KáťaM. KáťaM. komentáře u knih

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Moc se mi líbilo to propojení, které se proplétalo celou knížkou, moc jsem si poslech této knížky užila.

11.11.2021 4 z 5

Mít vše hotovo: umění produktivity bez stresu Mít vše hotovo: umění produktivity bez stresu David Allen

Super knížka, odnesla jsem si z ní několik skvělých postřehů, David Allen rozhodně má co říct. Nechte si taky poradit.

Druhá tvář Druhá tvář Ashley Audrain

Bohužel takhle knížka mě nezaujala a nevzbudila ve mně emoce, které asi měla. Nesedl mi ani projev Jany Strykové (poslouchala jsem audioverzi).

11.11.2021 2 z 5

Veliké doporučení, pokud vám imponují historické romány.

11.11.2021

Zvon Zvon Neal Shusterman

Solidní zakončení série, nejvíce se mi ale líbil Nimbus.

Vyvolávač deště Vyvolávač deště John Grisham

Tak tady jsem se opět ujistila v tom, že Grisham patří mezi mé nejoblíbenější autory. Jeho příběhy o chudých studentech práv jsou nesmrtelné a nejlepší na tom je, že Grisham se neopakuje, vždycky v knížkách potkávám nové osudy. Knížku jsem si užila od začátku až do konce, plné hodnocení neuděluji jen z toho důvodu, že jsem od autora četla třeba Dovolání nebo Předvolání, to je ještě další level, pokud to vůbec jde. Chtěla bych tu ale ještě vyzdvihnout projev interpreta Otakara Brouska, to, jak měnil hlasy, to bylo fenomenální, kéž by všichni interpreti vyprávěli knížky takhle!

30.10.2021 4 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Shari Lapena píše jedny z nejlepších psychologických thrillerů, její knihy jsou pro mě vždy sázka na jistotu, a to nejen při shánění čtení pro sebe, ale i pro mou mamku. Její poslední knížka mě bavila snad ještě víc, než ostatní, bohužel už ale znám vzorce chování postav. Moc se líbí, jak Lapena napíná čtenáře, žene situace do krajností a nutí nás číst dál. Umí nenásilně do knížky napasovat příběhy, které se staly postavám v minulosti. Ani od této knížky se nešlo odtrhnout. Co mě ale trochu nakrklo, byl konec. Ani tak ale na autorku nezanevřu a těším se na cokoli dalšího, co z jejího pera vyjde. A nutno dodat, že audioverze je opět skvěle namluvená a právě projev interpretů ještě víc umocnil můj čtenářský zážitek. Martinu Hudečkovou a Libora Hrušku mám už s autorkou neodmyslitelně spojené, od autorky ale víc doporučuji jiné knížky (třeba Někoho cizího v domě nebo Nevítaného hosta).

30.10.2021 3 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Na knížku mě tehdy nalákaly skvělé recenze a také krásná obálka. Moc se mi líbilo, jak hlavní postava, právnička Dannie, měla svůj život zorganizovaný, skvělý byl i kontrast s její kamarádkou, která k životu přistupovala mnohem volněji. Byl to moc hezký, částmi i dojemný příběh (i když pro mě asi ne tolik, jak autorka zamýšlela, tolik se mi do srdce asi nevryl), knížka určitě stojí za přečtení, dnes bych dala přednost psanému textu, hlas Jany Strykové mi bohužel příliš nesedí. Je to nevšední příběh, nesmíte ale od knížky čekat nic přelomového.

