Kamba Kamba komentáře u knih

Rytíř půlnoční hvězdy Rytíř půlnoční hvězdy Zbyněk Dach

Rozhodně nejlepší gamebook ze série Negart group a zároveň jeden z nejlepších vůbec. Obsahuje vše, co chcete v gamebooku: putujete po světě sám i s najatou družinou dobrodruhů (kterou si poskládáte sám), prozkoumáte ruiny i bojujete v rytířském klání, procházíte město, které můžete prozkoumat tam a zpět, prožijete velké bitvy jako řadový pěšák i jako velitel. A to všechno v rozsahu 800 odkazů, dvojnásobku obvyklé velikosti gamebooků.

24.09.2020 5 z 5

Verax – Experiment Verax – Experiment Jörg Benne

s Tomášem vyřešeno, pro jistotu pro ostatní: ve Veraxu jsou chyby, proto doporučuji kouknout na https://www.mytago.cz/blog/verax-errata

26.02.2024 5 z 5

Corrinové Corrinové Kevin J. Anderson

Závěrečné díly trilogií to mívají těžké, uspokojivě uzavřít všechny dějové linie. A to ještě v prequelové trilogii, u které je jasné, jak "dopadne". Nicméně tady se s tím autoři poprali na výbornou.

Dějové linie, které jsou rozehrané z předchozích knih (Atreidové a Corrinové), jsou poutavé a směřují k nesmiřitelnému konfliktu. Baví i sledovat fremeny, pomalu se sjednocující pod vedením Liet-Kynese. Naopak Harkonnenové, kteří už nemají nic otevřeného, ale zároveň je nelze z knihy vypustit, jsou vyloženě výplňoví (Vladimir a dvorní etiketa? Jako vážně?). Stejně i tak nové zápletky vedoucí odnikud nikam (Riches a Bene Gesserit, Tyros Reffa). Nejhorší dojem ale tentokrát zanechávají Tleilaxané, resp. jejich Tvaroví tanečníci: v jednu chvíli míří k úplnému ovládnutí impéria, jen aby o pár desítek stránek fungovali jako neškodní poslíčci, jejichž nejambicióznějším činem je doručení zprávy... Naprostá nelogičnost v používání této superzbraně je do očí bijící.

Nicméně tyto nedostatky nejsou tak velké, aby změnily dojem z hlavního lákadla celého dílu: Shaddamovy zbrklé činy čím dál více otřásají stabilitou politického řádu a přivádí galaktické impérium na okraj největší krize, kterou pamatuje. Do toho se vmísí Leto a závěr knihy pak vygraduje na nejvyšší obrátky. Opravdu velmi vydařené, člověk hned mnohem lépe chápe hlubokou nenávist a strach imperátora, který jej nakonec o mnoho let později dohnal k zoufalému spojenectví s Harkonneny.

07.12.2023 5 z 5

Harkonnenové Harkonnenové Kevin J. Anderson

Druhé díly trilogií mají tendenci bývat nejlepšími: svět již je vybudován a zároveň není potřeba ještě všechny dějové linky nějak smysluplně uzavírat. Ale samozřejmě bývají výjimky a tou je tato kniha: kdybych měl popsat její obsah jedním slovem, použil bych slovo „banální“. Vladimir Harkonnen řeší svou nemoc, Leto Atreides zase milostný život, Liet Kynes dospívá a snaží se vymanit ze stínu svého otce. Všechno je to zajímavé, dále se rozvíjí lore světa Duny. Jen je to prostě takové nudné, nic akčního se tam neděje. Nejakčnější dějová linka je ta grumánská a to navzdory tomu, že se rozvíjí jen na pozadí všech ostatních. Druhá akční a zábavná linka je o Duncanově výcviku na Ginázu.

Na druhou stranu některé dějové linky mě štvaly: z Bene Gesseritu dělají autoři naprosté supermany (resp. superženy), nejraději bych jejich dějovou linku úplně odstranil. Druhá nejnudnější pak byla ta o Gurney Halleckovi, která mi prostě přišla jako nezdařená kopie linky s Duncanem z předchozí knihy.

Nejraději bych dal 3,5/5, ale když nemůžu dávat půlky, tak jsem se přiklonil k trojce.

03.10.2023 3 z 5

Sektor osm Sektor osm Michael Atamanov

Začátek knihy je super, vůbec se s ničím nemaže a hned vrhne čtenáře do děje. Ten má rychlé tempo, pořád se něco děje a člověk se nemá čas zastavit. Systém vztahů je zajímavý a abych se v tom neztratil, začal jsem si vést seznam a statistiky.

