juliesze juliesze komentáře u knih

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Mám trochu pocit, že zařadit knihu s hlavními ženskými postavami, ve kterém to nandají chlapům je tochu šovinistické, ne-li pro muže přímo odrazující. Proč knihy Folleta, Sršeň létá v noci, kde jsou také špionky a odbojářky také není v románech pro ženy? Ale to se nemá cenu moc tím zabývat. Líbilo se mi, jak spolu postavy mluvily, jak se seznamovaly a vzájemně proměňovaly. Co bylo ale opravdu mistovské dílo bylo sestavení střídajících se kapitol času. Ještě nikdy jsem se nesetkala s tak bravurně vybranými pasážemi, které se mezi sebou doplňovaly a navazovaly na sebe. Čtenář tak neměl pocit, že čte dva příběhy, které se na konci spojí, ale četl vlastně příběh jeden. Tohle zvládla autorka neskutečně a za to si zaslouží mé hodnocení. Právě to knihu vyzdvihuje nad ostatní s podobnou tématikou!

28.11.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Smekám před autorkou, která na tak málo stránkách řekla čtenáři vše, co mělo být řečeno. Provedla mě myšlenkama postav, popsala jejich důvody počítánání a jejich náhled na věc, jejich myšlenky a přitom řekla tak akorát. Ani málo, ani moc. Příbě plynum a bylo možné sledovat vývoj postav právě kvůli delšímu časovému horizontu. Líbil se mi střet kultur, přístupu ke všemu řeckému i setkání tváří v tvář realitě. Opravdu skvělé, jedna z nejlepších knih, co jsem měla možnost číst.

24.08.2022 5 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Nejdřív jsem se knihy s Cenou Franze Kafky bála - tedy spíš jejího umělecko-artového nádechu. Klidnou mě něněchávala ani anotace, protože jsem si úplně nebyla jistá zpracováním. Nicméně vyprávění Grace a jejího slovíku a literárních obratů bylo skvělé. Místy až sarkastické a zábavné. Líbilo se mi to opravdu moc a skvělý je i relativně otevřený konec v tom, jak to tedy celé doopravdy bylo. Vynikající.

22.08.2022 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Trochu mi to připomínalo Moyesovou Poslední dopis od mé lásky, který mě teda chytil za srdce více. Příběh současné lásky mi přišel trochu přibarvený (hlavně zamilování se při volání záchranky). Takže některé scény mi přišly trochu přitažené za vlasy. Historická část knihy byla perfektní. Moc se mi líbilo závěrečné přirovnání ohledně pojištění při létání za současnosti a za války, kdy nikdo pojištěn nebyl.

13.04.2022 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Další z příběhů Joony Liny byl pro mě mnohem lepší, protože už mi minulá linka záporáka zas a znovu přežívajícího vadila. Tohle byl zajímavý námět, vysvětlení. Bylo to popsáno tka nějak realisticky a hodně mě zajímalo, jak to vlastně celé dopadne! Těším se na další díl!

08.07.2021 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Úžasná kniha z moderního rodinného prostředí. O vztahu mezi mužem a jeho manželkou, mezi rodiči a dětmi, mezi sourozenci. Skvělé a výstižné. Obashovalo to spoustu propojených myšlenek. Skvěle poskládané kapitoly, přeskakování tam a zpět - ale skutečně bravurně odhadnuté a načasované. Miluju tu knihu!

16.06.2021 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Krásný formát, úžasný překlad a volba slov, úsměvné přeřeky, krátké střípky života jedné úplně obyčejné dušičky. Výborné jako vždy. Krom toho kniha je dle mého mistrovským dílem, jelikož kdykoliv bych se do ní pustila, odnesla bych si vždy něco nového a jiného. Krásné, opravdu.

19.05.2021 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Hned na začátku musím říct, že Minier je mistrem převleků! V jedné sérii s vyšetřovatelem Servazem zvládl detektivku (Mráz a Kruh), psychotriller (Tma) a nyní výborný akčňák Noc.

