lampernaqui Online lampernaqui komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Tohle byla výborná záležitost, které chybělo už jen kousek k pěti hvězdám. Už dlouho jsem nezaregistroval tak dobrý popis prostředí a atmosféry. Tady jsem četl a zároveň jsem se procházel po depresivním ostrově, kde je vyšetřování lehce odsunuto na druhou kolej, ale vůbec mi to nevadilo. Všechno plyne pomalu, střídáme přítomnost s minulostí a vše nakonec zajímavým způsobem zapadne do sebe. Zážitek umocněn, když jsem se na výlet za lovci guga vydal ve chvíli, když byla venku bouřka a já si mohl užívat ke čtení dvanáctiletou lehce rašelinnou Bowmore.

03.09.2018 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jednou za čas je třeba si přečíst něco z úplně jiného soudku, než obvykle čtu. Proto jsem si nechal doporučit Šikmý kostel, Podbrdské ženy... a nyní Listopád. Díky tomu objevuji, kolik zajímavých českých autorek se u nás vylouplo. Příběh co by-kdyby se odehrává v několika letech po neúspěšném listopadu roku 1989. Nečekejte žádné detailní popisy politických postupů, nějaké velké údaje jak a co funguje. Všechno totiž sledujeme očima hlavní hrdinky, takže většina informací o fungování světa zůstává skryta - zvlášť když hrdinka tráví několik let za mřížemi. Moc optimismu tady nenalezneme. Ale i přesto čtete dál...

05.08.2022 4 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Šoguna jsem si po letech přečetl znovu a nelituji. Tohle je knížka, která nestárne a neomrzí se. Nejenom že Vás neučí základy japonštiny, také Vám ukáže všechny možné hezké či podivné zvyklosti starého Japonska. V rámci opakování se určitě pustím do dalších románů Clavellovy ságy. Ale Šogun je v nich tím nejlepším.

22.10.2020 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Tak mám za sebou celou skotskou trilogii a jsem nadšený. Po dlouhé době se jednalo o detektivky, které mě dostaly. Nesnažily se o popis co nejdrsnějších scén, nesnažily se s každou stranou přinést na hlavu postavený zvrat. Plynou pomalu a spíš je v nich detektivní pasáž odsunuta na druhou kolej. Sledujeme příběhy obyvatel skotského ostrova a jejich minulost. Postupně se vše krásně proplete a vyřeší. Peter May se tímto stává mým oblíbeným autorem a těším se na další jeho série. Plus jako bonus se mi dostalo informace, že na ostrově Lewis je palírna a já nutně musím získat nějakou jejich lahev ...

18.02.2019 4 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Už jsem to četl kdysi dávno, ale dostal jsem se k této klasice znovu. A znovu jsem si užil její prapodivnou atmosféru, podivuhodný svět plný míst, kam není radno vstupovat. A pokud už to nutné je, tak nejlépe v doprovodu člověka, který se zde vyzná - stalkera. A co teprve, pokud se potvrdí, že zlatá koule, která plná nejtajnější přání, skutečně existuje? Bral bych i nějaké další příběhy z tohoto světa, člověk má hned chuť pustit si již po několikáté Tarkovského.

05.09.2023

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

U Mistra a Markétky se mi těžko popisuje, co přesně mě na tomto románu chytlo. Jedná se o zvláštní mix všech možná literárních žánrů - mystika, kritika, filosofie, náboženství, humor... Ale všechno to drží krásně pohromadě, že se člověk neodtrhne. Ať už u příběhu v "současnosti", tak návraty k rozhodujícím okamžikům Piláta Pontského.

25.07.2023 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Nejedná se o knihu, kterou bych normálně četl, ale jednou za čas je třeba vyzkoušet něco jiného. Šikmý kostel se mi hodně líbil, tak jsem si nechal doporučit i tuto knihu z kraje, který celkem znám. Sledujeme osud několik generací, dysfunkčnost těchto rodin a jejich marný boj s dobou. Žádná veselá četba to není, jen jsem měl pocit, že celé závěrečné dějství bylo zbytečně uspěchané a jakoby osekané.

