Klivine Klivine komentáře u knih

Skrytá válka Skrytá válka H. J. Bornemisza

Skrytá válka není autorčinou prvotinu, ale mám z knihy pocit, jako by byla - nebo tedy její první část. Ostatní její knihy přečtené nemám, toto je jen můj úhel pohledu.

V té, již zmíněné, první části mi nejvíce vadilo používání vulgárních výrazů, a to hlavně v částech a souvislostech, kde se to vůbec nehodilo.
Dále mi v některých pasážích připadal příběh dosti zmatený a často bylo těžké pochopit, o čem je v průběhu řeč.

Toto všechno ale jaksi vyšumělo v průběhu knihy a začalo dávat smysl - proto knize dejte čas.

Ačkoliv je to fantasy, já spíše chci hodnotit myšlenku, která je dobře vykreslená.
Válka může dát, ale i mnoho vzít a hlavnímu hrdinovi vzala hodně.

26.02.2024 5 z 5

Souboj princů Souboj princů Kristýna Dostálová

(SPOILER) Na to, že je kniha autorčinou prvotinou se jistě podvedla. Ale nejspíš jsem od hvězdy inkoustu čekala víc, kor po přečtení zmizení Sáry Lindnertové.

Zápletka, kdy naše hlavní hrdinka předstírá, že je její bratr je určitě zajímavá. V některých případech se přeřekne, což je pochopitelné, ale v jiných případech je takový přeřek nepovšimnut. Jakoby autorka zpětně přidala do textu a...

Všechny postavy byly ploché, tak mi ani nevadilo, když jich několik zemřelo. Jistě by mě zajímalo, jaký byl život, ať už hlavní hrdinky, nebo princů.
Já osobně bych ocenila, kdyby příběh začínal v době, kdy se její bratr začínal připravovat na souboj.

Začátek knihy byl dosti nezáživný, nudný a doprovázeny šťastnými náhodami. Druhá polovina byla příliš překombinovaná. Jistě by se vše dalo roztáhnout do více dílů.
Těch nápadů bylo moc, ale všechny zajímavé.

Za mě by byl zajímavější příběh o Lesaně, ale to je jen můj názor.
+ Doporučuji knihu Naslouchač

11.08.2023 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

(SPOILER) Na to, že kniha dostala nominaci Magnesia litera pro děti a mládež, jsem očekávala více.
Koncept byl dobrý a já věřím, že kdyby tohle měl k dispozici jiný autor, bylo by to takové víc dotažené.

Nemůžu vytknout že je kniha čtivá. Doopravdy je. Jen zkušenější čtenáři fantasy by asi čekali víc. Ano, je to kategorie děti a mládež, ale i tam se nějací jistě najdou.

Začněme nějakými nelogičnosti. Představte si, že v nějakém městě přestane fungovat elektřina, WiFi, internet atd. Co by se asi stalo? Dle mého názoru, by se dané město stalo turistickou špičkou. Mělo by pozornost všech vědců a dalších nadšenců do vědy.
Proč je tedy Prašina (až na obyvatele) prázdná?

Knihovna na Prasině, stále plná knih. Když jsou tak cenné, nebo staré, proč už dávno nejsou v archivu?

Něco málo z nelogičností (podle mě)

Náhody. Zdá se mi že jich je tu docela dost. Od staré ženy, po poklop v pracovně. Mě tyhle náhody někdy dost štvaly.

Postavy v celku dobré. Až na Tondu. Do toho jsem se dokázala vžít. Jinak En mi tedy nepřijde nijak geniální (ale možná je) a Jirka... prostě normální kluk. Dobrá pak postava Klementa Hroudy (proč tohle jméno?). Možná nejlepší.
Docela mi bylo nepříjemné že dospělí se rovná zlí.

V celku dobrá kniha, pro ty co nemají tolik z fantasy načteno a chtějí třeba začít.
Ale oceňuji autora že se do toho pustil.

A však si další díly nepřečtu.