Protože je to hra o soubojích vesmírných flotil, netrvá to dlouho a přijde první vesmírná bitva. A tam přišlo první vystřízlivění. Popis bitvy je v chudý, pouze vykřikování povelů a čas od času nějaká statistika ztrát.

A od toho okamžiku jsem začal stále více vnímat slabé stránky knihy: Hrdina je strašně poctivý a čestný. Všechny ženy jsou krásné a automaticky lezou hlavní postavě do postele. Protivníci jsou neschopní a průhlední. Ze všech problémů se hlavní postava dostane lusknutím prstu. Některé věci se sice dají vysvětlit tím, že to je přece jen počítačová hra, ale už toho je příliš mnoho.

Postupně jsem začal o příběh ztrácet zájem a poprvé se mi stalo, že jsem po dočtení první knihy série neměl vůbec chuť si otevřít druhou. Snad se to v následujících knihách zlepší.

16.04.2023 3 z 5

Spící armáda Spící armáda Wolfgang Hohlbein

Naprostá pecka! Úplně zásadní díl série, kde se láme konflikt s Morony (ačkoli to na první pohled nemusí být vidět). Autor dobře mixuje klidnější pasáže, kde čtenář dostává spoustu nových fascinujících informací, s akčními pasážemi, kniha v podstatě nemá hluchá místa a četl jsem ji jedním dechem. A ten závěr! Zbývalo mi už jen pár stránek, ale to přece nejde tak rychle ukončit, pořád se toho děje hodně! A pak to skončilo a musím hned vytáhnout další díl.

15.09.2022 5 z 5

V ruinách Paříže V ruinách Paříže Wolfgang Hohlbein

Příběh je rozdělen na dvě dějové linie: Charity se snaží probít zpustošenou Paříží, Kyl se pokouší zpracovat svůj nový stav nabyté svobody. A musím říct, že mě nebavila ani jedna. Až někdy v půlce knihy se něco začne dít a zajímavý je jen závěr. Hvězdu navíc dávám za rozhovor Charity s Gurkem, kdy se o něm konečně dozvídáme nějaké podrobnosti.
Nejslabší kniha série.
Edit: po přečtení série reviduji na druhou nejslabší knihu série :-)

04.09.2022 3 z 5

Nejlepší žena Space Force Nejlepší žena Space Force Wolfgang Hohlbein

Z nostalgie jsem se vrátil k moji první sci-fi sérii. Líbí se mi na ní líčení postapokalyptické Země a boje Charity a hrstky jejích spojenců s neporazitelnými Morony. Z tohohle pohledu je tedy tento (první) díl vlastně zbytečný, protože se odehrává v minulosti a pro seznámení se světem bohatě postačí díl druhý. Při opakovaném čtení jej proto rovnou přeskakuji (a ani nehodnotím).

04.09.2022

Královna rebelů Královna rebelů Wolfgang Hohlbein

První díl ve kterém autor popisuje putování Charity po Zemi a její shromažďování nepřátel Moronů pod jeden prapor. Z tohoto pohledu byl totiž předchozí díl seznamovací, kde jsme poznali svět a postavy, a ten před ním byl z hluboké minulosti "jak to všechno začalo" (tzn. v podstatě zbytečný).
Kniha má dvě dějové linky, v první sledujeme Charity hledající rebely proti nadvládě Moronů, ve druhé pak megabojovníka Kyla, který je vyslán Charity dopadnout. Obě byly zajímavé, Kylova je pro mě o chlup zajímavější: bavilo mě sledovat svět z pohledu člověka-stroje. Na tomto díle a obecně v celé serii se mi líbí autorův drsný přístup k postavám, které umírají častěji, než bych čekal (to dodává příběhu autenticitu).
Jinak se kniha čte dobře, pořád se něco děje a ovládá mě nutkání přečíst ještě jednu kapitolu.

04.09.2022 4 z 5

Temná je budoucnost Temná je budoucnost Wolfgang Hohlbein

Z nostalgie jsem se vrátil k moji první sci-fi serii a jsem překvapený, že i dnes to je velmi čtivé.
Tento díl je můj nejoblíbenější z celé série: představuje postapokalyptický svět ovládaný Morony, v rychlosti proletí historii války a představí hlavní postavy: kromě Charity a Stonea se poprvé objevuje Skudder, Net a Gurk.
Má to spád, rychle se to čte a čtenář neustále dostává přísun nových informací o světě. Paráda.

