knihomolka_jaja knihomolka_jaja komentáře u knih

První dojmy První dojmy Charlie Lovett

Kniha má dvě dějové linie (ke konci se připojí ještě třetí pohled, ale jen krátce). Jedna linie je věnována Jane Austenové a druhá Sophii, která je milovníkem knih od Jane Austenové. Zatímco Jane Austenová nám vypráví svůj vcelku obyčejný, ale velice milý příběh o hlubokém přátelství s Richardem Mansfieldem, osmdesátiletým farářem, s nímž rozmlouvá o literatuře a psaní, Sophie v současnosti čelí záhadě, která právě z onoho přátelství vznikla, a která ji a její blízké postavila do velice nebezpečné situace.
Kniha mě opravdu velice bavila. Příběh je balzám pro duši každého knihomola a milovníka zaprášených knihoven. I pisálci, jako jsem já, si tam najdou svoje. Já si dokonce hned celou jednu stránku musela opsat do svého „spisovatelského deníku“ s citáty, nápady a vším, co mě motivuje psát. Příběh má lehkou detektivní zápletku, takže v průběhu můžete hádat, která z postav bude za padoucha. To mě taky neskutečně bavilo!
A teď je asi čas na věci, které mi zas tak v pořádku nepřišly. Přestože je mezi dějovými liniemi skutečně obrovský časový rozdíl, tak postava Sophie mluví a jedná, jako by žila v době Jane Austenové, i když pravda občas se objevil jakýsi záblesk myšlenky či chování typické pro dnešní mladé lidi, jenomže já to Sophii po několika stránkách ostýchavého, někdy až prudérního jednání prostě už nevěřila. Stejně tak muži se chovali až přespříliš gentlemansky. Téměř po celý příběh si tito (plus/minus) 24-26letí lidé vykali. Buď mám v životě smůlu na samé barbary, anebo to prostě pro dnešní dobu není normální, tak nevím. :-D
Jinak jde ale o velice příjemné čtení, u kterého jsem hodně prožívala všechny ztráty :,( , úspěchy, touhu, lásku k jinému či lásku ke knihám a hlavně napětí při luštění obrovské záhady. A jako bonus ve mně kniha probudila touhu přečíst si romány jako je Rozum a cit nebo Pýcha a Předsudek, jejichž autorkou je právě Jane Austenová.

29.11.2022 4 z 5

Kon$pirace Kon$pirace Pavel Hénik

Tohle jsem si prostě musela přečíst. Kniha, která je inspirována mišmašem kolem koronaviru? To je tak super aktuální téma, že jsem byla jednoduše zvědavá, jakým způsobem dokázal autor příběh zpracovat.
Líbí se mi, že už od začátku jde o příjemné čtení, aniž by se tam dělo něco kdo ví jak akčního. Postavy se vám dostanou pod kůži a vy s nimi prožíváte ta jejich nahoře a dole. Seznamujete se s nimi. Kniha je plná filozofických úvah, kterými autor nenásilně nutí k zamyšlení nad současnou politickou situací. A pak to přijde. Ani ne v půlce začne padat jedna bomba za druhou a vy nemůžete přestat číst, protože prostě musíte vědět, jak tohle dopadne. Opravdu jsem z knížky příjemně překvapená a stoprocentně stojí za přečtení.

04.06.2021 5 z 5