Jodys.63 Jodys.63 komentáře u knih

Konec hry Konec hry Daniel Cole

oddychovka, pohodové čtení, dokonce nechybí ani lehký humor

29.06.2021 3 z 5

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

Opravdová lahůdka pro trpělivého čtenáře

08.07.2020 5 z 5

Džungle Džungle Upton Sinclair

Vcelku čtivý a možná i reálný obraz života rodiny litevských přistěhovalců do “Států” na prvních 3/4 vydání z r. 1962 (Mladá fronta, nakladatelství ÚV KSČ). Zklamání přišlo v poslední čtvrtině. Propaganda socialismu s doslovem bolševika Z. Vančury , který té utopii takzvaně nasadil korunu. Od Sinclaira stačí !

07.04.2021 3 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Působivé čtení , které má spád. T.H. uskutečnil svoji dobrodružnou cestu těsně po druhé světové válce !!, přitom bylo možné pro svou věc poměrně jednoduše získat kvalitní lidský “materiál” i finance ... dnes v “ hlubokém “ míru posíláme vozítka na Mars, ale uskutečnit podobnou výpravu by asi bylo administrativně , bezpečnostně a finančně považováno za dětinskost...

20.03.2021 4 z 5

Chůze Chůze Henry David Thoreau

Název tohoto malého 100- stránkového pojednání by se stejně tak jako chůze mohl jmenovat “ jak jsem spatřil PRAVDU , přestože je ve finále do morku kosti dokonalou věštbou stále se pruhlubujicího úpadku lidského druhu a neúprosné absence našeho spojení s matkou přírodou ...povinná četba a i přes kritický podtón dokonalé pohlazeni pro oči a ducha

31.01.2021 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Napinavá zápletka s laciným závěrem ,,, Zloba mi přišla zajímavější ????

27.10.2020 3 z 5

Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry Charles Brandt

Na 9 večerů jsem se vrátil ve vzpomínkách “ za oceán “. I tak lze vidět Ameriku jako soubor historických jedinečností...tak to prostě chodilo a hotovo ( řekl by i Irčan ). Rozhodně není potřeba se zabývat věrohodností faktů, stejně jako je zbytečné fixovat to množství jmen ( jedno z nich figuruje aktuálně na prezidentské kandidátce ) . Ale napsané tak čtivě, že by to film mohl jen pokazit.

30.09.2020 4 z 5

Cizinec přichází Cizinec přichází Mika Waltari

Víkendová lahůdka do přírody

12.07.2020 5 z 5

Raněný slepotou Raněný slepotou Aldous Huxley

Opět bych dal klidně o hvězdičku víc .Tak pro tentokrát jsem si sám nebyl jistý svým pohledem na tuto knihu. Takže nepokrytě přiznávám, že jsem primárně zkoukl ostatní recenze, abych se ujistil, že jsem to celé správně pochopil a uchopil. Člověk si po tom množství přečtených knih myslí, že je připraven na všechno. Že ho už nic nemůže překvapit a oslnit. Ale omyl! Huxley překvapil a oslnil. Důmyslné řazení kapitol. Precizní filosofie postav. Neustále aktuální témata. Náročné čtení, které vás nenechá vydechnout. Některé úvahy si přímo říkají o to, uložit si do paměti přesné citace. Kniha a myšlenky, které si jakoby sami žijou svým vlastním životem.

04.02.2022 5 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

....není co dodat, doporučuji zařadit do povinné četby a především dočíst až do úplného konce vč. doslovu v podání Evy Beránkové k vydání z r. 2005....tím považuji toto malé, ale velkolepé dílko za plně pochopené a tajuplné zároveň

07.12.2021 5 z 5

Krásní a prokletí Krásní a prokletí Francis Scott Fitzgerald

FSF je prostě ve svém žánru extratřída a do svých příběhů je schopen zapracovat vždy nějaký hotový autobiografický prvek, což jeho vvbroušenému stylu psaní a dokonalé jazykové barvitosti a rozmanitosti , dodává ne čtivosti. Celý životní postoj třech přátel asi nejlépe vystihuje Mauryho monolog ze střechy nádražní boudy, Což je za mne naprostý jazykový koncert….

04.12.2021 5 z 5

Odumírání lidskosti Odumírání lidskosti Konrad Lorenz

Jak sám autor sděluje, každá indoktrinace je zkázonostná....já jsem dal tuto knihu plnou odborných výrazů až na druhý pokus. Střídají se v ní hutné nestravitelné pasáže s naprosto logickými a pochopitelnými. Obecně za mě řada pravd, ze kterých naskakuje husí kůže. Přesto si dovolím v širším kontextu zůstat pesimistou co se týče autorova optimismu o nastoleném samospásném vývojovém trendu společnosti a spíše sdílím názory poplatné nevratnému procesu úpadku až zániku . Druhá polovina titulu je srozumitelnější, konkrétnější a čtivá. Určitě plánuji jeho druhý titul s názvem "8 Smrtelných hříchů civilizace" nebo v knze zmíněný titul "Tiché jaro" od R. Carsonové, který v češtině právě vycházi.