03.09.2022 5 z 5

Charkov - Donbas 1943 - Poslední německé vítězství na východní frontě Charkov - Donbas 1943 - Poslední německé vítězství na východní frontě Lukasz Przybylo

Úvod byl sice hodně chaotický, autor začal chrlit spousty informací a hodně jsem si musel načítat jinde, abych pochopil, jaké byly časové souvislosti apod.
Naštěstí v druhé kapitole se již autor zastaví, popíše soupeřící armády a začne popisovat jednotlivé fáze bitvy. Za mě informací tak akorát, ani moc detailní, ani moc povrchní. Užitečné byly i dvě mapy, takže jsem si dokázal udělat obrázek i o prostoru. Ale určitě bych se nezlobil, kdyby jich bylo více.

finální verdikt: Parádní kniha o posledním vítězství německé armády na východní frontě.

07.05.2022 5 z 5

Atreidové Atreidové Kevin J. Anderson

Považuji tuto knihu jako úvod do světa Duny a svuj úkol plní znamenitě. Představuje hlavní rody (Atreidy, Harkonneny, Corriny) a klíčové postavy na počátku jejich kariéry (Leto a Shaddam ještě ani nejsou hlavy svých rodů). Velká pozornost je věnována i dalším tématům - ekologii Duny pohledem planetologa Kynese, pletichám Bene Gesseritu a jejich šlechtícímu programu, dokonce čtenář zjistí, jak se školí nový navigátor Gildy.
Všechny dějové linky jsou zajímavé, u žádné jsem se nenudil. Autoři se snaží vysvětlit spoustu nejasností samotné Duny (např. proč v době mezigalaktických letů nevíme skoro nic o nejdůležitější planetě impéria Arrakis nebo jak baron Harkonnen ke svému speciálnímu tělesnému vzhledu přišel).
Co se mi taky líbí je neutrálnost autorů, laskavost Atreidů líčí stejně nezaujatým pohledem, jako krutosti Harkonnenů a nechávají na čtenáři, ať si sám vybere, komu bude fandit (a není to úplně jednoduchá volba :-)

Za mě parádní úvodní díl a vzhůru na další.

04.01.2022 5 z 5

Hlava Smrtihlava Hlava Smrtihlava Zbyněk Dach

Jeden z trojice ryze expedičních gamebooků pana Dacha (Hlava smrtihlava, Zlaté údolí, Šarlatové písky). Po porážce v nekromantských válkách se Impérium rozhodlo vyřešit nemrtvou hrozbu vysláním svého nejlepšího bojovníka (=vás). Musíte projít válkou zdevastovaným krajem až do sídelního města Smrtihlava a tam ho v jeho dungeonu zlikvidovat.
Herně navazuje na Ostrov vyhnanců (božstva, spousta "tajných" odkazů v případě, že se vám "něco" stalo - nevím, jak to napsat a nespoilovat :-) nicméně v Ostrově to fungovalo všechno lépe.
Z tria výše zmiňovaných gamebooků nejslabší, hvězdu nahoru dávám za příběh (hodně mě bavilo procházet krajem, který jsem v minulém gamebooku zplundroval)

09.10.2020 4 z 5

Krvavá země Krvavá země Václav Kroc

Návrat druida Amara na scénu. Tentokrát už není úplný začátečník, proměňovat se umí bez problémů a k tomu se naučil nějaká nová kouzla. Příběh mi příjde nejvíce kompaktní ze všech autorových gamebooků vůbec, hodně se mi líbila i docela unikátní možnost hrát některé pasáže za úplně jinou postavu s jinými pravidly (což více než jindy vybízí k opakování hraní).
Gamebook však sráží velká obtížnost soubojů, což je ještě umocněno tím, že v celém dobrodružství nelze najít skoro žádné předměty, které by hráči pomohly, takže ani nějaké gradování obtížnosti vlastně nedává vůbec žádný smysl, postava je stejně silná na začátku i na konci.

