KnihovniceVěra KnihovniceVěra komentáře u knih

La bella Boema La bella Boema Václav Řezáč (p)

První povídka La bella Boema je příjemná oddechovka, kde děj lehce klouže od jednoho obrazu k druhému jakoby na filmovém pásu. Bohužel nebyla zfilmována za autorova života, ale námětu se chytil až Miloš Forman za mořem a vznikl Amadeus, jak píše Petruse21.
Ve druhé části už to zadrhává o socialistické rovnostářské myšlenky lékaře v lázních, které patří pracujícím. Bohudík tenhle román autor nedokončil.

08.11.2018 3 z 5

O lidech a životě O lidech a životě František Koukolík

Kniha byla první, kterou jsem od autora četla, bohužel se minula s mým očekáváním, že jde o populárně naučnou knížku. Autor, sám bezpochyby velmi erudovaný v oblasti vědeckého výzkumu činnosti mozku, do ní zahrnul jak vědecky ověřená fakta o činnosti jednotlivých částí mozku (vědění, mozek..), tak i své názory na oblasti a společenské jevy, které evidentně vědecky dokázat nelze (bůh, víra ...), na některá povolání (filozofové, herci) a vše zpestřil svými vzpomínkami a názory na hudbu, poezii a divadelní hry. Vadilo mi, že neodděluje fakta od svých názorů, strohost jazyka, v některých pasážích přehuštěnost fakty.
Souhlasím s autorem, že jde o souhrn toho, k čemu během života došel, určený pro vnoučata. Nezdá se mi, že jde o knihu o svobodě, neboť autor předkládá fakta většinou jako hotová, jakoby neoddiskutovatelná.

26.10.2018 3 z 5

Německé jaro Německé jaro Ludvík Aškenazy

Tato kniha, která má být reportáží, mě připadá dnes spíš karikaturou komunistické propagandy. Protože jsem se u ní u zasmála, neoznačuji ji přímo za odpad. Autor knihu píše v množném čísle - to jako my soudruzi, nebo já a můj agent? Píše reportáž a přitom popisuje události na tajném setkání bývalých německých důstojníků, o zákulisí mocenské hry za 2. světové války atd. - odkud to asi ví, pokud není sám agentem placeným Moskvou? Dále jsem se dozvěděla, jaký byl rozdíl mezi zlým západním a uvědomělým východním Němcem. A opravdu zábavné bylo, proč východoněmecká mládež nosí modré šátky - protože rudé si ještě nezaslouží! Paradoxně autor horující pro komunismus sám po roce 1968 emigroval do západního Německa. Ha ha!

23.09.2018 1 z 5

Agnes Browneová Agnes Browneová Brendan O'Carroll

Vyprávění pubertálního syna o matce - trhovkyni v Dublinu a životě v chudé rodině se šesti dalšími sourozenci se mi nelíbilo, místy je tam laciná vulgarita, místy stupidní, dělají z vlastní hlouposti přednost. I když se tam dotýká smrti a boha, styl je ubohý.
A tahle mamka to dotáhla až do Irského parlamentu! A spisovatel si na tom založil sitcom a je nejpopulárnější irský komik. Show must go on!

20.09.2018 2 z 5

Chrpy a města Chrpy a města Vítězslav Nezval

Nadchlo mě, že už na straně 12 v básni Syn lidu jsou verše "Můj otec strávil ve zdech města Brna svých osm roků", tudíž spadá do čtenářské výzvy, kvůli které jsem to četla. Další zmínka o hřbitově v Brně je v notoricky známé Na břehu řeky Svratky.
Poctivě jsem dočetla až do konce. Nezvalovy verše se mi dobře četly, i když místy u mě vyvolaly úsměv, připomněly mi totiž školní četbu a nedělní chvilky poezie v televizi. Básně, do kterých Nezval nemontoval socialistickou propagandu, jsou dosti poetické a něžné. Těžko hodnotit sbírku jako celek (spíš horší průměr bohužel, jen některé básně se mi líbily).