28.10.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

První díl jsem poslouchala jako audioknihu, kterou naprosto fantasticky namluvila Vilma Cibulková. Doufala jsem, že bude namluven i druhý díl, ale když se objevovaly první ohlasy na druhý díl, už jsem nechtěla čekat a pořídila jako klasickou knížku. Měla jsem ohromná očekávání po prvním dílu, který byl pro mě nejlepší knihou, co jsem minulý rok přečetla. Očekávání nejenže byla naplněna, ale ještě překonána. Osudy jednotlivých postav mě znovu chytily za srdce, moc se mi líbilo, jak se posunula role Julky, tu jsem v prvním díle moc nemusela, teď byla asi mou nejoblíbenější postavou. Knížka mi ukázala, jak se vyrovnat s nepřízní osudu, odmítnutím, životními změnami. Četla jsem ji v období, které pro mě osobně bylo z určitých důvodů velmi složité, tahle knížka mi ukázala statečné hrdiny a já se zkusila taky po jejich vzoru sebrat a jít dál. Víc knížka ani dát nemůže. Stejně jako první díl neskutečně nadčasová záležitost, zůstane jedním z největších skvostů mé knihovny, neskutečně autorce děkuji za takhle poctivé dílo s ohromným přesahem i mimo obsah knihy.

15.08.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Neskutečný čtenářský zážitek, knížku vřele doporučuji!

01.05.2021 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Rozhodně se nedá říct, že by šlo o vycpávkový díl, jak už to tak u druhých dílů bývá. První se mi ale líbil daleko víc, někdy tady totiž děj plynul tak rychle, až jsem vůbec nestačila vstřebávat, co se vlastně dělo, zvlášť závěr byl takový moc rychlý. Určitě se ale pustím i (v mém případě do poslechu) posledního dílu, chci vědět, jak trilogie dopadne. Druhý díl hodnotím jako lepší průměr.

25.04.2021 3 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Tak tímto thrillerem jsem skutečně jenom prolítla, četl se na jeden nádech a nemohla jsem se vůbec odtrhnout. Za mě to byla zatím nejlepší kniha, kterou jsem od autorky četla. Opět plné zvratů, zajímavé postavy a ten závěr, ten mě dostal. Veliké doporučení!

25.04.2021 5 z 5

Matčino tajemství Matčino tajemství Dilly Court

Já mám romantiku opravdu ráda, ale už nikdy ne z pera Dilly Court. Od Služebné z hostince jsem dostala, co jsem čekala (přeslazenou romanťárnu), ale ani o píď víc. Mačino tajemství mělo být dle paní, která mi knihu doporučila, ale i dle hodnocení na Databázi knih mnohem lepší. Za mě to tedy bylo šíleně nudné. Kdo s kým s končí víte od prvních stránek, popis vztahu matka a dcera neprosto neautentický, postavy jsou fádní a unylé. Belindu nelze nazvat matkou, nechat dceru dřít a udělat z ní služebnou za účelem vlastního pohodlí, to by neudělala žádná milující matka na světě. Maličké zvraty knížku nezachránily, jedno velké ne, pokud dobrou odpočinkovou romantiku, tak od Danielle Steel.

05.04.2021 2 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Tvorbu tohoto autora mám moc ráda, ale Pokání mi vůbec nesedlo. Nezaujal mě žádný z hlavních hrdinů a Briony už vůbec ne. Nejslabším komponentem knihy ale pro mě byla zápletka samotná, podle mě stála dost na vodě a stačilo by, kdyby někdo tehdy něco řekl. Poslouchala jsem audioverzi. Komentují přede mnou říká, že byl špatně zvolený hlas, já tady nesouhlasím, paní Medvecká je úžasná interpretka, bohužel ale ani skvělý hlas pro mě nemohl vytáhnout nudnou audioknihu, poslouchání mě dostalo celkem do čtecí krize, ale nutno dodat, že v tom sehrály roli i další věci než jen špatně zvolená knížka. McEwan nadále zůstává mým oblíbeným autorem, jen bych doporučila jiné tituly, např. Na Chesilské pláží nebo ještě lepší Myslete na děti!

