Kyri Kyri komentáře u knih

Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Joanne Greenberg

Jsem z knihy nadšená, a taky moc ráda, že se mi ji podařilo půjčit. Ukazuje situaci průběhu schizofrenie v době, kdy neexistovala antipsychotika. Autorka píše o své zkušenosti. Jsou tam informace a prožitky, které si v učebnicích nikdo nepřečte.
Autorka popisuje, jak probíhala terapii, i to, co na ni působilo.
Napsané je to strhujícím způsobem, že jsem knihu ani nemohla pustit z ruky.
Prostě super.

01.06.2022 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Knihu jsem poslouchala a pan Bareš to přečetl krásně. To myslím zvýšilo mé hodnocení.
Na knize se mi líbí skandinávské prostředí, myslím hlavně mezilidské. Sice bych v tom žít nechtěla, ale vtípky, které z něj vycházejí, mi přijdou fajn (ať už jde o štěnice v modlitebním koberečku nebo rozdvojené osobnosti v práci).
Existuje takový vtípek u fantasy literatury. Říká se, že autor vytvořil tak silného černého mága, že ho musel nechat usnout tvrdým spánkem lotosového květu, aby ho hlavní hrdina mohl přemoci. Tak tady to byli slimáci :) Fakt humorné.
Místy mi přišla kniha velmi napínavá a nemohla jsem přestat poslouchat, jak jsem se chtěla dozvědět, jestli ten který hrdina přežije, nebo ne.
Celé je to dost nepravděpodobné a závěr už opravdu tahal za uši. Na druhou stranu nutno přiznat, že jsem v posledním roce nečetla detektivku, kde by nebyly logické chyby nebo nebyla celá zápletka přitažená za vlasy. Tak to autorovi odpouštím. Ale jestli je to opravdu jedna z jeho nejlepších knih... No, Tě pic! :)

30.06.2020 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Autor výborně píše, takže jsem četla jedním dechem, a to, přestože se z jeho vyprávění zdá, že 75% policistů (a zejméně těch velících) jsou ženy a nejméně třetina z nich lesbičky. Ale chápu, že autor tak prostě vidí svět a realita mu to z hlavy nevyžene. Málo věrohodný byl i moment, kdy vrah zabil oběť, protože mu dlužila, a pak se hrdě přihlásil, že mu v útrobách nechal kokain za 20 tis., aby o nějakou dobu později vraždil kvůli pár tisícům. Navíc zavražděný chtěl pašovat drogy, aby uhradil zmiňovaný dluh a vrah o tom nevěděl. Asi to autorovi uteklo, nevím. Řekla bych, že emoce vedou autora silněji než logika.
Závěr byl poněkud křečovitý. Možná měl ve smlouvě ještě pár stran navíc, tak tam vlepil tohle. Celek to spíš shodilo.
Napsané výborně, ale ty mezery v logice a slabý konec způsobily, že jsem dala jen 3 hvězdy.

28.06.2020 3 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Kniha je výborně napsaná, jak je u autorky zvykem. Otrávily mě dvě věci. Hned v úvodu řekne, co se stalo a kdo je vrah. Není zcela jasné, že se to pak ještě změní, takže jsem měla pocit, že mi někdo snědl poslední kus čokolády. Dál děj zaujme a drží Vás. Ke konci mi přišlo, že autorka nevěděla, jak se z toho vyhrabat, tak použila magický komplot. Je to laciné a celou knihu tím shodila. Jediné, čím závěr trochu zvedla je nečekaná reakce hlavní hrdinky, když přijde na to, kdo je hlavní zloun (což je tedy odhadnutelné už někdy ze začátku). Jinak díky slabému esoterickému vysvětlení zvažuji, že už autorku nechám čtenářům, kterým to nevadí, nebo dokonce těší.

24.06.2020 3 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Kniha je opravdu dobře napsaná. Netáhne se, děj plyne rychle a držel si mou pozornost. Sektářské prostředí mi připadá úplně mimo realitu, mám problém se vžít do představy, že bych tyhle hry hrála, ale autorka to nepřehání, takže je to spíš zvlášní koření jako třeba fantazy.
Co mi vadilo, byla antromofizace psa. Nevím, proč mě to tak dráždilo, ale chápat psa jako stvoření, které se vcítí a respektuje emoce lidí, je nesmysl. Navíc celý kontext toho zvířete v knížce ve mě zanechal opravdu nepříjemné pocity. Když už jsem u toho nepříjemného, tak mi přišla poněkud nechutná záliba autorky v popisu nucení na močení a močení, a glorifikace ženských postav oproti mužům - rozumná míra by knížce slušela lépe.
Celkově mě ale knížka potěšila. Početla jsem si.

