Kjersti Kjersti komentáře u knih

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Já nevím, viděla jsem nejdřív film, který podle toho vznikl a prostě si myslím, že film předvedl potenciál té knihy, líbil se mi, docela dost mě dostal, hlavně to, že opravdu nedošlo ke kýčovitému happy-endu, ale opravdu to skončilo tak, jak si přál Will. Kniha za mě prostě není úplně bravurně napsaná, styl je takový nějaký nijaký, když autorka něco popisovala, moc se do toho nepustila, mohla víc ty situace vykreslovat, zbytečné pro mě byly některé pasáže, vůbec bych tam nezahrnovala těch pár kapitol z pohledu ostatních postav, myslím, že to tomu nic nepřidalo. Za mě průměrně napsané, zbytečně moc - fakt moc - motivů, myslím, že větší hodnotu to má kvůli tomu, že z toho vznikl pěkný film, ve kterém zůstalo to hlavní. A už vůbec nechápu, proč vznikala ta pokračování, jestli se autorka nechtěla vzdát své hrdinky, nebo dala na nátlak čtenářek, které křičely, že chtějí vědět, co bude s Lou dál (tomu teď podléhá jaksi víc autorů a neměli by), podle mého při tak dobrém a silném tématu vůbec pokračování vznikat nemělo, takhle to mělo skončit a dál to nerozmazávat. :-)

03.07.2021 3 z 5

Překlep a Škraloup Překlep a Škraloup Tomáš S. Končinský

Já teda čtu knihy pro děti opravdu z nutnosti a většinou nejsem s to hodnotit je. Nedokážu posoudit, která dětská kniha je či není pro děti hodnotná. Hlavně většinou nechápu, že kritici ohodnotí některou knihu za unikát a dokonalou pro děti a já po jejím přečtení si říkám "ale sakra, tohle nechápu ani já, jak to má chápat dítě?", ale v případě téhle knihy... za mě super. Naprosto chápu, že získala Magnesiu Literu, je to vtipné, je tam probíraná dost zásadní filozofická otázka a přitom naprosto srozumitelně pro dítě, ilustrace neskutečně s textem spolupracuje. Bavilo mě to. :-) Takže pro děti klidně doporučuji. Příjemné čtení a hodnotu rozhodně má.

25.01.2020 5 z 5

Lazebníkova dcera Lazebníkova dcera Linda Lafferty

Kniha sama o sobě mě zaujala. Četla se výborně, hltala jsem nedočkavě kapitolu za kapitolou. Přechody v chování u dona Julia popsala autorka opravdu bravurně. Škoda té záměny hradů. Na konci knihy je s ní i rozhovor a zmiňuje se o množství materiálů a podkladů, které se jí kvůli této knize dostaly pod ruku. Zároveň se zmiňovala o Češích, kteří jí s příběhem pomáhali. V tomto případě by mě tedy zajímalo, proč ji neupozornili na to, že hrad v Českém Krumlově není hrad Rožmberk. (Taky mě napadlo, jestli není chyba možná jen u překladatale, jestli nepsala původně něco jako "hrad Rožmberků" a překladatel to prostě pokazil, nebo opravdu udělala chybu - ale to nevím, knihu jsem v originálu nečetla.) Závěr byl pro mě maličko zbytečně uspěchaný a ukončení kapitoly o Juliovi... měla jsem pocit, že autorka v té době viděla film Quills a inspirovala se jím. + Vím, že historický román nemusí odpovídat skutečnosti - proč by taky musel, ale tady byl až moc překopaný. Realita je tvrdá, je hnusná a nemusíme pořád číst jen přibarvené happy-endy. - V každém případě jsem ale z knihy nadšená, protože mně jde hlavně o čtenářský požitek, takže nakonec jsem stejně ráda, že jsem si tuhle knihu pořídila.

02.01.2018 5 z 5

Čepel entropie Čepel entropie Vilém Koubek

Skvělé. Těžko se mi to hodnotí, čtyři hvězdičky dávám jen proto, že jsem asi čekala, že to bude ještě brutálnější. Vilém je kamarád, známe se už nějakou dobu a neskutečně ho obdivuji a snad se taky někdy dopracuji ke stylu psaní, kdy budou mít ostatní pocit, že jsem to prostě (jak říkám o něm) "jebla na papír a bylo to hotové". V každém případě jsem se bavila, Tonda je oficiálně teď můj nejoblíbenější démon - samozřejmě spolu s Earlem. :-)

25.09.2018 4 z 5