Khamul1 Khamul1 komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krátké, ale krásné a moudré. V jednoduchosti je síla.

11.07.2020 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Bajky mě příliš nezaujaly. Přesně jak níže píše ElikaS, rád jsem si u nich zavzpomínal na světa Harryho Pottera, ale vracet se k nim určitě nebudu.

11.07.2020 2 z 5

Otázka viny: Příspěvek k německé otázce Otázka viny: Příspěvek k německé otázce Karl Jaspers

S mnoha Jaspersovými názory sice nemohu souhlasit, ale i tak Otázku viny považuji za grandiózní a mimořádně vlivné dílko.

11.07.2020 4 z 5

Zrod střední a východní Evropy Zrod střední a východní Evropy František Dvorník

Velmi obsáhlé a kvalitní.

11.07.2020 4 z 5

Lexikon české šlechty Lexikon české šlechty Jan Halada

Hezká příručka pro začátečníky v dané problematice, která ovšem mnohde obsahuje zavedené omyly či nepřesnosti a ani zdaleka není kompletní.

11.07.2020 3 z 5

Nová astronomie Nová astronomie Johannes Kepler

Vážně moc pěkný. Líbí se mi záměr autorů nepřekládat celou Novou astronomii, protože to by pro dnešního čtenáře nemělo žádný smysl. Bohatě stačilo přeložit několik kapitol a knihu doplnit dvěma texty, ze kterých si čtenář udělá obraz o celém tehdejším vnímání vesmíru i astronomii. Kniha zkrátka přesahuje "pouhý" překlad Nové astronomie. Doprovodné texty jsou napsány srozumitelně i čtivě a celá kniha je velmi zajímavá. Nemám jí co vytknout.

11.07.2020 5 z 5

Tractatus logico-philosophicus Tractatus logico-philosophicus Ludwig Wittgenstein

Náročné čtení, zvlášť v pasážích o formální logice. Přesto, že s autorovy názory mnohde nemohu souhlasit, dílo mě zaujalo. Je sice útlé, ale má neobyčejnou hloubku. Přímo zbožňuju ty Wittgensteinovy aforismy („Svět je vše, co je zkrátka tak.“).

02.07.2020 4 z 5

Tragédie v habsburském domě Tragédie v habsburském domě Sigrid-Maria Größing

Určitě zajímavá a čtivá kniha. Zároveň ale neměla daleko k historickému bulváru. Doporučuji pro čtenáře historických románů, zájemci o hlubší a odborné poznání problematiky totiž mohou být zklamáni.

02.07.2020 4 z 5

Osmnáct Jeruzalémů Osmnáct Jeruzalémů Jiří Šotola

Krásné, ale děsivé.

02.07.2020 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Moudrá kniha, která člověka velmi poučí. Zároveň ji ale neschází vynikající atmosféra, jež čtenáře dokáže dokonale vtáhnout do děje. Čtení jsem si moc užíval, běhal mi při něm mráz po zádech.

02.07.2020 5 z 5

Evropské dějiny práva Evropské dějiny práva Hans Hattenhauer

Výborná syntéza! Doporučuji všem zájemců o ucelený, nepříliš rozvláčný, ale zároveň odborný pohled na dějiny evropského práva.

25.06.2020

Attila: Hunové, Řím a Evropa Attila: Hunové, Řím a Evropa Jarmila Bednaříková

Čtivé, zajímavé, kvalitní

16.06.2020 5 z 5

Stěhování národů a východ Evropy: Byzanc, Slované a Arabové Stěhování národů a východ Evropy: Byzanc, Slované a Arabové Jarmila Bednaříková

Zkrátka úžasné

16.06.2020 5 z 5

Zánik antického světa Zánik antického světa Josef Češka

Faktograficky se sice jedná o velmi kvalitní a pěkné dílo, bohužel je ale dost nepřehledné. Postrádám v něm rovněž soupis literatury pro další čtení. V anotaci se sice píše, že kniha nepostrádá dramatičnosti a poutavosti, s čímž ovšem v žádném případě nemohu souhlasit (ne že by mi to tak vadilo). Každopádně knihu ale doporučuju všem zájemcům o římskou říši.

12.06.2020 4 z 5

Spojenci Spojenci Jonathan Fenby

Zajímavá sonda do spojeneckých vyjednávání. Místy na mě však byla až příliš podrobná. Jednání jsou popsána do posledního detailu. Knihu ale určitě doporučuji.

05.06.2020 4 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Kniha se mi na rozdíl od druhého dílu velmi líbila

05.06.2020 5 z 5

Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha II Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha II Miguel de Cervantes y Saavedra

První díl se mi sice líbil, ale druhý je slabota. Autor v něm zjevně vykrádá sám sebe, motivy se prostě stále opakují.

05.06.2020 2 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Krásná povídka. Řehořovo postavení je neskutečně děsivé. Z jeho bezradnosti mi bylo skoro špatně.

05.06.2020

Proces Proces Franz Kafka

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl. Jde zároveň o jednu z nejvýznamnějších knih 20. století.

Malé dějiny filosofie Malé dějiny filosofie Hans Joachim Störig

Až na konec, který se mi nezdál příliš povedený, se jedná o skvělý úvod do dějin filozofie