05.04.2021 2 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

Osobně jsem nechápala posedlost autorčinou prvotinou Stříbrná cesta. Nebyla to špatná knížka, ale čekala jsem od ní více, zvlášť když byla tak propagovaná. Byla jsem zvědavá na autorčinu další knihu a za mě byla rozhodně mnohem lepší. Tentokrát jsem tam opravdu viděla ten temný sever, zajímavější zápletku i vykreslenější postavy, autorka se vypsala a podala lepší výkon. Líbila se mi Vidarova aura i tajemství kolem jeho dcery Liv a vnuka Simona. Knížka mi opravdu sedla i svou ponurou náladou (četla jsem během své karantény), byl to rozhodně jeden z těch lepších thrillerů, co jsem v poslední době četla, věřím, že příští autorčina kniha mě zaujme ještě víc. Knížku jsem poslouchala v audioverzi. Z interpretky Jitky Ježkové jsem měla trochu strach, protože naposledy mě její hlas prováděl v knize, která mi naopak vůbec nesedla (Cizinka od Diany Gabaldon). Obavy byly ale naprosto zbytečné, Jitka Ježková je fenomenální interpretka, když se jí do rukou dostane lepší kniha a to Pustina byla, doporučuji ji mnohem více, než Stříbrnou cestu.

28.02.2021 4 z 5

Z Paříže... Z Paříže... Jan Šmíd

Tohle bylo nevšední čtení, knížka se mi moc líbila, až na pasáže o fotbalu, ale to zase svědčí o tom, že každý si v knížce najde své. Hlavně mě motivovala v tom zase trochu oprášit francouzštinu, za to autorovi moc děkuji!

28.02.2021 4 z 5

Ochránci Ochránci John Grisham

Jsem nadšená, že se mi dostal nový Grisham do rukou. Autor mě opět přesvědčil o tom, že i po tolika knihách dokáže přijít s něčím novým. Příběh o skupině Ochránců, která se zabývá tím, že pomáhá nevinným odsouzencům na smrt, to vše za mzdu na hranici chudoby, byl strhující. Díky Grishamovi se vždycky tetelím hrdostí, že můžu být součástí právní mašinérie. Když jsem dočítala poslední stránky, říkala jsem si, že to je možná trochu přitažené za vlasy, o to víc mě překvapil doslov autora, kde vysvětluje, jak se inspiroval skutečným příběhem. Moje jediná výtka směřuje k velkému množství postav - byť jsem knihu přečetla za velmi krátkou dobu, postav bylo trochu víc než obvykle a měly tendence se mi plést dohromady, při delším čtení bych asi měla problém se do knihy dostávat. Tento detail se ale ztrácí pod množství pozitiv, kromě pravidelné pochvaly za postavy, bych vyzdvihla fakt, že mě v jedné pasáži autor skutečně vyděsil (a tentokrát něčím jiným, než obvyklým útěkem hlavních postav před osobami z podsvětí). Byla bych se ráda dočetla o postavách víc, ale některé zápletky zůstaly tentokrát trochu otevřené. Ale víte co, proč ne? V Grishamových příbězích je vždycky něco víc, aniž by je musel dokončovat. Skláním se před dalším kouskem tohoto autora a vřele Ochránce doporučuji k přečtení.

01.02.2021 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Série mě celé roky míjela, a co víc, zůstala mi bez spoilerů, takže jsem si mohla knížku užít i deset let po vydání. Svět, který autorka vytvořila, byl ohromující a velkolepý a já zcela chápu, proč Hunger games tolik čtenářů propadlo. Sama se taky v blízké době chystám na pokračování. Jsem moc zvědavá, jak se bude milostný trojúhelník dál vyvíjet, konec nutí čtenáře chtít další díl co možná nejdříve. Jsem nadšená, že jsem v knížce dostala víc, než ve filmu. Poslouchala jsem audioverzi namluvenou Terezou Bebarovou. Poslech byl sympatický a jen podtrhl dobrou knihu. Audioverzi můžu vřele doporučit, i když chápu, že vlastnit některý z boxů, v nichž se série prodává, je lákavější.

