knizni.taurus knizni.taurus komentáře u knih

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Čarodějky, princové a zamilovaný mladík z vesničky jménem Zeď. Všichni hledají spadlou hvězdu, kterou chtějí pro sebe získat z různých důvodů. Kdo ji najde první? Proč hvězdu hledají? A kdo nebo co je ta spadlá hvězda? Magický příběh pro každého, kdo chce zažít dobrodružství skrz stránky knihy.

Bylo to něco zvláštního, divného a milého. Začátek mi přišel hodně pomotaný a ztrácela jsem se v tom, o co se tam vlastně jedná. :D Musím říct, že film už jsem si ani nepamatovala a jsem mistr v nečtení anotací :D, tak možná i proto. Nicméně po pár stránkách to šlo a mě se líbilo, jak se střídají různé postavy vyprávění a nakonec se to celé propojilo.

Zvláštní styl psaní a občas až děsivou pohádku najdete v tomto 240 stránek dlouhém příběhu, který určitě stojí za přečtení. :)

06.01.2023 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Po (až moc) dlouhé době jsem se pustila do čtení komiksu a za večer jsem přečetla Srdcerváče. Jedná se tedy o grafický román, který je nádherně zpracovaný. Velké plus pro mě bylo, že rozhovory jsou psány “ručně” a nebyl použit jen obyčejný (klasický) font písma. Co se týká samotné ilustrace, tak za mě byly perfektní a působí roztomilým dojmem, jako celá ta kniha. Tyhle “jednodušší” černobílé ilustrace mi zkrátka sedly. Pokud ale máte rádi propracované precizní kresby, tak tohle nejspíš nebude nic pro vás.

Samotný příběh je milý, svým způsobem kouzelný a je zde i pěkně zakomponován prvek o hledání sám sebe. Oba kluci jsou neskutečně sympatičtí a i když je děj jednoduchý a ničím příliš nepřekvapí, tak je to milá oddechovka, která vám zlepší náladu. :)

29.06.2022 4 z 5

Vánice Vánice Flint Maxwell

Tak tohle byla taková jednohubka. Hned když jsem knížku dostala do rukou mě překvapila tloušťka knihy.. pouhých 187 stran? No tak paráda! Jenže po dočtení jsem zjistila, že to má jaksik další 4 díly :D, takže uvidíme jak to bude dál a snad se přeloží i ty další díly. Každopádně to nekončí nějakým extra cliffhangerem, takže se do knížky můžete v klidu pustit.

Co mě hned zaujalo byl styl vyprávění. Je to vyprávěno jako takový výlet do minulosti jednoho ze tří kamarádů, Gradym. Hodně často jsou tam taková předzvěstí a nakonec se to opravdu stane o pár stránek dál, což bylo takové zvláštní. Příběh je taky doplněn o střípky ze životů všech tří kamarádů, což bylo za mě zajímavé, i když to občas přerušilo to napětí a působilo to trochu rušivě. Taky se mi líbil vztah těch kamarádů a jejich přestřelky mezi sebou.

Bohužel se v tomhle díle nedozvíme moc o těch nebezpečích co číhají venku, je to opravdu spíš jen úvod do hororové série. Děj tady plyne poměrně dobře, ale těch hovorových prvků je tady méně než bych čekala. Nicméně atmosféru s padající vločkou umí autor navodit skvěle a čtení mě bavilo.

Jako bonus beru i rozdělení jednotlivých části místo klasických kapitol, vločky místo oddělovačů textu a skvělá obálka!

Za mě velmi dobrý příběh. Na pokračování příběhu si musíme počkat, ale já se do něj ráda pustím.

Za knihu bych moc ráda poděkovala @knihydobrovsky! :) #recenznivytisk

15.05.2022 4 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Tahle recenze bude krátká. Přiznám se zcela dobrovolně, že já jsem milovník knih od Colleen a ačkoliv tahle nebyla ta nejlepší od ní, stejně ji dám plný počet hvězdiček.

Nelituju ničeho je opět kniha, která ve vás vyvolá smutek (tak jako je tomu u autorky asi pokaždé). Většinou to s autorčinými knihami je jak na emoční horské dráze, ale tady ne. Tady mi to přišlo jako jeden emoční spád, který se zastaví až na konci knihy.

