JohnMiller JohnMiller komentáře u knih

Studie ze sociologické teorie Studie ze sociologické teorie Robert King Merton

Uznávam Mertona ako sociológa, ale pri tomto diele ktoré bolo povinným čítaním počas štúdia na vysokej škole som celkom trpel. O štrukturálnych analýzach sa mi svojho času aj snívalo. Hehe.

24.04.2023 1 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Toto dielo má niekoľko zásadných problémov a samotný obsah - akoby sme si mohli predpokladať, veru nie je jediný. Síce sa tu nachádza obrovské množstvo informácií, ktoré zachytávajú tematicky rôzne okruhy ako sociálne, ekonomické, spoločenské, vojenské a finančné. Povesť knihy ktorá bola a asi stále je skôr mýtom, ma na toto nepripravila. Na antisemitizmus a rasizmus som sa naopak pripravil ale až na cca 10 stránkach ho tu až tak veľa zase nebolo. Týmito slovami rozhodne túto knihu nechcem obhajovať, skôr by som chcel upozorniť milovníkov tohto despotu, že to - čo od tejto knihy očakávate asi nedostanete. S informáciami ktoré nám tu Hitler naservíroval som bol ako 2X ročný šokovaný a prekvapený, no zabudol som na jednu dôležitú vec. A to, že Hitler s informáciami manipuloval ako chcel, prekrúcal a vymedzoval sa. To som si ako mladší až tak neuvedomoval a prehliadaľ. Nie, že by som inklinoval k takémuto monumentálnemu zlu, skôr mi to iba zidealizovalo Hitlerov intelekt. Svojho času som to porovnával s Marxovým Manifestom a Hitler z toho informačne vyšiel ako víťaz. Ak už nič viac, táto kniha mi ukázala, že každý jeden jedinec môže byť ovplyvnený do takej formy, ktorá môže byť pre toho druhého deštruktívna.

24.04.2023 3 z 5

Scholastika Scholastika Josef Pieper

Nie veľmi nadšená recenzia TU. https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/scholastika-osobnosti-a-namety-a-stredovekej-filozofie-recenzia-2674

24.04.2023 2 z 5

Nahí a mŕtvi 1 Nahí a mŕtvi 1 Norman Mailer

Ku knihe som sa dostal úplnou náhodou a musím uznať, že som rád. Príbeh zachytáva osudy niekoľkých vojakov, od nováčikov až po generála, ktorí bojujú na fronte v tichomorí. Atmosféra je tu skľučujúca, je očividné, že autor bol na fronte lebo to zverstvo ale hlavne vnútorný boj človeka ktorý čelí smrti bol zachytený až nepríjemne realisticky. Bojov a konfliktov bolo pomenej, čo niektorý na internetoch považujú za mínus ale podľa mňa sila tohto diela nestojí na pilieroch akčných pasáží aj keď sú tiež napísane fakt dobre. Plné hodnotenie nedám iba preto, že pasáže ktoré zachytávali minulosť vojakov, tzv kapitoly "Stroj času", mi nie vždy sadli a niektoré informácie v nich obsiahnuté boli niekedy až trošku zbytočné keďže veľa z toho nevysvetľovalo prečo sa ten konkrétny vojak správa tak alebo onak.

08.12.2021 4 z 5

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Bohužiaľ prvých 200-250 strán nedokážem odpustiť. Toľko zbytočného balastu, slovného šalátu, márne objemných komentárov som ešte neprečítal. Autor síce sám tvrdí, že to v podstate čitateľ potrebuje pre pochopenie a predstavu, no proti tomuto tvrdeniu som zásadne proti, Pán Hugo. Tieto veci mi vôbec neuľahčili čítanie. Skôr naopak, strácal som sa v tom a trvalo mi to stráášne dlho a to som si myslel, že horšie ako Balzac sa mi ťažšie nebude čítať už nikto. Mýlil som sa. Keby autor vynechal vlečky omáčok a skrátil by to na 100-150 stranovú novelu, dal by som o 2 hviezdičky viac. Finále bolo ozaj silné. Ale to ostatné neviem odpustiť.

