Kokoska92 Kokoska92 komentáře u knih

Hotel Atlantic Hotel Atlantic Barbora Šťastná

Následky toho, co jsme neudělali, i když jsme mohli, nás tíží víc než to, co jsme udělali.

Knížka popisuje události, o kterých jsem, přiznám se, neměla ani ponětí, takže jsem si ráda rozšířila obzory a dozvěděla se nové informace. I když mi trvalo dlouho, než jsem se začetla, a děj pro mě neměl takový spád, jaký jsem očekávala, cením si románu hlavně pro jeho historický přesah. Určitě by neměl upadnout v zapomnění.

29.03.2024 3 z 5

Už jsou tady Velikonoce Už jsou tady Velikonoce Vanda Bruckner

Po obědě vzal děda jedno z uvařených vajec nachystaných na barvení a rozkrájel ho na takový počet kusů, kolik jich je u stolu. Všichni dostali svůj díl a vložili si ho do úst. Prý má každý myslet na každého z rodiny. To proto, aby v následujícím roce neztratil svou víru ani cestu. Cestu svým životem, cestu ke své duši, cestu, která ho i z rozcestí vždy přivede domů.

To byl tak mile a laskavě napsaný příběh. Doslova balzám pro duši. Hned bych se do těch pradávných dob vzájemné pospolitosti, soudržnosti, lásky, úcty jeden k druhému a staročeských tradic, tak jak je to všechno popsáno v této knížce, vrátila, aspoň na chvíli.

18.03.2024 5 z 5

Vánoční hostina lady Osbaldestoneové Vánoční hostina lady Osbaldestoneové Stephanie Laurens (p)

„Chce to jen špetku odvahy, ale útěk před výzvou přece není řešení.“

Dlouho mi trvalo, než jsem se do knížky začetla. Některé pasáže mi ze začátku přišly takové zdlouhavé. Nakonec se mi ale příběh dostal pod kůži a četla jsem jej doslova jedním dechem. Líbil se mi důvtip, humor a moudrost lady Therese, okouzlila mě pospolitost a sounáležitost celé vesnické komunity a dýchla na mě úžasná vánoční atmosféra, kterou je celá kniha prodchnuta. Tuto milou vánoční oddechovku můžu všem doporučit.

30.11.2023 4 z 5

Sen o šicím stroji Sen o šicím stroji Bianca Pitzorno

Ať se stane, co se má stát. Jsme suché listy vydané napospas větru.

Milé a oddechové čtení, které ale docela věrně zachycuje atmosféru Itálie na počátku 20. století. Autorka se podle mě snažila ukázat těžký život chudých lidí, kteří se museli a musí živit vlastníma rukama. Svým příběhem také vzdává hold všem švadlenkám, které vykonávají velmi kreativní, ale zároveň náročnou práci. Odteď, pokaždé když se mi dostane do rukou konfekční oblečení, vzpomenu si, jaké úsilí stálo za jeho vznikem.

26.10.2023 4 z 5

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

uvědomil jsem si, že každý si v životě zaslouží druhou šanci, zvlášť když se najde někdo, kdo je ochotný mu ji poskytnout, navzdory tomu, jakou zátěž si s sebou nese.

Některé knížky Jojo Moyesové se mi líbily více, některé méně. Loď plná nevěst mě ale bavila, i když jsem se zpočátku nemohla začíst a dělalo mi potíže vyznat se v jednotlivých dějových liniích. Oceňuji, že autorka oživila na stránkách románu střípek historie, o kterém jsem neměla ani ponětí, a snažila se vylíčit nelehký osud válečných nevěst i život na lodi Victoria. Pokud máte rádi příběhy inspirované skutečnými událostmi, tato kniha by vás neměla minout.

05.08.2023 4 z 5

Annin vysněný domov Annin vysněný domov Lucy Maud Montgomery

S láskou a důvěrou, jako s kompasem a lodivodem, můžete čelit každé velké bouři. Tento příběh mě hladil po duši. Dojemné situace, při kterých i slzička ukápla, střídaly momenty veselé, u kterých jsem se smála na celé kolo. Kniha také nabízí spoustu podmětů k zamyšlení. Při čtení si člověk může uvědomit, co je v životě skutečně důležité. Knížka je za mě ideální čtení na léto a potěší nejen malé a dospívající čtenáře.

