KouleKulatá KouleKulatá komentáře u knih

Na vlásku - Královská svatba Na vlásku - Královská svatba Walt Disney

Taková "fofr" knížka pro malé slečny - čtení sotva na deset minut. Primitivní text zahrnuje děj od Flynnovy žádosti o ruku Lociky po odjezd novomanželů v nazdobeném kočáře. Jinak taková holčičkovská alternativa představ i dospělých vdavek chtivých slečen ... Sotva Flynn požádá Lociku o ruku, ta už vymýšlí nejlepší svatební dost a navrhuje si svatební šaty, a Flynn se snaží vše statečně ustát :-) Naše děti ale pohádku Na vlásku milují, tak ocení množství nových, neokoukaných obrázků, které tvoří gró knihy.

24.06.2016

Ema a čarovná kniha Ema a čarovná kniha Petra Braunová

Půvabná poetická, melancholicky laděná knížka pro děti, jejíž samotný závěr překvapivou pointou a rychlým spádem událostí mění i styl vyprávění v překotnou záplavu pozitivních informací. Desetiletá Ema zjišťuje, že její dosavadní představy o světě, který zahrnoval prostor ode zdi ke zdi a společnost šestadvaceti osob, jsou nedostatečné, že z opravdového světa je její současná realita pouze nepatrným zlomkem. Zjišťuje, že život za branami sirotčince je rozmanitější než stereotypní každodenní bytí v pevně stanoveném řádu ústavu a v zajetí místních pravidel. Svět "venku" je pestřejší, rozmanitější, barevnější, ale i krutější. Knihu jsem dětem (4 a 8 let) předčítala nahlas před spaním a děti byly napnuté a neustále se dožadovaly další a další kapitoly, hltaly každé slovo, přestože velký prostor v textu samotném je věnován hloubavým úvahám a popisným sdělením. Vhodně zvolená intonace určitě tento kouzelný text vyzdvihne. Kniha je skutečně konstruována jako text k zamyšlení, nikoli jako dílo bohaté na dějové prvky. Otvírá celou škálu závažných témat, která mohou být zdrojem delších rozhovorů dítěte a rodiče. Autorka se dotkne protipólů jako jsou bohatství a chudoba, krása a ošklivost, sirotčinec a domov, otevře hlavní téma, kterým je ucelenost rodiny. Předává dětem zkušenost, že ne vždy se pojí jedna předpokládaná vlastnost s druhou. Že kdo je krásný, nemusí být zároveň hodný a naopak. Nám se knížka líbila a děti se po vrácení do knihovny dožadují její koupě.

23.06.2016