Gró této knihy je komunikace. A je jedno, jestli je to komunikace mezi sestrami, s manželem, kamarádem nebo dcerou. Kdyby tady spolu lidi více mluvili, tak by se to všechno vyřešilo mnohem rychleji, ale my bychom zase neměli o čem číst. :D Ale ponaučení si z toho vzít můžeme, to zase jo…. Mluvte, chcete-li něco říct, prostě to řekněte. Nečekejte na lepší příležitost, nehleďte na to, že tím možná někomu ublížíte (i když tohle zní možná hrozně), ale pokud máte co říct a víte, že je to to správné pro vás a nakonec i pro toho druhého, tak to udělejte. Pak to totiž může být jen horší.

Na knize se mi hodně líbilo, že je napsána z pohledu matky a dcery. Obvykle je to psáno z pohledu dvou hlavních hrdinů v rámci romantické linky a tohle mi přišlo jako skvělý nápad, kdy se zaměřujeme hlavně na rodinné vztahy. Skvěle je tady zpracované téma zrady, aneb jak se s ní můžou různí lidé vyrovnávat jinak.

Milujete styl psaní Colleen? Pak knihu doporučuju. Máte rádi emočně vyčerpávající knihy? Tak směle do toho. Ale co to kecám, doporučuju ji prostě všem. Jsem prostě fanynka citové horské dráhy. :D

07.05.2022 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Po dlouhé době kniha, která ve mě zanechala velmi silný pocit. Moyes zase potvrdila, že umí psát skvěle. Obě dějové linie byly zajímavé a ačkoliv jsem to nečekala, tak historická část knihy se mi líbila o něco více. Obě hrdinky byly velmi sympatické, ale zajímavá byla i postava Kommandanta, která se mi s další a další kapitolou dostávala pod kůži. Kniha je velmi čtivá, ukrývá v sobě spoustu pěkných myšlenek a naznačuje co je v životě důležité. Knihu určitě doporučuje všem.

24.04.2019 5 z 5

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Za knížku bych nejdřív ráda poděkovala @nakladatelstvi_rosier kteří mi ji poskytli k recenzi :)

Já bych Baladu pro Emily osobně neoznačila jako psychologický thriller, ale jako horor s prvky psychologického thrilleru. Protože já teda měla občas co dělat, abych se nebála a to bydlíme v bytě, mít barák se sklepem, asi mě klepne (já jsem ale poseroutka, který čte “feel good horory právě od třeba Darcy Coates). :D

Kniha se skládá ze tří časových linek. Linka z přítomnosti mi hodně připomínala zmíněné knihy ze série Strašidelné domy od Darcy Coates a kdyby to bylo jen o tom, tak mi to nepřijde nijak originální, ale díky linkám z minulosti - linka s malou Kamilou a její matkou a linka z roku 1945 s Němci, kteří se skrývali po druhé světové válce, to bylo něco co mě fakt bavilo, zajímalo a co mi i nahánělo hrůzu.

Díky přeskakování jsem si ale bohužel nevytvořila hlubší vztah s hlavními postavami (nějaký čas s nimi jste, začínáte je víc poznávat a pak šup k dalším lidem), i když jsem se o Kamilu a Erika nějak zvlášť nebála (malé tušení, že to bude zas dobrý mě prostupovalo celou knihou). Taky se mi uprostřed knihy zdálo, že příběh trochu upadá do takového lážo plážo tempa a nějak mě nenutila číst dál, ale ke konci knihy to už mělo grády. Propojení těch linek, strašení v domě, hrůzné činy, které se ke konci staly vše bylo napsáno tak, že jsem knihu nechtěla odkládat. Bylo mi ouzko, měla jsem husí kůži a dokonce mnou částečně prostupoval ten strach z domu. :D Budovat napětí a přenést tu hrůzu dokázala autorka skvěle.

Napsané je to dobře, četlo se to rychle, kapitoly nebyly příliš dlouhé, občas to za mě bylo sice zdlouhavější než bylo potřeba, ale konec nebyl žádné klišé a celkově byla po dočtení spokojená - za mě tedy příběh, který stojí za přečtení. Jo a atmosféra knihy je podtržena skvělými ilustracemi (tohle by mohlo být ve vícero hororových knihách).

