krži krži komentáře u knih

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Takovou knihu by se dle mého skromného názoru měli přečíst všichni. Neříkám, že s autorem se vším plně souhlasím a ztotožňuji se, zároveň ale jeho pohled na danou věc zcela chápu a dává mi smysl. Paradoxní na knize je ale bohužel to, že její cílová skupina nebudou lidi, kteří by si jí měli přečíst hlavně (voliči Babiše, Okamury, Zemana a podobných), ale paradoxně lidi jako já, kteří se s autorem v jádru shodnou, nebo mají dokonce identický názor. Největší problém dnešní společnosti je takový, že lide se o politiku jako takovou vůbec nezajímají a zajímají je jenom výkřiky typu ,, Za drahé máslo může Sobotka; Uprchlíky sem pozvali sluníčkáři; Nechceme platit řecký dluh; Opusťme Evropskou unii a bude líp; atp", nejsou přitom ani schopni si o dané problematice nic zjistit a tedy vědět a znát ty pravé důvody, příčiny a následky. ,,Přeči to říkal prezident, nebo místopředseda vlády, tak je to pravda" - v tomhle Erik trefil hřebíček na hlavičku.

Díky za knihu a i když jak jsem říkal výše, nejsem ve všech názorech 100% za stejno, musím dát 5*.

03.11.2017 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Dlouho jsem přemýšlel co k tomu napsat a tak nějak stále vlastně nevím.

Nejprve bych asi rád začal tím, že nechápu, jak někdo knize může dát hodnocení ,,odpad!". Chápu to, že spoustu lidí obsahem knihy, nebo životním stylem posledních let, může paní Koukalová tak trochu štvát, rozčilovat a nevím co ještě, kniha ale podle mě vypovídající hodnotu má, já to tedy aspoň tak cítím.

Kniha začíná dětstvím a vyprávěním o rodičích, kteří dle Gábiny názoru (tak jsem to tedy aspoň pochopil já) výchovu dítěte tak úplně nezvládli, kdy cílem rodičů bylo: ,,Mít doma nejlepší sportovkyni" (co se jim povedlo) a ne šťastné dítě. Gábina dle svých slov hodně bojovala a chtěla být normálním dítětem, co se jí ne vždy dařilo. Gábina rodičům děkuje, že z ní udělali člověka jakým je a je za to ráda. Já si myslím, že díky rodičům byla tak úspěšná sportovkyně, ale bohužel se díky takové výchově stala ,,labilní" a JINOU. Kapitoly z dětství jsou ale dle mého názoru opravdu přínosné - každý rodič, jako třeba já hrdý otec dvou malých dcer (4 a 1 rok), by si měl vzít ponaučení a nechat si děti ,,užít" to dětství, hold vědomím, že z něj nebude olympijský vítěz.

Studentská léta a puberta - i v těchto kapitolách se dozvídáte, že Gabriela prostě byla jiná, ale na druhou stranu ruku na srdce, nebyli jsme na tom v tomhle věku podobně?

Popisování jednotlivých závodů byly zajímavé, trochu mě mrzelo, že nebyly třeba ještě více rozvinuté - na té knize mě bavili asi nejvíce.

Popisování vztahu v biatlonovém týmu a okolí její kariéry. Nejsem zastánce praní špinavého prádla na veřejnosti. Gábina to evidentně v knize mít chtěla, bylo to pro ní tedy asi důležité. Člověk by měl mít na paměti, že je to pouze její subjektivní názor, bez žádných objektivních informací, reakcí protistran - Moravec knihu píše za Gábinu v první osobě a to subjektivní názor ještě více umocňuje. Věřím, že žádný kolektiv není nikdy dokonalý,, ale v těchto kapitolách nevidím nikdy Gabrielu přemýšlet pořádně nad tím, jestli není chyba hlavně na její straně - řící jsem ,,JINÁ" a proto to tak asi bylo, je pro mě slabý argument. Tahle část se mi tedy moc nelíbila a je hlavním důvodem, proč jsem nemohl dát vyšší hodnocení.

