Kutcho Kutcho komentáře u knih

Kvety pre Algernona Kvety pre Algernona Daniel Keyes

Veľmi precízna práca s hlavnou postavou a premenou jej inteligencie, nazerania na svet, novovzniknutých problémov a zmeny vzťahov. Príbeh zaujímavý, no napriek tomu mi spracovanie námetu neprišlo až tak pútavé, ako by som očakával, a skutočne išlo iba o Charlieho a jeho vnútorné prežívanie daných okolností, ktoré je, ako som už písal, na bravúrnej úrovni.

16.04.2021 4 z 5

Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy David Hatcher Childress

Pre mňa pôsobila táto kniha ako mišmáš všetkého možného bez nejakého uceleného posolstva, ktorý chcel autor docieliť.
Samotný život Nikola Tesly je veľmi zaujímavý a nespochybniteľne bol najväčším vynálezcom minimálne 19. a 20. storočia, no táto kniha obsahuje prostredníctvom článkov iba zlomok jeho života, niektoré udalosti sa opakujú, a niektoré články sa dokonca nevenujú ani priamo Teslovi.
Kniha ako taká zaujímavá je, ale nie vďaka autorovi, ale vďaka príbehu a odkazu Nikola Tesly. Určite sú na trhu aj lepšie knihy o živote tohto génia, takže touto konkrétnou by som sa neobťažoval. Určite lepšia je Muž, který vynalezl 20. století od Roberta Lomasa.

24.02.2021 3 z 5

Kacíři Duny Kacíři Duny Frank Herbert

Musím uznať, že tento diel bol oproti Božskému imperátorovi Duny pestrejší, dobrodružnejší a možno aj do určitej miery zaujímavejší, no bolo tu už veľa nových postáv (aj keď opäť dobre vykreslených) a v podstate iba jedna z pôvodného osadenstva, a mňa to jednoducho bavilo menej.
Nie, že by to bolo zlé a je fajn sledovať, čo sa s Dunou deje toľko rokov po pôvodnom príbehu, ale už mi príde, že sa autor posúva až moc ďaleko. Pritom je vidieť jeho technologickú neoriginalitu už od prvého dielu, kedy tisícky rokov od teraz pôsobia takmer všetky prístroje a technika zastaralo a ide iba o nejaké digitálnejšie veci toho, čo poznal v tej dobe Herbert.
Stále ale obdivujem autora, že dokázal vytvoriť takýto svet a že to všetko dobre funguje aj keď je dej už tak ďaleko od pôvodných postáv.

23.02.2021 4 z 5

Ako sa ľudia hrajú Ako sa ľudia hrajú Eric Berne

Prekvapivo veľmi zrozumiteľná a zaujímavo napísaná kniha. Prišlo mi, že to bolo napísané až moc štýlom pre laikov. Jedinú malú výtku mám k jednotlivým hrám, kde mi prišlo, že nie sú vždy opísané do detailov a že ich je málo a mnohé prípady zo života som tam nevidel. Ale inak ide o zaujímavé a poučné čítanie.

03.01.2021 4 z 5

Deti Duny Deti Duny Frank Herbert

Kniha na mňa nepôsobila takým kultovým dojmom ako pôvodná Duna a v prvej polovici toho celkovo neprinášala mnoho. Skôr mi pripadala ako také tápanie a pripravovanie sa na niečo. To niečo prišlo v druhej časti, a bola to veru paráda. Konečne mal príbeh zmysel, hry sa rozohrali naplno, Leto II úplne v mojich očiach zahviezdil a jednoducho to bola chuťovka, podobne ako prvý diel. Len škoda tej prvej polovice. Inak ma kniha nabudila na pokračovanie a určite stojí za prečítanie ak ste fanúšik série.

13.12.2020 4 z 5

Svět v zádech Svět v zádech Thomas Melle

Musím povedať, že mne táto kniha moc nesadla a nebavila ma, avšak netvrdím a ani si nemyslím, že je zlá. Práve naopak je veľmi zaujímavá a detailne približujúca myseľ človeka trpiaceho bipolárnou poruchou. Možno to bol v mojom prípade problém, prečo ma kniha nenadchla. Jednak je to trochu náročnejšie čítanie spôsobené náhlymi záchvatmi, kedy kniha úplne mení tempo a vyznenie (čo sa mi ale práve páčilo), ale najmä je to dookola písanie o tom istom a nie až tak zaujímavou formou. Ako píšem, kniha zaujímavá, ale mňa to rozprávanie autora o jeho, inak relatívne nudnom živote nebavilo.