Jo a na konci byly fotky, když je ten příběh inspirován skutečnými událostmi, což mi přišel fajn prvek navíc. :)

11.12.2023 4 z 5

Experiment s láskou Experiment s láskou Christina Lauren

(SPOILER) Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství jota :)

No tak tohle bylo za mě boží. Už dlouho jsem nečetla knížku, která by mi tak sedla do nálady se skvělou, ztřeštěnou hlavní hrdinkou a tichým a milým hlavním hrdinou.

Fizzy je jako střela.. říká co ji na jazyk přijde, je zábavná, milá a charismatická. Bere život tak, jak přijde a dokáže okouzlit všechny v místnosti. Je to živá voda, která mě několikrát dokázala rozesmát. Connor je naproti tomu typ tichého a přemýšlivého chlápka, který se snaží myslet na následky svého jednání. Vyvrací předsudky, že jsou dokumentaristi nudní a ukazuje ženám, že ve 33 letech může být chlap zodpovědný, uvážlivý a se smyslem pro rodinu. To jsou pro Connora velmi plusové body (no a taky ta výška téměř dva metry, pevné svaly a to, že je bůh sexu - klasika :D).

Chemie mezi hlavními hrdiny přišla hned, od první sarkastické poznámky, přes společné hledání radosti až k “zakázanému ovoci během natáčení. Connor je jako protiklad k Fizzině zbrklé povaze a mezi těma dvěma to fungovalo. Na mou duši!

Tenhle příběh měl všechno. Sympatické hlavní postavy a skvělé i ty vedlejší, zajímavý příběh (pozadí reality show - why not) a reálnou romantickou linku. Když přišel v knize problém, tak jeho vyřešení nebylo hned, ale postupně se k tomu propracovali, což přidalo na opravdovosti.

MOŽNÁ MENŠÍ SPOILER: Jediná věc, která mě trošku při čtení mrzela bylo to, že mi oněch nápadníků v reality show bylo vlastně trochu líto, protože neměli šanci díky tomu, že jiskřeníčko mezi hlavními hrdiny začalo hned ze startu knihy. Na druhou stranu, milostné trojúhelníky fakt nemám ráda, takže asi dobrý. :D

Styl psaní mě bavil, bylo to svižné, střídalo se tam hodně monologů, nebyla tam žádná hlušší místa. Za mě skvělý, pohodový a chmury zavánějící romantický příběh.

12.11.2023 5 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Boží. Konečně zase skvělá slow burn romantika, která se četla sama.

Když jsem četla Kultiho, tak jsem si říkala: tahle autorka, to bude něco pro mě. Pak ale přišel Malychin a nevěděla jsem co se děje. K Lukovovi jsem přistupovala opatrně s tím, že kdo ví, jak se to vyvrbí. No neměla jsem se čeho bát. Tohle bylo prostě a jednoduše skvělé.

Nebudu lhát, krasobruslařské prostředí pro mě bylo hlavním tahounem. Ten sport je mi hodně blízký a spolu se skvělými hlavními postavami to nemohlo dopadnout jinak než na výbornou. Krasobruslení je tady hezky podáno, jeho strasti a negativa, ale taky to, o jak krásný a jedinečný sport se jedná.

Jasmine je holka, která se nevzdává. Obdivovala jsem ji za to, jak si umí jít za svým. Každopádně i na ni si musíte zvyknout. Ze začátku jsem s ní byla trochu na štíru, protože její frustrace byla na pomezí sebedestrukce. Na druhou stranu tu frustraci z toho, že nemůže plnohodnotně dělat sport, který tolik miluje, jsem chápala. Tady jsem byla prostě ze začátku na rozpacích. Jakmile ale začala bruslit s Ivanem, tak si tu osinu ze zadku vytáhla, jako dlaždič mluvit ale nepřestala. :D Její přestřelky a popichování s Ivanem byly zábavné, jindy byly trochu přes čáru, ale bavit jsem se nepřestala. Moc mě bavila i její rodina, její sourozenci a i jejich partneři byli skvělí.

