ladyfromskye ladyfromskye komentáře u knih

M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy Richard Hooker

Já vím, já vím... Fakt bych neměla srovnávat se seriálem. Sakra dobře vím, že kniha mu byla pouhou inspirací. Jenže ono to prostě nejde. Seriál má grády, kniha ne.
Vlastně jsem si celou dobu, co jsem M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy četla, říkala, jestli by se pořád opakovaně vydávala a jestli by ji lidé stále ještě četli, kdyby seriálu nebylo. Ve své době byla určitě hodně aktuální a blízká spoustě lidem, zejména veteránům oné války. Jenže atraktivitu si do dnešních dnů prostě neuchovala.
Nevím, čím to, normálně s tím problém nemám, ale tady jsem se fakt ztrácela v postavách. Skoky v čase, tu o pár hodin, tu o pár měsíců mi taky nesvědčily. Humor byl často přestřelený a na sílu. Někdy mi vtipná situace vtipná nepřišla vůbec. Nejvíce mě bavily ty části, ve kterých se lékaři potýkali s různými zraněními a popisovali, jak každý dělal všechno, když bylo třeba, přestože aprobaci na to neměli, jak to museli téměř pokaždé tak trochu ošulit, aby jim pacienti nezůstali na stole... Ale takových částí tam nakonec ani tak moc nebylo.
Přesto jsem se rozhodla, že zkusím ještě druhý díl, M*A*S*H aneb Jak to bylo dál. Už jsou to ale dva týdny, co jsem přečetla první dvě kapitoly, a nemůžu se hnout dál. Nechce se mi.
V tomhle případě se tedy asi vrátím a už zůstanu u seriálu.

22.10.2023 3 z 5

Ta z katovny Ta z katovny Diana Štelová

(SPOILER) Tu z katovny jsem si fakt moc přála číst na podzim, až bude venku alespoň pošmourno, ideálně však lezavá mokrá zima. To bych ze svého čtecího křesla dočasně vyhodila kocoura a nakvartýrovala se tam s knížkou a čajem sama. Jenže letos ten podzim prostě ne a ne přijít, takže jsem se do knížky pustila v naprosto absurdních zářijových a říjnových tropických třicítkách. A samozřejmě to prostě nebylo ono. I tak jsem si ale knížku užila.
Atmosféra je skvěle vykreslená, je to ten správný podklad pro temný a smutný příběh odehrávající se v minulosti a stejně temný a smutný (zejména, ale nejen) vnitřní svět hlavní hrdinky Lucie. Je to ideální prostředí pro duchy minulosti i přítomnosti.
Postavy nejsou černobílé, mají své klady a zápory, své opodstatněné důvody, proč jednají tak, jak jednají... Nicméně vyústění současné linky příběhu jsem skousnout nedokázala. Za mě se nabízely dvě varianty: buď romantický závěr, nebo závěr skrznaskrz hororový. Jenže skutečnost byla taková... rozbředlá? překombinovaná? málo pravděpodobná? Nějak se mi nedaří najít to správné přirovnání.
I když jsem posledních asi padesát stránek byla dost zklamaná, celkový dojem z knihy je pozitivní. Ráda si ji zase někdy přečtu, ale tentokrát s tím opravdu počkám na to správné počasí!

22.10.2023 4 z 5

Soumrak husitů: Přátelství ani oheň nezdolá Soumrak husitů: Přátelství ani oheň nezdolá Veronika Válková

Napsat po naprosto famózních Keltech (jo, je to můj nejoblíbenější díl série, smiřte se s tím :-D) další příběh, který zaujme, určitě nebylo nic jednoduchého. Ale paní Válková nám opět dokázala, že je paní Spisovatelka. V Soumraku husitů najdete všechno, co v žádné bárovce nesmí chybět: dobrodružství, vtip a poučení. Vždycky mě baví, když se Bára setká s někým, s kým již měla tu čest. A ještě raději mám, když naše hlavní hrdinka přispěje k tomu, aby se dějiny odvíjely tím správným směrem (nebo je snad trochu poupraví? ;-) ). Za mě dalších 5* a už se těším na další, na Indii!

Začínáme čarovat Začínáme čarovat Laura Brown

Začátek další originální série pro všechny mladší čtenářky. Tři dívky žijí ve stromovém domě (kdo by nechtěl?) se svými divokými zvířecími miláčky (tomu se nedá odolat) a bezvadným tátou veterinářem (bezva!). Setkáváme se s nimi v den, kdy slaví nalezeniny, v den, kdy o sobě zjistí něco naprosto nečekaného.
Věřím, že akčnějším holčičkám se bude příběh moc líbit, všechny ingredience, včetně moc pěkných černobílých ilustrací (sakra, já chci ten stromový dům!!!), jsou v tom správném poměru, příběh je takový lehký a čtivý a co se týče konce... Jsem si jistá tím, že není všem překvapením a tajemstvím konec. Určitě by se mohli na této sérii divošky trávící svůj volný čas hlavně v pohybu rozečíst. Zkuste to a nad těmi pár nesrovnalostmi a nelogičnostmi velkodušně přimhuřte oči.