19.09.2021 1 z 5

Slamáci Slamáci Michael Marshall (p)

Po Náhradníkoch a Jeden z nás sú Slamáci slabý odvar. Netvrdím, že to nie je dobré (3* sú dosť) ale už to nesrší takou neskutočnou originalitou ako jeho predošlé veci. A k tomu ide o dosť ťažké čítanie. Mal som čo robiť aby som ukorigoval miesto a charaktery ktorých zase nie je tak veľa ale akoby v tom mal spisovateľ chaos. A ten nedokončený koniec ma tiež nepotešil, no svojim spôsobom je to pútavé a originálnym rukopisom len ťažko zameniteľné s niečim iným.

09.10.2016 3 z 5

Doktor Spánok Doktor Spánok Stephen King

Zo začiatku mi hneď nedoplo. Nedoplo mi, že sa jedná o pokračovanie Kingovho úspešného The Shinning. Čítam si čítam, a hlavou mi stále prebleskuje dejavú. Hovorím si, "veď tie mená poznám a dokonca aj miesta, čože? Už sa King takto kopíruje?" Až neskoršie mi to došlo. A hoci nepatrím medzi tých, ktorý majú radi takéto voľné pokračovania po XY rokoch, bral som to vcelku pozitívne. No až tak som si to neužil. Dávnejšie som nečítal Kingovku, takže jeho rukopis a skvelé písanie som hltal plnými dúškami, no skutočne sa mi páčili úvodné a záverečné stránky.. Tých niekoľko sto strán v strede boli hrozné omáčky ktoré ma nebavili ani dejovo ani postavami. Táto Kingovka si ma veru, až na hlavnú postavu, nezískala.

09.10.2016 2 z 5

Zlatý skarabeus (11 povídek) Zlatý skarabeus (11 povídek) Edgar Allan Poe

Ide o skvelú zbierku poviedok jedného z mojich najobľúbenejších spisovateľov vôbec. Škoda, že väčšina jeho zbierok ktoré vychádzajú u nás sa príbehmi prekrývajú. Ono sa zmení obal a vymenia dve poviedky a opäť to hodia do predaja.. Škoda, ale nevadilo mi znova si niektoré prečítať.

09.10.2016 4 z 5

Valentin Pontifex Valentin Pontifex Robert Silverberg

Záverečná časť pútavej fantasy trilógie Roberta Silverberga zakončuje púť Lorda Valentina. Kniha je skvelá.. Nestráca čaro originálnej krajiny. Celkom slušne je prepracovaná časť v ktorej sa dávkuje dôvod a spôsob ´pomsty metamorfov. Akurát keď už došlo k deju kde sa malo rozhodnúť o osude sveta a vojna mala byť takou čerešničkou na torte, mi to prišlo akoby rýchlo zbúchané a veľmi na riedko písané. nie zlé ale akoby na rýchlo ukončené.

09.10.2016 4 z 5

Antikrist Antikrist Friedrich Nietzsche

Friedrich Wilhelm Nietzsche (* 15.10. 1844 – † 25. august 1900) patrí bezpochyby k najkontroverznejším filozofom 19. Storočia. Bol takisto profesorom, filológom, básnikom a hudobným skladateľom, čo sa odrazilo aj na jeho publikáciach. Jeho filozofické diela, spisy a teórie ešte dneska vzbudzujú v spoločenských vedách istú dávku nejednotnosti názorov. Jedni ho považujú za najvýznamnejšieho filozofa 19. Storočia a iní zase za psychicky chorého, „pošahaného magora“ ktorého silne ovplyvnilo detstvo v čisto ženskej spoločnosti. Nietzsche je dneska kritizovaný za náročnosť jeho diel pretože, vyslovene, nejde o odborné čítanie v tom pravom slova zmysle. Čitatelia odbornej literatúry majú problém preniesť sa cez aforickú štylistiku diela. Vo svojej podstate je to písané formou umeleckou, kritiky sú veľmi osobité, priam ľudsky výbušné a celé to má nádych silných ale hlavne negatívnych emócií, čo mne teda rozhodne sadlo.
Viac v recenzii.