Rodinné vztahy, romantická linka, oddanost sportu, negativa ale i krása krasobruslení. To vše dohromady vytvořilo skvělý příběh. Po přečtení této knihy jsem si krasobruslení zase zamilovala a možná i vy dostanete chuť si zajít na stadion si zabruslit.

01.08.2023 5 z 5

Cizí dluh Cizí dluh Kinga Litkowiec

Tak jo. Kniha dočtena hlavně proto, že je krátká a opravdu nad ní nemusíte dlouho hloubat, nic vám nepředá. Taky je to psáno ze dvou pohledů, i když tady mi to bylo celkem fuk, protože od každého se dozvídáme jen to, že nechápe své pocity. Jo lidi, to jsem taky nepochopila. :D

První kapitola je vlastně převyprávění anotace a hned se tedy vrháme do říše nebezpečných mafiánů. Ale to zpracování proboha. Je to za mě stejně špatné jako 365 dní, jen bez alkoholismu hlavní hrdinky (tahle ani tak nemá žádnou výmluvu :D).

Hlavní postavy jsou ploché, bez výraznějšího charakteru. Hlavní hrdinka je občas drzá, ale jinak nijak výrazná. Kromě toho, že o ni několikrát uslyšíme, že je nádherná, tak toho o ni moc nezjistíme a upřímně mi bylo jedno, jestli náš mafián nakonec nezabije i ji. :D Co se týká Liama, tak mu autorka propůjčila klasickou masku zlého a naštvaného mafiána, který své problémy řeší jen pomocí zabití, sexem nebo posilováním. Jak originální.

Dějová linka vlastně žádná, je tady jen spoustu sexu, spoustu vulgarismů, pár kšeftařských schůzek a jinak nic. Na to, že hlavní hrdinka je uvězněná v baráku, tak by mě zajímalo co proboha celý den dělá, když se ji náš velevážený a všemi obávaný Liam nevěnuje, když nesmí nikam jít, kromě povolenky na jídlo a Liamovy schůzky.

Hele jako odreagovačka asi dobrá. Psané je to svižně, takže se to čte i rychle. Já jsem to začala číst zejména z toho důvodu, že jsem chtěla vypnout, ale i takový eroticky román může něco nabídnout, nejen porno v psané verzi.

17.06.2023 1 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Poslední díl Kroniky pozůstalých je opět velmi čtivý a jak už to bývá v závěrečném dílu není nouzi o akci, která byla zejména na konci knihy. Jen škoda, že závěrečná bitva je opravdu krátká, ale popsána je dokonale.

Je zde spoustu intrik, které hlavní hrdinové během příběhu odhalují, spřádají plány a tak romantická linka jde v tomhle díle trochu stranou, což ale neznamená, že se občas nějaké ty útržky neobjeví. Ta romantická linka je v celé sérii totiž napsána skvěle. Je nenucená, milá a pomalu se rozvíjející, zkrátka je uvěřitelná.

Závěr se může zdát mírně otevřený, ale čtenář dostane spoustu indicií, jak se děj bude vyvíjet a je jen na něm, jak s tím naloží. Co se týče milostného trojúhelníku, za mě osobně to autorka vyřešila jediným možným způsobem, aby každá romantická duše byla spokojená. :)

Celá série byla skvělá. Je vystavěná zejména na romantické lince (což jsem velmi vítala a nejspíš jsem i proto s celou touhle sérii začala), takže bude určitě vyhovovat všem, kteří ji v knize vyhledávají a přesto touží po lehké fantasy. A jako bonus, ty obálky jsou krásné. Já se rozhodně pustím i do autorčiny další série.

22.05.2023 5 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

* Kniha je psána zejména z pohledu Lii, ale také z pohledu zabijáka a prince, což mě bavilo ještě víc.

* Příběh plyne poměrně pomalu (mě to dost vyhovuje, lépe se člověk vžije do děje a člověk tak prožívá vše s hlavní hrdinkou), je tady skvěle propracovaný nový svět s vlastní historií, tradicemi a různými jazyky.

* Autorka si skvěle pohrála s postavami zabijáka a prince - dokonale Vás zmate a do poslední chvíle si nejste jisti kdo je kdo.

