Katri Katri komentáře u knih

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Renegáti mi přišli pod ruku krátce poté, co vyšli, obálka ve mně však evokovala sci-fi, tudíž jsem je neustále odkládala. Leželi mi v knihovně asi tři roky, než jsem po nich sáhla a začetla se...a zalitovala jsem, že jsem to neudělala už dřív, neboť je dílo velmi zdařilé.
Ačkoliv jsem k tématu superhrdinů byla skeptická, můj předsudek byl brzy vyvrácen a příběh předčil má očekávání. Jediné, co bych vytkla, byla přílišná předvídatelnost děje (neboť zde nebyl ponechán prostor pro překvapení) a malá gradace na konci knihy.
Co se stylistiky týče, zde to bylo poněkud nahnuté, což nepřikládám autorce, nýbrž překladatelce. Ačkoliv si myslím, že jsem k překlepům tolerantní, tohle bylo moc i na mě. Nejen, že se jimi stránky jen hemžily, ale narazila jsem zde i na hrubku. Na druhou stranu oceňuji bohatou slovní zásobu.
S charakteristikou postav jsem byla spokojená, líbilo se mi, že jednotliví superhrdinové mají svůj příběh o tom, jak přišli ke svým schopnostem. Pracuje se zde s myšlenkovými pochody hrdinů, postavy tedy nejsou "černobílé."
Nadchly mě i popisy prostředí, v němž se děj odehrával. Zvláště pak obydlí Anarchistů a zábavní park - dodalo to příběhu na uvěřitelnosti a celé to působilo napínavěji.
Na závěr bych ještě ráda zmínila, že se mi knížka velice líbí i po estetické stránce. Egmont si s ní poradil na výbornou.
A v úplně poslední řadě bych už jen dodala, že se jedná o skvělé dílo, které rozhodně stojí za přečtení. Sama se co nevidět pustím do druhého dílu. Vřele doporučuji.

22.03.2021 4 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Ačkoliv jsem zprvu byla k této sérii skeptická, příběh se mi velice rychle dostal pod kůži. Zhruba od poloviny prvního dílu jsem se chopila každé příležitosti po knize sáhnout a pokročit v napínavém ději. Největší boom pro mě byl druhý díl - Podlý král - který mi naprosto učaroval. A jelikož skončil dosti nečekaně, nemohla jsem se dočkat dílu závěrečného.
A ani ten nezklamal. Příběh byl plný akce, intrik a exprese, na což si velmi potrpím. Další velké plus dávám za okamžik překvapení, kterým Holly umí velice dobře šokovat. Jinými slovy - kniha mi dala přesně to, co jsem od ní chtěla dostat. A přestože se mi o něco víc líbil předchozí díl, ani tento za ním nezaostává o mnoho.
Pokud si dobře vzpomínám na své hodnocení prvního dílu, psala jsem v něm něco o tom, že by překlady jmen nemusely být tolik počeštěné. Ale během četby jsem si na to zvykla a ve finále mi už vůbec nevadily. Jediná drobnost, kterou bych doladila, by byla větší "vřelost" na konci příběhu, ale nechci spoilerovat, tudíž to nebudu více rozvádět. Tak či tak je to jen jeden drobný detail a ještě k tomu můj subjektivní. :)
Trilogie Krutý princ mi připomněla, že přesně u takového příběhu si nejlépe pročistím hlavu a nabiji se pozitivní energií. Příběh mi nezabral ani 24 hodin a už teď se těším, až se do celé série pustím znovu.

04.09.2020 4 z 5

Letní dny a noci: 12 prázdninových políbení Letní dny a noci: 12 prázdninových políbení Stephanie Perkins

Přestože kniha vypadá nádherně, její obsah byl pro mě velkým zklamáním. Příběhy mě nebavily, musela jsem se do čtení nutit a nakonec jsem publikaci odložila.