Ztracena v divočině Ztracena v divočině Anh Do

Čistokrevné dobrodružství plné akce, napětí a zvratů. Takový je první díl nové série Vlčí dívka s podtitulem Ztracena v divočině.
Líbilo se mi to moc. Myslím, že něco podobného na našem trhu chybělo. Slyšela jsem o knížce pochvalné komentáře z různých stran, dokonce i ze směrů, odkud bych to nečekala, takže v tom asi nejsem jediná.
Příběh dívky Gwen, jež se během náletu oddělí od své rodiny a je nucena přežít sama, jen ve společnosti smečky psů, o kterou se navíc musí postarat, je psán čtivě, svižným tempem (v jednu chvíli na mě až moc rychlým, ale tak já už jsem ve svém věku zvyklá na trochu delší knihy a trochu víc popisů :-D) a je doplněný černobílými ilustracemi, jejichž charakter je místy až komiksový. Se sazbou si tu někdo musel pěkně vyhrát!
Kupodivu se mi líbilo i zakončení, tak říkajíc, v nejnevhodnější chvíli, uprostřed velmi napínavé situace. Škodolibě jsem se začala po přečtení poslední věty smát. Protože jestli tohle děcka nedonutí sáhnout zvědavě po dalším díle, no tak to už pak fakt nevím, co jiného na malé čtenáře použít za taktiku.
Za to všechno: Bravo, Anh Do!

21.10.2023 4 z 5

Drzý jako opice...a jiná veselá zvířecí přirovnání Drzý jako opice...a jiná veselá zvířecí přirovnání Markéta Šmalcová

Do dokonalosti knížce Drzý jako opice něco málo chybí, ale mhouřím nad tím oči, protože jinak je tahle knížka vážně super.
Zaprvé obdivuji ten nápad a taky vůli autorky vymyslet tolik básniček s předem daným sdělením. To se určitě nedělalo lehce. A vyšlo to opravdu moc dobře, až na pár trošku křečovitějších plynuly hezky a umím si představit, že se je děti učí nazpaměť.
Zadruhé, vysvětlení je jednoduše a srozumitelně podané. Líbí se mi ta opakující se struktura. (V tomto směru vás tak již dítko otázkou "Proč se říká..." nemůže překvapit.)
Zatřetí se obdivuji ilustracím. Jsou takové jiné, než teď obvykle u dětských knížek vídám, takové něžné a zároveň snové. Moc povedené!
Jako největší minus naopak vnímám zvolený font. To bylo hodně nešťastné. Četlo se mi to strašně blbě, a což teprve těm dětičkám! Takový "umělecký" (nebo jak ho nazvat) font je sice zajímavý, ale do dětských knížek vážně nepatří.

Hedvika a Andělín Hedvika a Andělín Zuzana Pospíšilová

(SPOILER) Hm... Já vám nějak nevím. Ten kluk se polepší vlastně z donucení, protože mu nic jiného nezbývá. Ne ze své vlastní vůle. A ilustrace taky nic moc. Inu... Hodně průměrné, spíš lehce podprůměrné. Je mi líto.

21.10.2023 3 z 5

Bílá vlčice Bílá vlčice Vanessa Walder

Máte doma vlkomila nebo snad budoucího zoologa? A milovníka knih zároveň? No tak v tom případě není co řešit: Nutně potřebujete tuto knížku!
Vanessa Walder se inspirovala přírodou Yellowstoneského národního parku a zároveň příběhem vlčic O-Six a její dcery Spitfire a stvořila naprosto dokonalou knihu, která je beletrií i populárně-naučným textem zároveň! No řekněte: Už jste se někdy s něčím podobným setkali? Já ještě ne, a o to víc jsem uchvácená.
Jenže ono to není všechno! Tak zaprvé tu máme nádhernou, výraznou obálku (s tím lakem si někdo fakt máknul!!!) s realistickou ilustrací, která dává tušit, že tohle nebude jen tak ledajak ilustrovaná kniha. A taky, že není. Vnitřní strany desek? Další poklad! A uvnitř! Lidičky, takhle krásně ilustrovanou knihu jsem už hodně dlouho neviděla! (Naposledy to byl Tulák od Rosanne Perry).
No a když k tomu přičtu text, kde nenajdete jedinou faktickou chybičku (A za tím si jako člověk, který kdysi na přírodovědném gymnáziu napsal obsáhlou práci o etologii vlků, stojím!), tak vám po dočtení nejspíš zůstanou ústa otevřená překvapením.
Za mě se jedná o jednu z nejlepších knih, jaké jsem měla tento rok příležitost číst.
Takže... na co ještě čekáte vy?

