Kokoska92 Kokoska92 komentáře u knih

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Buď trpělivý. Buď moudrý. Odpovědi vždycky hledej sám v sobě. Jak řekl Sokrates, neprozkoumaný život nestojí za to

Příběh, ze kterého mrazí. Při čtení jsem si mnohokrát musela položit otázku, jak se něco takového vůbec mohlo dít. Oceňuji, že autorka vytahuje na světlo střípky historie, které by jinak upadly v zapomnění nebo by o nich mělo povědomí jen málo lidí. Při četbě jsem si také uvědomila, jak málo si vážím maličkostí každého dne a beru je jako úplnou samozřejmost, i když zase tak samozřejmé nejsou.

21.10.2023 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Já jen vím, že lidé jsou buď dobří, nebo zlí. A jazyk, kterým mluví, v tom nehraje žádnou roli.

Smutná, bolestná, ale velmi čtivě napsaná knížka. Některé její pasáže se mnou hodně otřásly. Ale jsem ráda, že jsem si příběh mohla přečíst. Teď když jsem si udělala obrázek, jak to u nás po druhé světové válce vypadalo, jsem o to vděčnější, že žiji v době, v jaké žiji a mám se tak dobře.

13.09.2023 4 z 5

„Nenávist ti užírá duši, bere ti klid. Škodíš sama sobě!“

Smutný, bolestný, ale zároveň dojemný příběh. Knížka se čte rychle, nemá moc stran, ale na malém prostoru se toho hodně děje. Některé pasáže knihy mě vzaly za srdce. I když je děj Hájovny datován převážně do osmdesátých let 20. století, myslím, že příběh je dost aktuální i v dnešní době.

30.09.2023 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Páté jablko se mi líbilo možná ještě o malinko víc než Kyselé třešně. Stránky mi ubíhaly před očima, ani jsem se nenadála a už byl konec. Román jsem si užila, i když vypráví o nelehké době. Jen je škoda, že knížky autorky nejsou tolik vidět, určitě by si víc pozornosti zasloužila.

03.02.2024 4 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

S Johanem se před ztichlou kovárnou rozcházela s vědomím, že svět zase není tak špatné místo a že se na něm vždycky najde člověk, pro kterého stojí za to žít.

Emilka, to je tak milé čtení! Je vidět, že si autorka dala na knize opravdu záležet a s rozvahou volila každé slovo. Líbí se mi, že se ve svém románu snažila zachytit život obyčejných lidí v průběhu 20. století. Hlavní postava Emilka mi byla sympatická hlavně proto, že všem životním výzvám čelila se vztyčenou hlavou a nikdy se nevzdala.

21.09.2023 4 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Láska je to jediné, co si můžeme vzít s sebou, když odcházíme, a díky ní to vůbec nebolí.

Malé ženy, to je knížka, kterou můžete číst v časech radosti i v časech smutku. Knížka, která mi vždycky vykouzlí úsměv na tváři, pohladí mě po duši a donutí mě zamyslet se nad tím, co je v životě opravdu důležité.

07.04.2024 5 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Každý má svoje problémy, jen o nich nemluví na potkání. Často jsou závažnější než ty moje. Než se něčím začnu trápit, měl bych se zeptat sám sebe: Nezlepší se to časem? Pokud ano, stačí se těšit.

To bylo tak krásné čtení. Dojemné, vtipné, plné zajímavých informací i hlubokých myšlenek a podmětů k zamyšlení. Autor popsal svou cestu do Santiaga tak sugestivně a barvitě, že jsem si vážně připadala, jako bych camino absolvovala společně s ním. Všechny cesty vedou do Santiaga – to je za mě určitě nejlepší Ladislavova kniha!

15.10.2023 5 z 5

Není to tak, že je Věrčin osud minulostí. Zřetelně promlouvá do současnosti. Stačí přitom tak málo, aby se už nikdy neopakoval: Nebát se. Nebýt lhostejní. Aspoň zčásti se zříct svého pohodlí a včas pomoci.

Velmi čtivě a citlivě napsaná kniha. Ke konci příběhu jsem se neubránila slzám. Při četbě si čtenář může uvědomit, že i když některé věci zrovna nedopadnou tak, jak by si přál, pořád má za co děkovat a zač být vděčný.

29.08.2023 5 z 5

Dům vůní Dům vůní Martina Sahler

každá vůně je poezií vzpomínek

Tento román se mi moc líbil. Při jeho četbě mi fantazie pracovala na plné obrátky, text jsem četla doslova všemi smysly. Pokud si toužíte trochu odpočinout u příjemné oddechovky plné omamných vůní, napětí, romantiky a zajímavých informací o výrobě různých parfémů a nechat se aspoň prostřednictvím písmenek zavést do města parfémů Grasse, na Francouzskou riviéru nebo do Paříže, Dům vůní by určitě mohl být knížkou přesně pro vás.

22.07.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Život byl hezký už jen tím, že pořád trval.

Příběh mě, musím říct, bohužel trochu zklamal. Myslela jsem si, že mě čtení víc pohltí, ale místy jsem se nudila. Na druhou stranu jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí z naší historie, vyčistila si hlavu a strávila několik zimních večerů se čtivou oddechovkou.

