Rosnička

Rosnička https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342010/bmid_rosnicka-Fud-342010.jpg 4 46 46

Marek Wolf série

V Chorvátsku objavili telo zavraždenej turistky zo Slovenska. Ide o tvár známu z televíznej obrazovky, mladú a krásnu moderátorku počasia. Podozrenie padne na jej priateľa, s ktorým sa pohádala a rozišla na dovolenke. Nikto však nevie, že nevinne pôsobiaca blondínka sa za hranicami dostala do iných problémov. Miestny boháč a mafián je len jedným z nich. Marek Wolf musí presvedčiť chorvátskych vyšetrovateľov, ktorí majú v rukách pátranie po vrahovi príťažlivej rosničky, že držia nesprávneho podozrivého. Opäť sa ocitá v neľahkej situácii.... celý text

Szigeti
08.05.2024 3 z 5

Slabšie ako Potkan, plné zvratov, uvidíme v Kukučke.

beata-betsy2310
02.03.2024 1 z 5

"Nič viac nepotrebuješ k tomu, aby si sa stal tým, kým túžiš byť. Stačí chcieť."
Pôjdem na to skrátka; príbeh sa točí okolo vraždy mladej Slovenky Niny, ktorá pracuje ako TV rosnička. Jej telo nájdu Chorvátsky policajti v kufri auta, ktoré šoféruje Marek Wolf. Stáva sa tak hlavným podozrivým z vraždy, Na to aby sa Marek vyhol väzbe, musí presvedčiť chorvátskych kolegov o svojej nevine, čo sa mu teda nedarí a preto mu na pomoc pricestujú kolegovia zo Slovenska...
No tak toto ma sklamalo. Zatiaľ moja druhá prečítaná kniha od FK a dúfam, že ďalšie knihy budú lepšie. Tak zaujímavá zápletka v úvode a takto ju dopísať... Fakt som mala pocit, že toto písal -násťročný začiatočník. Prečo mal autor potrebu robiť z chorvátskych policajtov mamľasov a prípad riešili policajná hovorkyňa s psychologičkou? Tie dve postavy sa v Splite správali ako kozy, ktoré "po svojom pátrali" po skutočnom páchateľovi...
A potom - opäť pokračujúce vyšetrovanie na SK na čele s Marekom Wolfom?! Vierohodnosť vyšetrovaného prípadu spľaskla ako mydlová bublina...
V Rosničke som mala prvého páchateľa odhaleného na str. 145 a postupne som začínala tušiť kto je naša postava, ktorá chce zločin hodiť na chudáka Mareka. No, a potvrdilo sa mi aj to. V tejto oblasti teda predvítateľný dej. Čo som nečakala, že z priemernej krimi autor postupne urobí lacnú červenú knižnicu.
Sorry, ale postavy si ma ani v druhej časti nezískali, ale vyvolávali vo mne (vražedné) emócie - najmä Nina, tak tu chcem autorovi poďakovať, že z postavy urobil obeť. Marek Wolf na mňa zatiaľ stále nepôsobí ako šikovný a vnímavý policajt... Chorvátsky syn mafiána je absolútne nepresvedčivý a naivný, chorvátska policajtka Marija má asi 24 hod. denne zapichnutú osinu v zadku... skrátka snažila som sa, alebo sa autor snažil málo?, aby som si tu našla nejakého obľúbenca.
Aby som ale iba nekritizovala, veľmi oceňujem to, že Chorvátčina bola v knihe preložená do SJ (tieto viac jazyčné vsuvky v iných knihách ma vedia rozladiť). Rovnako sa mi veľmi páčia obálky jednotlivých kníh a ich názvy.
Na záver môžem s kľudným svedomím napísať, že tento diel bol z určitého pohľadu fakt plný zvratov, neuveriteľných scén, nad ktorými aj po dočítaní stále krútim hlavou...
"Frankie, Frankie mám doma celú Vašu zvieraciu sériu, mám ešte skúsiť Kukučku?"

