LadyLane LadyLane komentáře u knih

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nikdy by som si nebola myslela, že budem mať po prečítaní knihy z knižnice hneď nutkanie si ju kúpiť, vlastniť, vrátiť sa k nej. Špičkové dialógy, vsuvky (prepis veľrybích myšlienok), postavy (depresívny robot), prirovnania (tehla obalená plátkom citróna), úvahy (dôkaz neexistencie Boha), absurdnosti (nepravdepodobnostný pohon), vtip, rozuzlenie. Takto si predstavujem knihu napísanú priamo mne na mieru :)

"Plány boli celých 6 mesiacov sprístupnené verejnosti na našom plánovacom oddelení." ...
"Zverejnené? Nakoniec som ich musel hľadať dolu v pivnici."
"Tam je naše oddelenie pre zverejňovanie."
"S baterkou."
"No... Asi nám odišla elektrina."
"A zobrala so sebou aj schody."

02.02.2014 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Ja mám presne opačné dojmy z knih ako Kaik. Možno je to pre Cartera, ktorého som čítala posledné mesiace a ktorý ma unudil absenciou akéhokoľvek napätia. Nesbo k akcii pridal ešte aj trochu lyriky a naservíroval si ma presne tam, kde chcel.

25.03.2020 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Tak vám poviem. Tri dni po sebe mi dieťa v noci nespalo a ja miesto toho, aby som šla večer do postele, tak som tých posledných 80 strán proste MUSELA dočítať.

Uvedomujem si, že hodnotenie dávam unesená emóciami a s miernou spánkovou depriváciou, ale dlho sa mi nestalo, aby mi kniha tak konštantne šteklila zvedavosť.

07.11.2023 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Už som bola pripravená, čo asi môžem od autorky očakávať a o to viac som si knihu vychutnala. Okrem hlavného príbehu, v ktorom bolo podaných presne toľko informácií, aby vám vŕtali v hlave dňom a nocou, sú zaujímavé aj ďalšie linky. A veľmi sa poteším, ak dostanú viac priestoru v trojke!

"Ty nejlepší věci v životě by tě měly děsit."

01.11.2023 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Vďaka názvu som mala na začiatku pocit zdržovania od hlavného príbehu, nakoniec to však všetko pekne zapadlo do seba.

04.08.2019 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Niežeby som mala načítanej toľko romantickej literatúry, aby moje porovnanie bolo štatisticky významné:) ale určite sa jedná o jednu z tých lepších kníh.
Bolo to milé, vtipné, svieže, miestami prekvapivo inteligentné a trápne mi bolo len chvíľu na začiatku (a potom pri každom sebapodceňovaní hlavnej hrdinky, ale nebola to žiadna tragédia :))

13.11.2023 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Veľké sklamanie.
Čítala som aj prvé dva diely a skutočne nerozumiem takémuto skvelému hodnoteniu tohoto. Prvých 150 strán ma naozaj nudilo. Hlavné postavy konali nelogicky, celá linka s Begbiem mi prišla nedotiahnutá, len taká výplň hlavného príbehu. Nepáčila sa mi druhýkrát využitá tehotná policajtka, fackovací panák Lance a motív vraha to úplne zaklincoval- nielenže bol pritiahnutý za vlasy, ale ešte ho aj na konci knihy autorka úplne zmenila!

06.01.2021 2 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Veľmi príjemné prekvapenie. Téma fotenia u mňa trafila klinček po hlavičke a Japonsko je opísané naozaj útulne, viac ako hygge a Kodaň :) hneď by som balila kufre.

10.01.2022 4 z 5

Miznúce dievčatá Miznúce dievčatá Lisa Regan

Dala som si dlhšiu pauzu od tohto žánru, lebo ma už unavovali tí typickí detektívi s typickou minulosťou a typické problémy vo vyšetrovaní. A potom som nič netušiac začala čítať o detektívke mimo služby, ktorá sa nespráva predpisovo a má svojich démonov :) Ale neodradilo ma to, práve naopak, táto kniha mi vrátila chuť ku krátkym kapitolám a napätiu, idem sa poobzerať po nejakej ďalšej.

02.11.2021 4 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Pre mňa Crouch nasadil latku veľmi vysoko Mestečkom Pines, ktoré malo okrem tempa naozaj prekvapivý zvrat. A tu mi tak trochu chýbal, aj keď si uvedomujem, že veľmi na výber nemal. Časové línie spracoval naozaj prehľadne a vôbec mi nechýbali ďalšie omáčky ku koncu knihy (aj keď by som niektoré roviny spojila, aby ich bolo menej). A čo najviac oceňujem je, že keď som sa dostala k časti, ktorou by to drvivá väčšina autorov uzavrela, bola som v polovici knihy a naozaj zvedavá, čo ma čaká ďalej.

03.05.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Sladké, atmosferické, ľúbezné.
Len sa netreba viac zamýšľať nad tými udalosťami, ktoré postavy za 5 dní prežili a neboli vykreslené až tak zásadne a život meniace. A nad všetkým tým klišé.
Za mňa však jeden nostalgický bod za verný opis Kodane, ktorý ma vrátil do Tivoli, na Nyhavn a dokonca aj zastávky tej plavby po kanáli sú skutočné. Aspoň takto vie človek v dnešnej dobe cestovať :)

06.02.2021 3 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

(SPOILER) Výborné pokračovanie, veľmi ma bavilo rozšírenie postáv, ktoré snáď ostanú trvalou súčasťou série.

