*-*Kleny*-* *-*Kleny*-* komentáře u knih

Milunky a kreténi Milunky a kreténi Zuzana Kubšová

Kniha zdánlivě o ničem. Tak se alespoň jeví těch několik stran v první části. Jako kdyby někdo vytrhl část stran z deníku vysokoškolačky a dal je do knihy. Ale přece jenom, když opravdu pozorně čtete, kniha vám dá celkem důležité poselství. A sice to, že lidské vztahy jsou to nejsložitější, ale zároveň nejdůležitější pro život. A že i před člověkem, jemuž bezmezně důvěřujeme, a o němž víme, že nás nikdy neopustí, bychom si měli ochránit to něco v sobě, co považujeme za důležité, protože ani ten nejdůvěrnější vztah nemusí pokračovat navždy.
Jinak kniha velmi rychle pokračuje kupředu. Je rozčleněna do odstavců, které se nezdržují popisem situace, lidí, či prostoru, ale vždy to všechno tak nějak pochopíte. Je vystavěná spíše na pocitech.
Přišlo mi, že se autorka prostě jen potřebovala vypsat ze své, vztahově komplikované, životní etapy, a pak to mimochodem i vydala. Nicméně zajímavý nápad na zaznamenávání minulosti, asi to také zkusím.

04.05.2021 3 z 5

Můj život 3. Můj život 3. Vlasta Javořická

Zatím pro mě nejčtivější díl. Nemohla jsem se místy odtrhnout. Život Vlasty se zde hodně dramatizuje a dostává spád, který od druhé poloviny knihy celkem graduje. Začínám si zvykat na autorčin styl psaní, lépe se orientuji a začíná se mi to líbit čím dál více.
S každou další stránkou se zvětšuje můj obdiv autorce a její vnitřní síla jít dál.

30.03.2021 4 z 5

Můj život 1. Můj život 1. Vlasta Javořická

Kniha byla velmi krásně napsaná. Jen se četla pomalu, myslím, že svůj podíl na tom měl text nečleněný do kapitol.
Autorka často přeskakovala ve vzpomínkách, jednou jí bylo dvanáct, pak devět, pak třináct, čekala jsem trochu pospolitější zpracování, byla by poté určitě lepší orientace.

03.03.2021 4 z 5

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Na to, že je to kniha pro děti, je to hodně drsné. Nicméně jinak se mi to líbilo, ale to jsem ještě netušila, co přijde potom.. (Nejlepší pro všechny.)

25.11.2020 4 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Moc krásný příběh, jen mě trochu mrzí, že některé pasáže byly shrnuty do dvou vět a přitom mohly být lépe popsány, jiným naopak byla věnována podstatná část a přitom stačily dvěma větami.

25.02.2020 3 z 5

Vyhaslý krb Vyhaslý krb Vlasta Javořická

První půlka byla pěkná, ale přemýšlela jsem, jestli tuhle knihu vůbec dočtu. Nakonec jsem ráda, že jsem ji dočetla. Kniha mi otevřela oči hned v několika ohledech. Takže z plánovaných dvou hvězd dávám nakonec čtyři. Klidně bych byla pro film.

08.01.2018 4 z 5

Abych přežila Abych přežila Yeonmi Park

Kniha plná faktů podaných velmi čtivě. Silné a dechberoucí. D O P O R U Č U J I !!!

16.08.2017 5 z 5

Třída A Třída A Robert Muchamore

Zdál se mi malililinkato slabší než první díl, ale rozhodně i tento stál za to. Opět pecka!! Těším se na další :3

13.08.2017 4 z 5

Planina Planina Steinar Bragi (p)

Strašně divné....

02.07.2017 2 z 5

Nováček Nováček Robert Muchamore

Tato kniha se ke mně dostala náhodou. Nevěděla jsem co číst, a zaujala mě v knihovně vyskládaná celá série. Tak jsem začala od tohoto prvního dílu. Absolutně super! Přečtete 20 stran ani nevíte jak a jen se modlíte, aby jste se neocitli ve stejných situacích jako James. Autor ví o čem píše. Stojí za to přečíst, ať už je vám 12, 20 či 30. Těším se na další díl:3
Akorát mi vadily překlepy, kterých bylo v knize celkem dost.