04.10.2020 3 z 5

Černé stíny Černé stíny Zbyněk Dach

Druhý gamebook pana Dacha. Líbí se mi na něm příběh klasického střihu s mnoha dějstvími, který sice není originální, ale vtáhne. Závěr byl docela zábavný, pokud projdete knihu optimálním způsobem, pak s finálním bossem ani nemusíte bojovat :-)
Na druhou stranu nemá tak propracovanou ekonomiku, jako pozdější autorova díla, a za mě největší nevýhoda gamebooku, která ničí znovuhratelnost, je jeho nadměrná linearita - z předepsané cesty se nedá moc uhnout a pokud si může hráč zvolit mezi dvěmi možnostmi, pak jedna z nich je většinou špatná.
Za mě nejslabší gamebook pana Dacha, nicméně stále dobrý.
Ps: pokud se v gamebooku chováte jako gauner, může se vám stát, že se vám jedna herní postava neskutečně originálním způsobem pomstí, nic podobného jsem v gamebooku ještě neviděl

29.09.2020 3 z 5

Nemrtvá spravedlnost Nemrtvá spravedlnost Zbyněk Dach

Můj oblíbený gamebook. V mnoha ohledech jiný, než ostatní. Hrajete z pohledu těch "zlých", místo tradičního putování jedné postavy jste velitelem velké armády, herní svět je polootevřený (musíte projít místo A i B, ale můžete si vybrat pořadí). Gamebook, který opakuji velice často a rád.
Hvězdu dolů dávám za závěr, který obsahuje sérii velkých bitev za sebou a už je to vlastně "jenom" maraton v házení kostek.

24.09.2020 4 z 5

Vzbouřená planeta Vzbouřená planeta Steve Jackson

Byl to jeden z mých prvních gamebooků, který jsem v mládí četl a tak jsem si ho z nostalgických důvodů koupil znovu. Sice jsem si pamatoval, že byl těžký a divný, ale přece jen, bylo to scifi! Tak jsem si ho zahrál znovu a musím uznat, že je těžký a divný.
Nemyslím teď úplně herně (lehký není, ale když to jede člověk víckrát, tak ví, které volby jsou lepší :-) problém dělají hádanky. Jsou zde 3 hádanky, které si musí hráč složit tak, aby mu to dalo finální šifru, bez které se nehne. Bohužel první šifra je v angličtině krásně pochopitelná, ale při překladu do češtiny se v podstatě ztratila a nedá se vyluštit.
Bohužel trpí vadou spousty gamebooků z FF, hodně náhlých smrtí ("Chceš jít doprava nebo doleva?" "Doleva" "Umřel jsi")

18.09.2020 2 z 5

Cesta k Duně Cesta k Duně Frank Herbert

Zajímavý dodatek k Duně.

Největší část (222 stran) zabírá román Planeta koření z pera Franka Herberta, který rozpracoval a následně opustil, aby se k němu časem vrátil a napsal Dunu. Kdysi dávno jsem ho přečetl a hodně připomíná původní dílo. Když jsem knihu po letech znovu otevřel, nenašel jsem motivaci jej znovu číst. A nečekám, že někdy najdu.

Následují ty zajímavější části: 26 stran dopisů k Duně, kde v přímém přenosu vidíme těžké porodní bolesti zrodu této románové legendy.

Obsah vynechaný z románů Duna (56 stran) a Spasitel Duny (40 stran). Doplňky k Duně doplňují děj hlavně v první části, před útěkem Paula a Jessicy k fremenům. Přidává vynechané pasáže rozhovorů, kde se často hlouběji rozebírá fungování Impéria, prohlubuje vztahy jednotlivých postav případně doplňuje pár úplně vynechaných scén. Některé přídavky rozšiřují množství informací, některé jsou však v přímém kontrastu s knihou či Předehrami. Vynechané kapitoly k Spasiteli jsem zatím nečetl.

Závěr obsahuje 84 stran povídek Briana Herberta a Kevin J. Andersona, k tomu se teprve taky chystám.

Nejedná se o nic zásadního, ale skalním příznivcům knihu doporučuji. Doporučuji číst společně s originálními knihami pro ještě lepší zážitek.

30.04.2024 4 z 5

Líheň Líheň Miroslav Žamboch

Žambochův styl psaní mi moc nesedí, ale tuhle knihu jsem si oblíbil. Vnímám to jako poctu Kulhánkovi i styl psaní je trošku kulhánkovský. A to mě baví.

10.02.2024 4 z 5

Černá pevnost Černá pevnost Wolfgang Hohlbein

Pokračujeme v klasickém rozdělení na dvě příběhové linie. V první se Charity probíjí vesmírnou stanicí a musím říct, že mě moc nebavila. Celá mi přišla taková banální, kdyby se z knihy škrtla, tak bych si toho možná ani nevšiml :-)

Naštěstí to zachraňuje druhá dějová linka, Hartmanova: jeho očima můžeme sledovat zásadní obrat ve válce moronů s Jaredy a dokonce bude moct svou troškou do velkého boje přispět. Každá jeho kapitola dává hodně informací a pořád se něco zajímavého děje. Že by nás čekala výměna hlavních postav?

23.04.2023 4 z 5