01.08.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Od přečtení prvního dílu uběhla už nějaká doba a bál jsem se, že se do děje nedostanu snadno. Naštěstí mi autorka během prvních stran všechny postavy příjemně oživila, přidala rychlé shrnutí posledních osudů a všechno mi naskočilo, jako kdybych to četl před týdnem. Kvalita rozhodně nespadla, možná naopak. Děj se přesunul do druhé světové války a znovu jsem se dozvěděl něco nového o kraji, který jinak vůbec neznám. Knížka se čte prostě sama.

02.08.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Je fajn si jednou za čas přečíst knihu, kterou bych si jen tak nevybral. Šikmý kostel mě oslovil už názvem a stačilo pár stránek, aby mě příběh zaujal. Nejedná se zrovna o optimistickou a veselou četbu. Už úvodní solná pouť je depresivní ažaž. Do toho život v šachtách i na povrchu, nouze, válka a poválečné boje o hranice. Těžký život, ale rozhodně hodně dobrá kniha.

21.08.2020 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

První příběh z ostrova byl knihou, která mě v poslední době zaujala asi nejvíc. Proto jsem se bál, zda druhý díl dosáhne alespoň stejné kvality, na kterou jsem si od autora zvykl. Bál jsem se zbytečně, protože se jedná o stejně dobrý příběh. Autor umí výborně popsat celé prostředí a život obyvatel ostrova, že má člověk pocit, jako kdyby tam někdy byl. Scény z pohledu člověka s Alzheimerem byly napsané přesně tak, jak bych si uvažování daného člověka představoval. Jedinou výtku bych měl snad (spoiler) k závěrečné scéně s odplatou po letech. Bohužel jsem měl smůlu, že oproti minulému dílu jsem během čtení neměl ani oblačno ani bouřku, což mě mrzelo. A když už jsem minule doporučoval ke čtení nějakou tu skotskou, tak ke dvojce by to chtělo něco drsnějšího jako Ardbeg Corryvreckan.

20.09.2018 4 z 5

Goya aneb Strastná cesta poznání Goya aneb Strastná cesta poznání Lion Feuchtwanger

Mám načtené romány ze staré Francie, Říma či severských zemí... ale tohle byl asi můj první historický román ze Španělska. Proto jsem měl i zpočátku trochu problém, že se mi zaměňovala jména postav. Ale jinak obsahově není co vytknout. Zajímavý osud zajímavého malíře, tvořícího pod dohledem španělské inkvizice (citát z Monty Pythonů si doplní každý sám). A jednalo se dokonce o knihu, která mě po každém zmíněném díle donutila jít k počítači a obraz si vyhledat.

11.03.2022 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Už mám za sebou jednu knížku tohoto autora, takže jsem byl zvědav, jestli onen Skleněný pokoj má být lepší než Trpaslík. Obojí je stejně čtivé, ale historie funkcionalistického skvostu mě bavila o něco více než křížení hrachu. Rozhodně nechápu ten boom, který se kolem románu vytvořil (asi jako u každé knihy, kterou hlavně její vydavatelství nazývá bestsellerem). Se smyšleným příběhem bych problém neměl, jen ohledně poslední kapitoly.. no ... i na ní by byl Cimrman krátký. Díky konci šla pro mě celá knížka do kytek.

18.03.2019 3 z 5

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

Klasický dobrodružný román, kde není nouze o padouchy, sličné dívky, náboženské rozbroje, vychytralé šašky, rytíře a rytířské souboje, Robina Hooda s jeho družinou v punčochách, scény jako vystřižené z divadelní hry Járy Cimrmana a tajemné cizince, jejichž odhalení možná fungovalo v době napsání tohoto románu. Ivanhoe se zde sice vyskytuje, ale spíše jako vedlejší postava. Četl jsem dvakrát a pokaždé jsem si u toho dobře odpočinul.

16.10.2023

Muži v offsidu Muži v offsidu Karel Poláček

Nemám rád sport a fotbal považuji za nejnudnější věc, co člověk vymyslel. A také jsem si dal za cíl přečíst všechny knihy, co doma mám - proto jsem se do románu pustil. A už dopředu jsem se těšil, jak ho ztrhám. Jenže už od prvních kapitol jsem zjistil, že mě to nejenom baví, ale že se mi to líbí. Humor mi seděl a vzhledem k tomu, že znám filmové zpracování, tak jsem všechny dialogy v hlavě slyšel od Haase či Plachty. Můj názor na fotbal to nezměnilo, ale to, že se knížka líbila takovému odpůrci sportu jako jsem já, to o něčem svědčí.