30.06.2020 4 z 5

Medvedík Pú Medvedík Pú A. A. Milne

Na jednej strane veľmi pekná, láskavá a zábavná knižka, na druhej strane aj hlúpa a jednoduchá. Veľmi sa mi páčilo, že kniha sú príbehy, ktoré rozpráva otec synovi o ňom, jeho plyšových hračkách a ich vymyslených dobrodružstvách. Charaktery jednotlivých zvieratiek boli zvláštne. Pú bol fajn, síce hlúpučký, ale dobrák a mal pár dobrých nápadov. Prasiatko bolo trochu múdrejšie ako Pú, ale iba o málinko a zasa bolo dosť zbabelé. Sova sa tvárila múdro, ale či niečo ozaj vedela, to nevedno. Králik bol asi jediná múdra postava v tejto knihe. Ru bol dieťa a podľa toho sa správal. Kanga nebola podľa môjho názoru nejaká ukážková matka. Tiger bol pobláznený a vymýšľal si stále. A Híkaj bol tak odporný, nepríjemný, deprimovaný a otrávený, že som ho fakt že nemohol vystáť. Krištof Robin mi tiež neprišiel, že by nejako veľa rozumu pobral, ale tak tiež bol dieťa. Otázka je, či je fajn ukazovať deťom takéto charaktery. Dialógy boli aj niekedy fakt vtipné a plné bizarností, a to až do takej miery, že ich viac ocenia dospelí ako deti. Kniha pekná a určite z nej budem čítať deťom, ale ja som už asi ďaleko za cieľovou skupinou.

14.06.2020 4 z 5

Vařit medvěda Vařit medvěda Mikael Niemi

Kniha mi trochu pripomínala Meno ruže, avšak bavila ma viac, nakoľko tu nebolo toľko historických odbočiek. Detektívna časť bola pomerne zaujímavá, nemôžem však povedať, že by ma identita vraha nejako prekvapila. Každopádne pár prekvapení sa v knihe nájde. Záver ma moc nepresvedčil a nenadchol, ale celkovo je to príjemná kniha, ktorá približuje aspoň sčasti život jednej historickej postavy.

14.06.2020 4 z 5

Vichr smrti Vichr smrti Steven Erikson (p)

Tentokrát som sa maximálne sústredil na každé slovo a musím povedať, že som si ten dej užil viac. Už sa aj v tých Lovcoch kostí ako tak orientujem. Táto kniha spája a uzatvára príbehy piatej a šiestej knihy, a aj keď sa to nezaobišlo bez strát, potešil ma vývoj väčšiny udalostí. Nových postáv tu nie je až toľko, takže sa v nich ľahšie orientuje, ale stále ich tu je veľmi veľa. Dej je síce stále rovnaký, to znamená, že niekoľko skupiniek putuje v rôznych častiach ríše, v podstate všetci sa spolu stretnú na konci knihy na jednom mieste, kedy je to najintenzívnejšie a najzaujímavejšie a samozrejme kde sa odohráva mela a to je všetko. Už to čítam iba zo záujmu, že ako to všetko (a najmä Karsa Orlong) skončí. Mnohé postavy som si už obľúbil a veľakrát je dej napínavý a skvelý, len bohužiaľ pri takto objemných knihách je tam aj veľa opisov.

16.02.2020 5 z 5

Jelito Jelito Charles Bukowski

Prvá polovica mi pripadala, že niekam smeruje ale druhá mi prišla iba ako zbierka príhod približne z rovnakého obdobia. Pán Bukowski je skvelý spisovateľ s osobitým štýlom, čo potvrdzuje aj v tejto knihe. Príbehy sú zábavné, drsné, ale aj na zamyslenie. Také Bukowské. Nemohol som sa ubrániť pocitu, že mi to pripomína Knausgardov boj. Obaja mali ťažké detstvo, prísneho otca a veľa príhod s kamarátmi. Ale Buk si toho zažil podstatne viac. Knižka výborná a ak máte radi Bukowského, toto je povinná jazda.

24.05.2019 4 z 5

O kočkách O kočkách Charles Bukowski

Nemám rád mačky, takže som nevedel dostatočne oceniť autorov cit k týmto stvoreniam. Napriek tomu knižka ponúkne materiál na zamyslenie a možno predsalen na tých mačkách niečo bude. Stále ich ale nemám rád.

19.05.2019 4 z 5

Příliš blízko jatek Příliš blízko jatek Charles Bukowski

Perfektné básne/príbehy o búrlivom živote pána Bukowského. Sú zábavné, dojemné, šokujúce, hlboké. Ak máte chuť na dobrého Bukowského, aj táto kniha je pre vás.

02.05.2019 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Musím sa priznať, že určité časti sa mi čítali ťažko. Nie kvôli deju a udalostiam v knihe zobrazeným, ale kvôli opisom a ako keby náhlym zmenám scén (možno to bolo spôsobené prekladom). Inak je to veľmi zaujímavé dielo plné (zvrátenej) lásky, nenávisti, filozófie a mnohého ďalšieho. Ako klasika stojí za prečítanie, no nie každému môže sadnúť.

