Kuci12 Kuci12 komentáře u knih

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

"Člověk je dobrý i zlý." Nic není černé a bílé a těžko říct, jak bychom se zachovali my všichni, kdybychom museli najednou volit, mezi svojí kůží a tím chovat se čestně a spravedlivě. Stačí neudělat nic a už vás semelou kolečka systému a najednou nemáte vlastně jinou možnost než v pudu sebezáchovy zabíjet, zapalovat a ničit lidské osudy. Skoro nikdo to nechtěl a nikdo to neuměl zastavit. Všichni si lžou do kapsy, že oni nejsou ti zlý a že přeci neměli jinou možnost. Chtěli jen přežít a žít svůj život, ale ten mezitím zmizel. Úžasná kniha, která pokládá otázky, aniž by se ptala.

11.07.2020 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Nevím proč, ale vždycky jsem si myslela, že muselo být v Osvětimi několik tatérů. Určitě by mě nenapadlo, že tam byl jeden plus občas jeho pomocník. Ale zpět ke knížce. Několikrát jsem si říkala, to není možné to by jim přeci nikdy neprošlo. Spousta věcí mi tam přišla neuvěřitelná a kdyby nebyla psána podle skutečného příběhu, tak až hloupě naivní. O pravdivosti příběhu začnete polemizovat, ale kde je pravda stejně těžko zjistíte. Při téhle knížce máte dvě možnosti - buď jí zatratíte, jako sladkou lovestory, která má s hrůzami Osvětimi pramálo společného a nebo ji budete brát, jako výpověď člověka, který ač byl poslán do pekla, našel z něj cestu ven.

07.12.2019 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Nelze hodnotit jinak než 6*. Za mě ještě o fous lepší než první díl a upřímně moc nerozumím tomu proč jméno autorky nerezonuje českou literární scénou stejně, jako jména ostatních spisovatelek zaměřujících se válečná-poválečné témata.

Příběh jedné rodiny na Přerovsku zasazený do doby, kdy se u moci usazovali komunisté a začali spřádat své plány, aby se jim žilo lépe - mnohem lépe. Název knížky, ten jemný náznak, který máte celou dobu na očích mě osobně napadl až ke konci příběhu. Napsáno velice čtivě, bez zbytečných klišé a otřepaných frází prostě, tak jak lidský život šel a běžel, rovně, do zatáček a výkrut, nahoru, ale i strmě dolů.

17.10.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Otázku, co kdyby....jsi ve svém životě položil zřejmě každý z nás. Ať už šlo o zlomové okamžiky nebo o úplné prkotiny. Několikrát jsem si přála mít zpětně možnost podívat se, kam by se můj život ubíral, kdybych zvolila jinak. Jaká by asi byla varianta B, kde bych byla a co všechno by se změnilo. Nikdy mě, ale nenapadlo, jaký by byl můj život, kdybych se místo do prvního svobodného roku narodila do nesvobody a můj život by byl určován "vyšší" mocí. Děsivé, pro mě osobně nepředstavitelné a natolik odstrašující, že doufám, že nikdy nezažiji dobu, kdy svoboda je prázdný pojem, věřit v lepší zítřky a důvěřovat lidem je bláhové a hrdinské zároveň. Skvělý námět a zpracování.

24.08.2021 4 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Jednou za čas se to stane, již to není tak obvyklé, ale ano ještě mě kniha dokáže přenést zpátky v čase a já si opět připadám na patnáct. Zase se po škole koukám na Divokého Anděla, Gilmorky a další..... Jsem napnutá, jak to asi dopadne - nebo spíš, jak se k tomu konci dobereme a zároveň chci zase věřit, že takový Ryan je tam pro mě taky připravený a když ne on tak aspoň Will. Už se těším na další díly ze série.

27.12.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Dočteno a nebylo to jednoduché. Měsíc jsem se snažila pochopit a zpracovat knihu jejíž tvorbě věnovala autorka 10 let. V knize je několik témat, které se snaží autorka popsat a dostat je do okruhu témat, které by měli být více známy. Kdo z nás se ve škole opravdu učil, že komunisti a nacisti vlastně nebyli skoro v ničem rozdílný? Jaké praktiky používali proti svým nepřátelům a co všechno chtěli zničit a co se jim zničit podařilo?
Zároveň je v románu skvěle zpracována problematika víry a žen pohybujících se v církevním světe. Být církevní hodnostář ještě neznamená být šlechetný a ctnostný člověk, v románu je skvěle vystihnut problém církve, že nejen v dobách komunismu šlo především o peníze. Jak již bylo zmíněno pokud by bylo v textu méně odborných faktů a článků ničemu by to nevadilo. To je, ale jen jediná vada na kráse.