parvitas
05.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Toto bola moja prvá kniha od autora a je dosť možné, že sa pozriem aj na ďalšie. Rosnička, čiže moderátorka počasia ako obeť, jej fešák ako možný vrah - a to všetko na dovolenke - začiatok bol sľubný. Oceňujem aj preklad chorvátskych fráz priamo v texte. Aj keď mám pocit, že celá kniha bola nejako moc urozprávaná. Teraz asi odradím tých slintajúcich, nie je to erotický román, aj keď sex tu bol spomínaný častejšie ako káva. Denník, resp. blog napísaný profesionálkou bol potrebný na identifikaciu podozrivých a literárne sa mi páčil asi najviac z celej knihy, asi preto, že bol krátky a výstižný. Inak, v Chorvátsku furt išli niekam do reštaurácie, kaviarne, do hotela, na jachtu a na políciu. Pri mori sa zdržial len ten jeden chudák obvinený, aj to nemal moc na výber. :)
Dve Slovenky, čo prišli zadržanému kolegovi pomôcť, mi postupne začali neskutočne liezť na nervy, ich potreba vyniknúť, každá v inom smere no veľké kamošky z nich neboli. Mačkofilná chorvátska policatka tiež bola trochu divná. Btw, len malá poznámka, že pri takej silnej alergii na mačky, neviem či by som to na mieste vôbec udýchala a nie čakať s liekmi až na ďalší deň. Ale ok.
Obhajca nevyzeral vôbec sympaticky, vlastne som si tam nenašla osobu, ktorej by som držala palce. Majiteľ jachty je absolútne nepresvedčivý a naivita mu nesvedčí, to fakt si myslel, že všetky jeho “zamestnankyne pracujú dobrovoľne, keď sa neštíti oblbovať krásky šampanským mixnutým s omamujúcimi drogami? Väčšie klišé asi ani nie je
S knihou som sa teda akosi trápila od konca leta, dočítala som ju až včera. Pre mňa to teda jednohubka nebola, napriek dialógom, čo zvyknú text urýchliť. Páčilo sa mi, že krimi prípadov bolo nakoniec viac. Úplné zadosťučinenie, keď sa aj vyriešili. A naznačená politika v rámci policajného útvaru je to také slovenské. Oceňujem, že si autor našiel konzultantov. Dávam 3,5*.

petgona
23.08.2023 3 z 5

Je to fajn, priemer. Zapletka fajn, bolo tam par solidnych zvratov. Ale tie postavy. Trosku ako deticky v skolke, co sa na seba v kuse urazaju, vsetko riesia bez rozmyslu. Petru uplne najviac neznasam, to je tam taka zbytocna postava, Denisa ako zastupkyna zenskeho pohlavia staci, ak tam teda nie su ziadne policajtky. Kazda ta postava ma nejake tri charakterove vlastnosti, ktore sme spoznali uz v Potkanovi a vobec nedoslo k nejakemu prehlbeniu postav....az na Denisu, tam je nejaky vyvoj.
Ale stale plati, ze si rada prečítam dalsie casti. Ako som povedala v uvode, pribeh ako taky je fajn, zaujimavy a urcite sa autorovi neda vycitat nuda a paci sa mi to viac ako Dan.

hanzmb
30.07.2023 5 z 5

Druhý případ a zase zcela jiné zpracování. Je to o slovenském kriminalistovi, ale stylově zcela jinde než je Dán. Tady si mravenčí práce kriminalistického týmu neužijete. Už základní zápletka je bomba a to jak ji autor postupně rozvíjí je bezva čtení. A řešení má svou logiku a není založené na nějakých náhodách.
Spoiler:
Snad jediné slabší nelogické místo - Wolfovy neexistující otisky na pistoli musely jasně signalizovat, že není něco v pořádku.

