knihomolka_eli knihomolka_eli komentáře u knih

Chyžná Chyžná Nita Prose

Za mňa super knižka. Páčilo sa mi, že je písaná z pohľadu Molly, ktorá má Aspergerov syndróm - o to zaujímavejšia je, pretože Molly sa správa inak, myslí inak a je úžasné, že autorka dokázala túto ,,inakosť" takto zachytiť a priblížiť.

Tiež sa mi páčilo veľmi veľa myšlienok, ktoré boli v tejto knihe zachytené, najmä vo forme rád úžasnej starej mamy pre ľahší život svojej vnučky. Z Mollyných spomienok na ňu je cítiť ako veľmi svoju vnučku ľúbila a snažila sa jej vysvetliť fungovanie ,,nášho" sveta.

Molly je hotelová chyžná, svoju prácu miluje, hoci sa v nej cíti ,,neviditeľná". Čo ma nútilo sa skutočne zamyslieť nad tým, ako spoločnosť vníma niektoré profesie. Molly sa riadi heslom: ,,Ak zbožňuješ svoju prácu, už ani jediný deň v živote nebudeš pracovať."
Práca je pevný bod v jej živote, chodí do nej rada a pristupuje k nej naozaj dôkladne.
Až jedného dňa nájde v hotelovej izbe mŕtveho muža - vplyvného klienta. Keďže Molly vníma svet trošku inak, nereaguje úplne štandardne a dôveruje nesprávnym ľuďom - vo všetkých vidí dobro a verí, že ho aj konajú rovnako ako ona, rýchlo sa stáva hlavnou podozrivou. Už nemá na svete starkú, ktorá by ju usmernila, či poradila.
Molly má okolo seba pár ľudí, ktorým na nej skutočne záleží a chcú jej pomôcť očistiť jej meno.

Záver ma inak dosť prekvapil, mala som iné tipy na to, ako to skončí a kto bol za vraždou v hoteli. V podstate v mnohom prekvapila aj samotná Molly a niektoré skutočnosti, ktoré sa dozvedáme ku koncu knihy.

Na knižku som nepozerala ako na klasický triler alebo krimi, viac ako prípad ma zaujala Molly a to, že ,,všetci sme rovnakí rôznym spôsobom".

17.11.2022 5 z 5

Geiger Geiger Gustaf Skördeman

Agneta sa lúči so svojimi dcérami a vnúčatami, keď jej zazvoní telefón. Ozve sa z neho len ,,Geiger". Agneta si ide po zbraň a zabije svojho manžela.
Policajtka Sara sa pozná s touto rodinou a hoci prípad nie je jej, venuje mu všetok svoj voľný čas a pomáha svojej kolegyni Anne, pri vyšetrovaní tejto nejasnej vraždy a ďalších starých tajomstiev.

Nuž, čo k tejto knihe povedať. Na začiatku ma bavila, vyzeralo to veľmi sľubne a potom sa to nejako ,,pokazilo".

Sara mi bola sympatická, jej patálie s pubertálnymi a čerstvo dospelými deťmi boli vykreslené úplne reálne a aj jej obavy o ne v tejto dobe. Tiež bola veľmi inteligentná a zapálená pre svoju prácu a spravodlivosť, aj keď práve preto niekoľkokrát porušila predpisy.

Sara natrafí na veľmi dobrú stopu a jej súkromné pátranie ide správnym smerom. No a vtedy prišlo veľa politiky, veľa informácii, čo ma až tak nezaujímalo. Bolo toho naozaj toľko, že ma prešlo aj napätie zo samotného prípadu. To historicko-politické pozadie bolo okrem toho dosť nešťastne vykreslené a čitateľ sa v tom celom veľmi strácal.

Kniha ma v pár bodoch prekvapila. Jednoznačne ma prekvapilo, kto vlastne bol Stellan, čo alebo kto sa skrýva za pomenovaním Geiger, tiež ma prekvapili zistenia zo Sárinho súkromia, ktoré vysvetlia aj jej divné kamarátstvo z detstva s Agnetinými dcérami.

A čo ma totálne naštvalo - bol záver. Totiž autor sa asi rozhodol,že už stačilo z riadka na riadok. Nie je to ukončené poriadne. Veľa vecí ostalo nezodpovedaných nielen, čo sa týka prípadu, ale napr.aj Sarinho manžela, či info o situácii v práci.

