Lady.Lucrezia Lady.Lucrezia komentáře u knih

Korán Korán neznámý - neuveden

Jedno z klasických děl světové literatury a základ kulturně-literárního přehledu.

Sešívance Sešívance Honza Vojtíšek

Fakt, že máme chalupu téměř na hrázi obecního rybníka mě doposud netrápil, ale po přečtení povídky Mrtví klauni nepijí, jsem z nějakého důvodu značně omezila noční procházky po jeho břehu a přesunula matraci do vyššího patra stavení. Co kdyby?!
Na melodický Funeral Blues jsem se naladila za cesty nočním rychlíkem z Olomouce na Prahu. Jen jsem se začetla, už mi bylo jasné, že se budu bát. Atmosféra prázdného kupé s blikajícím osvětlením a nefunkčním topením tomu dodávala grády, během chvilky jsem měla husinu a musela přes sebe hodit deku.
Z povídek O chlapečkovi, kterému uletěl ptáček a Pusť mě ven mi bylo (ne)příjemně. Na druhou stranu jsou to příběhy přesně podle mého gusta a rozhodně bych si dokázala představit pár dalších.
Naproti tomu povídka V pokoji je přímo omamné magické dílko. Příběh jsem od počátku hltala jak horké maliny se šlehačkou, sedě přibita k sedadlu v autobuse, když tu najednou to celé skončilo. WTF?! V mžiku bylo vše pryč a já zůstala s otevřenými ústy zírat na nepopsaný zbytek listu jak opařená.
Kámen úrazu pro mě bylo a stále je hodnocení Dotmy a to i přes fakt, že jsem ji přečetla 4x. Kdybych přečetla pouze kus na str. 243, tak jsem spokojená, ale s otočením strany bych byla radši, aby mi pukla žárovka a nastala tma. Důvod se mi dost těžko popisuje. Ty pocity jsou reálné u nás všech, kteří se rádi bojíme, ale jsou i tak niterné a intimní, že mi osobně neladí konfrontovat je takto napřímo. Možná je to pro mě prostě zbytečné, protože jsem fungovala v módu, kdy si dělám zpětnou vazbu po každé povídce a nechám ji doznít a pocity z ní si užiji, zkrátka nespěchám. Po dočtení Dotmy mám osobně prostě pocit, jako by přede mnou zastavila plně naložená cisterna ambivalence.

A teď, když jsem to konečně dopsala, si jdu setřít los.
...stehno

22.01.2019 4 z 5

Roboramus Roboramus Stanislav Švachouček

Sbírku jsem našla roku 2012 nemocniční knihovničce a pomohla mi přestát opravdu zlé stavy. Bohužel jsem před propuštěním stihla jen její část.

Nyní je rok 2019 a já jsem tento žlutý zázrak opět získala a doufám, že se do něj brzy začtu. Komentář poté ráda doplním, nicméně těch ***** má jistých.

17.01.2019 5 z 5

Psychologie sériových vrahů Psychologie sériových vrahů Andrej Drbohlav

Kniha je vhodná nejen pro vysokoškolské studenty psychologie a příbuzných oborů, ale i pro zájemce o krimi. Jde o souhrn faktů z reálných případů, bez omáčky kolem, to však nic nemění na tom, že jde o poutavé a mrazivé čtení.

17.01.2019 5 z 5

Velká kniha čůrání Velká kniha čůrání Jakub Plachý

Jednoduché, zábavné, originální.
Našla jsem tuto knížečku v knihovně svého přítele, když jsem hledala, co bych jako marod mohla ještě přečíst a BINGO! Je to vážně skvost v rámci divnoliteratury. Díky kapitole "Jak lidé vyjadřují, že chtějí čůrat" jsem objevila mnoho zahraničních jazykových mutací a nenapadlo mě nic jiného, než si yzkoušet jak znějí vyslovené přes Google Překladač. Rovněž musím autorovi jako štiplístková poděkovat za vyobrazení Specifického stylu čůrání ve vlaku, který přesně zobrazuje umění mnoha našich cestujících.

14.10.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Kniha myšlenkou hluboká jako psí oči, hravá jako štěně a smutná jako minuty na veterině. I přes to všechno, mě zpracování příběhu psa Gumpa příliš neoslovilo.

04.10.2020 3 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Když se dozvíte, že audiokniku v anglickém originále načetla sama autorka, dozraje ve Vás snadno rozhodnutí zaposlouchat se a pro jednou nelistovat. Pro trénink angličtiny jsem ovšem měla k ruce i český překlad, který je rozhodně velmi blizký originálu.

Teď ovšem k tomuto memoáru. Michelle zachytila nejen to jaký byla celý život dříč, ale i svoji křehkost, rozhodnost a péči. Kniha prezentuje Michelle a její pohledy na okolní svět od útlého věku, přes školní léta, studium univerzity, první práci až po život, po životě v Bílém domě. Kniha je příjemně čtivá, vede čtenáře k mnoha zamyšlením a v několika pasážích nadšeně ožívá přímo před očima. Rozhodně doporučuji!

