KillHurt KillHurt komentáře u knih

Trošku mi to připomínalo Forresta Gumpa. Akorát místní idioti netuší, že jsou idioti. Za to podceňují inteligenci jen proto, že ji projevuje žena a ještě navíc černoška. Našel jsem místa, kdy jsem se opravdu smál nahlas, ať už kvůli dobře vypointovaným vtipům nebo absurdním situacím. Postavy jsou jistě originální, i když Číňanky podléhají určitým stereotypům. Závěr je možná o ždibec delší než by měl být. Geniálnosti Gumpa to nedosahuje, ale je to obstojný a hlavně zábavný román, který stojí za to si přečíst.

07.02.2020 4 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Mám nakoukané skoro všechny vyšlé filmy od 60. let i přesto stála knížka za přečtení. Rozhodnutí filmařů pak dává větší smysl snad ve všech filmových variantách. Osobně mám rád sci-fi, které není úplně hard. Zde je technika jen prostředkem nikoliv hlavním tahounem. Také oceňuji, že autor nemá potřebu knihu uměle natahovat třeba vysvětlováním, proč se děje na obou planetách to samé. Samotný děj nastavuje lidské rase zrcadlo. Odpor k testům na lidech je přirozený. Co kdyby se role obrátily? Rozhodně kniha stojí za přečtení a několikáté. Je útlounká a stránky mizí pod rukami.

31.12.2020 5 z 5

Cesta podivných Cesta podivných Jason Aaron

Solidní začátek série, který se nebojí do toho šlápnout. Příběh se s ničím nepáře. Hned ze startu nám vykreslí Strange jako ultimátního zachránce planety, o kterém pořádně nikdo ani netuší. Slečna Stantonová plní nechápající příběhovou berličku, které je třeba vše vysvětlit, protože o magii pořádně nikdy neslyšela a to i přesto, že v Marvelovském New Yorku se děje neskutečný bordel skoro denně. Nový čtenář je díky ní ušetřen tápání. Po vysvětlení statu quo se autoři pustí do zápletky, která samozřejmě končí příchodem záporáků. Je to jak přes kopírák, ale hezky se to čte a hezky se na to dívá. Příběh je jak podle šablony, ale překvapuje v detailech. Kresba má svůj styl a nebojí se experimentovat. Chápu, že se nemusí někomu líbit.

31.03.2020 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Luxusní záležitost. Promyšlené do morku kostí. Trochu mě mrzelo, že neznám všechny reálie, protože bych rád řešil hádanky s hlavními postavami. Bohužel to bylo mimo mé možnosti. Clineův svět je propracovaný a oživení minulých dekád v budoucnosti dává smysl. Trošku bojuju v Clineho knihách s pocitem ohrožení, kterého se mi tady ani u Armády nedostávalo. Zkrátka o hrdiny nemám strach. Na druhou stranu, jak můžu mít strach o někoho, kdo na daném místě střetu ani reálně není. Některé části byli trochu přitažené za vlasy (viz získání čtvrťáku, které dává větší smysl ve filmu než v knize). Bez těchto drobností se jedná o výbornou knihu, u které autor opravdu ví o čem píše. Ready Player One je lepší knihou. Armáda je však knihou přístupnější pro laiky v daném "oboru".

26.03.2020 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

V knize lze najít lásku a pokoru k originálu a to se stává Saturninově návratu osudným. Autor se snaží co nejvíce přiblížit k originálu a zapomíná na jakoukoliv invenci či pokrok v ději. Postavy ztrácejí své typické rysy a stávají se karikaturami sebe sama. Děj je jen řadou historek, které buď postavy zažívají díky škodolibosti Saturnina, která se zdrcla na jednoduché klukoviny, a nebo si je vzájemně vypravují. Řada historek je recyklovaných z různých zdrojů. Mnohé patálie jsou přímo inspirovány původním Saturninem a místy se dá říct, že se nejedná o inspiraci, ale obyčejné opisování. Jsem rád, že jsem si na Saturnina zavzpomínal, ale příště si raději přečtu originál. Palec nahoru za strýce Františka a Nerona, kteří do atmosféry Saturninových příhod opravdu sedli. Pokračování Jirotkově románu však nesahá ani po kotníky.

27.12.2018 2 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Kniha by potřebovala seškrtat. První díl byl o dost svižnější. Chápu, že autor/ka potřebuje vylíčit vztahové problémy svých postav - v čemž je skvělá a ne že ne - a dokreslit okolnosti vraždy. Vzhledem k tomu, že úmrtí Owena je vykecané už v anotaci, tak možná není třeba se snažit o jeho nalezení na x úvodních stranách. Druhá půlka už dostává tempo a dá se říct, že přestává čtenáře nudit. Opravdu jsem se v první půlce nudil a to i přes pokus o naturalistické popisy vraždy. Upřímně by mě zajímalo jakými osobnostmi se nechala Rowlingová ve svém románu inspirovat.