31.01.2021

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

Autor mě na podzim požádal, abych si jeho knihu přečetla a napsala k ní tady své dojmy, jinak bych to v tomto případě volila asi soukromě. V prvé řadě se omlouvám, že jsem se ke knize dostala až teď, během podzimu jsem neměla na tento žánr chuť, tak jsem si počkala na zimní dny... Odkud začít, autor vytvořil svůj fantasy svět, který by byl poměrně zajímavý, kdyby v něm nežily tak průsvitné postavy. To mi vadilo asi ze všeho nejvíc, jak všechny postavy byly černobílé, buď kladné nebo negativní, nic mezi, proto jsem vlastně od začátku tušila, jaké budou jejich osudy a nemýlila jsem se, za celou dobu nepřišel žádný překvapivý moment. Autor pěkně popsal prostředí, ale na můj vkus byl až příliš popisný vzhledem k jednoduchému (až plytkému) příběhu, který jsem si přečetla, děj by se klidně vešel do poloviny rozsahu. Autorovi bych poradila, aby nezacházel do extrémů - všechny postavy měly buď nejpřísnější rodiče nebo nejtvrdší dětství, všechno se hemžilo nej, to bylo moc velké klišé. K největším rozporům, které jsem vnímala: Trochu jsem se pozastavila nad tím, jak se hlavní hrdinka do svého milého zamilovala ve chvíli, kdy byl zbitý a ani ještě neotevřel oko, další rozpor jsem pozorovala v tom, že postavy žijí týdny v jeskyni, a přestože to byla láska na první pohled, milostný styk přijde až po takové době... Rozčilovala jsem se nad tím, jak banda přírodních hrdinů bojuje s nedostatkem vody, když autor líčí, jak jsou dny deštivé, nebo že nemohou takovou dobu najít sever. Hlavní hrdina Jon je sice zbitý, se zbytky sil a hned na to se vypořádá s bandou vojáků. Trochu jsem nepochopila, proč Jona jeho společníci tak respektují, nebylo popsáno, čím si je získal, proč ho následovali, jak se stal velkým vůdcem. Postrádala jsem i bližší informace o životě společníků Jona ve chvíli, kdy se hrdinové nacházeli v zotročené zemi. Dobrota hlavní hrdinky Ya-ny hraničila až s naivitou, čekala jsem trochu vášně v jistím klíčovém okamžiku asi uprostřed knihy. Zcestné mi přišlo i příliš krásné první milování a celkově popis všech sexuálních scén a následky, které tyto scény (ne)zanechaly na hlavních hrdinech. Vyzdvihla bych asi to, že text byl poměrně bez chyb (upozornila bych na divné obraty jako "strašný strach," který se opakoval nebo chlap, který se hihňá. Pěkná byla i úvodní ilustrace. Je mi líto, že mě kniha nezaujala a nemohla jsem napsat pozitivnější hodnocení, jsem ráda, když tu vidím, že si našla své čtenáře.

29.01.2021 1 z 5

Casanova a jeho utajená žena Casanova a jeho utajená žena Barbara Lynn-Davis

Casanova a jeho utajená žena pro mě byla spíše zklamáním, přestože knize dávám poměrně vysoké hodnocení. Očekávala jsem erotické scény a více ze života proslulého svůdníka, místo toho nám autorka předložila příběh dvou žen, které v mladém věku dost naivně otěhotněly. Na druhou stranu oceňuji, že jde o příběh z klášterního prostředí, ty jsou pro mě určitým způsobem podmanivé a autorka dokázala tu atmosféru vykreslit. Moc se mi líbilo se teď v zimě ponořit do příběhu z Benátek, byť ten děj byl trochu plytký, snadno odhadnutelný. Vyzdvihuji i to, jak se hlavní hrdinka prala s odpuštěním sama sobě, to je v životě taky velmi složité, proto knížku hodnotím jako lepší průměr, i když jsem od ní nedostala zdaleka to, co jsem čekala a asi i chtěla, když jsem sahala po knížce s tímto jménem a obálkou.

25.01.2021 3 z 5