Tohle je asi to, co se mi na tom všem líbí nejvíce - že nemůžu od žádné knihy očekávat to stejné, jako minule! Každá kniha je vlastně jiná, ukazuje hlavní postavy v rozličném světle, z jiných úhlů a různých situacích. Líbí se mi, že se v příběhu vyskytují stejné postavy a není třeba je nějak zdlouhavě popisovat nebo se s nimi seznamovat, ale vždy mám pocit, že čtu jiný žánr. V tomto díle trochu ubírám, protože za mě tentokrát té "detektivkoviny" bylo málo a spíš se to sklánělo k takové zajimavé akční knize. Překvapení a dramatická odhalení sice byla i tady, ale vraha znáte vlastně hned na začátku.

17.02.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Je to obyčejný příběh ženy, které se tu a tam děly neobyčejné věci. Krásná linie dětství, dospívání a dospělosti, kteerá měla vždy ten správný důraz. Dospívání pro mě bylo velice zajímavé pohledem Zuzanina tatínka, který se rozhodl neemigrovat pro štěstí své dcery postavené na jejích prchavých pocitech štěstí. Dlouho jsem přemýšlela, proč vlastně tolik lidí neodjelo a neuteklo před Hitlerem do zahraničí, a přesně tato kniha mi pomohla trochu poohlédnout pod pokličku. Samozřejmě nejsilnější závěrečná kapitola dospělosti staví kruté osudy koncentračních táborů k porovnání s krutým životem, který Zuzanu potkal v manželství. Moc krásně vyjádřené pocity, ať už Jana nebo Hanuše, nebo Zuzanina tatínka. Velmi povedená kniha.

03.11.2020 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tohle byla velmi svižná kniha! Hlavně to teda odcejpalo těmi krátkými kapitolami! Zajímavá zápletka, docela dost zvratů. Autorka opravdu prezentovala spoustu postav nejdříve jako špatné a poté zlé. Líbil se mi otevřený a napínavý konec. Určitě jedna z těch zdařilejších detektivek :)

29.07.2020 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Jsou detektivky, které se vyloženě zaměřují na zápletku a samotné vyšetřování. Tahle kniha ovšem nabízí čtenáři všechno - šťavnatou jízdu a neobvyklé motivy a provedení zločinů, brilantní psychologii postav hlavních vyšetřovatelů. Přičemž co musím vyzdvohnout je to, že ne vždy vše vyjde a zločinec je dopaden. Proto za mě výborné spojení všeho, co má správná detektivka mít.

18.07.2020 5 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Jsou detektivky a Detektivky. Některé projdou slávou, umístí se na žebříčcích a potom po nich ani neštěkne pes. Ale některé jsou tak skvěle napsané a promyšlené, že jejich nadčasovost je zanese do síně slávy a ponechá tam Boshe navěky.

Tohle je konečně to správné policejní prostředí. Takhle vypadá vyšetřování zločinů. Není to žádná práce pro slečinky. Naopak si každý musí krýt vlastní záda a plavat mezi mocenskými intrikami, které se právě nejčastěji projevují na policejním oddělení. I když jsou občas komunikační projevy značně zastaralé (volání z budky a psací stroje), působí na mě detektivka z roku 1992 tak, jako kdyby ji napsali včera. I když teda on ten psací stroj byl taky ještě nedávno na Pankráci na věznici! Kniha byla výborná, děj gradoval, na konci bylo logické vysvětlení, překvapení a vše, co tomu dodalo smysluplnost! Dokonce i to téma Vietnamské války bylo strašně zajímavé - hlavně tedy ty bojové metody. Za mě velká pecka a určitě se pustím do pokračování!

