juvelinokivi juvelinokivi komentáře u knih

Hrdina Nik Hrdina Nik Eduard Štorch

Souhlas s jiri77 - taktéž moje nejoblíbenější kniha od Štorcha. Odehrává se v období Sámovy říše a rozhodně mě bavila víc než pravěcí Kopčemové.

23.01.2013 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Příznivcům knihy doporučuji knihu "Enderův stín", kde je ten samý příběh podán z pohledu Endrova vrstevníka Fazolka.

Letní bouřka Letní bouřka Pelham Grenville Wodehouse

Kniha plná suchého anglického humoru, lehce roztržitých lordů a jejich korektních komorníků. Nechybí milostné zápletky, které vedou k zápletce detektivní. Otázka zní: Kdo ukradl prase?

Za všechno může kapitán Za všechno může kapitán Achille Campanile

Totálně ujetá kniha - děj předznamenává už hlavní zápletka: cestující na potápějící se lodi si vezmou místo záchranných pásů pásy cudnosti a vzápětí od nich v moři ztratí klíče. Což je ovšem nepříjemné i pro jejich partnerské protějšky, které je očekávají v přímořském hotelu. Než se klíče najdou, dočká se čtenář lecjakých šílených humorných příhod a milostných zápletek. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

23.01.2013 5 z 5

Dobytku smíchu netřeba Dobytku smíchu netřeba Daniil Charms (p)

Obsahuje moji nejoblíbenější povídku "Vypadávající stařeny". Četla jsem ji i v jiném překladu, ale tady použité "stařeny" mi znějí lépe než "báby." Tahle povídka mě vlastně přivedla k Charmsovi - takže si ji tu dovolím ocitovat, abych panu spisovateli nahnala další obdivovatele:
Nějaká stařena se z nadměrné zvědavosti vyklonila z okna, vypadla a potloukla se. Z okna se vyklonila druhá stařena, začala se dívat dolů na tu potlučenou, ale z nadměrné zvědavosti se také příliš vyklonila, spadl a potloukla se.
Potom vypadla třetí stařena, pak čtvrtá a pátá.
Když vypadla šestá, přestalo mě to bavit a šel jsem na Malcevský trh, kde prý jednomu slepci darovali pletenou šálu.

18.01.2013 5 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Podle mě nejlepší český román. A nádherná čeština.

18.01.2013 5 z 5