17.05.2020 4 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Příběh mi přišel docela zajímavý a poměrně uvěřitelný, ale čím déle jsem četla, tím výš se mi zdvihalo obočí. Jak psala Marryzlis, konec to zabil. Moc se mi líbilo líčení přírody, i když pozitivní vztah místních lidí k přírodě taky moc důvěryhodný není, spíš předpoklad autora, že se to bude městským lidem líbit. Ale to má tedy pravdu. Jinak tedy od vysvětlení nevěry manžela, přes šílenou lesbičku, bláznivou komisařku, lovení různých lidí z moře, se zdálo, že autora trápilo něco jiného, než smysluplnost, nebo už zcela rezignoval na to, že by o jeho knížkách někdo mohl přemýšlet.

06.09.2019 3 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Výborná kniha. Chvílemi mi přišla inspirovaná Sto roků samoty, jindy zase Šabachem. Originální, domyšlený příběh. Moc se mi líbil závěr, který nechal na čtenáři, aby si našel svůj názor a postoj. Jen bych potřebovala hrdinu, který by mi byl sympatický a cirkus pro mě byl už trochu navíc:"Jak bych ty vtipné historky mohla asi uplatnit??" Zaujalo mě zpracování smrti.

19.08.2019 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Detektivka je dobře napsaná. Graduje postupně, celou dobu si dokázala udržet můj zájem. Konec byl malinko slabší, ale nevadilo to. Originální je myšlenka sériového vraha - ženy. To jsem snad zatím nepotkala. Ruší mě popisy mužské krásy a zdá se, že mezi aktéry této knihy je opravdu nebývalé a statisticky nadměrné procento homosexuálů, což vadí mé tendenci posuzovat děj z hlediska reálnosti. Ale asi bych měla autorovi ponechat právo vidět svět podle svého.

14.08.2019 3 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Přemýšlím, jestli se tohle teď píše na zakázku? Zlý bílý americký muž a pak už to jede: diskriminovaná černoška, diskriminovaná němá žena, diskriminovaný starý homosexuál... Bílá žena v domácnosti, která je vlastně taky diskriminovaná, i když si to dost neuvědomuje (pak už jo). A pozor: slušný ruský špión!
Když to tak píšu, nemůžu uvěřit, že jsem tohle opravdu četla a dočetla.
Prvních 25% knihy bylo pro mě strhující a velmi dobré. Pak už to bylo celé těžko uvěřitelné, povrchní... Některým žánrům to nevyčítám, ale tahle kniha si pořád dělá nárok vytvářet určité vidění světa a tlačit ho čtenáři, takže bych čekala, že za to dá trochu myšlenky, proč to mám takhle vidět.
Napsané je to dobře. Velmi dobře graduje děj, že jsem byla opravdu zvědaná, jak to skončí.
Teď už to vím a mám v sobě takovou divnou pachuť. :( Nic takového už číst nechci a kdybych se znovu rozhodovala, nečetla bych.

12.02.2019 1 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Další velmi dobrá detektivka od tohoto autora. Trochu mě odrazovala rasistická tematika, takže mi trvalo, než jsem se do knihy pustila. Ale nakonec se tohoto tématu dotýká jen okrajově a naprosto únosně.
Děj má víc rovin. Hlavní hrdinové jsou zajímaví. Obsah dává smysl, i když je, jak je u autora zvykem, trochu přehnaná zápletka na českou kotlinu.
Ještě komentář k eknize: díky nenápadně odděleným odstavcům je text méně přehledný, chvilku trvá, než si člověk všimne, že se mluví o jiné dějové lince.

26.12.2023 5 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Velmi dogmatická kniha. Autor vlastní Pravdu a neváhá ji tlačit čtenáři a hrozit strašnými následky. Ladění knihy se mi prostě nelíbí. Navíc autor sice hovoří o různých výzkumech, které jeho slova dokazují, ale nikdy je konkrétně necituje, takže mu můžu věřit, nebo taky ne. Je tam spousta zajímavých informací. Nicméně velmi radím každému, kdo má podezření je že hypochondr nebo sugestibilní, aby to nečetl, protože taková kniha může spíš uškodit.