Po ďalších knihách od autora nesiahnem. Táto ako sľubne začínala, tak mi nakoniec nesadla.

21.09.2022 2 z 5

Layla Layla Colleen Hoover

Mňa táto knižka dostala. Nečakala som nič extra, lebo recenzie boli dosť rozpačité. Možno je fajn, že od Colleen Hoover som ešte nič nečítala, takže som nemala možnosť túto knihu porovnávať s jej inými. A som rada, že som začala práve touto.

Layla je kniha, ktorá je proste originálna, nečítala som nič s podobným námetom. V podstate ani nijako extra nevyhľadávam nejaké ducháriny alebo knihy šmrncnuté do paranormálnych javov. Ale od tejto som sa nevedela odtrhnúť. Prečítaná bola veľmi rýchlo a keď som mala pauzu v čítaní, aj tak som nad ňou stále premýšľala a chcela som vedieť, ako to bude pokračovať a ako to celé skončí.

Layla a Leeds sa do seba zaľúbia na prvý pohľad a hneď spolu plánujú celý život. Layla sa k nemu nasťahuje. Ich idylku však rozbije Leedsova bývalá, ktorá Laylu postrelí. Layla sa po tomto útoku zmenila. Už nie je taká ako bývala. Leeds prenajme penzion, v ktorom Laylu spoznal a dúfa, že práve na tom mieste sa všetko obráti k lepšiemu. Opak je však pravdou. Layla je stále zvláštnejšia a vlastne aj Leeds o svojom zdravom úsudku začína pochybovať (a to sa mu vôbec nečudujem, prekvapila ma ale tá jeho zvedavosť, pre ktorú bol schopný pátrať po tom, čo sa vlastne deje).

Potom príde veľa napätia, ťažkého rozhodovania hlavných hrdinov, miestami ma chytala zlosť na Leedsa (no dobre, naňho som sa príšerne dlho hnevala), potom na Laylu, a aj som sa pri niektorých momentoch cítila naozaj divne, dokonca som sa trochu bála.

Oceňujem hlavne svojský a originálny námet, rozuzlenie, lebo bolo také, aké som nečakala (autorka ma naťahovala, vždy keď som si myslela, že ,,ahaaa, už viem ako to je", tak mi dokázala, že neviem vôbec nič), ďalej sa mi páčil štýl písania knihy - rozhovory so záhadným mužom striedali kapitoly Leedsových spomienok a samozrejme celé to tajomno, ktorým srší tá kniha a filozofovanie o posmrtnom ,,živote".

Knižku napriek tajomnej téme považujem aj za dosť romantickú, síce to nebola typická romantika, na akú som zvyknutá ,ale páčilo sa mi, aký odkaz knižka nesie...v podstate na telesnej schránke, resp. vzhľade pri pravej a úprimnej láske len veľmi málo záleží, dôležité je vnútro-duša človeka, jeho vlastnosti a povaha.

No a určite sa chystám v krátkej dobe dobehnúť moje resty s autorkinými knižkami a teším sa na ďalšie knižné zážitky.

31.08.2022 5 z 5

Cukráreň v Paríži Cukráreň v Paríži Julie Caplin

Knižka bola super oddychovkou, určite odporúčam pribaliť na dovolenku, ja si balím ostatné autorkine knihy.

Nina sa v detstve zaľúbila do najlepšieho kamaráta svojho brata. Zažila ale trpké sklamanie, pre ktoré na Sebastiana navonok zanevrela.
Nina má pocit, že jej život príliš organizuje jej rodina a chcela by sa viac osamostatniť. Sebastian po úraze hľadá pomoc na svoje cukrárenské kurzy. Najskôr obaja odmietajú, čo i len pomyslieť na to, že by to spolu skúsili, na druhej strane tým obaja môžu niečo získať.
Nina sa rada učí novým veciam, no jej priateľská a optimistická povaha priťahujú aj rôzne situácie, ktoré by sa Sebastianovi zrejme vôbec nepáčili. Dokonca sa mu dosť zamieša do jeho biznisu.
Čo na to Sebastian?
A čo Ninine city k nemu? Nájdu k sebe cestu?

Podľa mňa naozaj super romantická kniha na vypnutie a oddych, všetko to bolo okorenené atmosférou Paríža a samých sladkých pochúťok, na ktoré sa vám budú zbiehať slinky. Teším sa na ďalšie knižku od autorky.