15.05.2020 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Já jsem si tu formu ale úplně zamilovala. Příběh vystavěný jako novinové články. Za mě nová verze relativně často využívaného historického motivu a vývoje v České republice. Co mi zase o trochu otevřelo oči byly ty děsivé pracovní tábory. Vlastně se o nich moc nikde nemluví. Popisují se hrůzy války, totalitních procesů a podobně, ale o tomhle jsem v klasické beletrii moc často nečetla. Měla by to být povinná četba pro děti ve škole. A to v rámci novodobých dějin. Skvělé.

08.01.2020 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Nejdříve to bylo strhující a překvapivé. Pak se moje pozornost trošku vytratila. Ten rozjezd tam byl takový trošku rozlezlejší. Ale pak to přišlo. Mistrovské rozebrání a popsání všech postav. Těžké úvahy jednotlivých hrdinů. Přesně to vystihuje, jak každý vnímá jakoukoliv událost nebo situaci po svém a své jednání si dokáže zcela jasnými, logickýmy a racionálními důvody pro sebe ospravedlnit. Těžké téma podané z pohledu dospívajících. Ta použitá metafora je dokonalá. Můžete to vztáhnout ta celý svět, vlastní rodinu nebo jakýkoliv okruh lidí. Výborně psané a podané. Vše propracované. Těšila jsem se na pokračování děsně moc!

08.01.2020 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Ten příběh plynul, navazoval na sebe a všechno to krásně sedělo. Nechyběla zápletka, překvapení, rozuzlení a dotknutí se spousty různých témat a postojů, která nutí k zamyšlení. Vyprávění opravdu graduje a styl vyprávění jakoby rostl spolu s hlavní postavou.

06.01.2020 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Autoři opět skvěle gradují. Zajímavá detektivka, která opravdu umí zaujmout. Za mě to ale celé bylo tak zběsile nepředstavitelné a absolutně nemožné, jako posledních snad pět knih ze série, kdy vždycky Jurek nějak vyvázne a vpodstatě vše se k němu vrací. Takové přizažené za vlasy. Druhá část knihy rozhodně lepší!

30.03.2023 3 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Pro mě byl 6. díl Eriky asi ten nejlpší ze všech. Zajímavé zvraty ve vyšetřování, změna rolí. Konec, ke kterému to trochu spěje, ale nejste si jisti. Míň balastu, efektivní detektivní práce. Míň honiček a tak nějak vyvážený děj. To se mi líbilo opravdu moc!

07.11.2022 5 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Ty hvězdy dávám hlavně za styl autorčina psaní. Tohle bylo něco, co mi v knize chybí. Jelikož jsem hrozně zvědavá, mám tyhlety naťuknutí ráda - takové ty krátké zmínky "A to bylo naposledy co se viděli", ale při tom příběh plyne dál. Uplřímně mi první část knihy přišla lepší, zajímavější a hezky popsané různé pocity postav, úžasně vykreslená psychika a záměry, slabosti. Druhá polovina se trochu víc táhla, dospělý život Emilky už mě tolik neoslovoval. Nicméně autorka opravdu vybrala snad ty nehroší věci, které se můžou za dané doby stát (ať už Emilky dětem, rodičům, manželovi apod").

02.11.2022 4 z 5

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

U výběru téhle knihy víte už ze samotné obálky, že prostě nezůstane oko suché. Do toho každý, kdo po knize sáhne musí dopředu už vědět. I ze samotného názvu je jasné, jak se příběh bude vyvíjet. Nicméně vidět to a číst to je opravdu zajímavé. Pro mě bylo trochu málo rozebrané téma nacistický otec vs. střet s původem jeho dcery. Mohlo to být trochu rozpracovanější. Ale příběh příjemně plynul a vlastně i ten začátek ze současnosti jako vtáhnutí do děje byl zvolen velmi vhodně. Skvělá kniha s touto tématikou.

24.08.2022 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Začala jsem hnez od druhého dílu, takže jsem se s postavami seznamovala v průběhu. Hodnotím jako takovou podprůměrnou detektivku. Bohužel mě příběh vůbec nechytl a neměla jsem ten pocit, že se musím dozvědět, co bude dál.

27.06.2022 2 z 5