14.04.2015 5 z 5

Justina aneb Prokletí ctnosti Justina aneb Prokletí ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

Tak už teraz aspoň chápem prečo sa po Markýzaovi De Sadem pomenovalo sexuálne trýznenie sadizmus. Pri poviedkach ktoré vyšli u nás v roku 2009 a obsahovali príbehy ktoré boli oficiálne vydané ešte za jeho života som si však taký istý nebol. Boli to "rozprávky" drsné, to hej, ale až príliš metaforické. Ale pri Justine nič takého nehrozí. Do rúk sa mi dostala verzia ešte so staročeštinou z roku 1932 takže mi chvíľku trvalo kým som nabehol na prekladateľov jazyk ale keď sa to stalo dozvedel som sa o takých prasačinách o ktorých som nevedel že existujú. De sade si nedáva servítku pred ústa, možno iba vtedy keď je na servítke trocha trusu či semena, všetky zvrhlosti tu do posledného detailu opisuje... Homosexualitu, orgie, zoofíliu, pedofíliu, masochizmus, rôzne druhy zvrhlých úchyliek... Všetko čo si len človek dokáže predstaviť... alebo ani nie. čitateľ sa nachádza iba v štvrtine a už si v duchu hovorí... To dievča musí mať už teraz nesmierne zohyzdené telo... A verte mi, že má a to je iba začiatok....4,5*.

08.03.2015 4 z 5

Mýty a fakty. Bodka za stredovekom Mýty a fakty. Bodka za stredovekom Régine Pernoud

Hodnotenie platí iba pre siedmu kapitolu...

Siedma kapitola s názvom "Zdvihnutý prst" sa začína, na odbornú literatúru, veľmi netradične a sofistikovane. Že by jeden zo začiatku povedal, že sa v podstate ani nejedná o odbornú literatúru. Ale to celé je iba "na oko" psychologická hra na dialóg ktorá síce nevyniká originálnosťou, Platón sa jej napísal až až, ale zaručene funguje keďže jej čítavosť je v tomto smere veľmi záživná. Takýmto spôsobom nastupuje autorka s prvým problémom ktorý sa tu vymedzuje. A to je skresľovanie a zjednodušovanie histórie. Hneď ako úplne prvý príklad na túto tému uvádza filozofa, matematika a astronóma v jednej osobe Galilea o ktorom je "bežne známe" že, ho upálili zato, pretože hlásal že je zem guľatá... Avšak tento "fakt" nie je tak úplne pravdivý, stačí sa iba začítať do tejto kapitoly. Niektoré historické udalosti sa časom zjednodušujú a krášlia alebo naopak subjektívne a prehnane negatívne nafukujú, a to sa nám autorka, v tejto kapitole, snaží sprostredkovať na všemožných príkladoch s dneška a s minulosti. Cítiť toto opovrhnutie odbornou neznalosťou na každej strane.
O pár riadkov nižšie sa text dostáva k stredoveku, k téme ktorej sa neopustí. Opatrne sa tu načrtá téma inkvizície. Tieto procesy sa takisto časom skreslili a zjednodušili tak isto ako symbolicky spomenutý Galileo. Keďže to nebola vyslovene iba záležitosť cirkvi ale aj feudálnej spoločnosti a iných mnohých prvkov ktoré sa nachádzajú v tejto kapitole. Po opatrnom úvode sa však, nakoniec, kritiky a symbolického zdvihnutého prstu nevyhne žiadna inštitúcia
Názov tejto kapitoly by sa dal jednoducho parafrázovať ako moment kedy sa nikto s kompetentných necíti vinný a tak sa obviňujú navzájom, dalo by sa povedať, že tuto ide o samotné inštitúcie.
Je tu v skratke a chronologicky popísaná história inkvizičných procesov. Od úplného začiatku, iba nenásilným doporučením a dohovorením samotného pápeža, bolo to kvôli tomu, že sa v Taliansku a Francúzku začali priveľmi rozkvitať rôzne sekty. Všetky neboli vyslovene kacírske, boli to napríklad Heretici, ale pre samotnú cirkev predstavovali nebezpečenstvo. Cez najhoršie inkvizičné procesy a aj samotných inkvizítorov povolaných pápežmi ako boli Robert le Bougre Ferrier Guillaume až po ich koniec. Dneska je už takisto bežne "známe" že, inkvizícia iba mučila a následne upalovala či topila alebo nejako inak škodila "kacírom" pri čom ich súdne spory boli dopredu prehraté. Opäť, ako sa dočítame, ide o omyl a to napríklad v tom že, upálená bola v priemere každá deviata osoba. Je to stále veľké číslo ale o deväť krát menej ako sa bežne "traduje". Do konca tejto kapitol je to už iba opätovné poukazovanie na to, že išlo o problém byrokratický a feudálny nie iba cirkevný a k tomu sa nám dostávajú historické podklady ako dôkaz. Úplne na záver sa dostávame opäť k rovnakej štylistike ako v samotnom úvode. Autorka ide opäť rozvinúť, tentoraz ukončiť, načatú tému inkvizície opäť na svojej kamarátke v scénke v písanej podobe.

