Katerina.Gabrie Katerina.Gabrie komentáře u knih

Mitfordské vraždy Mitfordské vraždy Jessica Fellowes

Trochu rozvláčné, ke konci napínavé. I když jsem tedy rozuzlení uhodla tak v půlce, nechala jsem se strhnout tím, které bylo uvedeno před závěrem.
Velmi oceňuji vykreslení atmosféry té doby - až na ty happy endy po všech stranách, nemyslím, že by to v reálu takto dopadlo.

21.09.2019 3 z 5

Kluk z kostek Kluk z kostek Keith Stuart

Kniha mě dojala - hlavně svou bezprostředností, tím, jak reálně popisuje ne vždy lehké pocity a osudy. Moc pěkný vhled.

21.06.2019 4 z 5

Tajemství vražedné orchideje Tajemství vražedné orchideje Jitka Pickartová-Ditterová

Zezačátku to vypadalo slibně, ale bohužel, je to psané opravdu horkou jehlou...a navíc plné pravopisných chyb, což mě už ke konci neuvěřitelně iritovalo.
Zároveň jsou v textu nelogičnosti či opomenutí, a celé je to takové pořád dokola, styl psaní je až únavně všední - občas jsem se divila, jestli je hlavní hrdina opravdu tak naivní, neschopný, nebo jednoduchý..
Závěr není vůbec překvapující. Škoda, že se z toho tématu nevytěžilo daleko, daleko víc.

07.01.2018

Nezvěstná Nezvěstná Tina Frennstedt

Musím narovinu přiznat, že jsem čekala víc, i podle recenzí.
"Napínavější detektivku si asi letos nepřečtete" - možná pokud to letos bude jediná :) Ne, že by byla špatná, je to prostě celkem dobrá severská krimi. Ale trochu rozvleklá, a navíc ničím extra výjimečná.
Velmi kladně hodnotím vhled do toho, co prožívají rodiny obětí, ale třeba psychologie vraha (vrahů) celkem nic moc... A taky mi přijde až neuvěřitelné to množství chyb, náhod, atd. Například to, že si vrah několikrát nakráčí k vyšetřovatelce do bytu, jen tak, aniž by se tím někdo zabýval, atd. - ehm.
Překlad těžko posoudit, jak je kostrbatý, nebo tak autorka píše, ale za velmi hrubé opomenutí překladatelů pokládám absenci překladů dánských a německých vět, notabene když podle textu jim Švédi bez problémů rozumí (já ne, a fakt to nebudu ťukat do překladače). Bývalo dobrým zvykem překlady uvést.

18.04.2022 3 z 5

Lily a chobotnice Lily a chobotnice Steven Rowley

Nakonec dávám víc, než jsem si myslela. Zezačátku mě kniha fakt nezaujala - takové intošské povídání o homosexuálech v Las Vegas, kteří s psychoterapeuty probírají běžné situace, se kterými si neví rady ...nic moc pro mě jsem si říkala.
Ale nakonec si mě kniha získala - svou opravdovostí, tím, jak moc věrně dokáže zprostředkovat vztah člověka se psem. A také jsem si uvědomila, jak mnoho lidí, navenek vyrovnaných, se vnitřně cítí tak odcizených životu, prožívání - dělají, co se má, ale sami se sebou si neví rady, bojují osaměle - a ne každý má to štěstí, že má kolem sebe přátele, nebo že se znovu zamiluje... Není divu, že se mnohým z nás občas slévají představy toho, co je a co není skutečné. Budujeme hradby normálnímu životu, který nás bolí. A nakonec to přece jen všechno vyzní - tak nějak nadějně. Přesně tak obyčejně a nádherně, jaký je život po nějakém velkém výkonu.
Milovala jsem to oslovování. Opičko. Fazolko. Je to tak důvěrně známé, milé, intimní...a hned jsem musela jít pomuchlat to svýho Čumáčka. Medvídka. Chlupáčka....