29.06.2022 5 z 5

Netopierí muž Netopierí muž Jo Nesbø

Harry Hole prichádza vyšetrovať prípad zavraždenej Nórky do Austrálie. Spoznáva austrálsky vyšetrovací tím, kultúru a históriu Austrálie a aj jej odvrátenú stránku (bary, predaj drog, prostitúcia, boxeri atď.). Vo vyšetrovaní tápe a nevie prísť na to, kto by mohol byť vrahom. Jeho kolega sa ho snaží naviesť na správnu stopu, sám vraha z istého dôvodu označiť nemôže. Harrymu sa čas kráti a vraždy pribúdajú. Odhalí kto za všetkým stojí?

Sériu s Harry Holom registrujem už roky a tiež som čítala, že prvé 2 časti treba pretrpieť a potom prídu lepšie...tak pevne verím, že to tak bude.
Prvých 200 strán bolo pre mňa neskutočnou nudou. Kopec informácii o Austrálii, kultúra, história, mytológia....ale s prípadom vraždy Nórky, ktorý prišiel Harry vyšetrovať, sa nijako nehýbalo a do čítania som sa musela nútiť. Zvrat nastal až po úmrtí jedného člena tímu (čo ma fakt mrzelo, lebo to svojím spôsobom bola zaujímavá postava). Vraha som tipla podstatne skôr, ako bol odhalený, ale nevedela som, či je môj tip aj správny a chýbal mi motív. Každopádne zvyšná polovica knihy sa už čítala rýchlejšie a bola napínavejšia, no celkový dojem z knihy to nenapravilo. Dúfam, že ostatné knihy zo série ma nadchnú viac.

07.04.2022 2 z 5

Rodina v podkroví Rodina v podkroví Lisa Jewell

Veľmi dobre napísaný psychotriler.
Jedna bohatšia rodina žije usporiadaným spôsobom života, deti chodia do dobrých škôl a majú celkom bežný život. Až do momentu, kým ich rodičia neponúknu pomoc, resp. miesto v dome cudzím 4 dospelým ľuďom a 2 ich deťom. Tí túto pomoc zneužijú a nehodlajú odísť. Jedným z nich je muž, David, ktorý je absolútne chorý, domácnosť sa začne riadiť jeho pravidlami, pomaly si vytvára svoju sektu, a od každého člena vyžaduje neuveriteľné veci. Za každé porušenie príde trest. Deti nebudú viac pochopené a milované, ale uväznené, bité a týrané. Podarí sa im oslobodiť?

V tomto príbehu jedna zvrátenosť striedala druhú. Knižka bola napínavá a bola som zvedavá ako nakoniec skončí. Psychicky chorí tu boli očividne skoro všetci. Ktorí normálni rodičia by si nechali zdevastovať domácnosť cudzími ľudmi a prispôsobili by svoje životy ich pravidlám? Dospelí, ktorí sa k nim do domu nanominovali to nemali v hlave v poriadku už vôbec. A nakoniec deti, ani pri jednom som nemala pocit, že je úplne ok. Niektoré mali správanie, ktoré naháňalo hrôzu. Príbeh je písaný z 3 pohľadov a tak čitateľ dokáže preniknúť do 3 myslí. Postupne sa informácie dopĺňajú a pravda vypláva na povrch.

Čo sa týka postáv najviac mi bolo ľúto Libby, ktorej by snáď bolo lepšie bez jej ,,staro-novej" rodiny. Veľmi sympatickou postavou bol novinár, ktorý Libby pomáhal.

Príbeh sa uzavrel, temné tajomstvá domu sa odhalili, ale samotný záver ostal otvorený, uvidíme, či príde aj pokračovanie.