12.12.2018 5 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Je to typický Fuks, takže aj od tejto knihy dostanete približne to, čo od kníh Ladislava Fuksa očakávate, no napriek tomu je ten príbeh iný. Či už sa jedná o opakovanie situácií alebo neustále opakovanie dialógov ale aj o podanie. Príbeh je opäť tajomný, podobne ako v iných knihách autora, navyše aj humorný a groteskný, atmosféra hustá a celú dobu čakáte, čo sa udeje a ako sa to skončí. Cítite, že sa k niečomu schyľuje a zvedavosť vám nedá pokoj. Chyba trochu je, že oproti Príbehu kriminálniho rady, nie je to vyústenie také náhle a prekvapivé. Počas príbehu som mal asi tri teórie, ako to dopadne a čo sa tam deje. Asi od tretiny knihy tú správnu, ktorá sa každou stranou iba potvrdzovala a posledných možno 60 strán ak aj nie viac som už nad inými variantami ani nerozmýšľal a iba som čakal, ako sa to vysvetlí a kto v tom príbehu hral akú rolu a či náhodou nedôjde k nejakému zvratu. Bohužiaľ nedošlo, preto dávam jednu * dole. Príbeh je to ale zaujímavý, kto je Máry Capri sme sa nakoniec dozvedeli, takže všetko je v poriadku.

25.07.2018 4 z 5

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Kniha ako taká je dobrá a zaujímavá, no podľa mňa (alebo pre mňa) neprináša nič nové a nepodáva príbeh nijakým výnimočným spôsobom. Sledujeme osudy jednej rodiny, najprv rodičov, potom trochu detí a trochu rodičov, potom aj trochu vnúčat, no dokopy mi prišlo, že sa žiadnému z nich nevenuje dostatočná pozornosť a všetko je prezentované iba tak povrchne, pričom mnoho vecí nie je ani nejako ukončených. Proste skok na iný rok, niekedy aj 3-4 roky nevieme o nejakej postave (väčšinou o matke, ktorá sa z neobjasnených dôvodov nezúčastňuje na žiadnych rodinných stretnutiach) a riešia sa ďalšie veci. Všetko mi prišlo také povrchné, že autor postavy dostatočne nerozpracoval a iba naznačuje. Možno pre niekoho je to tak ideálne, no mne chýbala nejaká hĺbka v celom diele, niečo, čo by mu pridalo na jedinečnosti.

27.06.2018 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Kniha sama o sebe nie je zlá, len dojem z nej trochu zráža seriál. Vďaka záverečnej "Historickej poznámke" pôsobí ucelene, aj keď posledná kapitola nechá čitateľa v očakávaniach. Príbeh je taký skromný a komorný. V podstate všetko z knížky môžete vidieť v prvej sérii seriálu, ktorý navyše väčšinu myšlienok rozvíja ďalej, ukazuje nám viac a keďže to robí pútavou formou je v porovnaní s knihou víťazom.

11.04.2018 4 z 5

Ostrov chlapectví Ostrov chlapectví Karl Ove Knausgård

Tento diel bol trochu odlišný, ako predchádzajúce dva. Nepokrýval také široké obdobie Karlovho života a ani neskákal medzi obdobiami. Dej plynul pomaly a v určitom zmysle bol trochu nudnejší oproti predchodcom. Bol zameraný na obdobie siedmeho až štrnásteho roku malého hrdinu a skončil pre mňa pomaly v tom najlepšom. Čakal som, že sa Knausgård bude viac venovať svojej puberte, čo pre mňa a verím, že aj pre širší okruh čitateľov, bude zaujímavejšie, ako túlanie sa po lese s kamarátom a vnútorné boje s tyranským otcom, ktorému sa inak bál postaviť. Na druhej strane sme s Karlom prežili prvé lásky, sťahovanie sa a opäť sme trochu viac nahliadli za oponu jeho zaujímavého života. Štýl písania zostal zachovaný a bol opäť veľmi pútavý, tu nemám čo vytknúť. Snáď ďalší diel odkryje, čo sa dialo po odsťahovaní sa.

03.04.2018 4 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Prekvapilo ma, že trvalo takmer polovicu knihy kým sa autor dostal k udalostiam seriálu Rok draka. Všetko predtým, najmä vláda Jaehaerysa bolo veľmi zaujímavé, takže to nevadilo. Samozrejme je vrcholom knihy Tanec drakov, a práve preto posledných 20% knihy je trochu slabší odvar, ale aj tak veľmi fajn a zaujímavé. Pre všetkých fanúšikov povinnosť.

19.11.2023 5 z 5

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Musím sa priznať, že seriál má upútal o málinko viac, a prišiel mi aj viac emočný a fascinujúci. Samozrejme to mohlo byt inak a knihu by som si asi viac užil, keby som predtým nič o príbehu nevedel. Každopádne aj kniha je veľmi dobrá a poskytuje kvalitné čítanie.

22.10.2022 4 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Na rozdiel od prvého dielu, Na věky věku nepotrebuje toľko strán na rozbeh a rozpletenie sietí intríg.
Dá sa povedať, že už od prvých strán ide táto kniha naplno, a nepoľavuje až do konca.
Je to vyše 900 strán skvele napísané textu, napätia, zrád, vrážd, zaujímavých a rozmanitých postáv, zmarených nádejí a iného.
Ja osobne som mal jediný problém, ktorý súvisel s dĺžkou knihy, a to, že aj napriek tomu všetkému skvelému som občas cítil už vyčerpanie z čítania. Bolo to ale iba občas a nič hrozné. Knihu rozhodne odporúčam.

06.08.2022 5 z 5