Možný SPOILER!

Nie som si istá, či to bol autorkin zámer, aby si čitateľ pospájal veci skôr, ako to bolo explicitne vyjadrené (hlavne Benova linka), ale o to nervydrásajúcejšie bolo vyvrcholenie knihy- a to hneď na tretiu! Škoda však toho donebavolajúceho citového vydierania.
Ja viem. V 1 sa mi nepáči happyend, v 2 premrštenie.. všetky nádeje vkladám do 3.

10.12.2020 4 z 5

Taktne o tráviacom trakte Taktne o tráviacom trakte Giulia Enders

Zbožňujem slovné hračky a atraktivita názvu vôbec nezaostáva za obsahom. Veľmi jednoducho (aj keď miestami až infantilne) popísaná anatómia a priebeh trávenia; množstvo zaujímavých poznatkov od funkcie koreňa jazyka cez intolerancie po rôzne črevné baktérie, vrátane salmonely a jej putovania od plazov až na naše kuchynské linky s kuraťom..
Najväčšmi ma zasiahla predstava, že všetky skonzumované tuky najprv prečerpá srdce a až potom prichádzajú na prečistenie do pečene /..keď si spomeniem na všetky tie mekáče za posledný rok../.
Na druhú stranu, pochopenie procesov nás môže viesť k tolerancii a láskavosti k vrtochom aj napr. takého žlčníka:)

18.11.2020 5 z 5

Molekuly emocí - Věda v pozadí medicíny těla a mysli Molekuly emocí - Věda v pozadí medicíny těla a mysli Candace Pert

Podľa názvu som očakávala biochémiu, no dostala som autobiografiu- ale akú! Strhujúcu a pútavú ako hociktorá dobrá detektívka. Autorka opisuje pozadie vedy- súťaživosť medzi odborníkmi, prístup k ženám, či proces od objavu až priamo k úžitku pacientov (veľakrát zdĺhavý až frustrujúci) a zároveň poskytuje zaujímavý pohľad na prepojenie mysle a tela.

27.08.2020 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Autorka to tentokrát vzala za iný koniec, ktorý pre mňa vôbec nebol atraktívny, tak som si povedala, že to nejak skusnem, rýchlo prečítam a pôjdem na ďalšiu. Po tretine som si uvedomila, že ma začína baviť, že som zvedavá, ako bude pokračovať, že to nie je len povinná jazda kvôli ďalším pokračovaniam a že má moju plnú pozornosť!

21.05.2020 4 z 5

Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna Tomáš Forró

Veľmi dobrá práca. Autor dôkladne opisuje fakty a prepája ich s príbehmi obyvateľov. Odkazuje na množstvo zdrojov, čo sa trošku neprakticky mieša s vysvetlivkami a najmä zo začiatku je dosť rušivé každú chvíľu hľadať jednotlivé odkazy (miestami aj 3 na strane). Uvítala by som aj nejaké fotografie, ak sa autorovi podarili zhotoviť bez toho, aby mu ich vymazali. Klobúk dole pred jeho odvahou.
Čo sa týka obsahu, je desivé, ako propaganda ovplyvňuje myslenie ľudí, je desivé, že sa hybridná vojna odohráva hneď za hranicami a najmä teraz, v čase karantény a koronavírusu si o to viac neviem predstaviť, čo obyčajní civilisti museli a musia prežívať. A asi ani nechcem.

03.04.2020 5 z 5

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Ďalšia výborná kniha od Dána.
Veľa vážna, ale aj veľa vtipu. Zaujímavé prípady aj pozadie.
Len to uzatvorenie na posledných stranách mi prišlo také deadline-ové: rýchlo- rýchlo dopísať.

17.03.2019 4 z 5

Kráska a netvor Kráska a netvor Dominik Dán

Spád deja na posledných 40 str. na mňa pôsobil trochu rušivo vzhľadom na predchádzajúce pomalé tempo... kde priestor opäť venoval dialógom vyšperkovaným do dokonalosti (či už výsluchom alebo do seba vŕtajúcim kolegom).

"Matka okamžite odpadla a udrela si hlavu.... Stál som od nej 10 cm, išla k zemi ako dvojičky."
"Tak rýchlo?"
"Nie, tak konšpiratívne."

22.12.2013 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

(SPOILER) Napriek brutalite, napriek pritiahnutosti za vlasy, sa vždy teším na nový diel a vždy tak trochu prichádza aj sklamanie. Lebo začiatok je nadupaný, námet zaujímavý, napätie nepretržité, zvedavosť rastie.. ale -možný SPOILER-
od istej chvíle je jasné, že to môže dopadnúť dvoma spôsobmi a vykreslovanie postáv je stavané len za účelom prekvapenia. Ani Joonova nesmrteľnosť mi tak veľmi nevadí ako táto Keplerovská tendencia.

23.05.2021 4 z 5

Verity Verity Colleen Hoover

(SPOILER) Škoda, že sa autorka nevedela rozhodnúť pre žáner a miesto, ktoré mohlo byť venované psychu bolo venované...iným veciam. Super námet, čtivá, presne ten typ knihy, ktorú máte prečítanú za dva dni. Akurát ten nevyužitý potenciál a záver, keď
SPOILER
keď /nie som síce súdny lekár/, ale keď niekoho oduševnene škrtíte, nezanechá to tiež nejaké modriny na krku?

12.01.2021 3 z 5