18.09.2022 4 z 5

Životice, vesnice která ve svém názvu nese život sám, se stala dějištěm události, ve které život závisel jen na zlovůli, listu papíru a snad náhodě či štěstí. Nevinní lidé byli zabiti, odvedeni, mučeni a ti, kteří přežili toto běsnění se s ním museli nějak vyrovnat a žít....."Žít se musí, říkalo se ráno u sběrny mléka....šeptem."

Kdo ví, kolik zapomenutých vesnic a osad bylo svědkem podobných tragédií. Z dětství znám jméno vesnice Leskovice, kde na samém konci války vyhaslo 25 lidských životů.

Děkuji paní Lednické za to, co dělá a jak skvěle. Říká se, že dějiny se opakují dokud se z nich nepoučíme. Příběh Životické tragédie je i po 70 letech stále smutně aktuální. "Mein lieber Wili......tvoje máma.”

23.04.2022 4 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

(SPOILER) Je to jiné než Sudetský dům, kde se téměř od první minuty zabýváte vinou, trestem a bezcitností. V tomto příběhu poklidně plyne život i válce navzdory - hledáte "střípky štěstí" rozsypané v tom válečném běhu dní a pak nejednou, když už vidíte světlo na konci tunelu, to přijde a vy si uvědomíte, jak mě jen mohlo napadnout, že to bude mít šťastný konec? Krásně napsané a moc se mi líbilo, že bylo vyprávěno téměř ze všech úhlů pohledu, protože příběh se mění vždy s jeho vypravěčem.

13.08.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Wau, tak jo, tohle je takový průvodce životem v beletristické formě. V dnešní době se nám každý snaží říct, jak žít a hlavně, jak úspěšně žít. Existuje několik knih na toto téma, kdy více méně každý jouda má návod na štěstí.

V téhle knížce se, ale dozvíte, jak může být ten “úspěch" vlastně vnímám. Líbí se mi celkový koncept, možnost navštívit v paralelním vesmíru naše další životy. Víte, několikrát jsem si už předtím říkala, jak by to asi dopadlo, kdyby....
Mít tu možnost kukátkem nahlédnout za oponu mých jiných světů. Skvěle napsáno, kniha obsahuje tolik postřehů a zajímavých úvah, které snad nejdou na jedno přečtení ani všechny obsáhnout.

Při přečtení anotace jsem si říkala, no nemám ráda scifi motivy, mám vůbec začít číst? Ne, takhle kniha není scifi je to jen jiný pohled na svět. "Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš."

23.07.2022 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Pro spoustu čtenářů, byl druhý díl lehce zklamání. Pro mě, ale ne. Popis smiřování se ztrátou nejbližšího byl podle mě realisticky popsaný a určitě lepší, že kdyby Louisa splnila vše z dopisu Willa a začala hned žít krásný a naplněný život. Fáze truchlení není lehká a každý ji prožívá po svém. Hledání sama sebe a smyslu proč vlastně dál žít a jak, spolu s pocitem, že nechcete hlavně nikoho zklamat. Tahle knížka je možná více smutná a pro někoho je možná Luisa až moc dlouho "rozbitá", ale za mě určitě stojí za přečtení.

02.11.2019

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Knížka je rozhodně lepší než film. Možná je to tím, že jsem nejdříve četla a pak až koukala. Příběh má spád a Louisa se stala mojí oblíbenou postavou. Od začátku tušíte, jak to dopadne, ale stejně pořád doufáte, že nastane zásadní obrat v ději. Samozřejmě došlo i na slzy, ale není to typická červená knihovna a jde v ní o víc.

03.10.2019 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Četlo se to samo, příběh tří žen, které se musí smířit s tím, že možná život vypadá, jinak než plánovaly, ale že v zásadě nebude, tak špatný. Nechápu, jak muž dokáže napsat příběh o třech ženách, tak uvěřitelně.
"Jenže teď ten život probíhá... A my ho ani trochu neřídíme. Jenom na něj reagujeme."

