kaja77 kaja77 komentáře u knih

To co u nás nastalo po druhé světové válce byl tak nepředstavitelný hnus, chaos, jed a bezpráví, že našinec, který se s tímto setkává jenom v knize skoro nevěří, že takto mohli opravdu lidi existovat. Rodiče mé babičky byli zrovna ti sedláci, kterým JZD zabavilo pole ale všechny krávy zůstaly ustájeny doma v chlívě. Seno bylo zabaveno, na louku praděda kosit nemohl - byla JZD a tak neměli krávy čím krmit... jen poslouchali krávy, které měli rádi, které měly svá jména atp. jak řvaly hlady. Měli ale předepsané odvody na mléko a máslo, které po nich požadovali. Babička r. 1928 mi to vyprávěla x krát a pokaždé byla naprosto dojatá, zničená jak ji přemohly emoce. Příběh v knize je sice fiktivní, postavy vymyšlené, ale ono se to lidem opravdu dělo. Jen už je to pro nás hodně dávno a máme pocit, že to je taková literárně filmová záležitost, ne realita

30.08.2023 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Kniha se mi moc líbila, vyloženě to je můj šálek kávy. Porci páva bych si tedy na pavích hodech určitě nedala :) ale jinak bylo vyprávění o vesničanech žijících v období první republiky moc fajn. Zaujala mě ta barevná typologie, kterou provozoval malíř, pak vlastně i Jeník, který čaroval s květinami. Celé to vyprávění na mě působilo tak poeticky, laskavě, mile, řekla bych, že místy až tajemně. Některé věci byly jen naznačené, ponechané na fantazii čtenáře a to někomu nevyhovuje, mě to třeba takhle baví. Těším se, až si od autora přečtu další knížku.

14.02.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tak navodit pocit šera, chladu, úzkosti, únavy, nedůvěry, ohrožení apod. Se Rutě Sepetys vážně povedl. Všechno jsem ji věřila a skoro to i citila...Nepředstavitelné podmínky života běžných lidí (těch 8 stupňů v bytě, spaní v kabátě, hodinové fronty na cokoli, nedůvěra mezi lidmi i v rámci rodiny) no strašné. Nejhorší je, že to nebyla fikce. V Rumunsku to opravdu tak bylo

31.10.2022 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

kniha mě velmi zaujala. přesně jak to mám ráda byl děj popsán z pohledu jednotlivých účastníků, tzn. část knihy očima manželky, část knihy očima manžela a potom pohled na věc očima jejich dětí. Z počátku mi bylo velmi líto ženy Vandy, doprošovala se, vyčítala, ponižovala, zůstala opuštěna s dětmi bez příjmu, manžel chytil druhou mízu, najednou chtěl být svobodný, volný, ženu i děti vytěsnil, pár let je dokonce ani neviděl. Postupně začal cítit vinu, k rodině se nakonec vrátil, ovšem pak nastoupily výčitky, teror, msta a manipulace ze strany ženy. A to byla síla, on schlíplý, ona "na koni" a šikanovala celou rodinu, vyčítala, doslovně terorizovala. Děsivé bylo jak svoje negativní pocity a ublížení ventilovala přes děti. a jak taková rodinná atmosféra poznamená potomstvo, jaké z nich udělá citové mrzáky, to je prostě příšerné. Naprosto děsivé a bohužel totálně reálné

30.06.2022 5 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Příběh Grace se mi velmi líbil. Je super, jak se autorce povedlo zachytit ducha doby a názory tehdejší společnosti. Postava Grace mě velmi zaujala pozornými a citlivými popisy přírody a postřehy ze světa, který ji obklopoval (na dívku pocházející z takových podmínek jako ona a pohybující se v prostředí jako ona až neuvěřitelné) a v protikladu k tomu mě děsily "naprosto věcné až hrubé postřehy např.k častym těhotenstvím matky, ke krájení mrtvol apod." Nejhorší pro mě byl paradoxně popis automatické stloukačky na máslo poháněné psem v kleci...to jsem až měla husinu. Každopádně kniha se mi moc líbila, několik pasáží bylo drobet hůř stravitelných (zdlouhavých) např. dopisy odborného charakteru ... ale jakmile se dala Grace do vyprávění, byla to čirá radost číst. Velmi mě pobavily dopisy matky Dr. Jordana, kterými odpovídala zhrzené a zamilované bytné...to jsem se vážně zasmála...tolik ohavných jízlivostí zabalených do zdvořilých frází...to bylo umělecké dílo :) Knihu doporučuji jako super čtení.