28.01.2022 4 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

S touto knihou som bojovala niekoľko mesiacov. Podľa mňa je oveľa menej pútavá ako prvý del. Kniha Cudzinka, sa mi celkom páčila. Nebavil ma len úvod a potom ma to chytilo až som nevedela prestať čítať. Pri Vážke v jantári som sa snažila niekoľkokrát začať a neprešla som ani cez 200 strán. Keďže som ju už mala požičanú z knižnice príliš dlho, donútila som sa. Úvod, v ktorom sú kapitoly zo súčasnosti ma bavil. Problém nastal, keď Claire rozprávala o svojich spomienkach. Bolo tam veľmi veľa politiky, miestami som už mala chaos, kto je s kým a proti komu. Priznám sa, že som potom tú politiku doslova len automaticky čítala bez toho, aby som si ňou zaťažovala myseľ a sústredila som sa len na to, čo sa dialo okolo Claire a Jamieho....a aj tam by som pár scén úplne kľudne vypustila. Veľakrát sa to točilo okolo toho istého. Kniha mala dosť strán, ale zaobišla by sa bez polovice. Jediné napínavé momenty som zažila v podstate až v závere Clairiných spomienok. Príbeh mi prišiel uzavretý a čudovala som sa, o čom chce autorka písať v 3.časti, ale všetko sa zas otvorí pri rozhovore Claire s Rogerom, ktorý jej povie, čo zistil o Jamiem.

Moje sympatie si v tejto knihe našli Jamieho sestra a Murtagh, ktorý je neskutočne verným priateľom a pre Jamieho by spravil čokoľvek.
Vzťah Claire a Jamieho bol niekedy zvláštny. Jamie je dosť náladový a neustale si to odnáša Claire a on sa jej potom dookola ospravedlňuje. Myslím, že nech je Jamie akokoľvek úžasný, tými zmenami nálad a názorov ma občas štve a už ani neviem, čo si o ňom myslieť.
Tretiu časť určite prečítam, ale dám si od toho chvíľu pauzu.

10.01.2022 3 z 5

Chlapec vo svetle reflektorov Chlapec vo svetle reflektorov Samuel Bjørk (p)

Knižka Chlapec vo svetle reflektorov ma bavila rovnako ako predchádzajúce dve. Škoda, že je v podstate zakončením série, určite by ma chytili aj ďalšie prípady tohto vyšetrovacieho tímu. Bolo to napínavé, bolo to zauzlené najviac ako mohlo a opäť všetko sadne na svoje miesto až na konci. Netušila som ani kto bol vrah, ani aký by mohol mať motív.
Vyšetrovatelia mi boli sympatickí a tak som bola zvedavá aj na celkový vývoj ich postáv. Holgerovi sa v súkromnom živote otvoria nové dvere a konečne prestáva žiť v minulosti. Mrzelo ma len, že sa v tejto časti neobjavilo viac informácii o Miriam a Marion. Mia Krugerová sa tiež pohne ďalej. Keďže od začiatku prechádza zložitými obdobiami, bola som rada, ako nakoniec naloží so svojím životom. Dosť mi prekážalo, ako ju tí ,,vyšší" pohadzovali hore dole a nepáčilo sa mi, že to Munch vlastne za každým ako ich ,,vyslanec" skúšal. Je jasné, že s ňou pracuje rád, ale toto suspendovanie/nesuspendovanie podľa toho,či sa im Mia nateraz hodí alebo nie, už bolo trápne....vlastne ju len využili, keď mohli a hneď zas odkopli. Keby k takémuto ,,omylu" došlo raz, ok, ale stále?! Príjemným prekvapením bol pre mňa Garbiel, ktorý bol veľmi aktívny pri rozuzleniach prípadov.
Keby bolo viac častí, nevadilo by mi, že v týchto troch knihách bolo vyšetrovanie vždy späté s nejakým hlavným vyšetrovateľom, ale takto mi to prišlo už trochu prehnané. Hoci príbehy vôbec neboli zle, pridalo im to na nereálnosti. Aj keď pri takýchto psycho páchateľoch je reálne asi všetko. Knihy mi sadli, aj autorov štýl písania, za mňa to síce neboli top krimi trilery v mojom živote, ale boli napínavé, plné zvratov a naozaj rýchlo sa čítali.

23.09.2021 4 z 5

Rosnička Rosnička František Kozmon

Rosnička ma bavila ešte o čosi viac, ako Potkan. Možno preto, že bol v prípade nechtiac zaangažovaný aj samotný Marek Wolf a bola som zvedavá, ako sa z tohto vyhrabe. Cca. v polovici knihy som začala mať tušáka, kto by mohol byť vrah a moje tušenie sa potvrdilo, ale nijako mi to nepokazilo zážitok z knihy, pretože ma zaujímali aj podrobnosti a motív a to bolo objasnené až na posledných stranách. Knižka bola napínavá a čítala sa rýchlo. Bavila ma aj dejová linka odohrávajúca sa v Chorvátsku a neskôr aj tá na Slovensku. Páčilo sa mi, že rovnako ako aj v prvej knihe, aj tu sa vyšetroval aj prípad z minulosti. A dokonca som bola rada, že Marek očistil jedného podozrivého, pretože mi bol napriek všetkým okolnostiam v podstate sympatický. Mareka a aj ostatných v tíme som si už stihla obľúbiť a teším sa na ďalšie časti.