06.08.2020 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Nechci a nebudu srovnávat. Artemis by to jen zbytečně uškodilo a to si nezaslouží... Kecám bez toho to nepůjde. Autor se vypsal a děj je o dost jednolitější a epizodickost není tak do očí bijící, i když i tady má hlavní postava jasně stanovené úkoly, které musí splnit. Bohužel krom toho, že je geniální, má taky velkou smůlu a seznam věcí k řešení se stále zvětšuje. Na druhou stranu je to fajn, protože Jazz je všeumělka první třídy. Díky smůle a zbytečnému spěchu je aspoň uvěřitelná. Hrozba není tak velká jako v Marťanovi a vždy je zažehnána velmi rychle a nekompromisně. Většina postav není černá ani bílá.... teda co se týče naklonění ke zlu či k dobru. Co se týče diverzity, tak tady se toho autor opravdu nebál. Jestli tohle někdy natočí, tak internetové diskuze prasknou ve švech. Ale já jsem za to rád. Jen houšť.

21.01.2020 4 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Páni. Po slabším, ale zajímavém Běžícím muži jsem zabředl do Kingova románu na pokračování Zelená míle a ještě než jsem dočetl poslední šestý díl jsem natrefil na Čtyři roční doby. I tenhle soubor novel si hodlá dávkovat pomalu a po částech.

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank - 5*
V kontrastu právě se Zelenou mílí mě udivuje zručnost nejen Kinga, ale i filmařů. Jak dokázali na jedné straně udělat skvost z útlé novely a na straně druhé z 6-tidílné bichle a to bez toho aby měl čtenář/divák pocit, že něco chybělo nebo přebývalo. Vězení dob minulých na člověka dýchne mrazivou atmosférou, která mění duše vězňů, ale i čtenářů.

Nadaný žák - 5*
Nadaný žák je skvost o ošklivých věcech, které jsou lidé schopni dělat jiným živým bytostem a hlavně o tom, co je k tomu vede. Obě postavy vrávorají životem a snaží se zuby nehty udržet reality, která jím proklouzává mezi prsty a mění se v jejich šílenství. Díky tomu může čtenář v jistých momentech najít určité pochopení pro jejich činy. Novela popisuje, že zlo může číhat v každém z nás a hlavně o sobě nemusí dát vědět předem.

Tělo - 4*
V této novelce nejde ani tak o dobrodružnou výpravu jako o psychologický rozbor hlavní postavy. Spisovatel se vrací k nejsilnější vzpomínce v dětství, která ho formovala. Nejsilnější zážitek nemusí znamenat nejhezčí a také nemusí mít jen špatné důsledky.

Dýchací metoda 4*
Tuto povídku jsem si užil díky dvěma přesahům. Za prvé: metody popsané v povídce a jejich směřování do současnosti mi není cizí. Za druhé: vyprávěl jsem o těchto myšlenkách a dostalo se mi nepochopení hlavně ze strany žen. "No mě se líbí, že o tom píše chlap. Co ten o tom může vědět?" Povídka s myšlenkou, nápadem i lehkým tajemnem.

31.12.2020 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Zajímavé a nápadité scífko ukazující jak je snadné lidi zmanipulovat. Na druhou stranu předvádí, že si lidstvo vždycky najde cestu. Některé části jsou hodně klaustrofobické - ani ne tak uzavřeným světem jako spíš smířením obyvatel sila. Osobně bych uvítal menší rozsah. Některé části mi připadaly zbytečně natahované, ale i přesto jsem si knihu užil. Jsem zvědav jak to bude pokračovat.

31.12.2020 4 z 5

Hrobař 3 a 4 Hrobař 3 a 4 Xavier Dorison

Předcházející díly daly znát, že Hrobaře jen tak někdo nepřečůrá. Hle. Zde je úctyhodný soupeř moriartovsko-lectorovského ražení. Postavy jsou zaběhnuté a čtenář se je naučil mít rád. Díky tomu o ně může mít i strach. Navíc se trošičku poodhalí minulost hlavního protagonisty.

05.04.2020 5 z 5

Poslední dny magie Poslední dny magie James Robinson

V minulém díle bylo vše patřičně vysvětleno a hlavní zlo představeno a teď je se třeba urvat z řetězu. Děj je rozdělen do tří částí. Strangeovu cestu, odkrývání jeho kostlivců ve skříni, o kterých ani sám neví a boj ostatních čarodějů. Osobně jsem si nejvíc užil třetí část, která dávala prostor dalším magikům, většinu jsem znal, ale nikdy o nic nic nečetl. Takže palec hore. Hlavní děj je poněkud unylý. Možná je to jeho smyslem. Přece jenom sbírat magii po střípcích nebude tak velká zábava. No a mezi tím se samozřejmě dozvíme obligátní "Magie není zadarmo". Celkově je sešit srovnatelný s prvním dílem a také končí udičkou na další díl.