25.09.2021 5 z 5

Vyšlapaná čára Vyšlapaná čára Sara Baume

Moc se mi to líbilo. Zaujalo mě to Frankyino pozorování přírody, ty úžasné detailní a poetické popisy. Fascinovaly mě její úvahy a zkoumání věci, které by běžného tvora téměř nenapadlo zkoumat. Skvěle na mě v textu působily i vzpomínky na dětství, které hlavní hrdince v hlavě naskakovaly a mísily se se současností. Přímo mě nadchlo vkomponování uměleckých děl do textu...to její zkoušení se. Vzhledem k tomu, že v rodině máme psychicky nemocného člena, bylo pro mě velmi zajímavé nahlédnutí do hlavy člověka v depresi. Kniha nebude pravděpodobně pro široké masy, na to je v ní příliš pomalý děj a málo akce, ale jazyk je nádherný, poetický....ach.

22.07.2021 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

No teda... nejvíce mě zaujalo, že většina postav v románu skutečně existovala, že Alicina síť opravdu patřila k těm nejpřesnějším a nejspolehlivějším špionům v době 1.sv.valky... čtivá kniha, kde člověk objeví zase nové informace, o kterých neměl tušení.

02.05.2021 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Zulejka to byl zážitek. Skvělý zážitek. Nádhernou obálkou počínaje, neskutečně silným příběhem konče. Příběh o tom, jak Zulejka sama sebe našla, a to i přes šílené podmínky, které v sibiřském vyhnanství panovaly, mě opravdu zaujal. Zulejka měla chudinečka z domova takovou "školu poslušnosti", že pro ni pracovní tábor nebyl po stránce nesvobody moc velkou překážkou. Doma byla zvyklá slýchat, že je líná, neschopná, pomalá, hloupá, v lágru ocenili její mírnost, ochotu, osmělila se, objevila sama sebe. Moc se mi líbí, jak autorka vkusně a vhodně do textu dokáže vložit poetický popis okolní krajiny,přírody, atmosféry.... krása. A doporučení pro dnešní mladé dámy, které žehrají na své tchýně, protože jim třeba radí ohledně péče o dítě ....pomyslete na tchýňku Zulejčinu a z té vaší bude rázem učiněná kamarádka.....kniha mně přivedla i k průzkumu geografie Ruska a ta rozlehlost je teda vážně neskutečná síla. Představa, že člověka vysadí na břehu řeky na Sibiři...a ty si člověče nějak dej rady je opravdu strašidelná.

05.04.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Kniha mě velmi zaujala. Julii i Agnes jsem převážně litovala... vzhledem k tomu, že jsem v roli matky puberťáka, pokoušela jsem se představit si, jak bych situace řešila já... bohužel se dobře teoretizuje a mnohem hůře realizuje v praxi...celou dobu mi při čtení bylo přímo ouzko.vsechno bylo prostě špatně. Ta holka se necítila být milovaná. Bylo mi jí tak líto....Ach jo

14.03.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Dočetla jsem před chvílí a mám ještě pořád husinu. Místy jsem se bála číst dál, co příšerného se ještě dozvim a co ubohou Zuzanu ještě potká. Některé situace v knize jsem musela prodýchat dle rady Zuzaniny matky.Styl psaní a ty věty působící jako výstřely ze samopalu, tomu všemu dodávaly ještě větší grády.

06.01.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Recenze má kniha báječné, těšila jsem se jako malá...čekala jsem pecku roku a ejhle přečetla jsem dívčí románek na motivy přísloví "co se škádlívá, rádo se mívá". Ono to bylo brutálně přitažené za vlasy, autorka děj zasadila do líbivého prostředí viktoriánské doby..ale to historické bylo dost srandovní a naprosto nereálné. Každopádně hlavní hrdinka měla občas celkem vtipné poznámky, člověk hned věděl, kdo bude jejího srdce šampion, a že to nakonec dopadne happy endem ale přes to všechno to bylo nesmírně relaxační a líbilo se mi to.

20.09.2020 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Kniha se mi velmi líbila. Tolik témat k přemýšlení, tolik věcí, které nejsou ani černé ani bílé....uf. Knihu určitě doporučuji

01.05.2020 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Britt-Marie mně pobavila,dojala a inspirovala.pobavila vtipnými, nevtíravými komenty, dojala lidskostí a inspirovala praktickým použitím jedlé sody v domácnosti. Sotva mi po dočtení oschly oči, šla jsem inspirována Britt-Marií poklidit domácnost. Je to bezva kniha, vřele doporučuji.