Šance pro Stelu Šance pro Stelu McCall Hoyle

Šance pro Stelu je další pecka z nakladatelství Bambook. Podobně jako třeba Splněné přání od Barbary O'Connor (a z téhož nakladatelství) se jedná o knihu, která v sobě neskrývá jen příběh pro ukrácení dlouhé chvíle, ale zároveň hrozně důležitou nadstavbu, kterou u dětských knih vyžaduji čím dál tím víc.
Je to navíc kniha vhodná pro společné čtení ve škole – nejenže bude bavit holky i kluky, ale na konci navíc děti a pedagogové najdou otázky k diskuzi. A vážení, ráda bych tu zdůraznila, že to nejsou nějaké primitivní rádoby otázky, ale skutečně mozkové závity probouzející dotazy a náměty k zamyšlení, které jistě povedou k dlouhým a plodným diskuzím.
Citlivě a lehce napsaný příběh vyprávěný z pohledu fenky je doplněný černobílými ilustracemi, které mě překvapily tím, jak skvěle dokázaly zachytit a zprostředkovat atmosféru daného okamžiku. To je další plus pro už tak perfektní knížku. Není prostě, co řešit. Jasných 5*, a kdyby to šlo, dala bych i víc.
Všimla jsem si, že autorka vydala několik dalších knih, tak snad se brzy dočkáme dalšího překladu. Tuším, že to bude opět trefa do černého.

Plašmyška Plašmyška Kateřina Kubalová

A mně se to moc líbilo. Takové milé to bylo, hlavně díky krásným ilustracím Zdeňky Študlarové. Jsem zvědavá, jak se na tento příběh budou jednou tvářit moje děti.

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dostojevskij tak, jak ho neznáte. Ale proto o nic horší!
Citlivý příběh odehrávající se během pár dní vás jistě přenese do období prvních lásek, ať už je tomu jakkoli dávno.
Připomínalo mi to Utrpení mladého Werthera, které mám moc ráda, bavilo mě srovnávat německý a ruský náhled na věc (milostný trojúhelník).
A teď můžu jen doufat, že jsem ty, kteří Utrpení mladého Werthera nesnáší, od Bílých nocí neodradila. Protože by to byla škoda. Fakt.
Jestli se vám nechce číst depresivní Idiot nebo dlouzí Bratři Karamazovi – pokud můžete, sáhněte po této knize. Přečtená je za chvilku, myslet na ni ale jistě budete ještě dlouho. Já si její rereading již plánuji ;-)

Kouzelný klobouk Kouzelný klobouk Thierry Capezzone

Neurazilo, nenadchlo... Nápad dobrý, ilustrace pěkně provedené... Ale po pár měsících už skoro nevím, o čem to bylo. To asi mluví za vše.

21.10.2023 3 z 5

Po hlavě do oxeru Po hlavě do oxeru Lída Slavíková

Už dva roky se snažím naučit se jezdit na koni, a když jsem zahlédla ukázky z knížky, několik textových úryvků a ilustrací, málem jsem začala nahlas křičet: Ježišmarjá, to jsem já!
Nemohlo to skončit jinak, než že jsem si knížku pořídila. Přečteno za chviličku, ale moc ráda se k oblíbeným epizodám vracím – nejčastěji, když sedím v sedle a snažím se samu sebe uklidnit, že blbej den můžou mít i zkušení jezdci (a taky všichni koně).
Bezpečně vím, že si knížku přečtu v životě ještě několikrát. Protože koně, to je láska na celý život. A protože jízda na koni, to je nikdy nekončící škola.

Hygge domov Hygge domov Meik Wiking

Největší devízou knížky Hygge domov je její grafické zpracování, které opravdu nemá chybu a je... no prostě hygge :-)
Co se týče textu, je ho tady požehnaně a člověk by si snadno mohl říct: Jéje, to bude inspirace. Jenže víte, co? Ono je to vlastně sotva pár rad zaobalených do spousty a spousty textu.
Ten text se ale čte tak strašně dobře! A ten papír je tak krásný na omak!
A když k tomu přičtu tu úžasnou grafickou stránku věci... No prostě jsem nemohla jinak, než dát 4*.

Chlapec a vánoční šiška Chlapec a vánoční šiška Katarína Buffová

Příjemné čtení pro celou rodinu. Až dokoukáte vánoční pohádky, přečtěte si před spaním tuto knížku. Jistě se vám budou zdát hezké sny.