12.06.2017 5 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

I já se přidávám k těm, kterým kniha nesedla, ale bude z jiného důvodu, než jak většina píše, že je to kvůli nekonečným chatům a emailům. Mně tohle kupodivu ani tak nevadilo.
Vadily mi jiné věci, hlavně to, že hlavní hrdinové si byli schopni tři kapitoly psát o tom, jakou měli stolici a další celkem nevhodná témata, maximálně bych je zmínila, někdy ani to ne a další věc byla hlavní hrdinka. Kdyby nemluvila a nepřemýšlela, byla by ta kniha hned o hvězdu lepší.
OCEŇUJI skvěle napsanou mužskou postavu. To se mi často v knihách nestává, že byl opravdu uvěřitelný a podobný reálu jak v jednání, tak i vedl vcelku normální dialogy. Ale když už jsem chvilku četla a říkala jsem si, že tahle část konečně bude trochu dobrá, tak přišla Ruby a řekla nebo udělala něco totálně divného a celé to poslala někam. Těch WTF PROČ momentů tam bylo moc.
Navíc je hrozně vtipný, když si spisovatelka vybere téma voják jakože to bude hodně atraktivní, ale nezjistí si o tom vůbec nic, takže z Aaronovy práce zjistíte tak maximálně, že má nějakou misi a základnu. :´D
Opravdu jsou jiné její knihy tak dobré?

29.03.2024 2 z 5

Příběhům o lásce věřit zakázáno Příběhům o lásce věřit zakázáno Javier Ruescas

Ou...
Dvě hvězdy za pěkný nápad, který mohl mít i dojemný konec, kdyby...
Kdyby to psal někdo jiný, jiným stylem (možná chyba překladatele??).
Kdyby vyhodil 140 stran úvah v sáhodlouhých dialozích, ve kterých jsem se ztrácela i já jako již nenáctka (co teda potom ti náctiletí??).
Kdyby se tam řešilo třeba i méně věcí, ale ty věci byly dotažené do konce a věnovalo by se jim trochu více stran a rozepisování než dvě věty v předposlední kapitole typu: ,,Text jsem dopsala a na školu jsem se dostala."
Takže poměrně uspokojivý příběh, který se ztratil ve změti čehosi?
Do děje se nedalo vůbec dostat a ani postavy mi k srdci nepřirostly. Klidně bych vynechala prvních 140 stran a mělo by to stejný efekt.
Kniha sice naláká anotací o zajímavém velmi aktuálním tématu. Pravdou je, že se řeší spíše okrajově a hlavně, kniha není vůbec čtivá, stránky se neskutečně vlekly.
Škoda zahrabaného potenciálu.

24.10.2021 2 z 5

Kam včely chodí spát Kam včely chodí spát Fiona Valpy

U mě byl problém, že mě anotace nalákala na oddechové letní čtení, které nesplnilo moc mé očekávání. Navíc mám teď čtecí období, kdy se úpěnlivě snažím vyhnout tématu 2. světové války, která se zde objevila už snad ve 3. kapitole. Naštěstí byla líčena spíše v obecné rovině, žádné detailní popisy hrůz, takže jsem to nakonec dolouskala až do konce.
Líbilo se mi, jak autorka dokázala popsat francouzskou krajinu tak věrohodně, že jsem měla pocit, že tam opravdu jsem, ale to se stalo tak na začátku a na konci knihy.
Moc mi neseděl velký nepoměr obsahu kapitol Elianiných a Abbyiných. Abbyin příběh byl také velmi zajímavý a toužila jsem vědět víc, ale byl tak jen tak zestručněn do pár stran. Někdy byly Abbyiny kapitoly pouze na dvou stranách zopakování toho, co jsem předtím četla na 20 stranách u Eliane.
Kniha mi moc nesedla, ale to bylo spíše mnou a mým rozpoložením. Nechci tím říct, že není dobrá. Je to velmi zajímavý příběh, díky kterému se dozvíte, jak Francouzi vnímali 2. světovou válku. Stojí za to si ji přečíst. I z hlediska stylu psaní to byl příjemná změna od nespisovné literatury pro náctileté.