Všude medializovaná anorexie a bulimie. Mladá holka, krev a mlíko a nějaký trenerský páprda, který určitě vypadá jako sud piva (nevím jak vypadá), jí shazuje před kolektivem, že je tlustá atp. Tady podle mě Gabriela udělala dobře, že se s takovou věří svěřila. Nám chlapům takové narážky moc nevadí, dokonce je asi kolikrát řekneme a ani si neuvědomujeme následky, ale věřím, že u takhle ,,labilních" osobností to může mít katastrofální následky. Mělo by se o tom mluvit, mělo by se mluvit o tom, že naše děti nejsou jen budoucí stroje na výrobu peněz, ale křehká stvoření, které se kvůli jedné větě, jednomu gestu, mohou rozbít a dát je dohromady může být obrovský úkol na roky a nikdy se to zcela nemusí povést...

Nikdy jsem nebyl její velký fanoušek, já měl v biatlonovém ženském týmu vždy jinou favoritku (Evičku Puskarčíkovou), ale za knihu se na ní nezlobím a neodsuzuji jí. Evidentně potřebovala nějaký ventil, aby to ze sebe všechno dostala a mohla se v životě posunout dále - použila jako nástroj knihu a já jsem si jí rád přečetl. Trochu mě svým způsobem mrzí, že jsem se díky knize dozvěděl, že Gabriela nepatří mezi nejinteligentnější sportovce (dříve jsem si to o ní fakt myslel, ale například kapitola o rozlučce se svobodou a jí podobně mě vyvedly z omylu), na duhou stranu už sám název hovoří za vše - je JINÁ, tak jí berme takovou jaká je, vzpomínejme na její sportovní vítezství a přejme jí do života jen a jen to nejlepší - ať je jakákoliv, tak dobrosrdečnost jí zapřít nemůžeme...

3/5

edit:

Tak nějak mi ta knížka pořád nedává spát a budí ve mě hrozně moc otázek a to hlavně ve smyslu výchovy svých dětí (mám dvě dcery) a témata s tím spojené. Dost mě v tom tématu nahlodal a rozhovor psychologa Milana Studničky s novinářem sportu idnes (rozhovor se dá najít na stránkách a všem opravdu doporučuji).

Abych se ale dostal k tomu k čemu jsem zase za těch pád ní došel - Ať jsou v knize pro mě nepříjemné věci, pořád Gabrielu musím více a více obdivovat za to, že knihu s takovým obsahem vydala. Spustila obrovskou diskuzi (i tento portál je toho důkazem), co je podle mě důkaz, že udělala dobře, i když asi moc dobře věděla, že jde s kůži na trh a spoustu lidí jí za to odsoudí - za to si jí fakt vážím.

JE JINÁ, ale to byla i ve sportu - člověk jí buď miluje, nebo nenávidí - já se pomaličku dostávám k té první variantě.

změna hodnocení na 4/5

27.04.2018 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

5* za odvahu pro Kmentu - že měl gule takovou knížku napsat a publikovat
4* za obsah - který pro mě byl ve velké většině novými informacemi (doměnkami) o Babišovi a jeho okolí, ze kterých až mrazí

17.10.2017 5 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Tohle MEGA dílo bylo pro mne obrovským překvapením. Je tak jiné, tak prostě jiné, až je dokonalé. Je neskutečně originální, troufnu si říci opravdu britská! Četl jsem jí jako novinku v době její vydání a do dnes, když jdu kolem knihovny, tak si na ní musím alespoň sáhnout a zavzpomínat....

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Co k tomu říct? První co mě napadne je asi: ,,Čekal jsem mnohem víc”.

Čekal jsem více rozhovorů s ,,predátory” - to se ale bohužel nekonalo. Čekal jsem rozhovory, ze kterých mi budou stát chlupy po celém těle - to se ale taky bohužel nekonalo.

Chápu, že takové ,,predátory” sehnat k výpovědi, asi není žádná sranda, o to více, když autorku evidentně tlačí čas, aby se všechno stihlo s premiérou filmu (tak to na mě působí). Když už se mi ale nepodaří tohle a mám tu možnost mluvit se Zorou Duškovou (psycholožkou) nebo s Antonínem Brzkem (sexuologem), čekal bych mnohem více! Dyť zrovna tito lidé o problematice zneužívání dětí na internetu musí vědět tak strašně moc a mohli nás čtenáře tolik poučit, otevřít nám rodičům oči.. Rozhovor s Duškovou se mi asi líbil nejvíce, ale pořad jí autorka dle mého názoru vyzpovídala málo, na povrchu, nedostatečně hluboko?, prostě divně.

