám se, že ze zápletky jsem se úplně nevymotala, ale nevadí mi to. Jednou se do toho pustím znovu.

01.11.2022 2 z 5

Mrtví do soumraku Mrtví do soumraku Charlaine Harris

Kdysi jsem viděla seriál a zamilovala si jej. Potom jsem si řekla, že si určitě přečtu knižní předlohu, ale čas utíkal a já se k ní dostala až teď. A jsem ráda, že ji čtu s odstupem, děj si pamatuji už jen letmo a ráda si jej oživuji. Kniha rozhodně patří mezi odpočinkové, je čtivá i napínavá a čas s ní někam mizí. Nechtěla jsem, ale jdu číst další díly.

20.02.2022 4 z 5

Její pastorkyňa (drama) Její pastorkyňa (drama) Gabriela Preissová

Dílo, které mě uchvátilo už tehdy, když o něm mluvila naše češtinářka. Nedávno jsem viděla představení s Dagmar Havlovou v hlavní roli, které mě jen popostrčilo k přečtení této kraťoučké knížky. Za mě jde o jedno z nejlepších dramat, co jsem kdy četla či viděla.

07.07.2020 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

5/5

Skvěle! Jen tak dál!!! :) Kniha mě tak pohltila, že jsem hledala každou volnou minutu, abych ji mohla znovu otevřít a číst. Nechtěla jsem, abych ji dočetla, byla opravdu skvělá!

(Jo, jasně, měla určitá negativa, jako například jména postav, která se mi do teď pletou, ale to nic nemění na tom, že jsem konečně zase našla knihu, od které jsem se nemohla odtrhnout.)

06.08.2016 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

4/5
Jednu hvězdičku této knize ubírám jen z jednoho důvodu - podruhé už ji nejspíš číst nebudu (nebo možná až uběhne pár let a já začnu zapomínat detaily). Její největší kouzlo podle mě spočívá v momentu očekávání, napětí, překvapení. Každopádně ji doporučuji!

*SPOILER*
Bohužel jsem nejdříve viděla film, věděla jsem tedy, kam příběh směřuje. Nemohla jsem si užít všechny emoce od "nenávidím Nicka" přes "miluju Nicka" po "lituju Nicka", celou dobu to bylo jen "nenávidím tu psychopatickou dě*ku".

14.07.2016 4 z 5