Referoval som knihu:
PERNOUD .R 2005 MÝTY A FAKTY (BODKA ZA STREDOVEKOM). Bratislava: nakladateľstvo: Lúč 2005 ISBN: 80-7114-467-3

25.11.2014 3 z 5

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Je až zarážajúce ako sa mohli takéto hrozné myšlienky stať tak populárne, že ho nasledovali mnohé veľmoci sveta. Kniha obsahuje zopár stránok v ktorých sa vyhýba najdôležitejším spoločenským otázkam a dokonca ich úboho a drzo označuje ako absolútne nepodstatné veci.. Tam kde Marx a Engels svoje myšlienky nedokážu sformovať a tím pádom ani reagovať na chúlostivé spoločensko-kultúrno-ekonomické otázky relatívne dobre znejúceho teoretického sveta socializmu, tam Hitlerov MEIN KAMPF Adolfa Hitlera bohužiaľ boduje a jeho podporu myšlienok v historickom kontexte dokážem pochopiť. Áno, nepopieram že spravodlivý svet kde má každý rovnaké právo a rovnaké možnosti znie dobre ale v praxi sa to v konečnom dôsledku ukázalo ako nerealizovateľný nápad ktorý dopadol tak ako dopadol. Ľudia mali, majú a vždy budú mať potrebu naplňovať svoje túžby cez vlastný súkromný majetok. Je to prirodzená ľudská vlastnosť ktorú v blízkej budúcnosti nič nezmení. Lebo to sme my. Čo je však pozitívne na tomto diele, je to, že sa tu nenachádzajú číro-číre výmysli alebo manipulácie (ako v Mein Kampfe napríklad) alebo som si ich nevšimol. V podstate všetky spoločenské ideje a udalosti ktoré s atu nachádzajú, sa viac menej tak stali, akurát duo Marx a Engels berú vždy všetko z negatívneho hľadiska.

01.10.2014 1 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Ide o číročíru rozprávku pre deti ktorá ma v období kedy som ju čítal (cca som mohol mať 13) až tak nebavila. Nebola zlá ale nemal som vtedy 8 rokov vtedy by ma to určite chytilo viac. Postupne ako som sa dostával cez ďalšie časti som si ju vlastne aj zamiloval a to z jediného prostého dôvodu. Pretože každá časť bola stále horšia a horšia a po tretej (Plavbe) to kleslo absurdne nízko... Už vtesy som to považoval za nesmierny škvár.

04.09.2014 3 z 5

Problémom tejto zbierky je fakt že poviedky ktoré sem distribútori umiestnili sú až nepekne rôznorodé. Tým "nepekne" myslím to, že čitatelia ktorý majú záujem o hororového Poe-ho a siahnu po tejto zbierke, s domnienkou že sa začítajú do poviedok podobných jame a kyvadlu, iba odradia k ďalšiemu čítaniu tohoto autora. Ono sú tu v podstate iba 3-4 horory a ostatné poviedky, hoci sú dobré a zaujímavé, sú zmesou všeličoho možného. A tím myslím vážne všeličo ! Od novinových článkov až po cestopisy.

04.09.2014 3 z 5

The Beatles The Beatles Gottfried Schmiedel

Táto kniha u nás vyšla za socializmu, je to pomerne šťastie ale, aspoň s môjho pohľadu, nejde o žiaden zázrak. Ide o nezáživnú biografiu ktorá je "okorenená" extrémne hrôzostrašnou ilustráciou. Akoby som sledoval obrázky nejaký komunistických detektívok. Keď sa človek prelistuje týmto, na konci ho nemilo prekvapí dlhá, a opäť, nezáživná avšak do detailu podrobná diskografia. Nie že by som mal niečo proti detailistom ale keď si už idem čítať biografiu tak si chcem čítať biografiu a nie hľadať ktorá platňa mi chýba v zbierke.