06.10.2023 4 z 5

Pantáta Bezoušek Pantáta Bezoušek Karel Václav Rais

Už po přečtení Jiráskových knih jsem si uvědomil, že se mi tyhle staré české romány začínají čím dál tím víc líbit. Musí se do nich člověk dostat, zvyknout si na starou češtinu a hlavně... nesmí být do nich nucen povinnou četbou, ale musí si je vybrat sám. Pantáta Bezoušek je jednoduchý příběh o návštěvě vesnického chlapíka ve velkém městě, kde sleduje všechny ty kulturní a životní rozdíly. Četlo se to opravdu samo. Možná pomohlo i to, že jsem viděl obě filmové verze, takže mi v duchu jakákoliv Bezouškova přímá řeč promlouvala hlasem Jaroslava Vojty... a to bylo fajn.

01.07.2022 4 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Další skvělý historický román tohoto autora. Znovu se vrací na španělskou půdu a vypráví zde příběh panovníka a jedné mladé židovky, který prostě nemůže skončit dobře. To snad ani není spoiler. Příběh vychází z klasického díla Kniha Ester, o kterém jsem se (nepřekvapivě) dozvěděl poprvé až díky tomuto románu. Prostě další Feuchtwangerova klasika.

24.03.2022 4 z 5

Mnich Mnich Matthew Gregory Lewis

Člověk by si i řekl, že román z 18. století už dneska nemůže být čitelný a že se na jeho konec dostanou snad jen největší fajnšmekři klasické literatury. Opak je pravdou, protože tenhle gotický román obsahuje vše potřebné pro nás, milovníky hororů. Samozřejmě že se nikdo bát nebude, ale příběh se odehrává v prostředí, že je to skoro jako film od společnosti Hammer. Podzemní kobky, hřbitovy, temný les, kláštery a hrady... k tomu hlavní hrdina, který se nechal zviklat a romantická dějová linka. Zatím jsem viděl jen filmové zpracování z roku 1972, ale to je tak pro někoho, kdo román nečetl. Příběh si pak jede v jiných kolejí a celá jedna linie je vynechána. Kdo by měl zájem s gotickým románem začít, tak asi není lepší volby než Mnich.

15.11.2021 5 z 5

Přiznám se, že jsem se do této knihy pustil jen z důvodu knižní výzvy. A přestože se jedná o útlou knížku, docela mi trvalo se jí prokousat. Autor se snažil být za každou cenu vtipný v každé větě a většinou mu to nevyšlo. Ale pravda je taková, že jsem se asi pětkrát zasmál. Proto dám jednu hvězdu, ale tenhle typ knih asi nebude pro mě. Pokud bych mohl doporučit podobné humorné téma, i když přesně z opačného pohledu, tak Prevítem snadno a rychle je klasika, která funguje i po několika přečteních.

29.01.2020 1 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Nevím, nevím. Možná byl problém, že jsem se ke knížce o prapodivných příhodách jednoho námořníka dostal v dospělosti a ne v dětství. To by mě k tomu pojila jakási nostalgie. Ale takhle jsem se musel do čtení nutit (jelikož jsme si řekl, že přečtu vše, co mám doma v knihovně). Přišlo mi, že ani děti by si pořádně tento román nemohli užít - první dvě části asi ano, ale druhá polovina je už celá protknutá dlouhými úvahami nad různorodou společností či politikou. No, takhle můžu říct, že jsem Gulliverovy cesty četl, ale to je asi tak všechno.

01.09.2023 2 z 5

Ta, co jde první Ta, co jde první Livia Llewellyn

Pro mě byl krátký příběh od Livie Llewellyn mnohem lepší než předchozí kniha od Medusy. Už od první stránky tíživá a zvláštní atmosféra. K tomu připočtu hlavní hrdinku, která je vše možné - jen ne normální. A všechno se to tak nějak v prostorách kanceláří pomalu bortí, společně s okolním světem. Další bonus je v podobě soundtracku - zde najdu svůj oblíbený dark ambient a své nejoblíbenější album od Goldfrapp. Perfektně to k tomuto depresivnímu a temnému příběhu sedne.

26.05.2023 4 z 5