22.08.2021 3 z 5

Můj život 2. Můj život 2. Vlasta Javořická

Pro mě lepší díl než první. Začíná se v něm totiž už něco málo dít spolu s tím, jak Vlasta dospívá. V knize je krásně vykreslena tehdejší doba se všemi klady a zápory, podložena konkrétními příběhy (některé radostné, jiné vlemi drsné). Jaké panovaly předsudky, jak byla děvčata držena zkrátka. Všechno mělo svůj řád a ustálený sled událostí. Vlasta naštěstí vždy nějak vyvázla a její pověst byla v těchto kritických letech téměř ušetřena. Těším se, co přinese další díl.
Některé pasáže byly vcelku nudné, jiné byly zajímavé a utekly velmi rychle. Každý si v tom musí najít to své.

20.03.2021 3 z 5

Denisa maluje lásku Denisa maluje lásku Ivana Peroutková

Jelikož je to už čtvrtá kniha jedné série, tak si už dokážete tak nějak udělat obrázek o tom, jak to v ní asi bude vypadat, jak se děj bude vyvíjet, co se tam asi stane, co se bude řešit. A opravdu, máte tři čtvrtě knihy za sebou a ono to tak téměř je, že si říkám, milá série pro potěchu duše a nic náročného a nového a vlastně tak trošičinku o ničem. A najednou konec a mně málem vypadla z ruky. Strašně mile mě překvapila, protože jsem nečekala, že to skončí takhle a najednou do sebe všechno zapadlo a začalo dávat smysl i to, že vám ta kniha může připadat o ničem. A bylo na ní vidět (asi jako na jediné z celé série), že si tady už opravdu dal na ději někdo záležet. Proto je takhle pro mě z celé série nejlepší a nejmilejší. A krásně celou sérii uzavřela.
Určitě čtěte až do konce. Mně to překvapilo.

18.01.2021 4 z 5

Pohádková babička Pohádková babička Eduard Petiška

Ke knize jsem se dostala kvůli škole, jinak bych si ji asi jen tak nepřečetla. Četla se rychle, pohádky byly pěkné, splnily má očekávání, pro děti před spaním na dobrou noc ideální.

18.01.2021

Sousedka ze Skalistých hor Sousedka ze Skalistých hor Blanka Solařová-Calibaba

Jako první půlka fakt pecka, zasmála jsem se. Ve druhé půlce už humor drhnul a vtipnou atmosféru zaručovali jen ohrané sexuální narážky a vtipy. Nicméně je to spíš už ke konci, takže si říkáte, že už to dočtete.
Ale na Ashtonka a jeho pravděpodobnost hodit bobek na píseček, na to se nedá zapomenout.
Takže doporučuju :)

18.01.2021 3 z 5

Ze života rodiny Horáčkovy Ze života rodiny Horáčkovy Marie Kšajtová

První myšlenka, která mě napadla po přečtení knihy, byla, že by z toho byl pěknej večerníček.
Jak už jsem jednou někde psala. Moc nečtu dětské knihy, protože mi vadí, že většinou postavy v nich nejednají reálně nebo neúměrně svému věku. (Samozřejmě ne, pokud je na tom postavený děj knihy.)
Tady mi vadilo, že rodiče se z ničeho nic zmenšili, ale vůbec jim to ani nějak nevadilo, ani to neřešili, ani se nesnažili nějak přemýšlet jak se to stalo a co to způsobilo.
Každopádně hodnotím pěkný nápad, hezky napsané a vtipné.
Dále oceňuji krásná, vtipná, neobvyklá přirovnání a pěkné nápady na prostředí, kde se děj odehrává.
Trochu mi vadil větší formát knihy (už jsem si odvykla) a taky trochu lesklejší papír (mám radši ty matné), ale to neubírá na kvalitě psanému textu.

03.12.2020 4 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Přečetla jsem ji za hodinu a půl, což se mi u málokteré knihy povede (i když je sebeútlejší). Četla se hezky. Většinou moc dětskou literaturu nevyhledávám kvůli příliš jednoduchému stylu psaní (určeného pro děti). Tady mi to však ani moc nevadilo. Ovšem nemohla jsem si nevšimnou dědečkovy hrdosti na to, že je v družstvu a že všechno je všech (družstevní) a pak také toho, jak jsou všichni šťastní a mají se rádi a všechno je v pořádku nebo se to do pořádku rychle dá. Mám raději realističtější přístup, ovšem tento příběh není z dnešní doby, takže za mě vesměs spokojenost. Příjemná četba, pro mladé čtenáře rozhodně doporučuji.

26.11.2020 3 z 5