23.06.2020 1 z 5

Pichulkovo lesní divadlo Pichulkovo lesní divadlo Nils Werner

Krásné dětské verše, ke kterým se z nostalgie čas od času vrátím a připomenu si chvíle strávené na chatě u lesa, kde jsem knížku od malička čítávala. Příjemný návrat do dětství. :)

09.06.2020 5 z 5

Tři knížky lidového čtení Tři knížky lidového čtení Alexandr Stich

Na knihu je nutné nazírat ze dvou úhlů pohledu - z pohledu děje a z pohledu stylistiky.
Po dějové stránce je publikace velmi zajímavá a neobvyklá, všechny tři příběhy jsou originální, sehrává v nich roli spousta činitelů - ať už náhoda, láska nebo zvědavost.
Z pohledu výpravy už je složitější knihu hodnotit. Text je pojatý tak, jak byl napsán "ve své době," dnes se tudíž čte - alespoň v mém případě - složitěji, pomaleji a podstatně hůře než literatura soudobá.
Tak či tak nelituji, že jsem knihu přečetla, neboť mě kromě načerpání nových příběhů obohatila i obsáhlá "příloha," v níž byly obsaženy všemožné informace týkající se vzniku a historie lidové četby.

14.04.2020 3 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Skleněný trůn se mi dostal do ruky až po přečtení Dvorů, a proto jsem čekala, že to bude na podobné bázi. Jistě, podobnosti bych tam našla, ale přesto mi tato knížka připadá o něco slabší. Zdůrazňuji, že mluvím o tomhle jednom konkrétním dílu, ne o celé sérii, neboť tu jsem zatím nedočetla. Uvědomuji si, že vzhledem k tomu, že i u Dvorů byl první díl slabší, pravděpodobně i zde budou navazující díly lepší a lepší, a příběh se tak dostane do sfér naprosto-dokonalá-a-ničím-nepřekonatelná-série.
Knížka je originálně pojatá, má zajímavé zpracování a promyšlené charaktery postav, mně osobně tam lehce vadily pohádkové prvky - jako například mluvící klepadlo Mort, ale jinak se mi dílo líbilo.
Knihy od SJM mám celkově velmi ráda a rozhodně se chystám celou sérii dočíst. Pak si na ni budu moct jistě udělat přesnější obrázek. :)

04.03.2020 4 z 5

Soud padlých andělů Soud padlých andělů James Kimmel jr.

Tato kniha je jedinečná, zajímavá a vypráví originální příběh. Ačkoliv je podtržená melancholickým nádechem, rozhodně nelituji, že jsem si ji přečetla. Myslím, že nadchne každého, kdo se zajímá o "věci mezi životem a smrtí," a rozhodně doporučuji.

15.01.2020 3 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Další úžasná knížka od Maasové. A ani tentokrát nebyla zklamáním. Přestože se mi o něco víc líbil předchozí díl, ani v nejmenším mě dílo nenudilo. Stále strhující, stále okouzlující. Za mě 95%.

15.01.2020 5 z 5

Kniha je poutavá, dobře napsaná a těším se na pokračování.

14.12.2017 4 z 5

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

Kniha je plná skvělých nápadů, je dobře zpracovaná i napsaná, ale na můj vkus působí až příliš depresivně.

14.12.2017 3 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Divergence je kniha, která vás pohltí svým obsahem. Je poutavá, originální a dobře napsaná. Zaujímá čestné místo v mé knihovně a rozhodně ji doporučuji každému, kdo má rád dystopii. Za mě určitě 5 hvězdiček.

21.09.2017 5 z 5

Svět bez princů Svět bez princů Soman Chainani

Ačkoli se jedná o čtivý příběh, oproti předchozímu dílu byl tento slabší. To však nic nemění na mém přesvědčení, že v následujícím dílu se děj zase roztočí na plné obrátky.
Zkrátka a dobře se dle mého názoru jedná o předěl mezi dvěma úžasnými knihami. Abych zde nespoilerovala, sdělím jen fakt, že jsou mi čím dál sympatičtější "záporáci" a spousta "kladných" hrdinů mi jde na nervy. Ale to je to, co dělá Školu dobra a zla tak skvělou sérií - balancování mezi dobrem a zlem, výkyvy k jednomu či druhému. Velice se těším na další díl, neboť se u série skvěle relaxuje. A opět bych chtěla poukázat na Chainaniho schopnost psát uvěřitelné hlavní hrdinky. Sérii rozhodně doporučuji.