18.01.2024 4 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Jakou jinou knihu sebou přibalit na týden lyžování v Itálii než tu, kde se to sněhem, sjezdovkami a mrazivým vzduchem jenom hemží. Bylo to stejné, jako první díl a možná o chloupek lepší, protože šlo o návrat starých známých. Líbilo se mi, že jsem opět potkala Lenu, Ryana a zároveň dorazila i hollywoodská hvězda. K úplné dokonalosti chybělo, aby příběh vyprávěla, jak Izzy tak by se mi líbil i pohled Willa.

22.01.2023 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Nenechte se odradit filmem......jak už to tak skoro vždy bývá, knížka je mnohem lepší. Vtip a smích ji nejlépe vystihují :-)

17.11.2019 4 z 5

Nespoutaná Aljaška Nespoutaná Aljaška K. A. Tucker

(SPOILER) Kdo nebyl dojatý ten musí číst znovu. Já osobně se ještě někdy určitě vrátím na Aljašku, kde platí jiná pravidla a čas letí trochu jinak, záleží na počasí. Barbína a yetti mi budou chybět spolu s Nespoutanou rodinou.

"Ty jsi mu měla zavolat. On ti měl zavolat. Tvoje mamka odtud nikdy neměla odjíždět. Wren kvůli vám měl odjet z Aljašky. Kdoví, co by bylo správné a jak by to dopadlo. Jenže ono na tom nezáleží, protože už se to nedá změnit."

31.01.2024 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Anotace knihy slibuje kriminální zápletku a rodinou historii plnou zvratů. Pro mě to bylo spíše trápení. Zhruba do třičtvrtě knihy je to stále chodí Pešek okolo ... Příliš postav a velké kličkování o okolo "velkého" rodinného příběhu. Za mě protrpěné 3 * a nevím zda se ještě někdy k autorce vrátím.

07.10.2023 3 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Ten konec, jako vážně? Asi pět minut jsem si myslela, že se mi sekl počítač při přehrávání kapitoly a nebo, že jsem jsem prostě omylem dostala vadnou nahrávku. AŽ po opakovaném přehání mi došlo, že se opravdu nejedná o poškození zákazníka. Nezbývá než si počkat, jak to v Haagu všechno dopadne :-) Už teď se těším, na další pohodový poslech.

07.11.2021 3 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Můj první cestopis a určitě ne poslední. Mělo to vtip, dozvíte se spoustu zajímavých věcí a začnete věřit tomu, že lidé nejsou zlý. Letos mi prázdniny v Evropě díky, celé situaci nevyšly, ale o to víc se těším na ty další. Bavilo mě nejdřív si místa popisovaná Láďou představit a pak, když už jsem měla málem pas a řízek v batohu si je hodit alespoň do Googlu a povečeřet nad obrázky míst, které jsem čtenářsky navštívila.

26.09.2020 4 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Knížka o které bylo napsáno snad více než je napsáno v té knížce. Všichni ji hodnotili a vlastně skoro všichni ji četli jen z novinových titulků. Biatlon miluju, Gábina s ním bude už navždy spojena, protože takový úspěch těžko někdo překoná. Jsem asi jedna z mála, která v dobách její největší slávy ji nezbožňovala a spíš moc nevěděla, co si o té holce myslet. Díky knížce, jsem jí vlastně začala mít svým způsobem ráda - ne, že bych jí o nějak moc více rozuměla :-) Nepřijde mi, že by v knížce házela jen špínu na ostatní. Vyprávěla svůj příběh, jak ho vidí ona. Nešetřila sebe a ani ostatní. Troufám si tvrdit, že kdyby kniha vyšla, tak, jak bylo původně plánováno - po olympiádě i se stejným obsahem, nikdy by nerozpoutala, takovou vlnu negace a nenávisti. V tom jsme holt dobří milujeme ty kterým se daří a ty ostatní kritizujeme.

05.12.2019 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Poslední díl z trilogie o životě ženy, která našla nejen lásku, ale hlavně sebe sama. Vystoupit ze své komfortní zóny a něco změnit na to musí mít i žena "koule". Příběh při kterém se sami zamyslíte, jestli není na čase taky vykouknout za svého pohodlného kruhu.

17.11.2019 4 z 5