18.09.2018 3 z 5

Gideon Gideon Russell Andrews

Zajímavé, ale pro mě příliš mnoho mrtvých a neuvěřitelný konec. Prostě nejsem milovníkem amerických thrillerů, kde jsou do zločinu zapleteny nejvyšší kruhy včetně prezidenta a vše zachrání jeden statečný hrdina, který několikrát o vlásek unikne smrti.

17.09.2018 3 z 5

Král obléká halenu Král obléká halenu Miloš Václav Kratochvíl

Lyrické vyprávění o pocitech Václava IV. mě sice nenásilnou formou připomnělo některé momenty z historie, ale vyznívá velmi depresivně. S uspokojením jsem si přečetla v létě u vody, ale na podzim by to k dobré náladě nepřispělo. Chápu, že autor to psal v době nacistické okupace, což se odrazilo v celkovém ladění knihy.

21.08.2018 3 z 5

Starý Smolivec 1413 - 2013 Starý Smolivec 1413 - 2013 Karel Kabátník

Autorem knihy je můj tatínek, který se posledních 15 let věnoval pátrání po historii v archivech a vše doplnil osobními vzpomínkami. Kniha mě přenesla do dětství, kdy jsem trávila prázdniny u babičky ve Starém Smolivci a přinesla mnoho dalších informací a vzpomínek na rodiče a prarodiče. Je unikátní a cenná pro rodáky a místní patrioty.

13.08.2018 5 z 5

Poslední ohňostroj Poslední ohňostroj Roman Ludva

Dobré počtení, lepší průměr.

31.07.2018 3 z 5

Henrietta Henrietta Richard Aldington

Zajímavý příběh Casanovy vyprávěný bohužel nepříliš poutavě mě chytl až od závěrečné třetiny, v níž hrdina utíká z vězení. Aldingtonův styl a překlad je plný zbytečného poučování, naopak milostné scény proslulého milovníka jen naznačeny a doslov Františka Resla povinnou úlitbou komunistické cenzuře v době vydání 1949.
Přesto díky Casanovovi - knihovníkovi na zámku Duchcov jsem splnila další bod čtenářské výzvy.

27.07.2018 3 z 5

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Pěkná holčičí knížka, která mě hlavně v druhé půlce chytla několika silnými momenty, ale místy zas zklamala triviálními hláškami. Takže za mě vcelku dobrý, pro ženský tak do 35 let vynikající.

12.07.2018 3 z 5

Popel a démant Popel a démant Jerzy Andrzejewski

Dobře realisticky napsaná nadčasová kniha s velkým množstvím postav mi připomněla Zdivočelou zemi. Zachycuje celý kaleidoskop charakterů a splétání jejich osudů při doznívání války v polském Ostrovci, kdy si ještě lidé vyřizují osobní účty a komunisté se derou k moci. Autorův nic neříkající úvod, kde se jakoby omlouvá, jak to napsal, mně příliš nenaladil, ale nakonec jsem knihu přečetla na jeden zátah. Nad lživým propagandistickým doslovem Otakara Baroše se už lze jen pousmát - taková byla doba.

04.07.2018 4 z 5

Atlantida - hledání ztraceného světa Atlantida - hledání ztraceného světa Jekaterina Vladimirovna Andrejeva

Vcelku (na svou dobu) pěkné a hlavně pro školáky stručné shrnutí starověké historie všech zemí včetně úvah o spojení starověkých kultur s kulturou atlantskou, bohužel grafická stránka slabší, jsou tam jen kresby, chybí fotografie a lepší mapy. K mému překvapení ruská autorka nevyzdvihuje přehnaně zásluhy sovětských vědců a píše vcelku nezaujatě.