15.03.2022 2 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

(SPOILER) Hunger games - jedna z YA klasik, kterou jsem si nemohla nechat ujít. Je to distopicka fantasy a tak, jsem se hodně těšila. Kniha nesklamala, ale nebylo to takové když vůbec nechce číst nic jiného. Nejspíš to bylo Katniss, která už od začátku se mi zdála taková... Nijaká. Možná to bylo hranou láskou k Peetovi. Peeta mě ale docela štval. Vždycky jsem měla radši části kde se nevyskytoval, protože, byl takový až přehnaně milí a to mě prostě štvalo. Jinak dojem dobrý, svět zajímavý.

Jen... Co bylo s ostatními částmi světa?

02.09.2021 5 z 5

Znamení moru Znamení moru Kevin Sands

Tenhle díl jsem četla v karanténě a jak jistě víte, tenhle díl je z období moru. Docela jsem si situace připodobnila, a přemýšlela o tom kdyby tu bylo mor...

Alchymistova šifra Alchymistova šifra Kevin Sands

tohle je moje srdcovka.
Dobrodružná a akční kniha o dvou nejlepších kamarádech, kteří přijdou na kloub kultu vrahů.

Originální, od děje se nejde odtrhnout a stránky pod rukama ubíhají...

Nejlepší

Alchymista Alchymista Michael Scott

(SPOILER) Tahle kniha je nejspíš ta nejnudnější kniha, co jsem kdy četla.

Ale najdou i nějaká pozitiva. Začátek vypadal dobře: zvláštní muži v černých pláštích atd. jenže to bylo tak všechno.

Já jsem velice náročná na výběr dobré knihy, takže tohle je jen můj názor.

Takže, nejdivnější mi přišel hned na začátku boj o kodex. To jako musí John Dee zaútočit zrovna v den kdy jsou dvojčata ve městě? Anebo, celý život (+-600 let) a povede se mu to tak snadno? Nemyslím.
Vadilo mi zasazení mýtických postav do příběhu a celkové prostředí.

Postavy byly ploché a nezajímavé, prostě meh...

Mě tahle kniha prostě nesedla, ale je to jen můj názor, takže tobě se líbit může. Často ji srovnávám s také alchymistickou knihou Alchymistova šifra, kde se oproti zde přítomnému Nicolasovi můžeme naučit doopravdický recept na střelný prach.

Další díly si s jistotou nepřečtu :-)

22.07.2021 2 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Tenhle díl se mi líbil. I když se mu dostávalo (a někdy stále dostává) značné kritiky, kvůli časovému skoku mezi druhým a právě třetím dílem, se mě osobně líbil.

Nejspíš je to i tím, že jsem celou sérii začala číst roku 2021. Beru ji tedy jako jeden celek. Po zjištění že se plánují další dva díly, se nemůžu dočkat. Jen doufám že to nebude trvat déle než rok.

V tomto díle jsou představení členové pětadvacítky a tak nějak i rozmístění měst. Také se mi líbil vývoj Ilan. Už to není není ta malá drzá holčička.

Podle mě děj navazoval ale i tady něco najdu, a to častou nadávku "do prasečí řiťě" lepší by bylo zůstat u "amarijských věží".

Opravdu dobré

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Jediným slovem WOW.
Tohle bylo opravdu skvělé. Je úžasné že něco takového může napsat Čech, na to jsem hrdá, ale kdyby byla autorka, dejme tomu, Američanka, měla by větší šanci na zfilmování.

Kniha je celkově skvěle napsaná, zajímavě, že se nemůžete odtrhnout od děje. Mě osobně to strašně bavilo.

Postavy jsou dobře popsané a nechybí jim ani hloubka.

Jenže i tady mám nějaké proti. Úplně mi nesedla hlavní hrdinka. Já jsem oproti ní tichá a klidná, tak mi občas vadilo že třeba není chvíli ticho. Potom také pětadvacítka. Myslím že jich je až zbytečně moc.

Za mě je to jedna z těch skvělých fantasy, ke kterým se určitě ráda vrátím.

Podivousek - Lapač písní Podivousek - Lapač písní Mira Bartók

Nádherná, dojemná a krásná fantasy kniha, která by Vám určitě neměla uniknout. Příběh je v některých částech doprovázen i obrázky. Obsahuje i části u kterých se dojetím možná i ukápne slza. Nádherné čtení od 11 let :-)

20.07.2021 5 z 5