15.06.2020 5 z 5

Madame Okta Madame Okta Darren Shan (p)

Horror mě baví všeobecně a tenhle dětský je opravdu fajn. Je to vlastně takové dobrodružství s přáteli, školou a monstry, obohacené o napětí a smrt. Vše je podáno příjemně, hlavní postava, která je současně vypravěčem příběhu se nám během knihy vyvíjí a další postavy rovněž neustrnou.

09.02.2020 4 z 5

Čuk a Gek Čuk a Gek Arkadij Gajdar (p)

Zajímavá a útlá knížka o dobrodružství a tak trochu i uličnictví dvou chlapců. Starší literatura pro mládež je jiná než ta dnes, má blíž k morálce atd., což bylo dáno i dobou a je hezké pozorovat ty rozdíly.

11.01.2020 4 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Horrorová romance, která má sice Kingovsky pomalý rozjezd, ale pak vám z ničeho nic ukradne duši.

19.12.2019 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Jsem vděčná, že jsem mohla poznat vzpomínky Laleho na Gitu a na dobu, která poznamenala životy snad každé rodiny v našich končinách. Kniha se čte sama, někdy je možná příliš mělká, ale chápu to, jde o bolestivé události. Naprosto mě odrovnaly závěrečné poznámky autorky a doslov syna obou manželů, kdy jsem se rozechvěla a začala plakat. Kdybych měla možnost se s nimi setkat dřív než zemřeli, asi bych je dlouze a mlčky objala.

Fyzická kniha je možná méně stravitelná než audiokniha - ta má plným právem 5*, nicméně i kdybych vyprávění dala méně hvězdiček 3*-4*, tak poznámky a doslov si 5* zaslouží, stejně jako Lale a Gita.

29.05.2019 5 z 5

Obchádza nás temnota Obchádza nás temnota Ivan Kučera

Som veľmi rada, že túto knihu môžem mať vo svojej knižnici. Ivan píše skvele a ja si užívam pomaly prichádzajúce hrôzy. Veľmi obdivujem spôsob akým opisuje krajinu, pretože sa cítim skoro ako doma. Slovenská krajina je mi veľmi blízka, nielen preto že som vyrastala v Žilinskom kraji, ktorý má tiež veľký pomer hlbokých lesov. Hovorím si, že som mala šťastie a zatiaľ stretávala len medvede, líšky a jazveca, ale nie ošípané. Dúfam, že sa mi raz zadarí nechať si túto knihu podpísať.

16.02.2019 4 z 5

Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích - 1. díl Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích - 1. díl Vítězslava Klimtová

Jedna z oblíbených knih mého dětství, krásnými ilustracemi počínaje, vtipnými texty konče. Kdybych měla možnost dám i bonusovou 6*, neboť tato kniha si ji bezpochyby zaslouží.

06.02.2019 5 z 5

Kladivo na čarodějnice / Malleus maleficarum Kladivo na čarodějnice / Malleus maleficarum Iacobus Sprenger (p)

Skvělé pro pochopení uvažování, které přivedlo na hranice statisíce lidí.

Edda Edda neznámý - neuveden

Literární a kulturní zlato předků, které velmi čtivě přeložil Ladislav Heger. Poklonu si zde rozhodně zaslouží i Argo za úžasný přebal a vazbu, které jsou hodny tohoto skvostu.

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Chtěla jsem vydechnout a tak jsem si ji přečetla rovnou v knihovně. Napínavé, ironické, plné zvratů - to vše by bylo ok, ale ten konec to docela zabil.

22.01.2019 2 z 5

Jak vyzrát na pavouky? Jak vyzrát na pavouky? Catherine Leblanc

Pokud znáte osobu trpící arachnofobií, rozhodně investujte finance do této knihy, neboť humor a nádherné ilustrace léčí, kvapem a s maximální péčí.

11.12.2018 5 z 5

Tajemství strašidelného zámku Tajemství strašidelného zámku Robert Arthur jr.

Skvělá kniha, absolutně nechápu že se mi dostala do rukou až po třicítce. Tohle má být četba propagovaná učiteli a rodiči mladým čtenářům a čtenářkám, zhltla jsem to jak malinu a jsem odhodlaná dát všechny případy ???

14.01.2024 5 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Je až neuvěřitelné, jakým způsobem autor zvládá proniknout do rozličných profesních prostředí. Opět velmi kvalitní román, smysluplná zápletka, romance i napětí. Na rozdíl od jiných Haileyho děl je zde užší počet dějových linek, nicméně rozhodně to nejde na škodu. Kdyby se mě někdo zeptal na dobrou knihu z lékařského prostředí, doporučím mu mimo jiné i tuto.

07.09.2023 5 z 5

Účinný lék Účinný lék Arthur Hailey

Další čtivý kousek z pera Arthura Haileyho, ač mě jiné jeho knihy oslovily více, nehodnotím ji špatně. Je vidět odstup od dříve napsaných děl a možná trochu z předmluvy je procítěno v duchu celého díla, hlavně pak ve finiši.

04.09.2023 4 z 5