13.06.2018 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

K mojí velké smůle se mi kniha nedostala k přečtení v době mé mladosti, kdy jsem bezmezně obdivovala život v šlechtických sídlech a hltala příběhy o lásce. Ve zralém věku mi přišlo spíše úsměvné, jaké pomluvy, klevety a vypočítavost jsou ukryty pod nekonečným proudem rádoby vybrané konverzace v salónech vyšší společnosti, přitom rozhovory mi připadaly velmi anglicky studené a odtažité, chování hlavního hrdiny velmi nepravděpodobné a život dívek z vyšší společnosti díky dobovým konvencím velmi nudný. Před 200 lety zřejmě dost odvážně napsané, dnes ideální námět pro romantický film či seriál. Bohužel mě tenhle styl "talk show" nesedí, což ale samozřejmě neznamená, že chci brát ostatním jejich nadšení a touhu podívat se do té doby, kdy bylo normální psát půl dne dopis a pak čekat nejméně čtrnáct dní na odpověď ...

31.05.2018 3 z 5

Rozbouřené vody Rozbouřené vody Cristina Cuadra

Politický komiks obvykle nečtu a zřejmě číst nebudu. Téma projednávání směrnice Evropského parlamentu o čistotě vod a životního prostředí ani život europoslankyně paní Vegy mě nezaujal. Naštěstí jsem to přečetla za den.

15.05.2018 1 z 5

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

Od první stránky mi bylo jasné, že pan Neff je dobrý vyprávěč. Příjemným způsobem přibližuje národní historii, tempo vyprávění odpovídá životnímu tempu 19. století, trochu rozvleklé, je vidět, že má nakročeno na další díly. Taková zlatá česká poklidná klasika.

13.05.2018 4 z 5

Za sedmi divy světa Za sedmi divy světa Vojtech Zamarovský

Konečně jsem dočetla tuhle knihu z dětství, kdy mi připadala hrozně zdlouhavá. Nenáviděla jsem totiž dějepis, protože jsme se museli šprtat všechny letopočty nazpamět a archeologie mi přišla jako nejnudnější věc na světě.
Překvapilo mě, že je to cestopis s velkým exkurzem do historie a divy světa jsou vždy až na konci kapitoly jako třešinky na dortu.
Ze všech Zamarovského knih, které jsem četla, má tahle nejvíc komunistické propagandy.
Na svou dobu vynikající přehled historie včetně časové osy!

29.04.2018 4 z 5

Jarní symfonie Jarní symfonie Věra Adlová

Jarní symfonie je spíš poučným vyprávěním pro hudební výchovu, nežli románem, uspokojí, ale nenadchne. Pomohla mi splnit další bod čtenářské výzvy a inspirovala k poslechu Schumanna a Brahmse.

13.04.2018 3 z 5

Všichni jsou zbrojnoši královi Všichni jsou zbrojnoši královi Robert Penn Warren

S opravdu velkou trpělivostí jsem se dobrala k těm několika silným momentům knihy, která je jinak přeplněna detailními popisy lidí, krajiny a prostředí, ale skutečné pocity a pohnutky hrdinů si můžeme jen domýšlet. Celé je to psáno povrchním novinářským stylem a přecpáno výrazy "ba, baže", "tak asi", a proloženými chleby /zřejmě se jedná o sendviče/. Guvernér Stark je normální korupčník, pokud je u moci, drží se ho spousta nohsledů včetně hlavního hrdiny Jacka Burdena. Vlastně ani nevíme, proč pro něj tenhle nedostudovaný pisálek pracuje a přejímá jeho demagogické názory, dokonce zrazuje své staré přátele. Na konci mu něco dojde (nazývá to Velké škubnutí), možná je trochu opatrnější ve vyslovování pravdy, aby neublížil svým blízkým.

31.03.2018 2 z 5

Jak zařídit byt Jak zařídit byt Vlasta Řezníčková

Kniha se zabývá zařizováním sídlištních bytů hromadné výstavby dobovým nábytkem, dnes pozbyla aktuálnosti. Užitečné je pro mne jen grafické značení zařizovacích předmětů.

01.03.2018 2 z 5