18.02.2023 3 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Knížka je zajímavá líčením dobové atmosféry. Hlavní hrdinové jsou dost inspirovaní Sherlockem holmesem, docela vtipné mi přijde, jak je to takový méně supermanovský odvar. Zpočátku je děj pomalý, později se to víc rozjede. Nejsou mi sympatické pochybnosti hlavního hrdiny, mám pocit, že tenhle typ osobnosti by měl být sebejistější. Ale jinak docela zdařilá knížka, zkusím další ze série.

27.09.2022 4 z 5

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Tentokrát se mi to líbilo daleko víc, než ostatním recenzentům. Líbilo se mi genealogické zaměření, to bylo docela originální. Vlastně jsem se vždycky na čtení těšila a kniha si udržela moji pozornost až do konce. Autor byl takový sympatický matlák a zároveň trochu hrdina. Jdu kouknout, co napsal dalšího.

10.04.2022 5 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Jsem nadšená. Není to jen detektivka, ale zároveň jsem se vzdělala. O tom, co se dělo v době vzniku Československa, jsem se toho v dějepise moc nedozvěděla. Autorovi se podařilo pátrání po zločinci provázat s historickými událostmi, které byly podány neméně napínavě. Výborně pracuje s psychologií postav. Mám radost, že jsem po téhle knize sáhla a vřele ji doporučuji. Ještě dodávám, že nejsem fanoušek historických knih, ale přesto mě kniha chytla a nepustila.

28.12.2021 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Posledních pár knížek od této autorky jsem sice dočetla, ale byly na mě moc románové a málo detektivní. Tady se to zas zlepšilo, víc se vyšetřuje i vraždí :) Docela se mi líbí i beskydské prostředí.

15.02.2021 4 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Není to špatné. Méně napínavé, než ostatní díly. Vztahy na policii trochu víc dávají smysl. Líbí se mi, že autorka převádí pozornost a tedy i podezření z jednoho na druhého. Jen tedy ta psychologická stránka je dost divoká a nepravděpodobná. Konec nebyl napínavý. Nevím, čím to bylo, ale vůbec mě to nechytlo, bylo mi jasné, že nakonec nikdo neumře a vrah se prozradí, takže jsem těch posledních pár stran četla neúměrně dlouho. Abych neprozradila, co nemám, tak napíšu, že autorka nenaplnila jedno ze základních pravidel detektivek.

06.08.2020 4 z 5

Oceán na konci ulice Oceán na konci ulice Neil Gaiman

Kniha se mi moc líbila. Strhla mě atmosféra. Jakmile jsem se začetla, přerušila jsem četbu ostatních rozečtených knih a četla jen to. Bylo to takové hodně bezvýchodné a zoufalé, ale zároveň poutavé tak, že jsem knihu nemohla pustit z ruky. Líbilo se mi prolínání reality a toho druhého světa. Jak to pěkně zapadalo.

10.06.2020 4 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Od tohoto autora jedna z nejlepších. Četla jsem rychle, děj mě vtáhl.
Rodinné rozmýšky by si mohl odpustit. Tentokrát jsem je ale nějak lépe vstřebala :)

20.01.2020 5 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Napínavé čtení až do konce. Využití Temže jako dějiště mi už přišlo trochu jako kalkul, ale stejně se m to líbilo. Knížka má trochu romantické prvky: záhadní sourozenci, krásné zahrady a tajemné stoky. Na mě už trochu moc. Stále mi přijde vztahová linka poněkud ujetá.... Všichni si myslí, že je to její milenec, ale ona se červená, když od něj dostane pusu na čelo... Vraha jsem ale neuhádla skoro až do konce a nemohla jsem knížku pustit ruky.

24.12.2019 4 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Taky jsem objevila novou autorku a jdu do dalšího dílu.
Super bych neřekla, ale velmi zdařilý a čtivý thriller. Líbilo se mi, že zápletka je složitější než obvykle, výjimečně se mi líbila i hlavní hrdinka. Moc se mi líbily části, kde figurovala Temže.
Asi je teď móda psát o znásilnění a je to dost otravná móda. Velmi slabý byl taky mužský hrdina a jeho poněkud pubertální vztah k hlavní hrdince (a její vztah k němu). To se asi stává ženám, když popisují věci z mužského úhlu pohledu.
Nicméně celkově nadprůměr.

20.01.2019 4 z 5