04.07.2023 5 z 5

Herečka: Múza první republiky Herečka: Múza první republiky Jana Poncarová

Čím více bojů, tím cennější malý okamžik štěstí. Knížka byla pro mě zajímavá. Je psaná poeticky, s citem a jemností, dává čtenáři nahlédnout na kulturní scénu dvacátých let 20. století. Oceňuji, že autorka vytahuje z hlubin zapomnění životní příběhy silných a statečných žen, které nás můžou obohatit a inspirovat.

30.06.2023 4 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

(SPOILER) Tato kniha pro mě byla velikým překvapením. Jsem z ní nadšená. Byla to pro mě přímo studnice nových informací. Líbila se mi autorčina vášeň pro cestování, jízdu vlakem, psaní i archeologii. Překvapilo mě, jak byla plachá, že měla potíže s ústním projevem i pravopisem. Obdivuji její pokoru, moudrost a ohromnou radost ze života. Knížku bych určitě doporučila těm, kdo se potýkají s těžkostmi, třeba na jejích stránkách naleznete povzbuzení a naději na lepší zítřky. Ale přečíst si ji může rozhodně každý, je to opravdové pohlazení pro duši.

26.06.2023 5 z 5

Šílená Šílená Louisa Treger

Vzdělávej se. Uč se z knih a novin všechno, co se dá. Díky čtení se dostaneš kamkoli na světě.

Šílená, to je příběh o statečné ženě, která předběhla svou dobu a nebála se obětovat všechno, co měla, aby zlepšila životní podmínky chudých a nemocných žen. Z některých scén popisovaných v knize mě úplně mrazí. Buďme rádi za dobu, ve které žijeme.

27.04.2024 4 z 5

Vznik rodinného impéria Vznik rodinného impéria Charlotte Jacobi

Vůně jsou nositeli vzpomínek. Každý člověk má vlastní vůni a k ní se musí parfém hodit. Proto stejný parfém voní na dvou různých lidech odlišně.

Pěkná knížka plná voňavých parfémů. Bylo příjemné na chvíli zapomenout na starosti všedních dní a ponořit se do světa rozmanitých vůní. I když mi možná trochu vadily některé nepřesnosti v texu.

15.03.2024 3 z 5

Sbor chilburských dam Sbor chilburských dam Jennifer Ryan

Když jsem svižným krokem kráčela po příjezdové cestě, zhluboka jsem se nadechla sladkého letního vzduchu, prosyceného bzučením včel a zpěvem ptáků, a pomyslela jsem si, jak může být tenhle svět krásný. Jaké máme štěstí, že tady jsme, že jsme jeho součástí, ať už máme vyměřený jakýkoli čas.

Dojemný příběh o statečných ženách, které během 2. světové války našly odvahu pozvednout svůj hlas. Čtení, které je pohlazením pro duši. Vřele všem doporučuji!

11.02.2024 5 z 5

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

protože mít možnost volby je důvod k radosti

Úžasně čtivá a dojemná knížka o neobyčejně pevném sesterském poutu. O sestrách Nekolových jsem toho příliš nevěděla, takže jsem si moc ráda rozšířila obzory - také o velmi zajímavé informace z první světové války. Od knihy jsem neměla žádná očekávání, ale mile mě překvapila.

27.01.2024 5 z 5

Marion: Guvernantka královské rodiny Marion: Guvernantka královské rodiny Fern Britton

„Nezapomeň projevovat lásku cizím lidem, protože to mohou být přestrojení andělé.“

Úžasně čtivá knížka! Stránky mi ubíhaly před očima, ani nevím jak. Marion mi ale bylo upřímě líto. Z knihy vyplývá, že vše dělala s tím nejlepším úmyslem, obětovala královské rodině svá nejlepší léta, nedopadlo to s ní však příliš valně. Názor si ovšem každý čtenář musí udělat sám.