Falešný polibek je kniha, ve které nechybí odvážná hlavní hrdinka, správná dávka napětí, plno překvapeni a velmi krásná, uvěřitelná a pomalu se rozvíjející se romantická linka.

22.05.2023 5 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Romantikou napěchovaná fantasy. Takhle by se dal popsat 1. díl série Žár těla a ohně. Pokud tedy hledáte hodně čtivou a návykovou fantasy, ve které je alfa a omega romantická linka, tak tady je jeden boží tip. A co mě teda na knize tak uchvátilo?

1. Dokonalá romantická linka
Díky tomu, že nám ji tady autorka naservírovala hned během prvních pár stran, tak se stala největším tahounem zejména v první části knihy, kde nebylo tolik akce. Chemie mezi hlavními postavami byla setsakramentsky dobrá. Bavili mě přestřelky mezi Serou a Nyktosem, které byly vtipné, trefné a k postavám perfektně sedly. Díky tomu, že hlavním hrdinům je tady kolem dvacítky, tak taky není nouze o spicy scény, které byl dost detailně popsány.

2. Se skvělou romantikou jdou ruku v ruce zajímavé hlavní postavy
Sera byla všechno možné, ale nudná nebyla. Bavila mě svou drzou povahou, to že si nenechala nic líbit a to že to nebyla žádná křehká slečinka, která potřebuje zachránit. Její bojovnost, přímočarost, upřímnost a přemýšlivost byly osvěžující. Jako fakt, hrdinka, která nad důsledky přemýšlela (i když byla častokrát zbrklá), mi imponovala. Nyktos byl dost sexy, tajemný, hodně laskavý, sarkastický a i dost majetnický. Nebudu lhát, tyhle mužské protagonisty si umím lehce zamilovat. :D

3. Výborné vedlejší postavy
Charakterově mi sedly i vedlejší postavy. To jak každý byl něčím jiný, tak vás žádný nenudil. Pokud to byl záporák, tak vás fakt dokázal vytočit a ty hodné jste si lehce oblíbili. Skvěle napsané charaktery.

4. Propracovaný fantasy svět
Svět ve kterém se příběh odehrává byl zajímavý a hlavně promyšlený. Dopodrobna popsána každá oblast, ve které jsme se zrovna nacházeli tak lehce podnítila vaši představivost. Skvěle vymyšlená zápletka, která nebyla vytvořená na sílu a dávala smysl.

5. Prvně představení, potom akce
Do poloviny knihy vás autorka bude seznamovat se světem, který vymyslela. Od druhé poloviny knihy se ve čtení ani nezastavíte, protože se tam toho děje tolik, že nestíháte skoro držet krok. Za mě hodně dobrý :D

6. Drakeni
Tahle stvoření byla skvělá, na ty se těšte.

Knihu jsem četla v rámci spolupráce :) @humbook

30.04.2023 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Sérii jsem dlouho odkládala a ani nevím proč. Možná kvůli počtu stran? Nicméně, byla to chyba. V této téměř 600 stránkové bichli se skrývá dost návykové čtení.

Postavy, které jsou nám tady představeny jsou skvělé. Ať už se jedna o Poppy, která byla drzá, vzpurná, odvážná a vtipná hlavní hrdinka nebo o Hawkea, který byl tajemný, sarkastický a podle popisu dost sexy. Takže kdo by s tímhle nebyl spokojen že jo. ALE! i vedlejší postavy si tady zamilujete, protože tady nejsou žádné ploché charaktery.

Ze začátku mi to přišlo trochu zmatené, než jsem se zorientovala. Pořádně se začíst mi taky trvalo, protože tu bylo spoustu popisů pocitů, prostředí atd. Ale díky všemu tomu popisu se zase velmi lehce vžijete do příběhu, no a od poloviny knihy jsem se už od toho nemohla odtrhnout. Spousta akcí, hodně žhavých scén a hodně tajemství, které se dostávaly na povrch vás udržovalo v napětí a v touze číst dál.