31.03.2020 4 z 5

Orbital 3 a 4 Orbital 3 a 4 Serge Pellé

Třetí a čtvrtý díl dává pochopit jakou funkci to Caleb vlastně dostal. Být agentem, vojákem, míro tvůrcem a zároveň diplomatem není zrovna jednoduché. Potěšil mě náhled do Calebovy minulosti. Jsem zvědav na rozvoj romantic/buddy vztahu hlavních postav.

27.03.2020 4 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Propracovanost alternativní historie Země je obdivuhodná. Stejně jako napojení na skutečnou historii. Příběh rychle odsýpá a prvotní zmatení z velkého počtu postav zaniká velmi záhy. Můj osobní problém, že nejsem schopen sledovat všechny technické reálie, mi už kdysi pomohly vyřešit knihy Davida Webera. Jednoduše technický žargon nechávám plout a občas se v něčem chytnu. Právě má znalost Weberových románů je, aspoň v mých očích, největší slabinou této knihy. Při tomto srovnání příběh prvního dílu Českých zemí s Honorverse neobstojí a zdá se být poněkud plytkým a ledabylým. Naštěstí jsem si předem zakázal srovnávat Koutouče a Webera a nakonec jsem si knihu výborně užil. Těším se na pokračování.

08.02.2020 4 z 5

Špeky Špeky Rob Grant

Knihy Roba Granta jsem už kdysi četl. Očividně mu sci-fi sedí a tak jsem byl zvědavý na tvorbu z jiného žánru. Moc jsem nečekal, ale kupodivu se z toho vyklubala solidní taškařice, která je i k zasmání. Mile mě překvapilo, že všechny tři postavy procházejí skvěle vykresleným psychologickým vývojem, který je navíc logicky zakotvený v realitě. Navíc kniha jako celek lze zařadit i do sociální kritiky.

14.01.2020 4 z 5

Poslední jednorožec (komiks) Poslední jednorožec (komiks) Peter S. Beagle (p)

Pohádka mého dětství, kterou jsem viděl snad 100x. Na výšce jsem si přečetl i knihu, ke které jsem se horko těžko doštrachal, protože byla všude v té době vyprodaná. A teď jsem si udělal radost komiksem, který mi nepokazil jedinou nostalgickou vzpomínku. Jde znát vliv knihy i filmového zpracování a díky tomu vzniká úchvatné spojení, které udělá radost fanouškům všech zpracování. Kresba je úchvatná a děj rozhodně nestrádá, i když se autoři nevyhnuli škrtům. Ke komiksu se určitě vrátím, stejně jako ke knize či filmu.

05.01.2020 5 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Skvělé. Nemohu porovnávat oba díly mezi sebou, protože první z nich jsem četl už dávno. Ono se nedá moc porovnávat ani s filmovým zpracováním. Knižní Forrest je o dost jiný než ten filmový. Přesto oba jsou skvělí. Druhý díl pokračuje ve štafetě a dostává Forresta do neuvěřitelných situací, které jsou o něco blíž k realitě a hlavní postavě se v nich moc nedaří. Velké plus dávám autorovi jak se zvládl vyrovnat s popularitou filmu a faktem, že za práva dostal jen pár dolarů. Kniha se čte jedním dechem a čtenář je zvědavý, kam osud pana Gumpa přivane dál. Další díl není třeba. Forrest došel štěstí.

01.01.2019 5 z 5

Spider-Man Spider-Man Joseph Michael Straczynski

Pro nováčky pěkné seznámení se Spider-manem. Část Šťastné narozeniny se veze na krásné nostalgické vlně a pavouček si prožije řadu zlomových událostí ze svého života. Retro část je opravdu nuda. Byl jsem rád, že se mi této klasiky dostalo v remasterovaném vydání, ale odnesl jsem si z toho jen jedno. Kdysi se dělaly komiksy jinak a jsem rád, že je to za námi.

26.12.2018 4 z 5

Umřít s úsměvem Umřít s úsměvem James Palmiotti

Má to svá světlá místa. Harley je skvělá a utáhla by to klidně sama. Bohužel je v pozici, která pro ní jako postavu není přirozená. Přesto jsem rád za silnou ženskou postavu.

18.12.2018 3 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

O dost vážnější díl, ve kterém se čtenář opravdu o své oblíbené postavy bojí. Autor se nebojí psát o nehezkých věcech a přesto stále pevnýma nohama stojí zakořeněný v dětské literatuře. Změna krajiny i poměrů byla skvělým oživením. Někdy to bylo napínavé až k uzoufání. Jen moc nebyl čas na rozpracovaní vztahů mezi některými postavami.

21.10.2018 5 z 5

Já jsem Gotham Já jsem Gotham Scott Snyder

Asi budu potřebovat více dílů na vstřebání nové série od DC. Nějak tomu nemůžu přijít na chuť. Přesto Já jsem Gotham mělo několik skvělých momentů a postav. Dám Znovuzrození ještě šanci a dočtu zbytek prvních dílů vydaných sérií.

15.09.2018 3 z 5