13.01.2024 5 z 5

Už jsou tady Vánoce Už jsou tady Vánoce Vanda Bruckner

Knížek si člověk musí vážit. Dávat na ně pozor a zacházet s nimi s úctou, už proto, že ten, kdo je psal, si s příběhy ukrytými na jejich stránkách dal velikou práci.

Milé a pohodové čtení. Pokud si chcete na chvíli odpočinout od předvánočního shonu, na nic nemyslet a jen nasávat pokojnou a sváteční atmosféru staročeských Vánoc (nejsem si úplně jistá, jestli by takto idylicky vypadaly Vánoce v roce 1952, jak se píše v předmluvě), s touto útlou knížkou rozhodně neuděláte chybu.

19.12.2023 4 z 5

Vánoční překvapení Vánoční překvapení Daisy Bell

Navzdory všem svým silným stránkám lidé neumí moc dobře žít daným okamžikem. My psi můžeme mít velké potěšení jednoduše z toho, že zaštěkáme na veverku nebo se rozběhneme za míčkem. Užíváme si ten pocit, když nám slunce zahřívá kožich, nebo chuť lahodného jídla. Myslím, že můžeš Woodsovým pomoct tím, že přitáhneš jejich pozornost k současnému okamžiku, takže se naučí nezabývat se svými starostmi a jen si užívat život, jak bude plynout.

Pěkná a milá knížka vyprávějící o tom, jak dokáže být jeden malý rozpustilý pejsek dobrým společníkem, kamarádem do nepohody i lékařem. Příběh určitě potěší nejen všechny malé čtenáře a milovníky Vánoc.

12.12.2023 5 z 5

Svátky krásné hvězdy Svátky krásné hvězdy František Kožík

Příčinou, že nám je někde hezky, není přepych, ale pocit domova, a ten si mohou dát jen lidé a jejich hezké vztahy. Mám také potvrzeno životem, že člověk má darovat - a ono se mu to vrátí.

Krásné a milé čtení, které pohladí po duši a spolehlivě vás naladí na Vánoce. Stačí si uvařit hrnek horkého kakaa, vybavit se talířkem cukroví a užít si příběh, ze kterého sálá sváteční atmosféra plnými doušky.

07.12.2023 5 z 5

Pod tíhou života Pod tíhou života Vlasta Javořická

nezáleží na tom, jakého původu člověk je a odkud pochází, ale jaký je a jaký život vede!

Dostala se mi do rukou další skvělá knížka z pera paní Javořické. Pokud si chcete na chvíli odpočinout od starostí všedních dní, vyčistit si hlavu a vychutnat si krásný příběh, kterému nechybí naděje, napětí, láska, závan starých časů i špetka toho mravního poučení, román Pod tíhou života vám vřele doporučuji. Romantické duše tato poměrně obsáhlá kniha určitě moc potěší.

03.11.2023 5 z 5

Volání srdce Volání srdce Janette Oke

Místo, kde přijde člověk na svět, nemá vliv na to, kým ten člověk je.

Poklidné a pohodové čtení vyprávějící o osídlování Ameriky. Když je všechno kolem mě zamlžené a v mé mysli zuří boj, knížky Janette Okeové jsou pro mě jistotou, která mě vždycky potěší a vrátí mi pokoj. Mladá učitelka Elizabeth pro mě byla velkou inspirací i vzorem.

03.09.2023 5 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Každé děťátko, které se narodí a vyrůstá v rodině, má ve vínku to největší štěstí na světě.

Jedná se o velice zajímavý, čtivě a poeticky napsaný příběh. Líbilo se mi, jak je v románu vykresleno prostředí, způsob zpracování pryskyřice, těžký život v pracovním táboře i nelehký život za hospodářské krize. Autorka v závěru knihy píše, že tímto svým dílem chtěla vzdát čest všem lidem, kteří obydleli lesy amerického Jihu a pracovali v nich, div se úplně nesedřeli, a já si myslím, že se jí to skvěle povedlo.

15.07.2023 4 z 5

Anglická kuchyně slečny Elizy Anglická kuchyně slečny Elizy Annabel Abbs

Čtení, které pohladí po duši nejen milovníky dobrého jídla. A jako bonus se ještě dozvíte i spoustu zajímavých informací o viktoriánské době.

27.05.2023 5 z 5