24.08.2021 5 z 5

Krst ohňom Krst ohňom Andrzej Sapkowski

Krst ohňom sa mi páčil viac ako predchádzajúci diel, ale to je hlavne tým, že sa podstatne menej venoval politike. Cesta Zaklínača za svojím cieľom bola zaujímavá, miestami napínavá. Pri niektorých situáciách s Milvou a Blyskáčom som sa aj nahlas zasmiala. Ciri a Yen bolo venovaného o niečo menej priestoru, ale pribudli vedľajšie postavy, ktoré boli zaujímavé a obohatili príbeh. Na veľa otázok, ktoré som mala po prečítaní predchádzajúcich častí, som dostala odpovede. Pobavil ma aj pôvod Geraltovho mena a paradox na záver :) . Dej postupne graduje a ja sa už teším na ďalšiu časť. Sama som zvedavá, čo sa napokon stane z Levíčaťa z Cintry.

09.08.2021 4 z 5

Talent na smrť Talent na smrť M. J. Arlidge

Najskôr som sa trochu obávala a premýšľala, či ísť do tejto knižky. Talent na smrť je samostatným príbehom mimo série s vyšetrovateľkou Graceovou, ale musím skonštatovať, že Arlidge opäť nesklamal. Pokiaľ má čitateľ rád tento žáner, napätie, napínavý dej a silnejší žalúdok (vraždy nie sú popísané povrchne, ale dosť podrobne), tak táto knižka je tá pravá. Zanechala vo mne asi najväčší dojem zo všetkých jeho kníh. Čítala sa rýchlo a ľahko. Mám rada tento štýl písania - krátke kapitoly písané z pohľadu rôznych postáv. Nevadilo mi ani mysterióznejšia atmosféra, Kassie som si dokonca dosť obľúbila, hoci som nepochopila, prečo nezasiahla pri jednej dosť smutnej udalosti, uzavrela som si to ale tak, že možno to bolo jediné východisko pre danú postavu a ak by to skončilo inak, možno by len bez duše tápala životom. Niektoré udalosti som si trúfla tipovať dopredu, niektoré by ma nenapadli ani náhodou, záver by som neuhádla, nakoľko som pri čítaní naozaj netušila, komu veriť, čo môže s čím súvisieť, aký je motív a ako to dopadne s Kassie. Faith sa mi tak nejak podarilo odhadnúť. Skôr ma prekvapil Adam, predsa len ako dlhoročný uznávaný psychiater podľa mna nevenoval fosť pozornosti svojim najbližším a vlastne koniec koncov mi ho bolo stranu za stranou viac a viac ľúto. Nechcem spojlovať, ale udalosti, ktoré prežil boli snáď až príliš na jednu osobu. Hlavná vyšetrovateľka ma štvala, robila príliš veľa chýb a hoci jej zaplo aspoň na záver, mňa uz nejak nepresvedčila. Na konci som čakala väčší happe end...ale napriek tomu som nebola sklamaná. Kapitola s Kassinou starou mamou pekne uzavrela celý príbeh Kniha ma bavila od prvej po poslednú stranu, prečítaná bola doslova v rekordnom čase a ja jej dávam plný počet hviezdičiek. A teraz po tejto dávke napätia a strachu, ktorý vo mne nevyvolá hocijaká kniha, je asi načase siahnuť po nejakej príjemnej romantickej oddychovke :) .