Za mě hodně povedený začátek série. Pokud je to podobné ke knihám SJM, jak jsem viděla přirovnání, tak to nevím, ty jsem nečetla. :D Každopádně konec byl pro mě správně šokující. Možná jsou některé zvraty předvídatelné, ale já čtu tak, že nad tím tolik nekoumám, abych hned zjistila o co jde, ale chci si ten moment překvapení užít až v ten správný čas. :))

Takže za mě to má vše, co od skvělé fantasy čekám: žádné bezduché postavy, spousta akce, hodně intrik a tajemství a úžasnou romantickou linku.

PS. Hlavní hrdinové jsou věkově mladší a spadají do kategorie YA, ale vzhledem k podrobnějším popisům žhavých scén, dopodrobna popsaným násilným scénám, fyzickému týrání, atd. bych to mezi YA úplně neřadila.

24.04.2023 5 z 5

Ocelová princezna Ocelová princezna Rina Kent

Na pokračování Zvrhlého krále jsem se těšila. Po přečtení prvního dílu jsem totiž byla nadšená. Z druhého dílu tak nadšená nejsem, neříkám ale, že bych byla úplně zklamaná.

Pokud jste četli první díl a čekáte, že jako mávnutím kouzelného proutku se z Aidena stane miláček, tak jste na omylu. Pořád je to stejný nesnesitelný manipulátor, který jen občas zažije světlou chvilku :D . Každopádně oceňuju to, že jeho charakter je stabilní a nestává se z něj nějaké zamilované štěně, což do žánru dark bully prostě nepatří (ale odborník na to nejsem). Elsa je charakterově silná postava, která mě teda hodně štvala tou nerozhodností v tom co chce (ale tak ok, přece jen jsme na střední škole, že jo :D).

Co byl ale největší kámen úrazu Kolik to má stran? Cca 336? V takovém rozsahu čekám, že to bude mít nějaký zajímavý děj. Nicméně tady nám autorka naservírovala přes 200 stran kolovrátku, který se neustále točí okolo nenávisti Aidena a neodolatelné touhy po Aidenovi. Sex tady představuje hlavní komunikační strategii, což po nějaké době byla prostě nuda :/. Jo a opakující výhružky už na mě asi neměly ten žádoucí efekt u čtení a v poměrně velké části mě nechávaly chladnou.

Každopádně co fakt musím ocenit a vlastně mě i překvapuje, že ačkoliv to je jasný vycpávkový díl, který na vás hodí veškeré zajímavé zvraty v posledních 100 stranách s bombou na konci, tak je to napsané zas tak návykově, že se to jen těžko odkládá. Autorka prostě psát umí, udrží vás u čtení, i když se to točí dokola a poskytne vám pár zajímavých myšlenek k pozastavení se nad nimi. Styl psaní mi zkrátka sedl.

Za mě to byl celkově propad oproti prvnímu dílu, ale do posledního dílu se určitě pustím. Chci vědět, jak to nakonec dopadne a věřím, že ten poslední díl bude lepší. Škoda. Třeba kdyby to byla duologie, tak by nudnější pasáže vymizely a dostali bychom jen tu temnou, zajímavou a komplikovanou romanci.

hodnocení slabší, ale odradit se nenechte, první díl je boží a pak stejně chcete vědět, jak to bude dál

#recenznivytisk od Knihy Dobrovský

30.03.2023 3 z 5

Jeho balík Jeho balík Penelope Bloom

Další díl ze série Objekty touhy je za mnou a musím přiznat, že mě to bavilo. :) Je to jeden z těch méně dramatických příběhů, kde jsou hlavní postavy i schopny si nesrovnalosti vysvětlit a ne jen se urazit, což se potom dalších 20 stran jedna z postav snaží vyžehlit.

Tyhle příběhy jsou opravdu jednohubky. Co se týká hlavních postav, tak neměly žádné extra originální prvky. Liam byl prostě hodně sympatický týpek s pár milióny dolarů na účtu a Lilith takový malý ďáblík. Ačkoliv byla někdy až extrémně sarkastická a škodolibá, což by se dalo považovat jako určitá míra zlosti (?), tak mě bavila. Taky měla kočku, což je velké plus, že jo. :D

Tenhle díl doporučuju všem, kteří nemají rádi přílišné zvraty. I když je tady samozřejmě něco, abychom nečetli jen suchý (a nudný) příběh, tak tady postavy předvedly kouzlo komunikace a ušetřili nás jednoho melodramatu, který je pro tyto knihy typický.