Jako všechna čest, že Barbora Chalupová a Vít Klusák tohle téma otevřeli - film #vsiti je super a opravdu ho všem doporučuji. Uznání samozřejmě zaslouží i Marika Pecháčková, že se to snažila posunout dál - ukázat touhle knihou, že to všechno není úplně černobíle, jak se film muže jevit. Za mě to ale nedopadlo. Netvrdím, že to byla ztráta času, nebo že by to nestalo za přečtení, určitě si to přečtěte, jen od toho nečekejte žádnou BOMBU, protože tohle dílo bohužel žádnou bombou není.

Nakonec si neodpustím - To řádkováni? To písmo? Ta vysoká gramáž papíru? Proč proboha?

*2,5/5

20.04.2020 2 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Tak tohle byla jízda od začátku až do konce. Netvrdím, že to bylo ,,dokonalé", ale jako celkem to u mě fungovalo a bavilo mě to. Škoda jen, že některé věci nebyly pospány detailněji a více do hloubky - přece jen to byly takové dvě knihy v jedné (kvůli deníku) a několik stran navíc by tedy určitě neubrali na spádu... Jak jsem ale už psal, celkové to na mě prostě fungovalo. Mám letos přelouskaných několik ,,detektivek" a ,,thrilleru" a tenhle zatím jednoznačně vede! Konec roku se blíží a asi to tedy pro mě bude TOP roku 2018......uvidíme :)

28.11.2018 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Bylo to celkem příjemný, ale ten ,,přepálenej” konec byl na mě trochu moc... Hlavní hrdina má potenciál do budoucna, ale bylo by dobré, aby z něj autor nedělal nadčlověka - bohatě by mu stačila ta chytrá hlava, svaly jsou zbytečné. Děj byl jinak příjemný, téma mě bavilo... Že by mě to ale vystřelilo z bot, to tedy ne ;) Pokračování si ale i tak zkusím :)

22.02.2019 3 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Ale jóóóóóóóóóó, mě se to i docela líbilo. Nebyla to žádná americká SUPER HERO přehnaná McClane hrdinská honička za teroristama, ale spíše takový hezký nástřel, jak by to asi mohlo vypadat, kdyby se něco podobného stalo, kdy v ději se samozřejmě objeví ,,hrdina", který všechny zachrání - má to tedy dobrý konec, tak nějak jsem to ale tomu ,,hrdinovi" věřil a ani nemusel použít moc svalů, aby to dopadlo. Neříkám, že to na mě někdy nebylo trošku nudné, protože tomu chvilkama tak bylo, ale jako celkem to na mě fungovalo dobře, rád jsem si o podobném problému přečetl a fakt se mi líbilo, jak autor poukazoval na různé následky, které by takový blackout mohl mít - člověka sice napadne hodně věcí, autor ale viditelně čerpal s různých zdrojů (i vládních, jak sám přiznal) a poukazuje na věci, které ani normálního smrtelníka nenapadnou - za to opravdu palec nahoru a místo 3 * s klidným svědomím 4*

12.12.2018 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Výborné pokračování ,,pohádkové” fantasy z pera české autorky. Já jsem nadšený a už teď se těším na pokračování :)

15.03.2018 5 z 5

Motýlí křik Motýlí křik Jan Tománek

Kdyby se jednalo o světového autora, asi bych to mu dal jen 3 hvězdy, ale ke krajanovi jsem musel být trošku hodnější.
Jako nápad dobrý, zápletka taky celkem dobrý, většina postav tak nějak taky dobrá, ale něco tomu prostě chybělo a někde zase přebejvalo. Jako celek to na mě s odstupem času, potom co jsem se na to vyspal, připadá tak trochu překombinované, některé otázky zůstaly nezodpovězené a to ,,hlavní" tajemství mi přišlo takové: ,,A co jako?"...
Četlo se to ale jinak fakt moc příjemně a rychle :)

17.10.2018 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Styl autora mi seděl, v dějí pár nelogičností, které mi ale ve finále ani tak nevadily. Celkově to bylo prostě povedené, napínavé a překvapivé :)