14.06.2023 3 z 5

Zápisník abstinentky Zápisník abstinentky Michaela Duffková

Zápisník alkoholičky jsem nečetla, tato kniha byla tudíž mým prvním "setkáním" s autorkou. Ačkoli jsem od zdejšího hodnocení očekávala něco jiného, kniha mě velmi mile překvapila a nutila číst dál. Skutečné příběhy lidí, jež dýchají z řádků, jsou velmi silné, místy jsem při četbě měla husí kůži. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí a cítím, že mi Zápisník abstinentky rozšířil povědomí o problému alkoholismu.
Je mi sympatické, když se člověk, který má nějaký problém, rozhodne svou svízel řešit a zároveň motivovat ostatní k tomu, aby udělali totéž. Ať už se jedná o blogy, instagramové účty či jiné platformy (a ať už se jedná o tento nebo o úplně jiný problém) - věřím, že šířit o něm povědomí a jít příkladem má smysl.
Autorce (a stejně tak i ostatním, kteří se podělili o své příběhy) přeji mnoho štěstí, sil a optimismu do života. :)

02.05.2023 4 z 5

Pojď se mnou pryč Pojď se mnou pryč Roberto Saviano

Netradiční vhled pod italskou slupku okem člověka, jemuž nestačí pouze zběžně zmapovat problémy, s nimiž se jeho domovina potýká, ale který se rozhodl jít přímo k jádru věci.
Uznávám, že mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetla, nicméně mi v tom hodně pomohl Savianův autorský styl, prostřednictvím něhož autor čtenáře vtahuje do nejrůznějších úvah. Kniha na první pohled působí poněkud roztříštěně - obsah může připomínat "noty na buben," kdy spolu jednotlivé složky příliš nesouvisí. Avšak v průběhu četby zjistíte, že i přes to všechno existuje průsečík, který ony kapitoly spojuje, a tím průsečíkem je mafie.
Závěrem tedy musím říci, že jsem se lecčemu přiučila a jsem zase o malinko chytřejší. :)

17.04.2023 4 z 5

Další šance Další šance Lauren Brooke (p)

Po předchozích třech dílech této ságy musím přiznat, že mi tento díl připadal o něco slabší, neboť mě hrozně vytáčel Ben a částečně i Claire. Nicméně ale chápu, že kdyby se v příběhu vyskytovaly jen postavy, které si člověk oblíbí, knihy by ztrácely kouzlo a staly by se méně uvěřitelnými. Kdyby zde nebylo omezení na hodnocení pouze plnými hvězdičkami, dala bych 3,5, ale jelikož to zde nejde, dávám tedy lepší 3.
Co se týče autorčina stylu, zde bych ráda připomněla, že se stránky obracejí téměř samy, je zde pěkně pojatý styl navazování pouta s koňmi a místo je ponecháno i pro prozření jednotlivých postav.

02.02.2023 3 z 5

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

Nemůžu říci, že bych měla zálibu v detektivní a krimi literatuře, ale jelikož se mi líbily knihy Ty a Skrytá těla od Caroline Kepnes, rozhodla jsem se dát tomuto příběhu šanci. Když to vezmu postupně, první část vyprávěná z pohledu Sophie mě moc nebavila. Připadalo mi to hrozně zdlouhavé (a to i přesto, že má kniha jen asi 250 stran), chaotické a na můj vkus se to rozjíždělo dost pomalu. Rozumím tomu, že chaos na úvod byl záměrný, aby se příběh mohl postupně vyjasňovat a "rozuzlovat," ale na mě to přesto místy působilo jako rušivý element.
Co se týče druhé části, ta už byla lepší, neboť ji vyprávěl Frantz. Více to "odsýpalo," kapitoly - jestli to tak mohu nazvat - ubíhaly rychleji, svižněji, bylo to celkově dynamičtější.
Po skončení části z pohledu Frantze mi to však ve finále připadalo spíše nereálné, místy jsem měla pocit, že jisté obraty vznikly až příliš snadno (nebudu jmenovat, abych tu nespoilerovala) a celkově si myslím, že by to ve skutečnosti vypadalo úplně jinak.
Chtěla bych ale zdůraznit, že se jedná o můj subjektivní názor a znovu připomínám fakt, že takovéto knihy moc nečtu. Je také možné, že tento můj pohled pramení z toho, že autorem je muž, který píše o hlavní hrdince, přestože se často mužský a ženský pohled dost liší. Tím ale nechci říct, že by to bylo vždycky pravidlem, jen já osobně mám častěji problém s knihami od mužských autorů (a to nemyslím nijak feministicky), neboť mi připadá, že ve svých dílech tolik necílí na vnitřní svět člověka, na hloubku jeho vnímání a prožívání. S tím se skutečně ve většině případů setkávám pouze u ženských autorek a pak se s postavou dokážu mnohem lépe ztotožnit.
Když to však shrnu, hodnotím knihu převážně kladně, oceňuji originální námět a příběh Frantze, neboť ten byl pojatý velmi dobře. Jen ten konec ve mně zanechal menší otazník.
Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi detektivní a krimi příběhy, psychologické romány, tajemství a napětí.