10.09.2021 4 z 5

Člověk bez osudu Člověk bez osudu Imre Kertész

Je to fakt, knih a filmů s touto tématikou je již mnoho. O to více překvapí jakým způsobem uchopil téma autor a jak neotřele zapůsobí popis života v koncentrácích z pohledu Gyuriho a logika jeho vnímání reality v kontrastu s možnostmi lidské fantazie. A byl bych “baba”, kdybych popíral slzy, které jsem nedokázal skrýt v závěru knížky

21.08.2021 5 z 5

Oblomov Oblomov Ivan Alexandrovič Gončarov

...upřímně řečeno jsem celkem zklamaný, nechal jsem se otrávit vleklým popisem infantilního vztahu Oblomova a Olgy.....naopak jsem postrádal tu precizní "diagnostiku" povahy hlavních hrdinů, na kterou jsem u ruských autorů zvyklý ad) Dostojevský nebo Nabokov či Tolstoj. Ano , možná obraz jistého maloměšťáctví a v závěru trochu snahy o revizi v podobě vztahu Olgy a Štolce. Oblomov byl romantický zoufalec nehodný následování , nicméně tu čtvrtou hvězdu dávám za fakt, že ten zoufalý běh života a ruská mentalita jak je Gončarov popisuje, asi fakt odpovídají stejně zoufalému obrazu života v té zemi , kde zítra znamená již pozítří :-)

12.08.2021 4 z 5

Tam dole Tam dole Joris Karl Huysmans

…tak mám-li být upřímný, knihu tu někteří jedinci nabízejí pomalu za 1000 Kč, čímž pádem nelituji, že se mi podařilo loadnout e-knihu v pdf formátu posléze vytištěnou na A4. Souhlasím s tím typem komentářů, které jsou zklamané z toho, že o okultismu a satanismu, natož o Gilesu de Rais , popř. o tzv. černé mši, se z titulu dozvěděli pramálo. Zato o milostném vztahu hlavního hrdiny s paní Hyacintou je téměř polovina děje. Nicméně neotřelé téma a další „skalp“ v podobě knihy s prvním vydáním z předminulého století . Ten jazykový formát dá jednomu pěkně zabrat

27.07.2021 4 z 5

Bláznovy zápisky Bláznovy zápisky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Toto knihu a autora jsem vědomě přihlížel a odsouval asi 2 roky. A hle jaké překvapení...skvělý satirický tón a inteligentní humor povídek v první polovině a neuvěřitelně laskavá povídka “Starosvětští statkáři” ( za tu si u mě autor vysloužil pátou hvězdu ) . Opět jsem se utvrdil v jedinečnosti ruských autorů, co se popisu charakterů postav týče

02.05.2021 5 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Prostě dobrá a oddychová , ale napaditá detektivka....Škoda ,že to nelze prohlásit o jejím pokračování

22.04.2021 4 z 5

Zápisky o životě, smrti a útěku na Měsíc Zápisky o životě, smrti a útěku na Měsíc William Saroyan

Tahle knížečka ležela v mě knihovně nedotčena a nebýt zavřené knihovny a v sobotu dočtené Kon-Tiki, přišel bych o tento navýsost lidský a surový ( i když jen 150-stránkový ) Saroyanův deník . Vybavil se mi obraz člověka dokonale nedokonaleho , jak by napsal Thomas Mann: “ dítko života klopotného “. Malý lexikon života

23.03.2021 5 z 5

Smutné tropy Smutné tropy Claude Lévi-Strauss

dávám pět ze šesti , ale tu poslední upírám spíše sobě , než autorovi, Strauss je realista s kontemplativní úchylkou a jeho pochybnosti o existenci sebe samotného , stejně jako přesvědčení o rozměrech nicoty a smyslu bytí v kontrastu s úlohou lidského myšlení a konání dávají čtenáři fakt zabrat. Naproti tomu jeho definice a kritický náhled na témata, jako svoboda, islám nebo " vyspělá" (nebo spíše vyčpělá ?? ) západní kultura jsou evidentně trefou do černého. Tu poslední hvězdu pošlu pomyslně dodatečně Claudeovi i sobě,...jemu za vytříbený sloh a sobě za pochopení částí textu , ke kterému se hodlám ještě vrátit... a nebo nevrátím ? a nechám Leviho myšlenky doznít.... a počkám , až mi je život podsune v krystalizované podobě jako konfrontaci s reálnou situací

23.10.2020 4 z 5

Absolone, Absolone! Absolone, Absolone! William Faulkner

Někdo tu napsal, že v sobě musí nechat knihu “doznít” , ale to myslím v tom dokonavém tvaru Faulkner přesně nechce... je to fenomenální a není to o počtu hvězdiček

01.09.2020