28.09.2017 5 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Za ten ,,boj proti zlu! dávám 4/5, ale kdybych měl být spravedlivý, asi bych dal nakonec možná je 3/5. Jako nebylo to vůbec špatný, dozvěděl jsem se hodně nových věci, oprášil si hodně již dobře známých věcí. Druhá polovina knihy, možná až ta poslední třetina, na mě ale tak nějak působila, že je to vlastně knížka o někom jiném - o lidech kolem Zemana než o něm samotném. Rozumím tomu, že vše souvisí se vším a jeho nejbližší spolupracovníci jsou za jeho politiku přímo nebo nepřímo zodpovědní, ale nějak mi to vadilo. Trochu mi vadilo a skákání v čase - jednou jsme v roce 1995, najednou v roce 2015 a hop zase v roce 2000...

Na závěr jen díky pane Kmenta za odvahu a že vám to všechno není jedno ;)

30.12.2019 4 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Tak nějak se nemohu zbavit dojmu, že je to pouze kopie něčeho, co už tu v minulosti bylo....

05.03.2018

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Povedené pokračování, ve kterém (stejně jako v předchozím díle) bylo pár nelogičností, ale opět mě to bavilo a bylo to napínavé Ty 4 hvězdy si to určitě zaslouží ;)

19.10.2017 4 z 5

Na nového Harryho jsem se moc moc těšil a to i přesto, že jsem moc dobře věděl, že to bude scénář k divadelní hře a ne klasické knižní vyprávění o kouzelnickém světě. Upřímně mě scénář bavil - člověk u scénáře musí více zapojit svojí fantazii a to mě paradoxně bavilo. Byl jsem moc rád za návraty do starých dílů v některých vzpomínkách, či snech - kdo nečetl starší díly a viděl jen filmy, kde tyto věci buď vůbec nebyly, nebo byly jinak, chápu, že si to asi neužil tak, jako já.

Asi bych dal spíše tři hvězdy, ale jako fanoušek nakonec dávám čtyři. Každopádně ta cena za knížku na jeden večer je opravdu nepoměrná, ale když to funguje, tak proč to nezkusit že - všichni jsme si jí stejně koupili.....

ps: nepřipadá některým opravdovým fanouškům Harryho Pottera, co četli různá fanouškovská pokračování, že je to takový mix těch nejlepších z nich - Albus/Scorpius; cestování časem; rozmluvy a rady od zesnulých postav z obrazu;....

30.09.2016 4 z 5

Školní roky Školní roky Jamie Thomson

Dětské a zároveň dospělácké, jednoduché a zároveň geniální - jedním slovem DOKONALÉ! Doporučuji každému dítěti, ale i dospělému ve kterém se dítě stále schovává (jako ve mě)... a abych nezapomněl - kniha je navíc příjemně ilustrována:)

21.10.2013 5 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Výborné dílo pro otevření očí a uvědomění si, co všechno se vlastně může stát. Jediné, co mi trošku vadilo je to, že to bylo tak moc čtivé, že jsem to přeletěl rychlostí blesku - kdyby byla kniha ještě jednou tak dlouhá (nebyl by to podle mě až tak velký problém, spousta dní je v ději přeskočených), byla by to dokonalost! Musím dát ale i tak * * * * *.

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Dokonalé, dokonalé a ještě jednou dokonalé! Po Hvězdném prachu asi nejlepší, co jsem od Neila četl - mam takovéhle ,,pohádky\" moc rád;)

Medzi Slovákmi Medzi Slovákmi Martin Šimečka

Jsem rád, že jsem se touhle příjemnou a fascinující formou mohl dozvědět více o našich sousedech. Ve spoustě věcí to pro mě bylo velké překvapení.

Výborně napsané.

23.10.2020 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Geniální fantasy-pohádkovské vyprávění o jedné mladé ,,bojovnici" (kterou jsem si ihned zamiloval), která s pomocí ,,ruských pohádkových" postav bojuje proti zlu. Ano, je to občas trochu složitější na čtení, nedokážu si úplně představit, jak knížku čte nějaké malé dítě. Má to ale hlavu a patu, nechybí tomu ani napětí a strach. Celý pohádkový svět, který autorka vymyslela, má navíc obrovský potenciál na pokračování, proto jsem moc rád, že v originále se jedná o trilogii, proto se již teď nemohu dočkat překladu dalších dílů...

23.11.2018 5 z 5