KubKmoch KubKmoch komentáře u knih

Myšlení, rychlé a pomalé Myšlení, rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Jedna z knih, která by měla být povinným základem pro všechny, kdo se snaží porozumět současné realitě a i sobě samým. Některé z objevů trochu sráží naší lidskou pýchu a mýtus o tom, jak moc jsme rozumové bytosti.

15.01.2024 5 z 5

Evropa, náš domov: Od vylodění v Normandii po válku na Ukrajině Evropa, náš domov: Od vylodění v Normandii po válku na Ukrajině Timothy Garton Ash

Kdybych měl vybrat pouze jednu knihu, ze které by měl čtenář šanci šířeji pochopit v jakém světě žijeme a proč má smysl stále bojovat za Evropu - tu liberálně demokratickou, knihu která popisuje dění v Evropě od konce druhé světové války, přes válku studenou, rozpad poválečných totalit, rozpad východního bloku a Sovětského svazu, až po válku na Ukrajině a to vše v kontextu, srozumitelně a čtivě, bude to právě tato kniha.

13.04.2024 5 z 5

Stručné dejiny času Stručné dejiny času Stephen W. Hawking (p)

Výborná kniha, s velkým přesahem. Velmi mne zaujalo, s jakou naléhavostí hovoří Hawking o nutnosti hledání mezičlánku mezi vědou a veřejností v podobně různých popularizátorů, protože propast mezi současným poznáním lidstva a obecnou znalostí se zvětšuje. S čímž můžeme dát Hawkingovi 30 let po té, co knihu napsal, jen za pravdu. Lidé vědě přestávají rozumět a tím pádem se čím dál tím častěji přiklánějí k názorům, které už jsme měli za dávno přežité.

15.01.2024 5 z 5

Z Babylonu do Silicon Valley a zpět? Z Babylonu do Silicon Valley a zpět? Jan Jakub Šalomoun

Občas trochu náročné na čtení. Autor se snaží - ve finále myslím že úspěšně - propojit mnoho dílčích celků toho, čemu říká sociálně-technologická-komunikační realita a tím pád se pohybuje terminologicky napříč obory.

Každopádně kniha je velmi přínosná, v českém jazyce tuším nic takto komplexního - co by shrnoval poznatky, které známe o vlivu sociálních sítí v kontextu kulturního, filozofického, psychologického a sociálního - nevyšlo. Takže rozhodně stojí za to, se prokousat méně čtivými pasážemi, protože obsahují důležité informace. Naštěstí vždy po čase je vystřídají ty čtivější, či dokonce humorné.

15.01.2024 4 z 5