KatEli KatEli komentáře u knih

Howlův putující zámek Howlův putující zámek Diana Wynne Jones

Jak už tady přede mnou mnoho lidí psalo, tak i já jsem se ke knize dostala až díky Zámku v oblacích. Howlův příběh v Miyazakiho podání mě dokonale nadchl a já zatoužila po jeho knižní předloze. Osud tomu chtěl, že jsem na ni náhodou narazila v Levných knihách. Samozřejmě jsem si ji s nadšením koupila a ještě ten večer se pustila do první kapitoly.
Knížka je psána podle mě příjemně čtivě a jednoduše. Člověk si u ní dokonale odpočine. Nemusí přelouskávat jeden odstavec 5x aby pochopil, co chtěl autor vlastně říci. Na samotný děj (a že je jím kniha dokonale napěchovaná) je potřeba nahlížet s odstupem a příliš nad ním nepřemýšlet (jde tu přeci jenom o hodně fantasticky pojatý svět kouzel, kde nic nemusí dávat smysl). Myslím, že když začne čtenář o téhle knize moc přemýšlet, jenom se v ní zamotá a nakonec stejně skončí překvapen tím, jak se situace zajímavě vyřešila.
Nakonec jsem nemohla od stránek odtrhnout oči. Úžasný, promyšlený příběh plný tajemství, která čekají na odhalení.

!!!SPOILER!!!
Ze začátku se kniha celkem pohodlně shoduje s filmem, ale brzy začíná uhýbat úplně jiným směrem a společné jsou pouze hrubé obrysy. Některé pasáže mi tím pádem v knize dost chyběly. Líbilo se mi, když se ve filmu Howl měnil v černého ptáka a odlétal do války. V knize místo toho "odlétá" uhánět dívky a o válce padne zmínka jen okrajově. V některých kapitolách mi přišel Howl strašně otravný, nepříjemný a arogantní, což ve filmu není. Prostě na papíře mi není tak sympatický, ale to je hlavně moje chyba, protože jsem ovlivněná filmem. Na druhou stranu jsem si v knize daleko víc oblíbila postavu Michala. Nakonec knižní i filmová verze jsou obě výborné, i když mají svá pro i proti a já je vřele doporučuji.
Věc, která mi na knížce asi nejvíc vadila byl příliš rychle ukončený závěr prostý jakýchkoliv hlubších citů mezi Howlem a Sofií. Ti dva si nedali ani jediný polibek!

08.11.2015 5 z 5