18.01.2024 4 z 5

Obchůdek s knihami Obchůdek s knihami Rebecca Raisin

Naštěstí jsem měla své knihy a pěkný romantický příběh je ideální bojovník proti osamělosti.

To bylo tak milé a pohodové čtení! Hlavní hrdinka Sarah vás v knize bude brát na příjemné procházky malebnými uličkami Paříže, nakazí vás neutuchající láskou ke knihám a zasvětí vás taky trošku do knihkupecké práce. Tím, že se děj knížky odehrává na podzim a v zimě, připadá mi ideální číst ji právě v tomto období. Stačí se jen pořádně zabalit do deky, uvařit si teplý čaj a začíst se do příběhu, který chytne za srdce nejednoho knihomola.

12.11.2023 4 z 5

Duch Vánoc Duch Vánoc Debbie Macomber

Buď si budeme dělat starosti a trápit se, nebo budeme věřit a Bůh nám pomůže.

Pěkný romantický příběh, který zahřeje u srdce nejednoho milovníka Vánoc a utvrdí nás v tom, že ať je člověk bohatý, nebo chudý, pastor, nebo majitel hospody, uvnitř jsme vlastně všichni stejní - potřebujeme lásku, přijetí a naději.

26.11.2023 4 z 5

Sestřičky pod jmelím Sestřičky pod jmelím Donna Douglas

Selžeš až ve chvíli, kdy to úplně vzdáš. Udělala jsi chybu. Každý je dělá, ale hlavní je se z nich poučit.

Sestřičky z Nightingale, to je moje srdeční záležitost. Osudy jednotlivých postav příběhu mě vzaly za srdce. Pokud se chcete dozvědět, jak těžké to v Anglii roku 194-42 měli obyčejní lidé a jak náročnou práci vykonávaly v té době zdravotní sestřičky, určitě po knížce sáhněte. Stojí za přečtení.

10.08.2023 5 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

Humorné příběhy foxteriéra Robina vám rozhodně můžou zlepšit náladu, projasnit den. Mě v některých chvílích od smíchu úplně bolela bránice, některé situace popsané v knize byly jako vystřižené z mého života se psím kamarádem.

27.05.2023 5 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Nevíš, co můžeš dělat, dokud to nezkusíš.

Pohodová oddechovka plná knížek, romantiky, hledání smyslu života a sebe sama a úžasných popisů malebné skotské krajiny. Pohlazení po duši pro každého knihomola! Něco takového jsem zrovna potřebovala.

06.03.2024 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Smutná a bolestná knížka, kterou však v závěru jako sluneční paprsky prosvitne jiskřička naděje na osvobození. Moc se mi to líbilo!

27.05.2023 5 z 5

Hugo a Vánoce pod psa Hugo a Vánoce pod psa Sophie Pembroke

Bylo zřejmé, že lide se od nás zvířat až tolik neliší. Všichni jsme toužili najít svoji smečku, někam patřit a mít místo, kterému budeme říkat domov - ať už se jednalo o celý dům, nebo o pelech v košíku s dekou.

Krásný příběh, který čtenáře pohladí po duši, navnadí ho na Vánoce a ukáže mu, že i když nic nevychází, jak by si přál, i špatné věci, které se člověku přihodí, nakonec můžou posloužit k dobrému.

05.12.2023 5 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Daruji ti svoje vzpomínky. Jsou to nejhezčí, co mám.

Čtivě napsaná knížka plná krásných myšlenek a podnětů k přemýšlení. Jen mi trochu vadilo, že děj příliš klouzal po povrchu a příběh u mě nevyvolal takové emoce, jaké bych čekala.

23.09.2023 3 z 5

Hotel Atlantic Hotel Atlantic Barbora Šťastná

Následky toho, co jsme neudělali, i když jsme mohli, nás tíží víc než to, co jsme udělali.

Knížka popisuje události, o kterých jsem, přiznám se, neměla ani ponětí, takže jsem si ráda rozšířila obzory a dozvěděla se nové informace. I když mi trvalo dlouho, než jsem se začetla, a děj pro mě neměl takový spád, jaký jsem očekávala, cením si románu hlavně pro jeho historický přesah. Určitě by neměl upadnout v zapomnění.

29.03.2024 3 z 5

Už jsou tady Velikonoce Už jsou tady Velikonoce Vanda Bruckner

Po obědě vzal děda jedno z uvařených vajec nachystaných na barvení a rozkrájel ho na takový počet kusů, kolik jich je u stolu. Všichni dostali svůj díl a vložili si ho do úst. Prý má každý myslet na každého z rodiny. To proto, aby v následujícím roce neztratil svou víru ani cestu. Cestu svým životem, cestu ke své duši, cestu, která ho i z rozcestí vždy přivede domů.

To byl tak mile a laskavě napsaný příběh. Doslova balzám pro duši. Hned bych se do těch pradávných dob vzájemné pospolitosti, soudržnosti, lásky, úcty jeden k druhému a staročeských tradic, tak jak je to všechno popsáno v této knížce, vrátila, aspoň na chvíli.

18.03.2024 5 z 5