kubo819 kubo819 komentáře u knih

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Kniha vo mne akosi leží, hoci som ju čítal dávnejšie a jednotlivé obrazy z nej mi z času na čas vytanú neodbytne na myseľ. Desivé je asi hlavne narušenie optimistickej predstavy, že súčasnú klimatickú krízu nakoniec nejako zvládneme. Autorka veľmi farbisto vykresľuje situáciu, kedy ľudstvo, tvárou v tvár neodvratnej katastrofe sprevádzanej dramatickým úbytkom včiel vedúci k neúrode, sa snaží urýchliť fosílnu neutralitu a obmedziť využívanie hnojív a chemických postrekov, ktoré ale bohužiaľ neprinášajú ovocie (doslova) okamžite a náhle zmeny v technológiach vedú k ďalšiemu poklesu produktivity a zhoršujúcim sa možnostiam uživiť obrovské množstvo ľudí. Globálna kríza znemožní vynakladať potrebné nemalé prostriedky na výskum obnoviteľných technológií a v ďalších rokoch je ľudstvo nútené vrátiť sa k pôvodným nešetrným a neudržateľným poľnohospodárskym postupom a ešte väčšiemu využívaniu fosílnych zdrojov, aby udržalo aspoň ako-tak stávajúcu úrodu. Tá však, síce pomalšie, ale aj tak neustále klesá. Navyše tento návrat ďalej urýchľuje krízu a zhoršuje už aj tak bezútešnú situáciu. A elektrické autá či efektívne solárne panely, ktoré mali byť budúcnosťou uhlíkovo neutrálneho a technologicky vyspelého sveta? Obe zostávajú príliš drahé, nedostupné a málo efektívne a, s ohľadom na nedostatok potravín a boj o prežitie, sa stávajú smutným a opusteným artefaktom. A ľudstvo sa ďalej prepadá do priepasti.
To nie je až tak nereálna situácia. Jednoducho potrebné nové šetrné technológie použiteľné v každodennom živote, vzhľadom k akcelerácii krízy a zhoršujúcim sa podmienkam, nemusíme stihnúť vyvinúť a implementovať. Desivé.

30.05.2023 4 z 5

Odpadková pohroma na planetě Zemi Odpadková pohroma na planetě Zemi Liane Moriarty

Dostala ma už úvodná scéna s neurotickou a neustále kričiacou pani učiteľkou Cuketovou na istej austrálskej základke, ktorá neznášala deti, horúce počasie a trpela alergiou na kriedu. Hlavná hrdinka jej v zaslanom anonýmnom dopise doporučila alternatívne zamestnania, v ktorých by bola šťastnejšia: dozorkyňa vo vezení (s klimatizáciou), cvičiteľka psov (veľkých a zlých, na ktorých treba kričať) alebo akákoľvek iná práca, kde je zima a sneh a nie sú tam žiadne deti a krieda. S úctou Váš nanajvýš znepokojený žiak:) Následne som túto časť prečítal svojej 7-ročnej dcére a tá sa, ako čerstvá druháčka, už nechcela od knihy odrthnúť a celú sa ju presmiala. Jednotlivé scény a dialógy sú veľmi plastické a dynamické a vám sa celý dej vykresľuje živo pred očami. A vtipné. Nechcem vás príliš navnadiť, pretože vysoké očakávanie je najväčší zabiják zážitku, ale táto kniha je skvelá. Navyše v sebe nesie niekoľko nádherných nenásilne prezentovaných myšlienok o ekológii či priateľstve, ktoré je liekom na všetky neduhy.
V rámci detskej literatúry 5 hviezdičiek a jedna ubraná za viacero chýb v českom texte, ktoré zťažujú plynulosť čítania nahlas. Vo svojej kategórii je to však pecka.

30.05.2023 4 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Také Game of thrones pre deti...