Dada077
11.07.2023 5 z 5

Za mňa celkom dobré. Ľahká, oddychová letná detektívka. V najväčšej pozornosti ma udržalo podrobné sledovanie dátumov, uvádzaných ako číslo kapitoly. Tie skoky z prítomnosti do nedávnej a aj vzdialenejšej minulosti pôsobili pri rýchlom čítaní rušivo. Ale dám autorovi a jeho ďalším dielam v mojej knižnici šancu.

Pepina19
07.03.2023 4 z 5

Rosnička je podle mne slabší než Potkan, protože jsem vraha odhadla celkem brzy, ale to nemění nic na tom, že je to dobře napsané a stojí za přečtení.

Lucek
13.04.2022 3 z 5

Bavila jsem se o dost méně než u první knihy. Chorvatské dobrodružství bylo dost přitažené za vlasy, do prolínání přítomnosti a minulosti se zamotal i sám autor (chybný rok v jednom datu).
Uvidím, co Wolfa čeká v dalším díle, snad to bude lepší.

gabriela8049
17.01.2022 3 z 5

Autor pise celkom dobre, cita sa to lahko. Ale ta krimi, vraha clovek odhali hned na zaciatku knihy, aj preco to spravil. A to jeho vychvalovanie, som krasny, osamely. Radsej otrhany Harry Hole, Cormoran Strike alebo Huldar - nikto ich nemusi opisovat ako sexi a clovek vie ze su... Tento chlap mi jedine ide na city. Este aj nevie, co jeho frajerka stvara. Kvoli prvej utecie z Canady, kvoli tejto nevie co so sebou. Cervena kniznica hotovo... Kolegyne si tiez behaju kde chcu, mafian sa zalubi do vydatej starsej, pritom moze mat koho chce, ja neviem cely pribeh nejaky divny. Tak ale zasa aby som nebola zla, autor pise lepsie urcite ako Dan.

knihomolka_eli
24.08.2021 5 z 5

Rosnička ma bavila ešte o čosi viac, ako Potkan. Možno preto, že bol v prípade nechtiac zaangažovaný aj samotný Marek Wolf a bola som zvedavá, ako sa z tohto vyhrabe. Cca. v polovici knihy som začala mať tušáka, kto by mohol byť vrah a moje tušenie sa potvrdilo, ale nijako mi to nepokazilo zážitok z knihy, pretože ma zaujímali aj podrobnosti a motív a to bolo objasnené až na posledných stranách. Knižka bola napínavá a čítala sa rýchlo. Bavila ma aj dejová linka odohrávajúca sa v Chorvátsku a neskôr aj tá na Slovensku. Páčilo sa mi, že rovnako ako aj v prvej knihe, aj tu sa vyšetroval aj prípad z minulosti. A dokonca som bola rada, že Marek očistil jedného podozrivého, pretože mi bol napriek všetkým okolnostiam v podstate sympatický. Mareka a aj ostatných v tíme som si už stihla obľúbiť a teším sa na ďalšie časti.

Dani25
08.12.2020 5 z 5

Ďalšia časť zo série a zase vynikajúca, aj keď tentokrát so tušila kto je vrah pomerne skoro.

lusila
30.11.2020 3 z 5

Táto časť je vhodná na dovolenku, ležérne a zdĺhavé , napriek tomu som bola zvedavá , kam sa vyšetrovateľ Wolf posunie.

adelinka
03.03.2018 5 z 5

Za víkend som ju dala. Super zápletka, dlho som nemala podozrenie :-( , takže zvedavosť ma hnala v čítaní....dúfam, že sa čoskoro dočkám nového príbehu s Marekom Wolfom...

kadgam
04.08.2017

Nová vlna slovenských detektívkarov je tu. Kniha sa dobre číta, zápletka je zaujímavá, prostredie letnej dovolenkovej destinácie atraktívne. Môžem vytknúť snáď iba trochu zdĺhavé rozprávanie vyšetrovacích postupov. Inak sympatické oddychové čítanie.

detektivní a krimi romány krimi

František Kozmon
slovenská, 1988