30.08.2014 2 z 5

Quentin Tarantino & filozofie: Jak se filozofuje kleštěmi a letlampou Quentin Tarantino & filozofie: Jak se filozofuje kleštěmi a letlampou Richard Greene

Pre čitateľov ktorý sa vážnejšie nezabývajú Filozofiou, respektíve filozofiu neštudovali či neštudujú je táto kniha veľmi náročná. V podstate nezáživné dookola opakujúce sa mená pre filozofiou nedotknutého čitateľa dokážu iba naštvať. Verím že mnoho čitateľov si túto publikáciou zohnalo hlavne kvôli Tarantionovi, aj ja takže na tom nie je nič. Avšak keď si to prečíta niekto kto téme trocha rozumie alebo aspoň aj keď nerozumie prehltne mnoho neznámych a nových informácií, zistí že Tarantinove filmy majú naozaj niečo do seba a nesú v sebe zaujímavé myšlienky ktoré korešpondujú s našou dnešnou dobou .

21.08.2014 4 z 5

Stín z času Stín z času Howard Phillips Lovecraft

Záverečná časť kompletných prác hororového mága, menom Howard Phillips Lovecraft, pokračuje v rovnako nastolenom tempe ako predošlé dve knihy. Spisovateľ mení v hrôzostrašných víziách vesmírnu minulosť miliónov rokov. Pohráva sa s myšlienkou že pred ľuďmi vládli na zemi aj iné inteligentné tvory. A to nie iba legendárny Cthulhu. U nás asi najznámejšia novela od tohto tvorcu. Kniha začína zostra novelou "V Horách šialenstva". Je to zaujímavé čítanie a Lovecraftovské ako tto máme radi ale nech je to hocijako strašidelné, je to až príliš rozťahané a strach ktorý mi naháňal sa často vytrácal keďže ja nie som čitateľ ktorý by dal na jedno posedenie 100 strán. Kratší Lovecraft sa mi zdá byť údernejší. Veľmi ma zaujal napríklad Stín nad Innsmouthem ktorý radím k vrcholom jeho tvorby.. Takisto ako aj Sny v čarodějnickém domě. Celkom ma však sklamal titulní príbeh Stín z Času.. Bolo to niečo podobné ako Charles Dexter Ward ale nudilo ma to a to sa často u tohto autora nestáva. Tak či onak s celou sériou som nesmierne spokojný. čítalo sa mi to jedna radosť. Postupne som si Loverafta a celú sériu spisov dávkoval dobré štyri roky. Záverečný doslov to nádherne zakončil.

19.08.2014 4 z 5

Zemí šelem Zemí šelem Jules Verne

V detstve to bola moja najobľúbenejšia Verneovka. Hltal som každú stránku opisujúcu tajomnú, Indickú prírodu. Ich problémy, práva, občianske a civilizačné ťažkosti. Nádherné boli aj ilustrácie ktoré ma spolu s mohutným železným parným slonom sprevádzali mnohými dobrodružstvami. Nečítal som to už pekných pár rokov ale vtedy sa mi to zdal veľmi dlhé, neviem ako by som to dneska bral. Jedna s mojich najobľúbenejších románov detstva.

29.07.2014 3 z 5

Volání Cthulhu 1 Volání Cthulhu 1 Howard Phillips Lovecraft

tretie pokračovanie, tohoto hororového mága, je rozdelené na dve časti. Volání Cthulhu 1 a 2 je to to absolútne najlepšie s týchto spisov a vrchol tohoto spisovateľa. Príbehy ako Chladný vzduch, Volání Cthulhu, Pickmanův model sú proste dokonalé. Nasledujúca fantastická novela Snové putování k neznámému Kadathu ma totálne ohromila. Ide o plnokrvný fantastický príbeh v štýle Pána Prsteňov iba s tým rozdielom že je dej vtesnaný do Lovecraftovského sveta a to zo všetkým čo k tomu patrí. Fantasy až tak nečítam ale tu som strácal pri čítaní dych, výborné ! Posledná novela Případ Charlese Dextera Warda rozdelená na dve polovice v tejto časti tak neohúrila ale v nasledujúcom pokračovaní všetko vykompenzuje. 5*

13.07.2014 5 z 5