02.08.2021 5 z 5

Americká zem Americká zem Jeanine Cummins

Ku knihe som sa dostala prostredníctvom jednej zaujímavej recenzie a som rada, že som na ňu natrafila. Nevedela som ju pustiť z ruky. Hltala som očami stranu za stranou. Dosť sa čudujem nízkemu hodnoteniu, ale pri každej knihe platí 100 ľudí 100 chutí. Slovenský preklad vyšiel na výbornú, čo nie je u nás až tak samozrejmé. Kniha sa čítala dobre a rýchlo. Lýdiin príbeh, hoci fikcia, no veľmi uveriteľná a bohužial aj možná, ma absolútne zaujal. Už prvá kapitola, kde Lýdia príde o 16 členov svojej rodiny behom pár sekúnd, neskutočne vtiahne do deja. Cítila som nesmierny smútok, súcit, prežívala som s ňou chvíle, kým cartel neopustil miesto svojej pomsty. Prežívala som s ňou jej strach, nie o seba, ale hlavne o jej syna, všetky materinské ochranné inštikty sa vo mne zapli a ostali zapnuté až do konca. Neuveriteľné, čoho všetkého je schopná matka, ktorá bojuje o život syna. A jej syn, 8-ročný chlapec, ktorý je nesmierne rozumný, preukázal neuveriteľnú odvahu (pri naskakovani na Beštiu som za každým tŕpla). V priebehu príbehu sa snažia prežiť a zároveň sa každý po svojom vyrovnávajú so stratou najbližších.
Čitateľ sa dozvedá o fungovaní cartelov, odkrýva sa komplexná osobnosť (pozitíva aj negatíva) hlavy jednej organizácie...a vlastne to potvrdzuje, že každá minca má dve strany. Nech bol ale Javier akokoľvek inteligentný, rozumný, priateľský, nadaný atď . stále mal svoju čiernu stránku, ktorá ďaleko presiahla tú dobrú...činy jeho cartelu vraveli za všetko...mne nebol sympatický v ničom, i keď musím uznať, že keby nebol tým, kým bol, bol by zaujímavým človekom. Preto som chápala aj pocity Lýdie a vnútorný boj, ktorý musela sama so sebou zvádzať okolo jeho osoby.
Popri príbehu hlavných hrdinov sa čitateľ dozvedá aj príbehy ďalších migrantov, osudy niektorých sa uzavrú, osudy niektorých ostanú otvorené, všetky sú ale zaujímavé.
V dnešnej dobe je téma migrantov viac ako aktuálna, v spoločnosti prevládajú isté stereotypy a možno aj táto kniha môže niekomu pomôcť pri vnímaní týchto vecí a rozlišovať jednotlivé individuálne príbehy. Nie každý imigrant je zločinec. Hrdinovia tejto knihy nestretli na svojej púti len tých dobrých, dôležité ale je, aby ich vždy bolo viac ako tých zlých. Pre mňa bol tento príbeh plný smútku, strachu, odvahy ale aj nádeje a chuti žiť lepší život.

30.07.2021 5 z 5

Ty krásna, temná Vanessa Ty krásna, temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