26.09.2022 3 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Hele hele, tohle mi bylo všude doporučováno jako standalone! Tak co ten epilog? Přišlo to jen mě nebo jsme na konci knihy dostali takový malý dárek v podobě popíchnutí k možnosti druhé knihy? To je trochu zrada, ne? :D Ale jako dobrý, nakonec bude teda ještě novela (jak jsem později zjistila), tak jsem vlastně ráda. Každopádně začneme od začátku.

Tohle bylo boží. Od nápadu s grimoáry, přes napsání skvělých postav až po neskutečnou dynamiku příběhu. Každá hlavní postava příběhu je jedinečná. Nathaniel je další adept pro knižního manžela: sarkastický, vtipný, přímý a celkově neodolatelný. Jako takhle, je to čaroděj a je tady prosím vás někdo, kdo nemá slabost pro mágy z temné rodinné linie? Elisabeth vám zase bude sympatická její láskou ke knihám, odvahou a její smyslem pro spravedlnost. Silas, tak to je božan (ha, jde to říct o démonovi?).

Celý vývoj tohoto příběhu mi přišel skvělý. Je propracovaný od začátku až do konce, sledovat vývoj je prostě radost. Nebylo to založeno čistě na romantické lince, ale ano ta tady je a je boží (i když bych ocenila i více dialogů mezi Nathanielem a Elizabeth), ale byla tady cítit i láska ke knihám, k magii. Také se mi líbilo propojení s démony.

Neříkám, že kniha nemá nějaké chybičky, jako např. horší začtení do příběhu nebo právě menší počet dialogů hlavních postav, ale bylo to k celkovému dojmu z knihy tak nepatrné, že nestojí ani za řeč. Jakmile se do knihy totiž už začtete, tak ji nebudete chtít odložit ani když už budete na konci příběhu. :)

PS. Ta obálka je prostě skvost.

17.09.2022 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Zase jsem si na chvíli odskočila do knížek Romantické útěky a tentokrát do krásného Švýcarska. A můžu knížku vřele doporučit. Tyhle knížky jsou pro mě prostě srdcovka
Musím se přiznat, že ze začátku knížky jsem se nemohla začíst, čekala jsem asi na to, až konečně pojede hlavní hrdinka do Švýcarska. No a od cesty vlakem to byla stará známa Julie a bylo to skvělé. Čtivé, milé a mnoho sympatických postav. Prostě top!

Samotné Švýcarsko má svoje kouzlo. Kdo miluje hory, tak tady si ten příběh užije. Hlavní hrdinka Mina tady zažije spoustu zážitků, které ve Švýcarsku můžete zkusit, ochutná spoustu místního jídla a dá se do pečení klasických i ne úplně klasických švýcarských dortů. Doporučuju mít při čtení dostatek čokolády.

Romantická linka mi tady přijde dána trochu na druhou kolej, ale za mě to nebylo vůbec špatně. Ten vztah Miny s hlavním hrdinou se vyvíjí hodně postupně (po první zbrklosti), což souvisí s Mininým hledáním sebe sama. No a tohle mi přišlo jako fajn přidaná hodnota knihy. Nejspíš všichni budete postupně tušit (nebo už tušíte), jak příběh skončí, ale knihy od Julie jsou skvělé hlavně tím, že si budete připadat, že všechno tohle podnikáte s hlavními hrdiny sami.
Takže pokud jste už nějaké Romantické útěky četli (a líbily se vám), tak se pusťte i do tohoto. Myslím, že litovat nebudete. A pokud jste ještě žádnou knížku od autorky nečetli, tak já je doporučuju kudy chodím úplně všem.
P.S. Pokud najdete takový hotel jako je tady, pošlete mi prosím adresu, už mám nachystaný kufr! :D