05.12.2021 3 z 5

Podkin Jednoouško a dar Temnory Podkin Jednoouško a dar Temnory Kieran Larwood

Slovami Půka: "Pšekvápko!" Ďalšie výborné pokračovanie skvelej fantasy série a príbehu troch králičích súrodencov v boji proti Gormom. Skvelé nové postavy ako Zarza, Več či Jama. Nevieme sa dočkať ďalšieho pokračovania, len už aby vyšlo! Možno o vlas lepšie ako prvý diel.

Legenda o Podkinovi Jednooušku Legenda o Podkinovi Jednooušku Kieran Larwood

Plnotučné fantasy s detskými králičími hrdinami v napínavom príbehu. Ideálna brána do sveta fantasy pre všetky deti. Prvýkrát v živote mi 6-ročná dcéra hovorí: "Tati, půjdeme ven do parku a tam si budeme celý den číst". Všade kreslí Gormov a králičích hrdinov. Pri páse nosí drevený Hvězdospár. Gormovia sú ideálni a vyvážení na otužovanie detí voči rôznym strašidelnostiam. A tak ako hlavní hrdinovia Podkin, Paz a Půk aj dieťa sa s nimi učí zvládať svoj strach.

Terror Terror Dan Simmons

(SPOILER) Približne 130 mužov na dvoch, v tom čase technologicky najvyspelejších, plavidlách nenávratne do jedného zmiznú na jednej z najambicióznejších súdobých výprav do polárnych oblastí Arktídy.

Skvelá kniha.

Žánrové zaradenie do hororu je úplne mimo. Prelínanie inuitskej mytológie s realitou nie je triviálnym mixom, ale organickým spojením veľmi dobre vystihujícim konflikt dvoch úplne odlišných kultúrnych svetov - toho "vyspelého", západného a "primitívneho" inuitského - siahajúcich od odlišných kultúrnych technológií prežitia v extrémnom prostredí až po predstavy o svete. Hádajte, ktorá kultúra je úspešnejšia v prežití a nad ktorou visí hrozba zániku, oproti ktorej je arktická príšera útočiaca na výpravu len drobnou tragickou epizódou? Áno, je to tá "primitívna". Schopnosť nielen prežiť, ale i trvalo obývať extrémne prostredie je spojená i so schopnosťou vyrovnať sa s drsnými podmienkami v predstavách a príbehoch, ktoré ľudia žijú a rozprávajú si medzi sebou. Sú rovnako dôležitou stratégiou prežitia ako napríklad lov tuleňov či stavba vhodného príbytku. A tak súčasťou tohto drsného sveta je i "hororová" arktická príšera, snívanie spoločných snov v noci, magické rituály a mýty, ktoré človek v tomto prostredí musí žiť a prijať. Kapitán Crozier o tom vie svoje a vedel by o tom rozprávať, i keď len za pomoci "provázků":). Arktická príšera tak decimuje posádku úplne rovnako ako neefektívne technológie "technologicky vyspelého" sveta (pokazené konzervy, ktoré vyhrali výberko, lebo boli najlacnejšie - niektoré veci sa jednoducho nemenia:), ťažké sane naložené zbytočnosťami neprispôsobené na konkrétne podmienky).
Ak sa tak niekomu zdá, že je v knihe a hlavne v závere príliš veľa "nadprirodzena". Nuž, pre niektoré kultúry je to realita. A že vám to hlava neberie? Nuž, nie sme Inuiti. Aj toto ale považujem za Simmonsovo majstrovstvo. Práve to množstvo informácií a motívov, ktoré dokázal spojiť, aby tým vytvoril zdanlivo historický román, ktorý ale ide omnoho hlbšie než len k drsnej dokumentárnej správe o jednej neúspešnej výprave. Nejde o to vysvetliť, čo je tá príšera a ako to teda vlastne v skutočnosti bolo. Je to umenie, beletria. Prežívanie a zážitok.

Skvelá kniha, ktorá vám ide úplne pod kožu a zostáva vo vás ležať, prepracovaná psychológia postáv a vzťahov v len zdanlivo minimalistickom arktickom prostredí. Hlboké dilemy a otázky ľudskej existencie, ktoré čitateľa oslovia a zasiahnu i keď ide o neúspešnú arktickú výpravu z polovice 19. storočia.