(SPOILER) Po docitani knihy vo mne ostalo hadam milion otazok. Toto je velmi tazka tema, ale Vanessa mi proste sympaticka nebola. Ano, da sa hovorit o manipulacii, jej ucitel ju v podstate nenapadne dostal presne tam, kam chcel .... pri hocijakej obeti by sa dalo povedat,ze zmanipulovana bola. Da sa to ale povedat uplne stopercentne aj o Vanesse? Bola zmanipulovana, alebo to aj sama chcela? Prisla mi cely cas nerozhodna ... akoby ani sama nevedela, co chce. Ak jej slo o pozornost starsieho muza a potrebovala sa citit vynimocna, tak preco? Chybalo jej nieco v detstve? Pochybili rodicia, rodina, priatelia ci okolie? Vobec neviem, co ju viedlo k takymto rozhodnutiam. Bola taka naivna, aby verila, ze ju miluje a tak mu doverovala? Ved bola opisana ako prilis zrela na svoj vek. No mne sa nezdalo. Spravala sa az prilis zvlastne ... miestami az hlupo. To, ako uvazovala pri dalsom ucitelovi, bolo tiez divne. Popieranie vypovedi ostatnych dievcat a to, ze si klamala aj sama pred sebou, ze o nic neslo, ze si vymyslaju a nestalo sa nic hrozne, by som chapala, keby sa snazila na vsetko zabudnut a popierat problem, ako vacsina dievcat v takejto situacii ... proste tvarit sa, ze sa vlastne nic nestalo ... ale to sa predsa nedalo v jej pripade, kedze s nim nevedela kontakt ukoncit. Ak bola taka vyspela, preco stale pila a drogovala? Mne neprisla teda ani nahodou zrela vzhladom na svoj vek. Pri svojom partnerovi vravela, ze sa mu zdoverila, ale ved ona sa tymto ,,vztahom" zdoverovala v podstate vsetkym. Sama si nepripustala, ze sa stalo nieco zle ... klamala v skole ... klamala do tvare ludom,ktori sami videli iste veci, odmietala pomoc a o ziadnu vlastne ani nestala. A jej rodicia?! Zaujali k celej veci velmi zvlastny postoj ... jej mamu som nechapala ani nahodou a otca?! Kazdy normalny otec by sa neuspokojil s tymto, hadam by najskor chcel pocut svoju dceru a pytal by sa a urcite by to nenechal tak. Ziaden milujuci rodic by k niecomu podobnemu predsa nepristupoval takto, ako k nejakej banalite, ktora sa da hodit za 5 sekund za hlavu ... prislo mi to prilis nerealne a ze sa nakoniec jej mama vyjadrila ako sa vyjadrila, uz nezachranilo to, aby som nadobudla nejaky ten pocit uveritelnosti toho celeho. Urcite moze byt obet taka zmanipulovana,ze je zavisla od svojho manipulatora ... ale odviazat sa,zit mimo neho, no stale sa k nemu vracat este aj po rokoch...neposunut sa...nevidiet zivot inak...chodit k terapuetke, ale zdoverit sa az po vsetkom...velmi zvlastne. Vanessa sa mi nim zdala viac posadnuta,nez on nou ... prenho bola skor hracka. A pedofilne a manipulatorske sklony prosto mal ... a tiez mohlo byt objasnene, preco vlastne...co ho k tomu vsetkemu viedlo. Trest, ktory mu autorka ,,pridelila" bol spravodlivy. Vela veci by sa mohlo stat, ale vela veci mi prislo absolutne nerealnych. Knihu som citala na zaklade odporucania, ale cakala som iny pribeh...viac prepracovany a v mnohom viac objasneni. Takto mi to prislo, ze psychicky chorí, boli az na psychoterapeutku a Vanessinych spoluziacok a spoluziakov, ktori chceli vsetko riesit a neostali ticho, snad vsetci v tej knihe .... od pedofilneho ucitela, cez Vanessu, jej rodicov, aj dalsich ucitelov a ludi,ktori o vsetkom vedeli,ale pristupovali k tomu vlazne, ako keby sa v podstate nic nedialo.

14.07.2021 3 z 5

Chlapec, čo nasledoval otca do Osvienčimu Chlapec, čo nasledoval otca do Osvienčimu Jeremy Dronfield

Dalsia kniha o holokauste za mnou...pocity po precitani su vselijake i ked kniha skonci tak, ako sa skonci, tak sa vlastne o nejakom stastnom konci vraviet ani neda. Tolko zbytocnych obeti,tolka krutost, bezcitnost a neludskost...pri kazdej knihe z tohto obdobia sa zamyslam nad tym,ako sa vobec mohlo taketo bestialne spravanie medzi ludmi vobec diat...a pri tom sa nevraciame do dalekej minulosti, ale len do minuleho storocia... Zaujimave je, ze kazdu knihu spajaju nielen spolocne fakty z tohto strasneho obdobia, ale vzdy v nej clovek objavi kus ineho pribehu...tato bola o pribehu otca a syna, o velkej viere v buducnost, v slobodu,zivot, o nerozlucnosti a sudrznosti...pre mna velmi emotivny pribeh...

30.01.2021 4 z 5

Cudzinka Cudzinka Diana Gabaldon

Prvých 100 strán som sa nevedela dostať do deja, nevedela som sa začítať a rozmýšľala som, že to s ňou vzdám a vrátim ju do knižnice nedočítanú. Nechápala som, prečo ju každý tak ospevuje. Premohla som sa a skúsila som v čítaní pokračovať a neskutočne ma to chytilo. Čítala som dva dni vždy keď sa dalo. Nečítala som ešte príbeh s podobným námetom. S niektorými vecami som sa nevedela stotožniť, aj napriek tomu, že to bolo napínavé, napr. s tým strašným záverom, no nebudem prezrádzať dej, ale dúfala som v šťastnejší koniec prvej časti, niežeby neskončila šťastne, ale niektoré tie okolnosti.... Každopádne som úplne na nervy z toho, že knižnice sú teraz zatvorené a budem musieť čakať na prečítanie druhej časti. Určite odporúčam :)