21.01.2021 4 z 5

Bambi Bambi Mons Kallentoft

Skvělé - jen teda fakt nenávidím, když se přestane série vydávat uprostřed příběhu :(
Kdyby někdo tušil, kde přijít k dalším dílům - snad už až do 6, přičemž u 5 a 6 prý už je jiný spoluautor....hoďte tip ????

02.08.2020 4 z 5

Strážci domova Strážci domova Helena Kholová

Jedna z nejkrásnějších knih, ke kterým se vracím. Nádherně zpracované příběhy o vztahu psa a člověka z celého světa.

28.03.2020 5 z 5

Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy Diane Ackerman

Trochu mě zklamaly předcházející recenze, takže jsem do toho šla trochu s obavami. Ale mě teda kniha nepřišla nečtivá - ano, není to "hluboký, emočně strhující příběh", který mnozí očekávají. Ale je to velmi podrobné vylíčení toho, jaký byl život ve vile u varšavské ZOO - s obrovským přesahem informací - zoologických, botanických, uměleckých, historických, folklorních.
Čím dál jsem četla, tím víc mi přišlo neuvěřitelné, jak to autorka dokázala skloubit, jak vystihla šíři zájmů tehdejší polské inteligence, jejich hloubku, jejich vnímání světa. Ano, bohužel dnes to mnohým přijde nezáživné - hledají emoční rozptýlení. Jenže jednak takových příběhů už bylo sepsáno mnoho, a také - tohle téma není jen o emocích, je především o vzdělávání, informacích, uvědomněních. A toho všeho je v knize vrchovatě. Už jsem přečetla poměrně dost knih, autentických výpovědí, o tomto období, ale v této jsem našla velké množství pro mě nových informací a faktů, zasazených do souvislostí, které jsem dříve nevnímala. Díky.
Obdiv českému překladateli, na jeho poznámkách je vidět, že knize věnoval obrovskou péči. Jediné, čím mě naprosto rozčiloval je užívání středního rodu "to ZOO" - a to ještě ani ne důsledně, v některých částech je užíváno daleko běžnější "ta ZOO" (což mi přijde logické jednak k úzu, jednak významově - zkratka zoologické zahrady).
Trochu nevychytaná vazba poznámek autorky na text knihy, vadilo mi, že musím poznámky sledovat sama a není na ně z textu odkaz stejně jako na poznámky překladatele.
Ale dávám plný počet, poslední hvězdu hlavně proto, abych vyvážila "nedostatek záživnosti". Ano, to období nebylo záživné. Vůbec.

03.02.2020 5 z 5

Zlověstné vlny Zlověstné vlny Mark Douglas-Home

Jo, tohohle autora a detektiva můžu :) Taky se mi líbilo o poznání víc než druhý díl :)
Chci další! :D

29.01.2020 4 z 5

Tohle je má píseň Tohle je má píseň Richard Yaxley

Super, moc se mi to líbilo. Mně to nudné nepřišlo, chápala jsem pocity Annie - nepotřebuju akčnost, aby mě kniha zaujala (a to ani nebylo cílem).
Kromě příběhu, a také obecnějších úvahách to výborně ilustruje to, jakým způsobem osobnost a její prožitek ovlivní rodinu po generace - ať už lpěním, či popřením - ale přesto se téma zas a znovu nějak objeví (tady třeba hudba a básně). Také je velmi typické, že oběti takovéhoto traumatu nebyly schopné tyto svoje prožitky sdílet se svými dětmi, většinou až s vnoučaty. Jsem ráda, že jsou i knihy o tom, co bylo "pak" - protože to, co se stalo, tu budoucnost velmi významně ovlivňuje, i když skrytě.

20.01.2020 4 z 5

Dinosauří peří Dinosauří peří Sissel-Jo Gazan

Mně se to líbilo. Že je každý druhý psychopat a má trauma považuju za severský kolorit, tudíž mi to nepřijde divné.
Postavy jsou teda místy až moc ulítlé, to jo, ale je tam spousta originálních míst - a taky se mi líbí to, že to vlastně není žádný běsnící maniak, jen se toho dost vymkne z ruky, což je tak nějak lidské.
A velmi aktuální téma zdrojů pro výzkum a těžkého rozhodování - včetně toho, co s velmi zdatnými, ale sociálně nezapadajícími odborníky.