06.10.2023 4 z 5

Mazlivý pejsek Mazlivý pejsek Oldřiška Ciprová

No... Tak já zdejší nadšení sdílet nemůžu.
Strašně se mi líbil námět a taky ilustrace, ale provedení je hodně chabé. Předně je kniha pro děti od 6 let - tak co tam dělají slova jako laxní, kanyla, devastační a další? Nemluvě o tom srnečkovi, který přišel o nohu při senosečích - takhle brutální případ je moc i na mě, natož na děti. A proč mi pokaždé, když veterinářka dávala dětem výklad, přišlo, že je to prostě jen odněkud opsané, nevyjádřené slovy autorky? Taky tam bylo několik nelogičností, například, když veterinářka, sestra dvou ze tří malých hrdinů, se od nich distancuje: "... pejska ještě mít nesmíte... Vaši rodiče mi to několikrát připomínali." Jak jako "vaši rodiče"? Snad "naši rodiče", ne? Uf!
Nápad to byl skvělý: poučit děti o tom, jak se mají starat o nejrůznější zvířátka. Ale dopadlo to hodně špatně.
Slabé 3 *. Bohužel doporučit nemůžu.

12.09.2023 3 z 5

Dopisy od Sisi – Dosud nezveřejněná korespondence císařovny Dopisy od Sisi – Dosud nezveřejněná korespondence císařovny Alžběta Bavorská

Knížku jsem začala číst s představou, že mi bude krátit večery přicházejícího víkendu. No... nepovedlo se. Přečetla jsem ji na jeden zátah. Jak jsem začala číst, už jsem nedokázala přestat.
Dopisům od Sisi není co vytknout. Je to knížka krásně graficky zpracovaná; oceňuji množství fotografií a ilustrací a hlavně mám radost z několika skenů Sisiných dopisů. Je psána čtivým stylem, není přehlcená informacemi, zároveň ale vždycky naprosto přesně víte, o kom a o čem je řeč. Autorka je opravdu skvělý kormidelník, který s vámi bezpečně přepluje vody spletitých rodinných vztahů. Skoro ani nepotřebujete ten rodokmen na konci ;-)
Velkou pochvalu mají také řádně zpracované citace zdrojů. Mám pocit, že i když tu máme tu super věc jménem Citační norma, většina autorů na to zvesela kašle. A já jim ty jejich řeči pak prostě z principu nevěřím. To se u paní Beňakové stát nemůže.
Ačkoliv knih o Sisi je (nejen na našem) trhu hodně, určitě se nebojte po této knížce sáhnout. Jistě vám i ona prozradí zase něco nového, co jste o císařovně dosud nevěděli.

25.08.2023 5 z 5

Životní úklid Životní úklid Margareta Magnusson

Na začátku to bylo moc fajn čtení. Rychle to utíkalo, autorka dává nahlédnout do svého života, což ve vás vyvolává pocit, že v tom nejste sami, rady a tipy, jak na ten životní úklid vlastně jít, byly logické a inspirativní... No jenže pak přišla ta kapitola o domácích mazlíčcích a já si jen říkala: To si .... děláš ...!? V tu ránu spadlo hodnocení knížky z krásných čtyř hvězd na odpad. A tam taky zůstalo. Protože já skousnu hodně. Ale tohle teda ani omylem.

12.08.2023 odpad!

Vlkochodci Vlkochodci Samuel Sattin

Na Vlkochodce jsem netrpělivě čekala od první chvíle, kdy jsem se dozvěděla, že tato komiksová verze mé oblíbené animované pohádky, bude v ČR vydána. A dostala jsem přesně to, o čem jsem snila.
Vlkochodci jsou precizně zpracovanou knihou, od začátku do konce, na první pohled i v detailu. Jsem moc ráda, že odteď si budu moci vychutnávat nezapomenutelný příběh anglické dívky a irské cácorky, která se ve spánku mění ve vlka, i v knižní podobě.
Nakladatelství Bambook za tenhle povedený počin patří obrovský dík!

10.08.2023 5 z 5

Strašidýlko z aktovky Strašidýlko z aktovky Lenka Rožnovská

Toto se moc nepovedlo. Nápad to byl skvělý: strašidýlko, které bude provázet holčičku jejím prvním rokem ve škole. Skvělé také bylo, že se příběhy neodehrávaly jen v té škole, ale i venku. Fajn byla i délka kapitol a uzavřenost jednotlivých příběhů - ideální pro začínající čtenáře. Jenže to je asi tak vše. Nelíbily se mi ilustrace, zvolené barvy mi přišly pochmurné. Kvalita textu hodně oscilovala, nejvíc jsem skřípala zuby nad nejednotností použitého času. No a taky tam bylo dost nesmyslů - holčička po dvou měsících ve škole čte, psi mohou jíst sladké (dokonce čokoládu!!!)... Za mě tahle knížka dětem do rukou nepatří.

28.07.2023 1 z 5