Legens Legens komentáře u knih

Theaitétos Theaitétos Platón

(SPOILER) Důkladné a složité promývání vlastních mozkových závitů. Dialog je o tom, že se hledá definice vědění. A trvá to pěkně dlouho, než se k ní nakonec dojde: Vědění je pravdivé mínění s vědomím rozdílu.

07.09.2022 5 z 5

Melancholické století oblaku Melancholické století oblaku Jan Suk

Vynikající výjimečná kniha. Primárně poskytuje údaje o životě a díle jedné z největších postav světové hudby, skladatele Josefa Suka, má ale obrovský přesah do širokých kulturních, společenských a lidských dimenzí. Škála informací je obrovská. Navíc se autorovi podařilo něco neuvěřitelného - a sice podat tyto informace vysoce uměleckým dojmem, přičemž zde není ani náznak beletristické fabulace.
U knih jako je tato, kde je spousta dojmů, není možno popsat všechny. Podobně jako u jiných knih širokého záběru i zde vybírám jen některé, konkrétně tři. Ostatní, stejně hodnotné, si čtenář najde sám.
1. Kniha je věnována autorově mamince, při jejím čtení jsem si uvědomil, že plným právem. Více zde neprozradím, čtěte.
2. Teprve z této knihy jsem se seznámil s pro mne dost šokujícím faktem, že nádherný a obsažný památník Josefa Suka v jeho domě v Křečovicích by neexistoval, nebýt autorova otce, skladatelova syna Ing. Josefa Suka, který tento během války těžce poškozený dům v závěrečných válečných dnech za dramatických okolností zachránil před zničením a následně ho během posledních let svého života opravil a uvedl do současného nádherného stavu. Čtenář zde pochopí, jaká to byla skvělá osobnost. Spolu s informacemi o autorově matce jsem s při čtení uvědomil, že je mi v mých vědomostech vyplněna letitá obrovská informační díra (nyní s překvapením zjišťuji, že jsem vlastně na ni byl zvyklý) mezi skladatelem Josefem Sukem a jeho vnukem, houslistou Josefem Sukem.
3. Skladatel Josef Suk a básník Otokar Březina se vzájemně velmi uznávali. Josef Suk chtěl zhudebnit nějaký Březinův text a básník mu ho měl dodat. Nedošlo k tomu. Z pohledu Otokara Březiny to bylo dost logické - bylo to v době, kdy on sám již verše nepsal. Josef Suk si zapsal k úvodu své, poslední velké skladby Epilog čtyři verše z Březinovy básně Mýtus ženy. Autor knihy pan Jan Suk výběr těchto veršů zpochybňuje. Místo toho jsou zde uvádí jiné verše z Březinový básně Mýtus duše ze sbírky Svítání na západě. Toto zpochybnění a výměnu veršů je třeba brát vážně - provedl to vzdělaný literát a básník. V knize jsou ty nové verše uvedeny na straně 224. Nedovedu si představit hodnotnější text, který by byl schopen lépe ilustrovat náladu Sukova Epilogu. Je to obdivuhodné - skladatel Josef Suk neměl od Otokara Březiny verše a tyto verše mu našel jeho vnuk, který se narodil až šestnáct let po jeho smrti.

07.09.2022 5 z 5

Amadeus - Život Mozartův Amadeus - Život Mozartův Claudio Casini

Velmi cenná monografie o W. A. Mozartovi, a to zejména v našich podmínkách, kde informace o tomto hudebním géniovi máme často tendenci čerpat z více či méně beletristicky laděných prací. Kniha je na velmi bohatá na informace a originální postřehy, jen na ukázku bych vybral bych dvě záležitosti:
1. Snad tím, že autor byl Ital, netrpí tato práce často uváděným klišé o menší hodnotě a povrchnosti dobové italské hudby oproti německé. Italská hudbě se ve druhé polovině 18. století těšila velké oblibě, což u jiných národností vyvolávalo pocity žárlivosti.
2. V konfrontaci otec Leopold syn Wolfgang se autor oproti jiným pracím zastává názorů Wolfganga. Pokud posuzujeme názory otce Leopolda jako racionální a zodpovědné, zatímco názory syna Wolfganga jako víceméně spontánní nezodpovědné impulsy, zapomínáme na důležitý fakt, že W. A. Mozart byl jeden z několika největších hudebních géniů, jaké tato planeta nosila. Proto např. jeho nápad, že přeruší plánovanou cestu do Paříže a pojede místo toho z Mannheimu do Itálie se zpěvačkou Aloysií Weberovou zde není hodnocen jako nezodpovědný počin zamilovaného mladíka, ale jako vynikající plán špičkového hudebníka. A vývoj následujících událostí dává Casinimu za pravdu - Mozartova pařížská cesta byla z ekonomického hlediska fiaskem, zatímco Aloysie Weberová nastoupila na velmi dobře placené místo operní zpěvačky.