21.12.2019 4 z 5

Opravář osudů Opravář osudů Robert Fulghum

Bohužel se taky přidávám k těm, které kniha zklamala. Za mě to postrádá lehkost, nadhled, které mám s Fulghumem spojené...je to příliš rozumové, a zasahuje to do oblastí, které rozumem uchopit nejdou - tudíž mi spousta těch spekulací přijde takových prázdných, marných, a navíc nedokončených. Hodně nevěrohodné mi přijdou dialogy (obzvláště to neustálé se oslovování celým jménem), a i ty příběhy - jasně, jsou zvláštní, jasně, dokážu si představit i neuvěřitelné, ale to podání mě nepřesvědčilo, vůbec, vůbec. Chybí mi gradace (když už teda příběh) - nemám potřebu se k tomu vracet prostě. Něco možná bude i překladem, v aj to určitě vyzní přirozeněji.
A přitom opravář osudů - geniální myšlenka.
Ale já se těšila, že poznám Česko a Čechy Fulghumovým pohledem - a to se nekonalo vůbec. Stejně tak jako mnozí jiní, nedokázala jsem se ztotožnit s pojetím toho, že toto je české - hospoda u Draka mi přijde silně přehrávaná - ačkoliv vlastně mnoho takových hospod znám - ale jinak, jinak. Jako pocta Čechům - to prosím ne, to ne.
Na rovinu se přiznám, že jsem vlastně žádný román zatím nečetla, pouze povídky - takže pro mě pan Fulghum zůstává mistrem krátkých povídek a úvah. Ale po komentářích zde si tedy přečtu Třetí přání.

19.12.2019 2 z 5

Dotek mrtvého muže Dotek mrtvého muže Kit Ehrman

Chtěla jsem nějakého Francise, ale ty už mám z velké části přečtené, tak jsem sáhla po tomhle. Není to špatné, ale přijde mi to tak nějak trochu rozvleklé, někdy zbytečně až moc dlouhé a detailní popisy scén... párkrát jsem to odložila, což se mi u dobrých knížek nestává.

10.03.2019 3 z 5

Záhada tří čtvrtin Záhada tří čtvrtin Sophie Hannah

Rozhodně mi to nepřijde, jako kdyby to psala A. Christie - podle mě až moc popisné, co se týče Poirota, atd. A trochu rozvláčné. Ne že by všechno od A. Christie bylo super, taky měla své slabé knihy, ale z tohohle přece jen cítím jiný styl.
Taková oddechovka, výplň času, ani závěr mě nijak extra nepředsvědčil...bohužel.

27.01.2019 3 z 5

Tři koťátka tety Mily Tři koťátka tety Mily Mária Lazárová

Příběh je milý, ilustrace pěkné.
Jen paní překladatelka by se měla naučit skloňovat jméno Herkules, úplně to rve za uši :( Jsem přesvědčená, že děti se mnoho učí právě tím, že samy čtou a tříbí si cit pro jazyk...aspoň já to tak měla.
Knihy, a obzvláště dětské, by tedy měly být z hlediska jazyka napsány správně.

18.11.2017 3 z 5

Země strašidel Země strašidel Rostislav Křivánek

Putovani je mi blizke,spojovani se zivly je mi blizke, bolestne hledani vzajemnych vztahu a duvery, otvirani bolesti a hledani vnitrni sily, tolik potrebne k preziti, at uz zijete kdekoliv, konfrontace vlastnich utekovych predstav a snu s realitou.....takovy zivot sam - a vsechno ve spojeni s nasim prapuvodnem. A otevrene cesty k tomu, "jak to vlastne dopadlo".

04.03.2013 4 z 5