31.01.2022 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tak jsem se pustila do čtení všemi vychvalované série Šest vran a NELITUJU! Já se do knihy zamilovala od první stránky. Šest lidí s pochybnou minulostí, z nichž se všichni určitým způsobem znají, někteří se nemůžou navzájem vystát a tihle lidé se mají společně vloupat do nejstřeženější pevnosti? No tak to by šlo! Všechny postavy byly charismatické a autorka si s jejich osobnostmi hodně vyhrála. Nejde si oblíbit jen konkrétní postavy, já si je zamilovala všechny (ale jako ehm ... Kaz a Jesper). Kaz Brekker a jeho mysl .... výsledkem této rovnice může být jen jedno slovo: VYCHYTRALOST. Žádná akce není podle něj nesplnitelná. Všechno, co se v knize odehrávalo, jsem prožívala s nimi. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, protože ta nejistota jak se to celé bude vyvíjet dál, mě ničila. Čtivosti této knihy nemám co vytknout. Styl psaní autorky mi sedl, je tady hodně popisných části, ale nepůsobily rušivě a zdlouhavě a já si užívala každou stránku. Knize zkrátka nic nechybělo. Spousta akce, humoru a romantická linka, které tady bylo tak akorát, aby se kniha nezařadila mezi další tuctové knihy. Mě vyhovovala, přesně tak jak byla. Za mě jednoznačně must have.

28.09.2020 5 z 5

Mráz Mráz C. N. Crawford

Kniha Mráz je takové malé fantasy specifikum. Ale pokud si chcete odpočinout od těch 500-800 stránkových bichliček a zároveň zabřednout do fantasy světa, tak tento příběh je něco pro vás.

Tak si pojďme říct klady (a zápory?):
1. Hlavní tahoun příběhu je romantická linka.
2. Hate to love romantická linka - navíc chemie mezi hlavními hrdiny je skvělá
3. Žádné sálodlouhé popisy, za to spoustu interakcí a dialogů mezi postavami
4. Jednoduchý styl psaní, žádný rozsáhlý world building, za to zajímavý a drsný turnaj mezi vílami
5. Skvělé vedlejší postavy
6. Občas nahlédnete i do hlavy vílího krále Torina.
7. Nějaký ten mínus - vzniklo tady dost otázek, které nebyly zodpovězeny (snad příště) a něco bylo předvídatelné, je to spíš odpočinková fantasy

Takže: jednoduchá, romantická fantasy jednohubka, která vás pobaví a při které si oddechnete :)

Ráda bych poděkovala Humbook za zaslání RC k recenzi :)

26.04.2024

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s nakladatelstvím HOST a moc jim děkuju za zaslání :)

Ha! Už dlouho jsem nečetla fantasy knihu, ve které mi hlavní hrdinka vždycky vysvětlí o co se jedná a tak nemáte pocit, že jste ve vodě, kam vás někdo hodil a vy ještě nezvládáte plavat. :D

Galadriel jsem si zamilovala. Její sarkasmus, humor a to, že je spíš typ grumpy cat. Mám ráda knihy psané ich formou, to je prostý fakt. Tady jsem to vyprávění milovala ještě o dost víc. Neskutečně mi sedlo, jak nás Galadriel prováděla celou školou a samotným ročníkem. Jak mi vysvětlovala principy a pravidla školy, co se musí dělat, co se nesmí dělat (nebo jako můžete, ale draze za to zaplatíte). Hele mě ta holka prostě přirostla k srdci.

Je tady hodně kladen důraz na ten magický svět, takže těm kdo neholdují tomu, že je romantická linka to hlavní, si tady přijdou na své. Děj je poměrně jednodušší v tom, že jste ve škole a prostě se snažíte, abyste neumřeli na každém kroku.

Jediné co, dlouho trvá než se začtete. Ale jakmile si zvyknete na styl psaní, tak byste to ani jinak nechtěli. Druhá věc, je tady hodně informací, fakt přehršel, takže počítám, že já jako študák bych umřela hned v prváku. :D

Je to originální, docela akční, zajímavé a se skvělými postavami (tady čekám, že se víc odváže Orion, ten byl takový zakřiknutý hrdina) i spoustou příšer. Svět byl vymyšlený na výbornou, a já se těším co naše hrdiny čeká v dalším ročníku.

Miluju a jdu číst druhý díl.

16.04.2024 5 z 5