17.03.2019 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Ach ten stevens... takový workoholik...díky svému oblíbenému seriálu Panství Downton jsem získala trochu představu jak to na velkém panství fungovalo jaká byla role majordoma apod. Prostě bezvadná průprava pro čtení vzpomínek majordoma Stevense. Moc se těším až se podívám i na filmové zpracování tohoto příběhu. Románem jsem velmi nadšená, škrobený styl, jakým Stevens mluví nemá chybu. Popis anglického venkova je úžasný... měla jsem během čtení pocit, že tu krajinu snad i vidím.???? Nevím ale, jestli knihu mohu doporučit širokým masám. Kdo rád triller, děj, spád, strhující příběh apod. může být zaskočen tím, jak v příběhu vše plyne mírně, klidně .. někdo by mohl mít pocit, že se nic moc neděje... ale i v tom je to kouzlo

14.01.2019 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Knížka byla velmi čtivá, téma velmi aktuální. Shodou okolností se mi na FB denně nabízí videa, kde nějaká američanka natáčí své dítě od doby,kdy začalo ochutnávat první jídlo. Předpokládám, že chce ukázat, jak její dítě dostává pestrou stravu. Kniha mě inspirovala profil toho miminka v jídelní židličce zkoumat víc...no, přemýšlím, proč se zrovna na tohle lidé se zájmem koukají... krásné miminko, jídelní židlička, talířek rozděleny na 4 části a v každém videu vždy holčička dostane barevné jídlo. Fanoušků má spoustu...nevím co je zajímá, snad to,že je holčička krásná, že jí sama, nebo snad co si vybere k jídlu jako první(ovoce, vajíčka,lívanečky), někdy se legračně upatlá atp.... je to vážně hodně zvláštní že tohle miminko už x měsíců jí před kamerou. Co si bude holčička myslet až bude brát rozum...

16.02.2024 5 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

Moc se mi líbilo, že si čtenář musí příběh sám poskládat....část příběhu najde ve vyprávění staré Nellie, část atmosféry nasaje z dobového tisku, část příběhu je vyprávěná přímo. Pro našince byl celkem drsný ten rasismus v tehdejší společnosti, to co je považováno za rasismus dnes v ČR je spíše pocit soc. nespravedlnosti, dnes vůbec nejde o barvu pleti, spíše způsob života- tehdy to bylo vážně drsné jak člověka nepustili do nemocnice, do obchodu, museli jet zvl. výtahem apod. Myslím, že v tomto se společnost hodně posunula. Atmosféra osady Whistle Stop, všech těch lidiček černých i bílých, kteří v ní žili, tuláků, kteří se zastavili, kavárny, kde by člověk okamžitě zašel na smažené kuře a porci zelených rajčat :D atp. byla velmi vtahující a uvěřitelná. Moc jsem si to užila. Jen takový postřeh -velmi mě dojalo, jak Nellie přijala postižení svého syna... "Vždyť Albert byl od chvíle, kdy se narodil, radostí mého života. Na tomhle světě nikdy nežila čistší duše. A po letech, kdykoli jsem začala být trochu smutná, mi stačilo podívat se na něj. Já jsem musela každičký den pracovat na tom, abych byla dobrý člověk, a pro něj to bylo úplně přirozené. Nikdy neměl jedinou zlou myšlenku. On ani nevěděl, co znamená slovo zlý." Musím se podívat i na filmové zpracování.

21.11.2023 5 z 5

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

Přání Milady, aby se nezapomnělo na její nadanou sestru Augustu bylo splněno. Lidé po více než sto letech googlí heslo Augusta Nekolova a zkoumají její obrazy. Autorka odvedla dobrou práci. Milada byla ženou nesmírně praktickou a věcnou (mé sympatie teda získala až když se stala učitelkou)... Augusta prostě umělkyně, idealistka. Jareš byl pro mě odporný sobec. Nikdy Gustu nepodržel, nikdy ji nebyl na blízku, když bylo zle. Prostě sobec. Kniha nabízí celkem zajímavé srovnání co všechno se během století změnilo např. v postavení žen, ve zdravotnictví, v soc. oblasti.

25.10.2023 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha byla velmi objevná, zajímavá a nové světy otevírající. Bylo neskutečné odkrývat, co se u nás v minulých letech dělo, jaký hnus a jaké trápení lidé lidem chystali. Postava Evaristy byla báječná, taková fakt až magická, moudrá, duchovní. Každopádně se zbaběle přiznávám, že bylo několik míst, kdy jsem četla s menším elánem a přišlo mi to dlouhatááánské - většinou se jednalo o nějaké "odborné pojednání např. potřebě anežčina svěcení apod." celkově ale super

13.05.2022 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Moc se mi to líbilo. Takový kout světa jako Podlasí, aby v centru Evropy pohledal, všechny ty pověry, zvyky, kouzla, ezoterika. Je to takové vzpomínání na dětství a mládí prožité s kámoškou v zapadlé vesnici,všechny místní lidičky s jejich předsudky, zvyky, problémy a tak.. no bylo to prostě fajn. Doporučuji najít si pro ilustraci video "szeptunka z polasia" - ony vážně existuji ještě dnes a šeptají. Na googlu jsem si prošla vesničky, mapy a fotky, našla si bistro u babushky, kde mají ty nejlepší pierogy a teď mám pocit, že bych se tam měla vydat na výlet:) Kniha ve vydání z r.2021 má krásnou obálku

26.02.2022 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Tak pobavilo :) velmi odpočinkové čtení, kde můžete úspěšně vypnout hlavu a jen se nechat bavit

03.11.2021 5 z 5