10.07.2022 5 z 5

Michael Rentz fecit. Michael Jindřich Rentz, dvorní rytec hraběte Šporka Michael Rentz fecit. Michael Jindřich Rentz, dvorní rytec hraběte Šporka Jiří Šerých

Špičková monografie podávající vyčerpávající informace o výjimečné osobnosti barokního rytce v Čechách, Michaela Heinricha Rentze, jedna z nejlepších monografií o umělci jakou jsem viděl. Skutečně informace do posledního detailu.

21.06.2022 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Viz můj komentář k Franzi Kafkovi jako autorovi.

06.06.2022

Zámek Zámek Franz Kafka

Viz můj komentář k Franzi Kafkovi jako autorovi.

06.06.2022

Colomba Colomba Prosper Mérimée

Psáno částečně podle skutečného příběhu. Pokud před přečtením navštívíte Korsiku, projdete se v makchii a seznámíte se trochu s historií a atmosférou té země (mimochodem dobře ji vystihuje francouzský film Korsický případ, byť to zde je úspěšný pokus udělat z dosti vážné záležitosti dobrou komedii), nezbude Vám nic jiného, než dát pět hvězd.

15.05.2022 5 z 5

Ztracené jaro Ztracené jaro Josef Knap

Klobouk dolů, že autor ve věku 22 let napsal k takovýto román. Popisuje nepochybně svoje vlastní zkušenosti s obdobím života od posledního ročníku gymnázia až do prvých let studia na vysoké škole. Začíná to typickými předmaturitními problémy (beletristicky opakovaně zpracovávanými, zde snad trochu vážněji). Následně divočejší užívání prvých měsíců samostatného života a pocitu svobody během studia na vysoké škole v oboru, který hlavního hrdinu baví. Postupně přijdou dosti závažné potíže, které mají i tragické následky jak na těch, kterých se to bezprostředně týká, tak na lidi v okolí. Toto ale aspoň některým mladým lidem mění jejich dosavadní hodnoty, zakládá jakési nové kořeny, z nichž se odrážejí do následného života. Jak, to již autor nepíše - je mu teprve 22 let a sám tom pro sebe do budoucna nemůže odhadovat. Každopádně je jasné, že hlavní postava na začátku a na konci knihy má diametrálně odlišné vlastnosti a odlišný žebříček hodnot. Doporučuji.

27.04.2022 5 z 5

Obnovené obrazy III. Obnovené obrazy III. Julius Zeyer

Rozsáhlou povídku "V soumraku bohů" bych doporučil všem milovníkům literatury inspirované raným středověkem s prvky fantasy. Zde narazí na něco podobného, ale na podstatně vyšší úrovni. Jedná se o strhující velmi dobrodružný příběh dvou až tří generací, inspirovaný islandskými ságami.

26.04.2022 5 z 5

Píseň o růži Píseň o růži Jaroslav Durych

Viz můj komentář ke knize Jaroslava Durycha Sedmikráska.

13.04.2022

Fantastické povídky Fantastické povídky Julius Zeyer

Následující komentář se vztahuje k nejdelší povídce (nebo spíše románu, postavy procházejí vývojem) Na pomezí cizích světů, která (který) svou kvalitou a myšlenkovým obsahem patří dle mého názoru k tomu nejlepšímu, co autor napsal, resp. kdybych si měl z jeho děl vybrat deset nejlepších, tek by byla (byl) mezi nimi:
Tato skvělá strhující a dramatická povídka je překvapivě aktuální pro současnost. V dnešním převážně materialistickém prostředí, které eliminuje vyspělou duchovní orientaci, nacházejí paradoxně široké pole působnosti různé druhy okultní ezoteriky. Příběh Lazara z Lošan dobře ukazuje, jaké nebezpečí hrozí lidem, kteří si s těmito aktivitami začnou zahrávat. Více nebudu prozrazovat, upozorním jen na jeden detail, kterého je dobré si všimnout: Magie nabízí Lazarovi, že se stane polobohem pokud se v cestě za ní bude řídit třemi zásadami - pravdou, spravedlností a rozumem. Jedná se o zjevnou ďábelskou lež a podvod. Ďábel v podobě hada v ráji také tvrdil lidem, že budou jako Bůh. Lazar potom v sobě při svém zabřednutí do okultismu ubíjí jiné tři zásady - víru, naději a lásku.

06.04.2022 5 z 5

Dramatická díla III Dramatická díla III Julius Zeyer

Pohádku Radúz a Mahulena provedenou spolu s hudbou Josefa Suka pokládám za jedno z vrcholných děl světového romantismu.
Stran dramatu Neklan - je dobré uvést, že zde kníže Neklan není zbabělec, který by se chtěl vyhnout boji. On ale zná věštbu, která říká, že jeho vojsko bude poraženo pokud ho bude vést. Jako kníže ale ve válce musí být příkladem a bojovat v čele vojska. Řeší to tak, že ve své zbroji za sebe nechává bojovat Tyra z Chýnova (Jiráskova Čestmíra). Čili nikoliv ze zbabělosti, ale aby zabránil porážce svého vojska.

02.04.2022 5 z 5