02.02.2023 3 z 5

Skrytá těla Skrytá těla Caroline Kepnes

Skrytá těla se od předešlého dílu "Ty" liší především pojetím vypravěče - již se nejedná o du-formu. Možná proto se mi kniha četla o něco lépe. Nechybí zde Joeovy myšlenkové pochody, které příběhu dodávají to správné koření, stejně jako drsnější scény, při nichž by se citlivější povahy mohly cítit lehce nekomfortně.
Mně se však toto dílo líbilo a vzhledem k tomu, že miluji i seriál You, pro mě bylo překvapením, že druhý díl - tedy Skrytá těla - byl úplně jiný než na filmovém plátně. Kniha pro mě tedy byla plná nečekaných zvratů.
Tak či tak jsem si potvrdila, že You je skvělá kniha i seriál, a přestože zde došlo k odchýlení od původní předlohy, musím říci, že každá z verzí má něco do sebe.

27.09.2022 4 z 5

Protivníci Protivníci Marissa Meyer

Říká se, že prostřední díl z trilogie zpravidla bývá slabší, ale u Protivníků to rozhodně neplatí. Po dobrém rozjezdu v podobě Renegátů se druhý díl nenechal zastínit a dal příběhu ještě větší rozměr. Jsem ráda, že děj pěkně gradoval - ačkoliv jsem určité pasáže čekala mnohem dříve - a přestože zde nebylo příliš mnoho místa pro nečekané zvraty. Nic z právě zmíněných připomínek však příběhu neubralo na kvalitě.
Chtěla bych vyzdvihnout jak Marissa Meyerová píše, neboť je její styl velice čtivý. Jednoduše jsem se od textu nemohla odtrhnout a stránky se otáčely téměř samy. Jediné mínus dávám za překlepy v překladu.
Líbí se mi práce s Novinými rozporuplnými pocity, taktéž s Adrianovými. Očekávala jsem sice více řádků zaměřených na Winstona Pratta, ale ani tento "nedostatek" mi na zážitku z knihy příliš neubral. Na druhou stranu oceňuji postavu Maxe, jeho propracování je velmi nápadité.
Prostředí se mi líbilo, ačkoliv jsem doufala, že zde bude opět ponechán prostor i pro park Kosmopolis. Ale nevadí. I tak to bylo uvěřitelné a napínavé.
Poslední věc, kterou chci dodat, je fakt, že jsem si četbu moc užila. A už nyní mám před sebou na stolku položený závěrečný díl trilogie - Supernovu - po které sáhnu co nevidět.

02.04.2021 4 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Tak tohle byl nářez. Přestože mě Krutý princ neoslovil tolik, kolik jsem čekala, Podlý král byl jedno velké překvapení. Dokázal napínat, dojímat, udivovat.
Už od začátku se to celé rýsovalo mnohem slibněji než první díl. A myslím, že to i ve finále bylo podstatně lepší. Děj krásně gradoval, nejednou se stalo něco zcela nečekaného. Musela jsem hltat očima další a další stránky, protože mě všechny ty intriky zcela pohltily. Není tedy divu, že jsem knihu přečetla téměř na jeden zátah.
Co se děje týče, zde se to pořádně rozjelo, nebyla nouze o léčky, podrazy ani překážky. A ze samotného konce mi doslova spadla brada.
Styl psaní je příjemný, čtivý a poutavý. Dokonce jsem v textu narazila i na pár pasáží, které mě rozesmály (a taktéž na ty, které mě šokovaly).
Když to celé shrnu, po delším rozjezdu se Holly podařilo napsat příběh, který chytne a nepustí. A jsem strašně zvědavá jak to celé dopadne. Už aby vyšel třetí díl. Vřele doporučuji.

12.07.2020 5 z 5

Má chudinka Jane Má chudinka Jane Cynthia Hand

Druhá knížka ze série "Janies" je dle mého očekávání nenáročnou, veselou a příjemnou četbou. Člověk si u ní vyčistí hlavu, nemusí se stresovat a může se s klidným srdcem soustředit na příběh. Ačkoliv jsem se nad určitými pasážemi občas pozastavila, nebo si pomyslela něco ve smyslu - "co to má u všech všudy znamenat???" - krásně jsem si u příběhu odpočala a načerpala trochu pozitivní energie. :)

23.01.2020 3 z 5