04.01.2021 4 z 5

Atramentové srdce Atramentové srdce Cornelia Funke

Knihu som citala prvykart az teraz ako dospela,ale pacila sa mi. Na chvilku som sa vratila do rozpravkoveho sveta :-) Kniha, ktora je o knihach ❤️. Je napisana inak ako knihy, ktore som citala, ocenujem aj citaty z knih na zaciatku kazdej kapitoly. Kniha sa citala rychlo, vsetky hlavne postavy sa mi pacili, aj Elinor, jej laska ku kniham je rovnaka ako moja :-) Mam doma este dalsie 2 casti z kniznice a som zvedava, co sa v nich bude diat.

19.04.2020 4 z 5

Hra na mačku a myš Hra na mačku a myš M. J. Arlidge

Knižku som prečítala na jeden raz, ako som ju chytila, už som ju nepustila. Veľmi ma zaujímalo ako to s Helen dopadne. Charlie ma zas vôbec ničím nesklamala a prekvapila ma Sandersová - pozitívne :) . Kniha bola super, hoci priznám sa, že páchateľ z väzenia mi bol jasný oveľa skôr, než ho odhalila kniha, hoci som nepoznala pravdu o vrahovi, no neskôr sa objasnili dôvody, pre ktoré to ten človek robil. Skôr by ma vôbec nenapadol jeden tip, ktorý najskôr skúšala Helen. Kniha sa naozaj veľmi dobre čítala. Bola napínavá od začiatku až po koniec. A rovnako ako všetky predošlé, určite odporúčam :) .

25.02.2020 5 z 5

Nemý svedok Nemý svedok Hans Rosenfeldt (p)

Úžasné! Ja si nemôžem pomôcť, ale toto je fakt séria krimi, ktorá mi po všetkých stránkach sadla. Nemým svedkom som nadšená :) Zas vynikajúco zvládnuté, zápletka, motív, vyšetrovanie a aj súkromie členov tímu sa riadne pohlo. Bolo mi strašne ľúto, že Sebastian ostal zas a znovu samostatná jednotka, aj keď som dúfala, že teraz sa v ňom už niečo pohlo a hádam motyka vystrelí. A koniec, no napínavé riadne, už chcem ďalšiu časť, musím vedieť ako to dopadne s Vanjou :D No a aj ma začína mrzieť, že už mi ostáva len jeden diel série.Čítala som, že ju nechali dosť otvorený, aby mohli predsa len ešte vydať nejaké to pokračovanie, tak dúfam, že im to nebude dlho trvať :-)
Tieto knihy /aj napriek počtu strán/ prejde čitateľ naozaj rýchlo, sú tam krátke kapitoly,všetky knižky sú dobre, jednoducho napísané, nedá sa stratiť ani v postavách, ani v deji. Ostanú medzi mojimi obľúbenými :-)

28.01.2018 5 z 5

Piliere zeme Piliere zeme Ken Follett

Ken Follett opäť nesklamal, je to jeden úžasný spisovateľ, rýchlo vás to vtiahne do deja, 900-stranová knižka prečítaná naozaj neskutočne rýchlo, pretože chcete vedieť, ako to všetko dopadne, čo bude s postavami, ako sa dej vyvinie...láska, vášeň, intrigy, politika, boje, stavby, zápletky v deji...každý si príde na svoje, teraz si to postupne pozerám aj filmovo, a je to rovnako úžasné vidieť ako čítať. Odporúčam

03.09.2017 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Skvelé knižky - všetky 3 z tejto trilógie, veľmi dobre napísané, pútavé, autor sa mi dostal pod kožu, pri čítaní sa u mňa vystriedali snáď všetky emócie, aké môže knižka vyvoláť - slzy šťastia, radosť, hnev, sklamanie, smútok,...páčilo sa mi aj to prepletenie historických faktov so skutočnými ale aj vymyslenými postavami, ktoré napriek tomu, že boli vymyslené, pôsobili úplne reálne. A áno aj ,,porno" scén tam bolo dosť, ale život je aj o sexe...takže by bolo naivné myslieť si, že sa tam nevyskytne vôbec..

31.07.2017 5 z 5